Magyarorszg a vegyes hzakbl val kirlyok korban sem volt teljesen egysges llam, mert a tulajdonkpi Magyarorszgon kvl mellk- s hbres tartomnyok is tartoztak hozz.
Maga a szoros rtelemben vett Magyarorszg krlbell akkorra volt, mint most. Csupn dlfel brt nagyobb kiterjedssel, amennyiben a Drvn tl fekv rszek, a melyek jelenleg Vercze-, Szerm- s Pozsega-megyket alkotjk, s a melyek Ttorszg (Szlavnia) nven jelenleg Horvtorszggal vannak egyeslve, akkor a sz legszorosabb rtelmben magyar megyk valnak.
Ide tartozott tovbb a mai Horvtorszg egsz a Kulpa folyig (Krs-, Varasd-, Zgrb-, Zagorja-megyk s a turmezei kerlet), a mely vidk akkoriban Ttorszg (Szlavnia) nevet viselt s nmi tekintetben kln llssal brt, a mennyiben nmely honvdelmi s bri gyeit az ottani bn intzte. E ftisztviseljrl e vidket gyakran bnsgnak (banatus) is nevezik a rgiek. Mint hatrszli tartomny gyakran ki volt tve az ellensg berohansainak s gy gyakrabban volt knytelen katonai erejt kifejteni. Ezrt laki krptlsul minden orszgos adnak csak a felt tartoztak fizetni. A Ttorszg kirly-nak czmt, a mely a magyar kirly czmei kztt jelenleg elfordul, csak e korszak vgn II. Ulszl vette fel. Ekkor ugyanis Corvin Jnos Szlavnia herczegnek czmt visel. Kitalltk teht, hogy a magyar kirlynak e mellktartomny feletti felsbbsgt csak a kirlyi czm tanusthatja, anlkl azonban, hogy Szlavnia nagyobb klnllssal brt volna. gy a tulajdonkpi Magyarorszg, Ttorszgot is beleszmtva, a mainl valami 450 mrflddel volt nagyobb s mg jszaki, nyugoti s keleti hatrai csekly eltrssel a maiak voltak, dlen az orszg egsz a Kulpig, ennek torkolattl a Szvig, azon tl – a mai hatrral megegyezleg – a Dunig terjedt.
Jelentkeny terletet foglaltak el Magyarorszg mellk- s hbres tartomnyai. Uralkodink Magyarorszg kvl: Dalmczia, Horvtorszg, Rma, Szerbia, Galiczia, Lodomria, Kun- s Bolgrorszg kirlyainak czmeztk magukat a vegyes hzakbl szrmazott kirlyok korszakn t is, egsz II. Ulszlig, a ki, mint emltettk, Ttorszg kirly-nak czmt is felvette.
Lssuk: mennyiben felelt meg a tnyleges birtokllapot e hossz czmnek?
Legszorosabb s legllandbb kapcsolatban llott az anyaorszghoz valamennyi mellktartomny kzl Horvtorszg. E tartomnyhoz a mai Horvtorszgbl – miutn annak legnagyobb rsze e korban Ttorszg nevet viselt – csak a mai Fiume-megye tartozott, tovbb a volt horvt hatrrvidk, a Bosznihoz tartoz Trk-Horvtorszg, valamint Dalmczinak nmely rszei. Az egsz korszakon t folytonosan Magyarorszghoz tartozott, s egy vagy kt bn kormnya alatt llott. A horvt bn egyszersmind Dalmczinak is a bnja volt, st gyakran Ttorszg is, s tartomnynak gy polgri, mint katonai parancsnoka. Horvtorszg nem volt oly igazi rsze Magyarorszgnak, mint Szlavnia. Jogi llapotai pldul teljesen eltttek a magyarorszgiaktl. Igy pldul itt nem fejlett ki a megyei rendszer, hanem az egsz tartomny nehny fr hatalma alatt llott.

Magyarorszg mellktartomnyainak czmerei.
Rajzolta Barnski Emil
1. Szlavnia czimere. A kk mezej pajzsot kzpen kt ezst plytl befogott vrs mez vgja kett, amelyen balr jobbra termszetes szin nyest fut. A fels kk mezben arany csillag ragyog. A kt ezst plya II. Ulszl kirlynak 1496-ban killtott czimeradomnyz oklevele szerint a Drva s a Szva folykat jelenti, a csillag pedig Mars csillagt. – 2. Horvtorszg czimere. Ezsttel s vrssel huszontszr koczkzott mezbl ll. – 3. Dalmczia czimere. Kk mezben hrom korons arany prducz-fej, mg pedig kett fnt, egy lent.
Horvtorszgtl terletileg alig lehetett elvlasztani Dalmczi-t, a mennyiben az utbbi nem kpezett a sz valdi rtelmben kln tartomnyt, hanem csak fldrajzi fogalom volt. gy neveztk t. i. a horvtorszgi s a rmai partokon elterl latin eredet, teht olasz nyelv vrosok sszessgt. E tartomnynak tulajdonkpen nem volt kzs kormnya. Minden vros a hozztartoz falvakkal egytt fggetlenl intzte sszes belgyeit, s gy a horvtorszgi bn, a ki, mint emltk, dalmt bn is volt, csak nmi csekly jogokat gyakorolt a magyar kormny megbizottjaknt. Dalmczia mr nem volt oly biztos birtoka Magyarorszgnak, mint Horvtorszg. Az rpdok kihaltakor ide tartozott ugyan, de mindjrt I. Kroly uralkodsnak elejn egy rszt elszaktottk a velenczeiek, noha maguk a dalmatk jobb szerettek Magyarorszghoz, mint a velk rokon Velenczhez tartozni; mert a magyar kirlyok rszrl folytonos prtolsban rszesltek, mg a velenczeiek elnyomtk ket. I. Kroly egsz uralkodsa alatt Dalmczia jelentkeny rsze Velenczhez tartozott, de a velenczeiek is elismertk Magyarorszg felssgt ama rszek felett s folytonosan szolgltattak a magyar kirly vagy megbizottja kezhez bizonyos rszt az ottani vmok jvedelmbl. Megvltozott ez Nagy Lajos idejben, a ki a Velenczvel folytatott kt hborban a bszke kztrsasgon teljesen gyzedelmeskedett s az sszes dalmt vidkeket Fiumtl Durazzig a magyar hatalom al vetette. Azonban ez az llapot nem tartott sok. Zsigmond kirly idejben klnbz alkalmakkal s mdon az egsz tulajdonkpi Dalmczia – oda nem rtve a rendesen Horvtorszghoz szmt Zengget – Raguza kivtelvel, Velencze birtokba kerlt. A kzpkor vgn mr csak nvleg, csak jogilag tartozott hozznk Dalmczia.
A harmadik mellktartomnyt Rma, vagyis Bosznia s Herczegovina kpezte. Ez mr legnagyobb rszben csak hbres birtoka volt Magyarorszgnak, a mennyiben uralkodja a magyar kirlynak kteles volt hsget eskdni, de tartomnyai belgyeit teljesen szabadon intzte s klfldi uralkodkkal is sszekttetsbe lphetett. Uralkodi a magyar kirlyok kegyelmbl nha kirlyi czmet is viseltek, mint Nagy Lajos korban Tvartk, Mtys alatt Ujlaki. Egy rszt a tartomnynak a magyar kirlyok kzvetlenl Magyarorszghoz kapcsoltk. A magyar rsz igen sok vltozson ment keresztl. Erlyes uralkod idejben nagy kiterjeds volt, gyngk idejn pedig igen sszeszorult. Elbb – az Anjou-kirlyok s Zsigmond idejben – itt a boszniai, ozorai s si bnsgok llottak fenn s egy rsz a leginkbb Szerbia jszaki vidkn elterl mcsi bnsghoz tartozott. Ksbb ezeket a jajczai s szreberniki bnsgok vltottk fel, egyik rsz pedig mint Orbsz-megye majdnem llandan a magyar megyk sorban tallhat. E tartomny feletti felssg gyakorlsa mr nem volt lland. Tbb fejedelem fggetlenn tette magt a belviszlyok idejn, ksbb pedig a trkk vetettk meg itt a lbukat. Mtys kirly idejben a boszniai fejedelemsg teljesen megsznt s azontl csak kzvetlen magyar s kzvetlen trk birtok volt e tartomnyban.

