Szent Istvn koronja kalapcs alatt. Kun Bla megllapodott egy mncheni cskssal a Szent Korona eladsrl. A Berlinben megjelen Vossische Zeitung 1919. jlius 21-i szmban Die Stefans Krone unter den Hammer cmmel egy kzlemny jelent meg, mely szerint egy mncheni szeres hiteles okmnnyal bizonytja, hogy a magyar Szent Korona elrverezsrl trgyalt Kun Blval.
BLINT ISTVN JNOS
Szent Istvn "ereklye-koronja" - belefoglalva azt atyai rksg jogn a brt kirlysg vilgi jelvnybe - az orszg jelkpv lett. 1166-ban. (Gyrffy Gyrgy: Istvn kirly s mve. Bp. 1977. 360.) Az els ismert oklevl, amelyben a "Szent Korona" kifejezs elfordul. 1256-bl val. III. Andrs kirly adomnylevele nevezi elszr a koront "Szent Istvn koronjnak". Ezekben az vtizedekben a Szent Korona elnevezs ltalnoss vlik, de mr 1267-tl a "Szent Korona irnti hsg" a magyar kirlysg irnti lojalits kifejezsnek formulja lett. A korona IV. Bla kirly uralkodsa (1235-1270) ta sajtos jogi formban klnlt el a kirlysg intzmnytl, s mr nem a kirlyi hatalom uralmi jelkpe volt, hanem a fggetlen Magyarorszg. Zsigmond kirly 1401. vi elzratsa alatt a brk nem a kirlyt, hanem a Szent Koront tekintettk az llamhatalom megtestestjnek, s maguk dntttek a Szent Korona nevben, aminek jeleknt Sigillum Sacre Corone Regni Hungarae krirat pecsttel lttk el okleveleiket. 1166-ban rta meg Ankhaialosz biznci blcsel Komnenosz csszrt dicst beszdt, melyben azt is kimondja, hogy a csszr remlhetleg hamarosan elfoglalja Magyarorszg fvrost a koronztemplommal s a magyar uralkodknak ott rztt kirlyi koronjval egytt. III. Ince ppa levelben (1198), melyet a korona mindenkor rzsvel megbzott szkesfehrvri prposthoz rt, a koront a haza becsletnek forrsaknt emlti:
"Rma 1198. december 21. (Godehardus) fehrvri prpostnak. Hozznk felterjesztett krelmedbl ismeretess vlt apostolsgunk eltt, hogy a fehrvri egyhzhoz tartozik, s adomnyozsod al esik egy bizonyos rkanonokinak mondott tisztsg, melynek gondjra s felgyeletre vannak bzva ennek az egyhznak a kegyszerei, kivltsglevelei s a kirlyok koronja is, s te ezt a tisztsget alkalmas szemlyre kvnod ruhzni, nehogy esetleg a kincstros tapasztalatlansga, htlensge vagy hanyagsga miatt valami kr rje az egyhzat, vagy valami srelmet szenvedjen a haza becslete, ami a koronbl ered. (....) kelt Laternban, 1198. december 21-n". (A korona kilenc vszzada. Vl., szerk.: Katona Tams. Bp., 1979. 13.)
Ilyen fennklt elzmnyek utn a vr meghl bennnk ezeket a sorokat olvasva 1918-1919 esemnyeirl: "A forradalmrok igyekeztek a Szent Koront mint llamfenntart szimblumot megsemmisteni, s mint rtket a maguk szmra megszerezni." (Egyenlsg, 1938. jnius 2. 10. o.) Minderrl rszletesen, a szemtan hitelessgvel szmol be grf Ambrzy Gyula koronar A magyar szent korona trtnete (Bp. 1925) cm knyvben. Mivel francia megszllstl lehetett tartani, Ambrzy 1918. november 3-n felkereste grf Krolyi Mihlyt, aki ppen vgzetes belgrdi tjra kszldtt. (Errl a trtnelmi Magyarorszg feldarabolst elkszt tancskozsrl br Hatvany Lajos is megemlkezik memorjban: "Belgrdban Herceg Gza (a kldttsg egyik tagja) jkedvben kis, szerb nemzeti szn, olcs karperecet vesz. Krolyi Mihly amikor dlben ezt megltja, maga is kr egyet, aztn csukljra fzi. Emlkszem, hogy amikor a memorandumot felolvasta a tbornoknak, a kis bolondos karperec megcsillant a mandzsettja all. Dlutn a grffal vgigstltunk a ligetben. (...) A kilts gynyr. Amott tl, a szigeten tl, ott mg Magyarorszg van. Vajon holnap is az lesz?" (Hatvany Lajos: Egy hnap trtnete. In: Esztend. 1918. 148. o.)