Magyarorszg mellktartomnyainak czmerei.
Rajzolta Barnski Emil.
4. Bosznia (Rma) ujabb czimere. Vrs mezben, balrl ezst felhbl kibuk, arany pnczlos kar, amely arany markolatu, grbe, ezst kardot vgsra emel. – 5. Bosznia (Rma) rgibb czimere. Vrs mezben, nyilt liliomos arany korona. – 6. Szerbia czimere. Ezst mezben flfel ll fekete vadkan-fej, torkba ltt arany, veres tollu nyillal.
Szerbia a mai Szerbin kvl magban foglalta mg a mostani novi-bazri kerletet s Montenegrt. Sajt fejedelmei szintn csak hbri viszonyban lltak Magyarorszghoz s fggsk mg kisebb volt, mint a boszniaiak. E tartomnybl is nmely rszeket kzvetlenl haznkhoz csatoltak eleink, a melyek a mcsi, krusczi s boroncsi bnsgok czmt viseltk. Ezek kzl legjelentkenyebb volt a mcsi, a mely idnknt Szerbinak egsz szaki rszt – a Moravtl a Drinig – s Boszninak nmely rszeit is magban foglalta. Bnjainak nevvel folytonosan tallkozunk Magyarorszg legfbb urainak sorban. Szerbia, vagy mint akkoriban szoks volt mondani: Rczorszg feletti furi hatalmunkat korn ktsgess tettk a trkk, a kik az els rigmezei csata ta (1388.) folytonosan nmi furasgot gyakoroltak az orszg felett s br a tatai egyezmny tbb befolyst engedett ott a magyar kormnynak, folytonosan hdtgattk meg egyes rszeit, gy hogy Brankovics Gyrgy halla utn tulajdonkp mr csak czimzetes szerb fejedelmek, vagy mint mondani szoktk: deszpotk voltak. Ez utn a kzvetlenl magyar kormny alatt llott terletek is egymsutn elvesztek, gy hogy a mcsi bnsg is 1500 tjn vgkp megsznt. A mi kevs terlet mg magyar kzen maradt, azt a szabcsi s nndorfehrvri vrparancsnokok al rendeltk, a kiket nagyobb tekintly kedvrt szintn felruhztak a bni czmmel.

Magyarorszg mellktartomnyainak czimerei.
Rajzolta Barnski Emil.
7. Bulgria czimere. A kk mezej pajzsot jobbrl balra, rzsutos irnyban vrs mez vgja kett, amelyen balrl jobbra ezst farkas fut. A kzps vrs mezt egy-egy ezst csk fogja be s ugyanilyen szeli t a kk mezket is. – 8. Kumnia czimere. Arany mezben gaskod korons fekete oroszln; lent jobbrl vrs flhold, fnt balrl vrs csillag. – 9. Galiczia s Lodomria czimere. Kk mezben egyms felett ll kt liliomos, nyilt arany korona.
Szerbitl keletre, a Duna s a Balkn kztt Bolgrorszg terlt el. E tartomny, br jszaki sarka egsz kzel van Orsovhoz, mindenkor csak igen kevs fggsben volt Magyarorszgtl. Csak Nagy Lajos knyszertette fejedelmt valsgos engedelmessgre, a tartomny biztostsra egyszersmind Bodon, Nikpoly s ms vrakbl, valamint vidkkbl a bodoni vagy bolgr bnsgot alkotvn. De a rvidlt bolgr fejedelmeket hborgatta a magyar felssg s a trkket hvtk segtsgl. Ezek termszetesen siettek is eleget tenni a kvnsgnak, csakhogy a magyar vrakat nem a bolgrok, hanem a magok rszre foglaltk el. Zsigmond megksrl, hogy e vidken a magyar hatalmat helyrelltsa, de a nikpolyi szerencstlen csata utn csak Bodon maradt magyar kzen s nemsokra az is elveszvn, Bolgrorszg felett minden felssgnk megsznt.

A magyar birodalom czimere Hunyadi Mtys korban.
Thurczi „Krnikj”-nak 1488-iki, augsburgi kiadsbl.
A bels krben kt pajzsot ltunk, amelyek fltt zrt arany korona dszlik. A jobb oldali pajzs a magyar llami czimer; els negyedben a hrmas halombl kiemelked apostoli kereszt; msodik negyedben a ngy plya; harmadik negyedben a cseh oroszln s vgre utols negyedben a Hunyadiak hollja. A baloldali pajzs Beatrix, illetleg a npolyi kirlysg czimereit foglalja magban. A kls krszalagon a mellktartomnyok czimereit szemllhetjk. Legfell van a cseh oroszln, a melytl balrl jobbra egymsutn kvetkeznek: Luxemburg, Luzczia, Morvaorszg, Galiczia, Ausztria, Dalmczia s Kumnia czimerei.
A magyar kirlyok czmben Kunorszg is szerepel. Ezt az orszgot a mai Olhorszg vagyis Havasalfld, tovbb Moldva – melyhez akkor a mai Bukovina is tartozott – valamint az oroszok birtokban lv Besszarbia alkottk. E terleten klnben mr ekkoriban vge volt a kun vilgnak, miutn a kunoknak IV. Bla alatt trtnt bevndorlsa utn rgi hazjokban csak nmi tredkeik maradtak s helyket aprnknt az olhok foglaltk el. E tartomnyok fejedelmei llandan fggtek Magyarorszgtl, csakhogy Zsigmond uralkodstl a Havasalfld feletti fhatalomban a trkkkel, a Moldva felettiben pedig a lengyelekkel voltunk knytelenek osztozkodni. E terleteken is voltak oly rszek, a melyek Magyarorszghoz tartoztak. gy Havasalfld nyugati rsze, a melyet jelenleg Kis-Olhorszgnak neveznek, akkoriban a szrnyi bnsgot kpezte. A Duna torkolata krl lev vrak is hozznk tartoztak, mint Kilia, Neszter-Fehrvr, Sz.-Gyrgy, de ezek az utols idben a trkk birtokba kerltek.
Legkevesebb volt kirlyaink befolysa Galiczi-ban s Lodomri-ban. E kt kirlysg krlbell a mostani keleti Galiczit foglalta magban – a nyugoti rsz Lengyelorszghoz tartozott – tovbb a jelenleg Oroszorszghoz tartoz Wolhynit s Podlit. Szmos fejedelemsgre oszlottak, a melyek uralkodit kirlyaink nha hdolatra knyszertettk, de tbbnyire semmi befolyst sem gyakoroltak rejok. gy tartott ez Nagy Lajosig, a ki a mongolok s tatrok netalni ujabb betseitl az orszgot biztostand, ezen orszgokat kzvetlenl Magyarorszghoz csatolta s magyar bnok s vrnagyok hatalma al rendelte. Lajos halla utn Galiczia s Lodomria Lengyelorszg birtokba kerlt. Innen kezdve kirlyainknak e tartomnyok felett pen semmi hatalmok sem volt. Mindazonltal llamfrfiaink soha sem mondtak le rlok s midn az I. Ulszl s Erzsbet kztti viszlyokban a ppa oly bkt ajnlott, a mely szerint Magyarorszgnak e mellktartomnyokrl vgkp le kellett volna mondania, furaink – lkn Hunyadi Jnossal – hatrozottan kijelentk, hogy ily ajnlatot „trgyalsi alapul” sem fogadhatnak el.
gy Magyarorszg legnagyobb rsze mellktartomnyokkal volt krlvve, a melyekbl a szerint tartozott ide tbb vagy kevesebb, a mint az orszg hatalma ntt vagy fogyott. Legnagyobb teljessggel brta azokat Nagy Lajos, a ki Lengyelorszg koronjt is visel, st a krmi tatr knt is hdolatra knyszert. Halla utn azonban elkezdtek a mellkorszgok lefoszladozni s mg az uralkodsa idejn nem volt keleti Eurpban llam, a mely Magyarorszggal mrkzhetett volna, halla utn az egyeslt Lengyel-Lithvnorszg, a mely Galiczival s Lodomrival is gyarapodott, valamint Trkorszg elg jelentkeny, st az utbbi veszlyes vetlytrsaiv lettek haznknak, gy hogy a nagyszm mellktartomnyokbl alig maradt csak valami is birtokunkban.