Ambrzy azt javasolta, hogy a koront el kell rejteni. Krte teht a miniszterelnki kulcsot. Krolyi kitr vlaszt adott. Azt felelte, hogy egyelre nem lt okot srgs intzkedsre, Belgrdbl visszatrtekor mg rr errl tancskozni. "Hazafias aggodalmam - folytatja Ambrzy - ksztetett azon krdsre, milyen eredmnyt vr belgrdi tjtl? Vlasza ez volt: »Azt hiszem, hogy ha a fait accomplit meg tudom elzni, az integrits megmarad.« Leszgezem teht, hogy br lltlag ezzel a hittel ment le Belgrdba, mgis volt az, aki az orszg megszllsa ltal a fait accomplit a nemzet ellen megteremtette."Ambrzy nem rte be ennyivel, s elhatrozta, hogy felkeresi a Nemzeti Tancsot, s ezeknek hazafiassgra hivatkozva valamikppen biztostani tudja a korona biztonsgt. Beszlt is Hock Jnossal s Kunfi Zsigmonddal. Ezek mindketten meggrtk, hogy a koronnak semmi bntdsa nem lesz.
A koronart ez sem elgtette ki. gy r errl: "November 5-n felkerestem Lovszy Mrtont (Krolyi Mihly helyettest), eladtam agglyaimat. A korona elrejtst is flslegesnek tallta." Azonkvl nem akardzott neki nllan intzkedni. A dntst thrtotta a visszarkezend Krolyi Mihlyra. Grf Krolyi november 9-n trt haza Belgrdbl, magval hozvn a francia tbornok trtnelmiv vlt krdst: Ilyen mlyre sllyedtek? (Hatvany megrktette ezt a szgyenteljes momentumot is: "Maga a kormnyelnk? - rivallt Krolyira a francia tbornok -, maga Krolyi? lljon velem szembe. Hadd lssam." (Hatvany Uo. 153. o.) A koronar aznap is, s msnap szmtalan zben prblt beszlni Krolyi Mihllyal, de annak ms gondjai voltak, mint a korona kulcsai.
Harmadnap Ambrzy szemlyesen ment fel a miniszterelnksgre, s bejelentette magt: "November 11-n ismt felkerestem Krolyit, kire 11 rtl kezdve vrtam a miniszterelnksg elszobjban, ahol Lovszy Mrtonnal tallkozvn, maga is bejelentett Krolyinl. Midn azonban mg hrom rval ksbb is az elszobban vrakozva tallt, mentegetni kezdte a munkval tlterhelt Krolyit, hogy ne vegyem rossz nven a hossz vrakozst. Miutn a Krolyinl ebdre hivatalos Pejachevich Mrkustl megtudtam, hogy Krolyi mr ebdelni ment, azt vlaszoltam Lovszynak, hogy Krolyinak, gy ltszik, a koronnl is fontosabb, hogy a levese ki ne hljn, de n ennek dacra is vrni fogok, mire jra bejelentett." Vgre Krolyi el kerlt, aki vgighallgatta, s azt vlaszolta, hogy az gyet mg aznap a minisztertancs el terjeszti, s msnap rdemleges vlaszt fog adni. Ambrzy hazament, s vrta a vlaszt. De az nem rkezett meg. "November 13-n reggel - rja a knyvben -, mivel tudtam, hogy ott hlt, a palotjban kerestem fel Krolyit. Portsa igazolta jelenltt, s be is jelentett, azonban egy fl rai vrakozs utn jelentettk nekem, hogy a grf idkzben a palota kerti oldaln t eltvozott. Mieltt a miniszterelnksgre mentem volna, elbb telefonon bejelentettem magamat. Ezt az zenetemet Kossuth Lajos miniszteri titkr vette, s adta t Krolyinak, ki ennek dacra sem fogadott, mert eljttemkor lltlag mr nem volt a miniszterelnksgen." Ltni val teht, hogy Krolyi bujklt elle, letagadtatta magt. Ambrzy elhatrozta, hogy aggodalmait kzjegyz tjn, hivatalos trtivevny ellenben fogja Krolyi miniszterelnk el terjeszteni:
"Klns tekintettel arra, hogy trsam (grf Szchenyi Bla koronar) Pesttl tvol volt, a felelssg teht ktszeresen terhelt, elmentem Charmant Oszkr kzjegyzhz, s felkrtem, legyen szves hivatalos tanstvny ellenben Krolyi Mihlyt felszltani arra, hogy a korona biztonsga tekintetben nem tartja-e agglyaimat jogosultnak, s nem tartja-e szksgesnek a korona rendes helyrl val eltvoltst. Dr. Charmant (...) kijelentette, hogy Krolyival olyan magnsszekttetsben ll, mely nzete szerint legyngten az gy hivatalos sznezett, azrt azt ajnlotta, forduljak dr. Hollicser Szigfridhez. Ez utbbi megkeressemre az gyrl azonnal jegyzknyvet vett fel. A kzjegyztl november 15-n meg is jtt az rtests, hogy miutn szemlyesen hasztalan igyekezett Krolyi Mihlyhoz bejutni, a kzlendket ajnlott levlben kldtte el a miniszterelnknek. Msnap, november 16-n kikiltottk a npkztrsasgot. A parlamentben kimondtk, hogy Magyarorszg nem kirlysg tbb, s a magyar llamf e naptl kezdve grf Krolyi Mihly."
Kt ht mlva vlaszt kapott a koronar: "November 25-rl kelt, 5416 szm, Nagy alrs tiratot, melyben arrl rtest, hogy semmifle intzkedsnek szksgt nem ltja." A koronarsget felveznyeltk a Vrba, hogy ott a testrcsapatokba beolvasszk.
"E napok egyikn - rja Ambrzy a knyvben - egy K. R. nev orvosnvendk keresett fel, aki, mint mondotta, annyira szvn viseli a korona sorst, hogy a nyugtalansg kergette hozzm. Elmutatott egy rpiratot, amit valami Kardos (helyesen: dr. Fldes A.) nevezet adott ki, Mi trtnjk a magyar szent koronval? cm alatt. Ebben az r a legkptelenebb zetlensgek utn oda konkludlt, hogy a koront el kell puszttani, hogy vele a kirlysg szimbluma is rkre megsemmisljn. Ltogatm arra is ajnlkozott, hogy ha a koront biztosabb helyre kvnnm vinni, nhny trsval szvesen segdkezik. Nagyon megkszntem hazafias felajnlkozst, de mai napig sem tudom, vajon az illet tnyleg a korona egy fanatikus rajongja volt-e, vagy pedig Krolyi Mihly egyik felbrelt alakja, aki csak trbe akart csalni. Pr nap mlva ugyanis jra megjelent, s mg energikusabban ajnlotta fel szolglatait. Jobb kezt beszlgetsnk egsz ideje alatt kabtja zsebben tartotta, s gy minden pillanatban el voltam r kszlve, hogy trt vagy revolvert rnt ki onnan. Egyms klcsns, gondos megfigyelsn kvl azonban nem trtnt semmi, tvozott s azta sem halottam rla.