Ettl kezdve a magyarok figyelme nagyobb mrtkben a nyugoti szomszdsg fel fordult.
Mtys kirly szrmazsnl fogva semmit sem brt Magyarorszgon kvl, de fegyverrel megszerezte Csehorszg mellktartomnyait: Szilzit, Morvt s Luzczit, valamit Als-Ausztrit s a tbbi osztrk tartomnyoknak is jelentkeny rszeit. Ausztria, mint tudjuk, mindjrt Mtys halla utn visszakerlt sajt herczegei al. A cseh mellktartomnyok ugyan Magyarorszgnl maradtak, de miutn II. Ulszl s II. Lajos Csehorszgnak is voltak kirlyai, tulajdonkp nem volt eldntve, hogy Magyar- vagy Csehorszghoz tartoznak-e?
Ilykpen vltozott Magyarorszg terlete a vegyes hzakbl szrmazott kirlyok korban s mg I. Lajos idejben hatalma tetpontjn llott, II. Lajos alatt mind bels erre, mind kiterjedsre vgkp sszezsugorodott.

Magyarorszg Hunyadi Mtys korban.
Trkp. Tervezte: Dr. Barti Lajos. Rajzolta: Htsek Igncz
A mellktartomnyok inkbb csak klsleg tartoztak Magyarorszghoz. A trgyalt korszak vgn velnk kzs uralkod alatt llott cseh s nmet tartomnyok sokkal kifejlettebb nemzeti nrzettel brtak, hogysem hajlandk lettek volna nllsukrl lemondani s szorosabban Magyarorszghoz csatlakozni. A tulajdonkpeni mellktartomnyokra nzve pedig igen jelentkeny nehzsg forgott fenn. Ezek laki ugyanis, Horvt- s Dalmtorszgi kivtelvel, majdnem kizrlag grg-keleti vallsuak voltak, mg a magyar nemzet, a tbbi eurpai npekkel egytt, a rmai katholikus hitet vall. Jrszt ez a vallsi klnbsg volt az oka, hogy a katholikus Horvt- s Dalmtorszg kivtelvel a mellktartomnyok mindig idegenkedtek a magyaroktl, s br nll nemzeti letet nem fejtettek ki, a magyarhoz val csatlakozstl is vonakodtak. St Bosznia, Szerbia s Bolgrorszg nem tallottak a trkkel szvetkezni, csakhogy a magyar felssgtl szabaduljanak. Nagy Lajos, a kinek idejben kezdtek a trkk a Balkn vidkn megjelenni, les szemvel tltta ezeknek az llapotoknak a veszlyessgt. Azon volt teht, hogy a mellktartomnyok lakossgt, klnsen azokt, a melyek Magyarorszgtl dlre fekdvn, a trk becsapsok eltt nyitva llottak, a katholikus vallsra trtse s szorosabban Magyarorszghoz kapcsolja. De mr ks volt, s a trtgetsek inkbb csak az ellenszenvet nveltk ellennk.
* * *
Az orszg kiterjedsnek nagysga csak kevss tjkoztat annak jelentsge irnt. risi kiterjeds orszgok gyr lakossggal sokkal kevesebbre kpesek, mint azok, a melyeknek kisebb a kiterjedsk, de tbb a lakossguk. A ki teht helyes kpet akar nyerni az orszg llapotrl, annak legelszr is lakossgnak szm-val kell tisztban lennie.
Legbiztosabb eszkzl szolglnak erre nzve a vegyeshzi kirlyok korban, az ad kirovsa vgett ksztett u. n. diklis sszeirsok. Ezekben ugyanis fel van emltve, hogy bizonyos vben melyik megyben hny adz telek volt. Sajnos, hogy teljes jegyzk nem maradt renk. Az 1491. s 1495-bl fenmaradt jegyzk szerint kerekszmmal 220,000 telek volt a tulajdonkpi Magyarorszgban, Erdlyt s Ttorszgot is belertve, de nem egyszersmind Horvtorszgot is. Ezen sszersban azonban Bihar-, Bks-, Csongrd-, Csand-, Arad-, Zarnd-, Krass-, Temes-, Torontl-, Keve-, Bcs-, Bodrog-, Valk- s Szerm-megyk, amelyek akkor Kinizsi Pl kormnya alatt llottak, nem foglaltatnak. Adzik szmt klnbz adatok alapjn valami 50–60,000-re becslhetjk, gy hogy az sszes adz telkek szma krlbell 280,000-re volna tehet. Ha minden telekre egy csaldot szmtunk, gy a nemzet zmt kpez jobbgyi osztly szmt kerekszmmal msfl millira tehetjk. De ktsgtelenl tbben voltak, a mennyiben nem egy olyan telek az orszgban, a melyen tbb csald is lakott. Ehhez a szmhoz kell mg adnunk a kivltsgos terletek: a szkelyek s szszok fldjnek, a jsz-kun kerletnek s a vrosoknak lakossgt, tovbb a nemeseket, az egytelkesek kivtelvel, a kiknek telkeit az adz telkekkel egytt rtk ssze, vgl a zsidkat, czignyokat, zsellreket, udvari szolgkat stb. Az orszg sszes lakossga teht krlbell 2 1/2–3 millira rgott. Korunkban ez ktsgkvl igen cseklynek tetszik, ha sszehasonltjuk a mai tizenht millival, de ha tekintetbe veszszk, mennyi lakosa volt akkoriban Eurpa brmely orszgnak, inkbb arra a meggyzdsre jutunk, hogy Magyarorszg arnylag npesebb volt, mint jelenleg.
Ugyanezekbl az sszeirsokbl ms tanulsgot is vonhatunk a lakossgra vonatkozlag. Azt fogjuk ugyanis tapasztalni, hogy az orszg lakossga kornsem volt gy elosztva, mint jelenleg. Oly vidkek, amelyek akkor igen npesek voltak, jelenleg alig rik el az tlagos kzpszmot viszont msok, amelyek akkor nptelenek valnak, jelenleg a srbben lakottak kz tartoznak.
Az orszg legnpesebb rsze a dunntli kerlet dli vidke volt els sorban Baranya-megye, a mely tbb mint 15,000 telket szmllt. Lakossga teht az orszg lakossgnak kzel egy huszadval rt fl. Hasonlan nagyszm npessggel brtak vele a szomszd Tolna-, Somogy- s Zala-megyk: mindegyikben krlbell tz-tzezer adz telket szmlltak. Npes tartomny volt mg Ttorszg is, valamint a Drva s a Szva kztti vidkek: Valk-, Szerm- s Pozsegamegyk. Csakhogy az utbbiak pr vtizeddel a mohcsi csata eltt a trkk gyakori becsapsai kvetkeztben hanyatlsnak indultak.
Nem ily nagy mrtkben, de a mainl arnylag mgis nagyobb npessggel brtak a krptaljai megyk, a melyeknek dombos vidke klnsen alkalmas kezd fldmvel npek lakhelyl. Ily megyk voltak: Hont, Ngrd, Gmr, Torna, Abauj, Borsod s Heves. Npes vidk volt a fvros legkzelebbi krnyke, a hol helysg helysget rt. Magnak a mai fvrosnak terletn ezekkel a helyekkel tallkozunk: Buda, Pest, -Buda – utbbi ismt kt vros volt, egyik a kirlyn, a msik a kptalan – Szent-Erzsbetfalva, Sassad, Ttfalu, Felhvvz mskp Szent-Hromsg vrosa, Jen, j-Bcs s Lgod. A szomszd Pest- s Fehrmegyk tvolabb es vidkei nem igen voltak felette npesek. Az arnylag npesebb vidkek kz tartozott Erdly is, ellenben az orszg szaki s nyugoti vidkei arnylag sokkal nptelenebbek voltak, mint jelenleg. Klnsen ll ez a felfldi hegyes megykrl, mint Trencsn-, Zlyom-, Lipt-, Szepes-, Sros-, Mramaros-megykrl, de mindenekfelett rvrl. Itt a telkek szma sszesen hromszz volt, gy hogy az sszes lakossg legfeljebb ha hromezerre ment. E tjkon egyedlt Thrcz-megye tett nmileg kivtelt.
A mi az orszg lakinak llapott nemzetisgi s vallsi szempontbl illeti, az e korban is igen vltozatos volt. Mikor az rpd-hz kihalt, minden a fldkzi tenger tjn ltez valls kpviselve volt haznkban. Az uralkod katholikus egyhzon kvl, ms keresztny felekezetek sem hinyoztak; gy voltak -hitek az orszg dli s keleti rszein, tovbb patarnusok s ms gynevezett eretnekek Boszniban s az avval hatros rszeken. De nem hinyoztak a nem keresztnyek sem. A zsidk pen ekkor rtk Magyarorszgon els virgzsi korukat, mert az orszg rendetlen pnzgyi viszonyai kztt mindenfle kincstri haszonvteleket, a pnzverst stb. sikerlt kezkbe kerteni. A mohammedn valls, velnk trzsrokon s egynyelv bolgrok vagy izmaelitk ugyan mr a XIII. szzadban hanyatlani kezdtek, de mg mindig elg szmosan voltak. A kunok vgre, mbr klsleg tbbnyire keresztnyek valnak, lnyegileg mg pognyoknak voltak tekinthetk.
A XIV-ik s XV-ik szzad folyamn vallsi tekintetben nagy vltozson ment keresztl az orszg. A pognysg teljesen megsznt s a kunok ktsgkvl mr a XIV. szzad vgn igazi keresztnyek voltak. A mohammedn-valls szintn e korszakban tnt el. Nem mondhatjuk ezt a zsidkrl. k az ltalok mindenkor s mindentt tanustott szvssgot akkor sem tagadtk meg. A XIII-ik szzadban s a XIV. elejn elfoglalt helyzetkrl ugyan leszorultak, mert Nagy Lajos, a ki igen megbotrnkozott azon, hogy a zsidk nmely helyen – mint pldul Pozsonyban – mg kpolnkat is brtak zlogban, elrendelte, hogy az egsz orszgbl kizzk ket. A rendeletet vgre is hajtottk s a zsidk leginkbb Lengyelorszgba menekltek, mely akkor mg nem volt Lajos, hanem nagybtyj: Kzmr kirly. Mint lengyel kirly Lajos sem zte el ket onnan s halla utn nagyrszt visszaszllingztak ismt.
Mindezeknl a vallsfelekezeteknl jelentkenyebb volt a grg-keleti valls, vagy mint a np nevezi: a -hit. Kveti voltak eleitl fogva az olhok, a kik a Krptok keleti vidkeit mindinkbb elbortottk. Nagy Lajos trti buzgalma kvetkeztben a mrmarosiak tetemes rsze flkerekedett s Moldvba kltztt. Ezzel azonban nem lett egysgesebb az orszg valls tekintetben, mert az olhok helyt, st annl mg jval nagyobb vidket az oroszok szllottak meg, a kik Koriatovics Tdor nev herczegk vezrlete alatt kltztek be. A XV. szzadban pedig a szerbek betelepedsvel terjedt tovbb ez a vallsfelekezet. A tatai szerzds rtelmben ugyanis a szerb fejedelmek tbb uradalmat nyertek adomnyul s azokon mindjrt ekkoriban telepltek meg a Szerbia dli rszbl a trkktl kiztt rczok; gy klnsen a Csepel-szigeten. Mg inkbb gyarapodott szmuk a ksbbi idkben, a mint Szerbia trk tartomnyny lett. A vilgosvri uradalomban is megtelepedtek. Legtbbet teleptett meg kzlk Kinizsi, a ki fleg Torontl- s Keve-megykbe ezer trk s tvezenezer szerb csaldot hozott magval. Ilykpen a grg-keleti valls mind nagyobb jelentsgre vergdtt, gy hogy II. Ulszl mr knytelennek rezt magt arra, hogy az -hitek rszre Magyarorszgon pspksget lltson. Addig ugyanis klfldi fpapok alatt llottak: a rczok a szfiai s ochridai, az oroszok a kievi, az olhok pedig a havasalfldi s moldvai metropolitk alatt.
Az -hitek ezen betdulsnak a nemzet nem igen rvendett s nem ok nlkl. Tudjuk, hogy mg ma is mennyire gtolja az egytt lak npek sszeolvadst, ha vallsra nzve klnbznek egymstl. Mennyivel inkbb llott ez akkor!
A reformczi nem hborgatta a nemzet egysges mveltsgt. A Husz-fle csak igen kevs kvetre tallt Magyarorszgon s azok is knytelenek voltak legnagyobbrszt Moldvba kivndorolni. A Luther-fle reformczi pedig mg csak e korszak vgn tmadt s hvei kln egyhzat mg nem alkottak. S mikor ksbb klnvltak, akkor is – a protestnst egyhz a katholikusbl fejldvn ki – a mveltsg kzs maradt.
De ha elmondhatjuk, hogy Magyarorszg laki vallsra nzve sokflk voltak, nem kevsbb mondhatjuk ezt a nemzetisgi szempontbl. E tarkasg jellemezte az orszgot a legrgibb idtl kezdve.
Abbl a lakossgbl, a melyet eleink itt talltak, az rpd-hz kihaltakor mr csak igen csekly maradvnyok voltak, de jttek helykbe msok. Ezek kztt els helyen trzs-rokonainkat: a kunokat s bolgrokat kell emltennk. Mind a kt np teljesen beolvadt a magyarsgba, mihely flvette a keresztny vallst. Ezt klnsen elmozdtotta az a krlmny is, hogy sem az egyik, sem a msik nem lakott az orszg valamely kln vidkn, hanem elszrva, nagy terleteken. gy a kunok az alfldn mindentt voltak tallhatk, gy hogy Magyarorszg akkor tizenhrom fpapja kzl t fradott trtsk krl.
Ezek utn legnagyobb figyelmet rdemelnek a szlvok. Ezek tbb nemzetisgre voltak oszolva. Legjelentkenyebbek voltak Ttorszgban, t. i. a mai Horvtorszgban, a hol – br a magyar nyelv kornsem volt ott a kzpkorban oly idegen, mint jelenleg – a szlv elem tlslyban maradt. Ezekhez csatlakoztak az orszg dlnyugoti rszben lak csekly szm szlv elemek. Jelentkeny szm szlv lakossg volt az orszg szak-nyugoti rszben is.
Az rpdhz kihalttl a mohcsi vszig terjed korszakban kt igen jelentkeny elemmel gyarapodott a szlvsg: t. i. az oroszokkal s a szerbekkel, a kikrl mr elbb volt sz.