Kun Bla els utcai demonstrcija s vrba val felvonulsa nyomn Bartha Albert hadgyminiszter lemondott llsrl. Ez ktsgtelenn tette elttem azt, hogy ha Kun Blnak sikerlt a hadgyminisztert az utca ltal egyszeren lemondatni, ha majd eszbe jut, nem fog nehzsgekbe tkzni a korona elpuszttsa sem, fleg ha Krolyi vagy valamelyik csatlsa intzkedsre a csekly rsg is letiltatnk az ellenllstl."
A Krolyi-kormny alatti utcai tntetsek egyre zajosabbak lettek, Ambrzy aggodalmai ehhez mrten slyosbodtak. Elhatrozta, hogy ismt beszl Krolyival. Gondolt arra is, hogy a koronnak katolikus szempontbl kln jelentsge is van, pedig protestns lvn clszer lesz teht - trs hjn - egy katolikus elkelsget maga mell venni. Csernoch hercegprms nem volt Budapesten, gy Ambrzy Apponyi Albertet kereste fel, aki el is vllalta a feladatot.
Kihallgatst krtek, s a kztrsasgi elnk janur 15-n fogadta ket: "Eladtam, hogy a Kun Bla-fle erszakoskods s egyb jelensgek, mint a dr. Fldes-fle rpirat is, melyet tadtam neki, hadd gynyrkdjk politikjnak gymlcsben, nyugtalantanak, s megkrdeztem, hajland-e a harmadik kulcs kiadsra, mert a koront sajt felelssgemre el akarom rejteni. Krolyi ezt a kvnsgomat politikai agglyokra hivatkozva megtagadta, felhozvn, hogy a korona elvitelt, ha az kiszivrog, ellenforradalmi tettnek fogjk tekinteni. Erre azt ajnlottam fel, hogy Vyx-et, a francia megszll csapatok parancsnokt krem meg arra, hogy a kirlyi vr rizett vllalja el, mert gy a nemzetkzi csapatok vdelme alatt, a vrban elhelyezett korona is nagyobb vdelemben rszeslne. Minthogy Krolyi ezt az ajnlatomat sem tartotta teljesthetnek, nem maradt ms htra, mint arra krni, intzkedjk, hogy a megbzhat csapatok valamelyike olyan utastst kapjon, hogy az adand esetben azonnal az rsg segtsgre siessen. Krolyi meggrte, hogy sgorval, Festetich Sndorral, az j hadgyminiszterrel beszlni fog errl, de krt, hogy lpjnk magunk is rintkezsbe vele.
Tvozskor a kapuban tallkoztunk Festetich Sndorral, kitl az irnt rdekldtem, hogy vajon van-e olyan megbzhat csapata, amelyre mindenkppen szmtani lehet. Azt vlaszolta, hogy addig, amg a hadgyminiszter, egy vadszezred neki teljesen megbzhat. Arra krtem teht, hogy ezt az ezredet vagy annak megfelel rszt utastsa, hogy szksg esetn elssorban a korona vdelmre siessen. »Hogyne, nagyon szvesen fogok intzkedni, de termszetesen elssorban a mi szemlynket kell nekik megvdeni!« Ez volt az akkori hadgyminiszter, nem tudom, nem meggondolatlan-e, vagy megzavarodott vlasza. Apponyi grffal sszenztnk, s tovbbmentnk. E szerint teht a Krolyi-fle miniszterek szemlye elbbre val az 1000 ves magyar szent koronnl is? A hadgyminiszter ezen vlaszt, nehogy feledsbe menjen, azonnal paprra vetettem.
Janur 22-n, mivel rthet elkpedsemre azt az rtestst kaptam, hogy a koronarsg feloszlatsa el lett rendelve, azonnal Berinkey miniszterelnkhz mentem, s vst emeltem ez ellen. Miutn figyelmt felhvtam arra, hogy a koronarsg feloszlatsa folytn majd az nevhez fzdne a korona esetleges elrablsnak vagy elpuszttsnak gyszos emlke is, biztostott, hogy e tekintetben semmit sem fog elmulasztani, s leghatrozottabban kijelentette, hogy mdjt fogja ejteni a korona tovbbi lelkiismeretes rzsnek."