A nmet elem is tekintlyes rszt tette haznk lakossgnak. Klnsen hrom ftelepk volt: a bnyavrosok s vidkk, a Szepessg s az erdlyi szszok fldje. Szmosan voltak tovbb a dunntli kerletnek nmely, Ausztrival hatros megyiben, kivlt Mosonyban s Sopronban. Ezeken kvl sok kisebb telepben fordultak el orszgszerte, csakhogy ezek tbbnyire beolvadtak a krlttk nagyobb szmmal lak magyar lakossgba. Tovbb maradtak fenn a vrosokban, br magyarok kz voltak kelve. Ezek tetemes rsznek lakossga nmet volt s kivltsgaiknl fogva a krlttk lakktl elvlasztva levn, velk nehezebben olvadtak ssze.
A nmetsg jelentsge nem szmban nyilatkozott, hanem abban, hogy az orszg sszes nem magyar lakossga kzl mveltsgnl, vagyonossgnl fogva hatrozottan kivlt, gy hogy politikai, trsadalmi jelentsgre nzve a magyar utn az orszgban els nemzetisgnek volt mondhat.
A nmetekkel rokon npek, a germn faj tbbi gai Magyarorszgon nem igen voltak kpviselve. Egyes angol teleprl emlkeznek rgi okleveleink, de svdeknek, norvgeknek, dnoknak nem akadhatni nyomukra. Annl tbb nmetalfldi (hollandi) vndorolt Magyarorszgba, mg az rpdok korban. Mind a szepesi, mind az erdlyi szszsgnak tetemes rsze nem tulajdonkpeni nmet, hanem nmetalfldi eredet.
Eurpnak legjelentkenyebb hrom npfaja: a romnok, germnok s szlvok kzl teht egy sem hinyzott nlunk. A romnok is kpviselve valnak, s pedig gy a keletiek, mint a nyugotiak. Az elbbiek: az olhok, a kik most szeretik magukat az egsz npcsald kzs nevn romnok-nak nevezni, leginkbb a XIII-ik szzad ta kezdtek haznkban nagyobb szmmal megtelepedni, klnsen az orszg dlkeleti hegyes vidkein. E npfaj a kzpkorban mg kornsem volt oly jelentkeny, mint most, s nagyobb szmban leginkbb csak Hunyad-, Krass- s Temes-megykben, tovbb Fogaras vidkn lakott, a melyekben nmi kivteles llsban is ltek sajt fnkeik vagy kenzeik alatt. Elterjedtek tovbb az erdlyi s az Erdlylyel hatros megykben is. Abban az idben tbbnyire a mveltsg legalacsonyabb fokn llottak s j rszk tulajdonkp nem is volt megtelepedve, hanem nyjait rizgetve nomd letet lt.
A mennyire htra volt azonban a keleti romnsg, annyival mveltebb volt a nyugoti. Ide szmtjuk a franczikat, az olaszokat, a spanyolokat, a portuglokat, valamint a Svjcz s Tirol nmely flrees vidkein lak rhaeto-romnokat vagyis ladinokat. E npek, kivlt a franczik s olaszok, Eurpnak most is legmveltebb nemzetei kz tartoznak. Mg inkbb llott ez a kzpkorban, mikor Byzanczon kvl csak Olaszorszgban volt meg nmileg a rgi rmai mveltsg. A tbbi nemzetek kztt pedig a franczik llottak els helyen.
E npek telepei termszetesen a mveltsgnek igen fontos tnyezi voltak. Klnsen ll ez az olaszok-rl, a kik leginkbb iparosok s kereskedk lvn, nagy befolyssal voltak vrosaink fejldsre. Alig volt ugyanis jelentkenyebb vrosunk a rgi korban, a mely olasz elemet nem mutathatott volna fel. gy tudjuk ezt Esztergomrl, Szkes-Fehrvrrl, Budrl, Zgrbrl, Nagyvradrl, Egerrl s Pcsrl. Ezeken kvl egyes kereskedk nagy szmmal tallkoztak az orszg majd minden rszben, gy hogy a XIV. szzad elejn lt r arrl tudst bennnket, hogy Magyarorszgon a nemzeti nyelven kivl az olasznak volt legnagyobb divata. Az olasz telepeknek a magyarokra gyakorolt j hatst klnsen emelte az, hogy nagy tmegekben nem lakvn egytt, a magyar lakossgba tbbnyire mr a XIV. szzadban beleolvadtak. Csak Budn voltak folytonosan olaszok egsz a kzpkor vgig, de azok ujabban meg ujabban Firenzbl vagy Velenczbl bevndorlott kereskedk valnak, a kik tbbnyire nem is telepedtek meg vgleg.
A msik nyugoti romn elemet alkottk a franczik s a belgiumi vallonok. Az utbbiak leginkbb a szszokkal s a nmetalfldiekkel egytt kltztek be s azokkal egytt teleplvn le a Szepessgben s az erdlyi szsz-fldn, tbbnyire egybeolvadtak velk. Emlkket alig tartja fenn egyb, mint Szepes-Olaszinak nmet neve: Wallendorf. A XIII-dik szzadban rszben franczia lakossga volt Sros-Pataknak, de ez mr a XIV. szzad derekn egszen magyarr vlt.
A legjelentkenyebb franczia telep Heves- s Borsodmegykben, az Eger vlgyben volt. Lakosai tbbnyire I. Kroly idejben vndoroltak be s nemzetisgket egsz a kzpkor vgeig megtartottk. Ha nmely rgi tudstsoknak hihetnk, kirlyaink megparancsoltk nekik, hogy nyelvket folytonosan megtartsk. Valbbszin azonban, hogy ezt csak annak kimagyarzsra talltk ki, hogy az egervlgyi franczik oly szvsan ragaszkodtak nemzeti nyelvkhz. Rejok is emlkeztet egy helysgnek a neve: Andornak, a mely igen csak kevss klnbzik a franczia Andernaque-tl. Telepltek haznkba spanyolok is, de sokkal kevesebben, hogysem feltntek volna.
Az eddig elsorolt npeken kvl laktak Magyarorszgon tatrok is, a kik klnben a kunokkal egytt telepltek meg s azokkal egytt el is magyarosodtak; laktak tovbb grgk, rmnyek s zsidk. A trgyalt korban mg egy rdekes np: a czigny vndorolt be. A mongoloknak Indiban viselt hadjratai s egyb azokkal sszefgg hborskodsok kizavartk ket addigi lakhelyeikbl. Mirt, mirt nem, tjokat folytonosan nyugotnak vettk, mgnem a XIV-ik szzad utols vagy a XV-dik els veiben megrkeztek Eurpban s rvid idn annak minden orszgban elterjedtek. Itt, hogy maguk irnt jindulatra brjk a keresztny lakossgot, nem vallottk be valsgos eredetket, hanem azt hazudtk, hogy Egyiptombl vallsuk miatt kiztt keresztnyek. Innen van, hogy Magyarorszgon igen divatos volt ket „Fra nemzetsg”-nek nevezni. Angliban „gispey”-eknek (mondd: dzsipszi) azaz egyiptomiaknak hvjk ket mg ma is. Megjelentek a konstnczi zsinaton is, az egsz vilg fpapjai s furai eltt advn el hazugsgaikat. A npnl kivlt azzal emelkedtek nagy tekintlyre, hogy a varzslsban s a jslsban val jrtassgukkal dicsekedtek, a minthogy mind a mai napig mindkett kedvencz foglalkozsuk kz tartozik.
Mindezen okok sszemkdse folytn majd minden orszgban nyertek kivltsgokat. Zsigmond 1423-ban ruhzta fel ket azokkal, megengedvn nekik, hogy egsz Magyarorszgon a vrosok s helysgek vgn letelepedhessenek, a maguk kztt felmerl gyeket sajt alvajdik vgezzk, csupn legfbb tisztviseljknek: a fvajdnak kinevezst tart fenn magnak a kirly. Klnben dicssgk nem tartott sok. Eurpa minden orszgban „nem tetszssel” tapasztaltk, hogy az „egyiptomiak” sehogy sem akarnak megtelepedni, hanem kbor letmdjokat egyre folytatjk; tovbb, hogy azokat, a kikkel rintkeznek, rendre lopjk, csaljk. S az irntok rzett jindulat csakhamar az ellenkezbe csapott t. Irt hborkat indtottak ellenk, a minek kvetkeztben, Spanyolorszg kivtelvel, a nyugot-eurpai orszgokban majdnem teljesen kipusztultak. De csak iszony vronts utn, mert ktsgbeessben ez a klnben gyva np roppant sok orgyilkossgot s gyujtogatst kvetett el.
Haznkban nem jutott ennyire a dolog. A magyar np az sszes eurpai npek kzl legkevsbb fanatikus. A czignyokat mindjrt eleitl fogva csak szegny, sznalomra mlt npnek tekint s ksbb sem vlt ldzjkk. Szabadsgaikat ugyan idvel itt is megnyirbltk, de meglhetsknek nem vetettek gtat. Klnben elg gyessggel korn megtalltk azt a mdot, a melylyel a magyarokat megnyerhetik. Ugyanis ritka zenei tehetsgkkel felkaroltk a magyar zent, gy hogy mr Mtys kirly letnek vgn tallkozunk czigny zenszekkel.
Az itt lakott sokfle np mellett a magyar nyelv gye akkoriban elg jl llott. Sok vidken, a melyeken jelenleg csak elvtve hallani magyar szt, akkor az volt majdnem a kizrlagos nyelv. A felfldn messzebb szakra terjedt a nemzeti nyelv hatra s Erdlyben az olhok nem voltak tlslyban. Akkor mg kevesebb megynek a lakossga volt tt s azok is az orszg nptelenebb megyi valnak.
A mi pedig a magyar nyelvnek a magyarok kztt val divatt illeti, az a legkedvezbb volt. A nemessg, a mely klnben napjainkig mindentt magyarnak vallotta magt, mindenfel tnyleg magyar volt. A nmetl s ttul beszl, de csaldfjukat majdnem rpdig visszavinni tud felfldi nemes csaldoknak e korban lt sei csak gy beszltek magyarul, mint akr a dunntliak vagy az alfldiek. A nmet nyelvet csak Zsigmond kirly ta kezdettk tbben tanulni, termszetesen csak azok, a kik magas hivatalokra trekedtek. A tbbiek flslegesnek talltk a nmet nyelv tudst s klnben mg jval ezen korszak utn is megesett, hogy oly tborban, amelyben Szepes-megynek majdnem egsz nemessge jelen volt, nem volt aki egy nmet levelet megrtsen. Ekkoriban mg nem volt szoks, hogy a magyar kznsg tanuljon meg a nmet keresked kedvrt nmetl, hanem ez beszlte, vagy legalbb trte a mi nyelvnket. Mg az itt lak zsidk kztt is sok magyar nyelv akadt, amire nevk: Farkas, Nyl stb. is mutat. Taln tbben tudtak olaszul, mint nmetl, mert egszen a XIV. szzad vgeig az olaszokkal igen sok rintkezsnk volt. Ifjaink is, akik bvebben akartk magukat kimvelni, leginkbb az olasz egyetemeket kerestk fel. A latin nyelvnek akkor mg nem volt oly nagy kelete, mint ksbb. Az az ellatinosods, a melyben haznk apink emlkezetre szenvedett, nem a kzpkor rksge volt, hanem csodaszltte a XVIII. szzadnak. Az e korbl fenmaradt hivatalos iratokat ugyan majdnem kivtel nlkl latinul szerkesztettk; de orszgos, megyei s egyb gylseken magyarul beszltek, a kirly magyarul szlott a nemzethez s a Rkoson sszegylt magyar nemessget nem czikornys mult szzadi latin, hanem igazi magyar beszddel ragadta el Verbczi. St diplomatink e korban mg arra is slyt fektettek, hogy a klfldiekhez intzett nneplyes beszdeket magyar nyelven tartsk, mg bizalmas rtekezsben kszsggel hasznltk a latint.
A magyar nyelv uralkodott a magyar kirlyi udvarban is, br oly kirlyok idejben, a kik ms orszgok felett is uralkodtak, amaz orszgok fiai is kpviselve voltak ott. Mg a szomszd orszgokban sem volt ismeretlen nyelvnk s midn a csehek Zsigmonddal bkt ktttek s azt kvntk, hogy annak fltteleit Morva-Igln ngy nyelven a piaczon kifggeszszk, azok kztt a latinnal, csehhel s nmettel egytt ott volt a magyar nyelv is. Miksa rmai csszr, II. Ulszlnak egykor ellenfele, majd szvetsgese magyarul is beszlt. ltalban a klfldiek eltt oly tekintlye volt nyelvnknek, hogy azok a klfldiek, a kik Magyarorszgon birtokokat szereztek vagy a magyar udvarban szolgltak, otthon is igen szerettk magyar furi voltukat fitogtatni.
* * *
Haznk e korban is alkotmnyos monarchia volt. Igaz, hogy nem voltak az alkotmnyos intzmnyek gy kifejldve, mint most, de lnyegk mr megvolt. Az eltrs a mai rendszertl leginkbb abban mutatkozott, hogy a kirly nem csak uralkodott, hanem kormnyzott is. Ily krlmnyek kztt a kormny hatalma a kirly szemlyes tulajdonaitl s szemlyes viszonyaitl fggtt. A kirlyi hatalom az rpd-hz vgn igen sznand llapotban volt. I. Krolynak azonban sikerlt azt nagy mrtkben helyrelltani, gy hogy fia megllaptott hatalmat, jl rendezett llamot rklt tle, a mihez szemlyes kitn tulajdonai jrulvn, elmondhatni, hogy korban rte el legmagasabb fokt a kirlyi hatalom. De csakhamar hanyatlott ismt, a minek oka jrszt az volt, hogy mind Kroly, mind Lajos ftmaszukat a fri rendben kerestk s annak kifejlst minden mdon elsegtettk. Ez teljesen sikerlt is, st nagyobb mrtkben, mint szksges lett volna. Igaz ugyan, hogy mg Lajos erlyes kezben volt a kormny gyeplje, a furak igen hasznos szolglatokat tettek, de mihelyt kidlt, azonnal elllott az oligarchia minden kinvseivel.
Klnsen nagy mrtkben jrult a kirlyi hatalom cskkenshez az a vgszer krlmny, hogy e korszak alatt a magyar kirlyoknak rendszerint nem voltak fiaik. Kivtelt csak Albert kpez, de csak halla utn szletett a fia, a mikor a nemzet mr mskp intzkedett a trnrl; s kivtelt kpez II. Ulszl, a kit fia kvetett is a kirlyi szken. Ilykpen kifejlett nlunk a vlasztsi monarchia. Ez pedig termszetesen a kirlyi hatalom korltozsra vezetett. Mert brmily szabadelv a kirly, arra fog trekedni, hogy hatalmt nvelje; s brmily h a nemzet uralkodjhoz, annak hatalmt korltozni igyekszik. Igy a magyar nemzet is rendesen felhasznlta a kirlyvlaszts alkalmt arra, hogy az uralkodt egy vagy ms nemzeti jog elismersre knyszertse. Lttuk, mily fontos jogok elismerst eszkzlte ki a nemzet Albert megvlasztsakor, aztn I. s II. Ulszl trnraemelse alkalmval. Lttuk, mily fltteleket volt knytelen Mtys nevben Szilgyi elfogadni; csakhogy ezeket Mtys, a nemzet beleegyezsvel, jrszt eltrlte ismt.