Pr nap mlva a koronarsg parancsnokul Jeszenszky Imre fhadnagyot, Krolyi bens bartjt neveztk ki, s Krolyi svbhegyi villjnak rizetvel bztk meg.
Ugyanekkor kzls jelent meg a lapokban, hogy a korona re az llsrl lemondott. Ambrzy grf nem hagyta magt. Nyilatkozatot kldtt a lapoknak, hogy esze gban sincs lemondani, erre alkotmnyos mdot nem is lt, s ha tudta viselni a koronari lls dszt a mltban, fogja tudni viselni most a terheit is. "Meg vagyok gyzdve - fejezte be nyilatkozatt -, hogy a koront megrzi a nemzet sajt mltja irnti tisztelete s jvjbe vetett bizalma." A cenzra ezt az utols mondatot trlte, de a nyilatkozat sem rt semmit: egy gynevezett nptrvny nemsokra eltrlte a koronari intzmnyt, s ugyanakkor jabb hr jelent meg a lapokban, hogy grf Ambrzy Gyula leadta a miniszterelnksgen a pnclkamra kulcsait, s a koront t is vittk az Orszgos Levltrba, rizett pedig a belgyminiszterre bztk.
Ambrzy tudta, hogy ez nem igaz. A nla lv kulcs nlkl a pnclkamrt csak robbantani lehetett volna. A hrt azonban nem cfolta. gy gondolkodott ugyanis, hogy a korona biztonsgnak csak hasznl, hogy ha a ktes hr forradalmi elemek az ereklyt az Orszgos Levltrban hiszik.
Nem szabad emlts nlkl hagyni azt a szerepet, amelyet a feloszlatott koronarsg ebben az idben teljestett. Az Osztrk-Magyar Bank rizte ekkor a tekintlyes sznaranykszletet. Kovsznai Kovcs Klmn, a bankpalota parancsnoka, amikor a kommunistk megjelentek a pnztrakat s a pnclszekrnyeket kifosztani, hsiesen ellenllt. Segtsget tallt Farag M. Miksa zsid npbiztosban, aki hazafias rzsbl mellje llt. Npbiztosi parancsszval elkergettk a harcsolkat, s a bank aranykincsnek vdelmre Kovcs odahozatta a koronarket. Ezek remekl fegyelmezett s hazafias legnyeknek bizonyultak. Tbb ksrlet trtnt az aranykszlet elrablsra, de a koronark helytllottak. Egyszer fegyveresen is szemkzt llottak Cserny legnyeivel. rkon t kitartottak, mialatt Farag npbiztosnak sikerlt a romn fronton tartzkod vrs nagysgokkal rintkezsbe lpnie.
"Mikor jnius 21-n - rja knyvben Ambrzy - a Magyar Bankban voltam pnzrt, a szf kezelje s Rth aligazgat megsgta, hogy most alkalmas az id a korbban oda elrejtett kulcsok s okmnyok elvitelre (...) Lesiettem a szobba, s elkpzelhet boldogsggal vettem magamhoz a pnclszoba kulcsait (...), s azokat nagybtymhoz br Prnay Dezshz, akinek meleg rokoni szeretett a kommunizmus egsz ideje alatt lveztem, Acsra vittem, hol a kulcsokat jlius 1-jn dli 12 rakor az segtsgvel el is stam. Rajta kvl mg a legkzelebbi csaldtagjaink sem tudtk, hov rejtettk, hogy szksg esetn meg is eskdhessenek, hogy nem tudjk azok rejtekt.