A kirlyi hatalmat korltoz eszkzkkel mg akkor is ltek, ha az apt fia kvette a trnon. Ilyenek voltak: a koronzs s a kirlyi hitlevl killtsa. A magyar kirlyt ugyanis nem tekintettk trvnyesnek, ha nem volt megkoronzva, mg pedig Szt. Istvn koronjval. E koront a nemzet szent-nek, angyali-nak nevezte s benne mintegy jelkpben tallta fel egsz nemzeti ltelnket. gy kirlyaink az orszg krl szerzett rdemeket a szent korona krl szerzett rdemek-nek nevezik, a nemeseket a korona tagjai-nak hivjk stb. A szent korona irnt tanustott eme nagy tiszteletet mutatja az is, hogy ha valamely kirly – mint I. Kroly – magt ms koronval ismtelten megkoronztatta is, szksgt ltjk, hogy a szent korona megkerltvel azzal is megkoronztassk. Ezt bizonytja az a krlmny is, hogy miutn Albert halla utn Erzsbet kirlyn a koront kezbe kertette, I. Ulszlt csak utnzott koronval lehetett megkoronzni. Erre azonban szksgesnek talltk, hogy formaszerinti orszgos vgzst hozzanak, amelyben kimondjk, hogy „a szent korona ereje a nemzet akaratban, tetszsben van”, s gy Ulszlnak az idegen koronval trtnt koronzsa rvnyes. De hogy ez sem volt kpes a nemzet elitlett eloszlatni, tanustja az, hogy Mtys inkbb nem is koronztat meg magt, mg csak a szent koronval nem tehet. E nagy tiszteletet bizonytja tovbb, hogy a korona rizett nem bztk a kirlyra, hanem a nemzet ltal vlasztott furakra, a kiknek beleegyezse nlkl senki sem frhetett hozz, maga a kirly sem. Igy a koronzs lehetetlen volt, ha csak a kirly elbb meg nem eskdtt a nemzet alaptrvnyeire s ki nem lltotta a hitlevelet. Ennek akkoriban mg nem volt lland alakja, hanem a szerint vltozott, a mint a nemzet a vlaszts alkalmval tbb vagy kevesebb flttel elfogadsra tudta a kirlyt rbirni.
De a nemzet nemcsak azzal korltozta a kirly hatalmt, hogy a kirlyvlasztskor fltteleket szabott. Gondoskodni kellett arrl is, hogy folytonos legyen az ellenrzs. Ezt az orszggyls s az orszgtancs gyakoroltk. A mg a kirlyi hatalom a maga teljessgben fenllott, addig elg ritkn tallkozunk orszggylsekkel. Mg Zsigmond kirly hossz uralkodsa idejbl is csak nhnynak maradt fenn emlke. De az Albert halla utn bekvetkezett viszontagsgos idk alatt mind srbben, majdnem venkint tartottak ilyeneket. S e szoks rvid idn annyira tment a nemzet vrbe, hogy rendes megtartsokra Mtys kirly nagy slyt fektetett. S ha szemlyesen nem lehetett jelen, magt egy vagy ms elkel ltal kpviseltette. Szval is hangsulyoz, hogy „nem akar fontosabb gyekrl egyszeren az udvarban lev furak tancsa szerint eljrni; mert szksges, hogy a kzs gyekrl kzs tancsban intzkedjenek”. Az orszggylsek gyakori megtartst mg egy krlmny mozdt el, t. i. a trk veszedelem. Uralkodink ugyanis mind gyakrabban jttek olyan helyzetbe, hogy knytelenek voltak ignybe venni a nemzet ldozatkszsgt.
Klnben az orszgylseknek sem alakjok, sem hatskrk nem volt mg teljesen meghatrozva. Az utbbi hol nagyobb, hol kisebb volt, a mint a kirly nagyobb vagy kisebb hatalmat birt kifejteni. A mi pedig az orszggylsek alakjt illeti, az igen gyakran vltozott. Mg az sem volt vgleg eldntve, hogy csak egy hzbl, vagy mint rgebben neveztk: tbl-bl, vagy pedig kettbl lljon; mbr az utbbi volt mr ekkor is a rendes. A fels-hz tagjai voltak a fpapok s a furak, a kik rszint nagy birtokaik alapjn, rszint hivataluknl fogva szemlyesen vettek rszt gylsein. Kik voltak az als hz tagjai? mr nem oly knny megmondani. A f-alkot elem ktsgkivl a kznemessgbl llott, mely vagy szemlyesen jelent meg, vagy – mint tbbnyire trtnt – kpviseltette magt, gy hogy minden megybl hrom-ngy kvetet kldtt fel. A kpviseleti rendszert mr Zsigmond egyik trvnyben ltjuk hangslyozva, midn azt mondja: „Hatroztatott fpapjaink, furaink s nemeseink tancsbl, a kik az egsz orszgot, a tvollevk teljes hatalmval kpviselik.” A nemessg azonban gyakran knytelen volt tapasztalni, hogy a furak igen kevsb veszik a megyk kveteit. A min csak azzal vltek segthetni, ha a nemessg is pgy, mint a furak, szemlyesen jelenik meg az orszggylseken. Ez hatrozatt is vlt 1447-ben, s ennek rtelmben minden nemesnek, a kinek legalbb hsz jobbgya van, szemlyesen kellett megjelennie. Ksbb a szemlyes megjelenst azoknak is ktelessgkk tettk, a kiknek tznl tbb jobbgyuk volt. Mindazonltal bks idben a kpviseltets volt a gyakoribb, mert oly orszggylsek, a melyeken a nemessg szemlyesen jelent meg, tbbnyire forradalmi jellegek valnak. Igy volt ez Mtys idejben, mg II. Lajos alatt a szemlyes megjelens lett szoksoss.
Az orszggyls als tblja tagjainak szma e korban azzal is gyarapodott, hogy mg egy rend nyerte el az orszggylsen val kpviseltets jogt, t. i. a vrosok. Vannak ugyan nmi nyomok, hogy a vrosok mr az rpd-kor vgn megjelentek az orszggylseken, de ez csak kivtelesen trtnhetett. Az Anjou-korban sincs nyoma jelenltknek. Az els biztos adat meghivsokra 1397-bl val. Az 1405-iki egyik orszggylsre pedig nemcsak hogy meghivtk ket, hanem pen az gyeik kpeztk a tancskozs ftrgyt. Ezen tl mind srbben jelentek meg, klnsen ha valami nagyobb fontossg gyben kellett dnteni. Ellenben ha csak a rendes ad- s katona-megajnls volt trgya az orszggylsnek, tbbnyire elmaradtak, mivel az rejok nem vonatkozott. Ugyanis kirlyi kivltsgok alapjn s jrszt a kirlyok nknyes rendeletei szerint lvn knytelenek adt fizetni, jformn csak a flsleges nzk szmt szaportottk volna, ha megjelennek.
A kzpkori magyar orszggyls nem tartozott a legcsndesebb helyek kz. Mert az akkor mg hevesebb s a mveltsg ltal kevsbb fkezett emberek gyakran nyultak oly rvekhez, amelyek testileg ugyan eszkzlhettk a meggyzst, de nem szellemileg. Mindazonltal, dicsretre legyen mondva npnknek, nagyobb kihgsokkal alig tallkozunk, vrengzssel pedig pen nem. Gyakoribbak voltak a cselfogsok. A frendek pldul sokig szerettk hzni-halasztani a megjelenst, majd a trgyalst, mg a nemessg a vrst megunva s olykor kltsgbl is kifogyva, eloszlott. Ekkor azutn tetszsk szerint alkothattk meg a trvnyeket. Hogy ennek elejt vegyk, az 1491-i orszggylsen elhatroztk, hogy legalbb a negyedik, az 1498-in pedig, hogy az orszggylsre kitztt els napon tartozik minden fr s nemes megjelenni, 200, illetleg 100 gra birsg terhe alatt. A ki pedig az egy-egy orszggyls tartsra kijellt kt ht leforgsa eltt tvozik, a birsg ktszeresvel volt sujtand. Csakhogy ezek a trvnyek papiroson maradtak.