1919 jlius 26. tjn Patay Tibor jtt le Budapestrl, aki ms jsg hjn a Berlinben megjelen Vossische Zeitung jlius 21-i 199. szmt hozta magval. Ebben Die Stefans Krone unter den Hammer cmmel nagy megdbbensnkre egy kzlemnyt talltunk, mely szerint egy mncheni szeres hiteles okmnnyal bizonytja, hogy a magyar Szent Korona elrverezsrl Kun Blval trgyalt, s megbzst is kapott arra, hogy a koront 100 000 frankrt eladhassa. Az sszeg csekly volta eleinte kiss valszntlenn tette a dolgot, de ksbb gondolkozvn afelett, hogy flig-meddig tisztessges ember egy orszgtl lopott koront nem vsrolhat meg anlkl, hogy nyilvnval orgazdasgot ne kvessen el, kezdett a hr elfogadhatnak ltszani, annyival is inkbb, mert a koronn lv kvek a mai fogalmak szerint kevs rtkek, s gy a korona legfeljebb mint nyersarany rtkesthet. Ha nem tvedek, az 1867. vi becsls szerint nyersarannyal egytt csupn 30 000 forintra lett rtkelve. Ez az jsghr jra felzavarta nyugalmamat, tpeldni kezdtem, mitv legyek?! Ttessek-e magasabb ajnlatot valaki ltal? E clra egy svjci unokacsm pr 100 000 frank klcsnt biztosan adna." Az jsghrtl Ambrzy gy megdbbent, hogy azonnal felutazott a fvrosban. Azt eszelte ki, hogy Romanelli ezredeshez fordul segtsgrt. De a Ritz szll, ahol az olasz ezredes lakott, tele volt vrs detektvekkel, mrpedig Ambrzy flszem ember volt, s a fekete ktsrl knnyen felismertk volna. Kzvettt keresett, s ezt br Feilitzsch Berthold volt szabolcsi fispnban s ennek fiban tallta meg. Kszsggel vllaltk, hogy sszehozzk Romanellivel. De az ezredes ppen nem volt tallhat. Helyette Salem grf, az olasz misszi egy msik tisztje hallgatta vgig a krst, s meggrte, hogy az olasz misszi mindent el fog kvetni a magyar Szent Korona rdekben. Ambrzy megnyugodva visszautazott Acsra.
Itt tlttte a kommn htralv idejt, s csak augusztus 10-n, mr a romn megszlls alatt jtt fel megint Budapestre. Itt vletlenl mindjrt a koronarsg egyik altisztjvel tallkozott, aki elmondotta, hogy a koronarsg legnysge sszebeszlt, s egyikk - br titokban - mindig ott tartzkodott a Szent Koronval. A Szent Korona a helyn van! A boldog koronar megknnyebblt szvvel utazott el idegessgt kipihenni a Ttrba. Ott kapta a hrt annak, hogy Horthy Mikls fvezr a nemzeti hadsereg ln bevonult Budapestre. Errl gy r: "1919. nyara ta Ttralomnicon tartzkodtam, s ott rt a Horthy-hadsereg bevonulsnak hre. November h 15-n teht tlevelet krtem Budapestre, amit azonban csak 1920. mrcius h 8-n kaptam meg a csehektl, st azt se Magyarorszgra, hanem csak Ausztriba val rvnnyel killtva. Mrcius 12-n teht Ausztrin t rkeztem Budapestre, ahol a Kormnyz r fmltsga 14-n mr kihallgatson fogadott is. Tle a mr emltett bizottsg kikldst s a kirly pecstjnek leszaktsra val engedly megadst krelmeztem.
A krt orszgos bizottsg 1920. mrcius h 22-n alakult meg. Tagjai voltak: nagybnyai Horthy Mikls kormnyz, Csernoch Jnos hercegprms, grf Dessewffy Aurl orszgbr, Rakovszky Istvn, a nemzetgyls elnke, Simonyi Semadam Sndor miniszterelnk, a nemzetgyls kt tagja, kiknek neveire mr nem emlkszem s n. A bizottsg, miutn mindent hiny nlkl s srtetlenl eltallt, az ereklyrl pontos jegyzknyvet vett fel, s miutn mindent ismt visszahelyezett, a ldt jbl lepecstelte. Az 1000 ves Szent Korona teht Isten segedelmvel srtetlenl lte t Magyarorszg kt legborzalmasabb forradalmt is"- fejezi be knyvt grf Ambrzy Gyula koronar. |