A mi az orszggyls tartsnak helyt illeti, az nem volt meghatrozva. Csak mita a fehrvri trvnynapok kimentek a divatbl, lettek a Budn vagy Pesten tartott orszggylsek mindinkbb szoksosakk. s pedig, ha a rendek csekly szmban jelentek meg, akkor Budn tartottk a gylseket, klnben pedig a pesti hatrban elterl Rkoson. Azonban kivtelkp ms helyeken is tartottk. Ilyenek voltak klnsen az gynevezett tbori orszggylsek, a melyeknek az volt a czljok, hogy az gyeket rviden elintzvn, egyenesen hadjratra induljanak. Ilyeneket tartottak Szegeden, Bcson, Titelen, Futtakon stb. Hasonlkat tartottak II. Lajos korban Tolnn, Hatvanban, a melyeknek szintn a tborba induls lett volna a czljok.
A kirlyi hatalom msik fkorltjt az orszgtancs kpez. Ez mr nem a trvnyhozs tjn rvnyestette befolyst, hanem a kzigazgatsba is befolyt s ltalban az volt a tiszte, hogy mintegy ellenrizze a kirlyi jogok gyakorlsnak a mdjt. Tagjai a ftisztviselk, fpapok s egyes nagybirtoku urak voltak. A mai korban ily testlettl ugyan kevs nllsgot vrnnk, de akkor a ftisztviselk, a kiknek mindegyike fejedelmi vagyonnal rendelkezett, egsz ms helyzetben voltak. Ha nem is az egsz nemzet, de legalbb sajt osztlyuk rdekeit rvnyesteni tudtk. Az orszgtancs risi tekintlyt az is tanustja, hogy pecstjn az orszg czmere ily krrattal llott: „Sigillum regnicolarum Hungariae” azaz „Magyarorszg lakosainak pecstje.” Tagjai teht magukat az egsz nemzet kpviselinek tekintettk. Az orszgtancs intzte a kormnyt a kirly nevben, ha az tvol volt, kt zben pedig knytelen volt azt teljesen nllan, sajt neve alatt viselni: els zben Zsigmond fogsga alatt, msod zben pedig I. Ulszl halla utn, a mikor nhny fur a kirlysg eltrlst is javasl, hogy azutn minden hatalom az orszgtancsban egyesljn, amelyet csupn az orszggyls korltozott volna. Mgis utbb knytelenek voltak V. Lszlt kirlyul elismerni, br hossz id alatt – mg t. i. Hunyadi Jnos volt a kormnyz – tnyleg igen nagy volt az orszgtancs hatalma. Mikor a kznemessg s a fri rend kztti vitk gyakoribbakk lettek, akkor az elbbi sehogy sem volt az orszgtancs eljrsval megelgedve. Ismtelten elhatroztk teht, hogy annak tagjai kz tbb-kevesebb nemest is vegyenek fel, a mi azonban nem igen trtnt meg. Fellltottk tovbb a kormnyfrfiak egyni felelssgnek elvt, a miben Magyarorszg egsz Eurpt megelzi, ha megvalsul. Csakhogy az akkori testleti kormnyrendszer mellett ez kivihetetlen volt.

Az orszgtancs pecstje 1385-bl.
Nyry A. „A heraldika vezrfonala” czm mvbl.
Az orszg kzponti kormnyt a kirlyon kvl a ftisztviselk vittk. Ezek kztt legels helyen llt a ndor. Kivtele llst foglalt el, a mennyiben Albert uralkodstl kezdve nem nevezhette ki korltlanul a kirly, mint a tbbi tisztviselt, hanem csakis az orszg rendeinek tancsbl. A mi hatskrt illeti, azt vglegesen Mtys kirly szablyozta, 1485-ben. Az akkor hozott trvny szerint a ndor ll a kzigazgats ln, fkapitnya az orszgnak, egyuttal a legfbb br, br a kirlyi felsg bri hatalma rvnyben marad. Mint ilyen birtokjogi perekben is mondhat itletet s itletei abban a kivteles kedvezmnyben rszeslnek, hogy az ltala kiszabott brsgot a kirly csak klns kegyelemkpen engedheti el, mg ms brk tlett egyszeren megszntethette. volt egyszersmind a kunok s az igen megfogyatkozott dalmatk brja, amely utbbi tisztrt nehny sziget jvedelmt lvezte. Ellenben ugyan e korban kiterjesztettk a megyk biri hatsgt szmos gyben a nemesekre is, a kikiltott trvnyszkeket pedig eltrltk, minek folytn a ndort flmentettk az all a terhes tiszt all, hogy az egsz orszgban szerte utazzk s a megykkel egyenknt tartson gylseket. A ndor tovbb a kirly lland helytartja. Ha a felsg tvol van, az orszgtancs ellenrzse mellett az egsz kormny az kezben sszpontosul, kivve a kegyelmek s adomnyok osztogatst. Ha a kirly trvnyes rks nlkl hal el, a kirlyvlasztsnl az els sz a ndort illeti, ha pedig a kirly kiskor, a gymja. A kirly tvolltben vagy kiskorusga alatt az orszggylsek sszehvsa is a ndor tiszte. A ndori hivatalnak legnagyobb tekintlyt az a krlmny adott, hogy volt hivatva arra, hogy kzbenjrjon a kirly s nemzet kztt, ha valami viszly fordult el. Mr Albert kirly trvnye azzal okolja meg a ndornak a kirly s a rendek ltal trtnend vlasztst, hogy „a ndor a rendek rszrl a kirlynak, a kirlyi felsg rszrl pedig a rendeknek szolgltathat igazsgot s tartozik is szolgltatni.” Mtys kirly pedig a pphoz intzett egyik levelben azt mondja, hogy mg az oly gyeket sincs senkinek joga az orszgbl klfldre flebbezni, melyek ellenben folynak; mert azok eldntsre „ott van brnk a ndor” – gymond. E kzvett szerep kvetkeztben illette meg a ndort az a tisztsg, hogy meghallgassa a panaszokat az igazsgtalan adomnyok miatt, azokat a kirly el vigye s ha alaposak, orvoslsukat kieszkzlje. A ndor helyettese volt az alndor, a ki rgebben hol Visegrdon, hol Budn szkelt; ksbb kizrlag az utbbi helyen. Biri tisztben a ndor segdei az itl-mesterek valnak.
A ndor utn legels tisztvisel volt az orszgbir. Tisztsge eleinte mg inkbb udvari tisztsg volt, mint a ndor, a mirt is udvarbir-nak neveztk. Csak e kor vgn lett orszgbirv, a ki a nemessg felett is itl. Latin neve azonban napjainkig megmaradt: „judex curiae”, azaz „az udvar birja”.
Ezutn kvetkeztek a szlavniai bn, az erdlyi vajda s a szkelyek fispnja, a kik az ltalok kormnyzott kisebb terleteken krlbell oly kzigazgatsi, biri s katonai hatskrrel brtak, mint a ndor az orszg tbbi rszeiben; tovbb a trnokmester, a kinek tiszte eredetileg a kirlyi kincstrra val felgyelet volt, majd pen annl a viszonynl fogva, amelyben a vrosok a kirlyi kincstrhoz lltak, az azok feletti f-birsg. Azonban mg a trnokmester utbbi tiszte mind jelentkenyebb ln, addig eredeti teendi e korban tulajdonkp mr kln tisztviselre: a kincstart-ra mentek t. Az utbbi tisztet, mint lttuk, rendesen a fpapi osztly tagjai viseltk, br erre nzve nem volt trvny.

Nagy Lajos kirly titkos pecstje.
Pr A. „Nagy Lajos” czm mvbl.
A titkos pecst kzepn a magyar Anjou-czimer, fltte sisak, melynek disze egy csrben patkt tart struczmadr. A krirat: S(igillum) SECR(etum) LODOVICI R(egis). Azaz: Lajos kirly titkos pecstje.
Nem ugyan kzvetlenl, de kzvetve igen nagy volt a kirlyi kanczellr hatalma; s pedig annl nagyobb, minl nagyobb mrtkben nyert az rsbelisg alkalmazst az gyek intzsben. A kanczellr volt a kirly legbizalmasabb tancsadja, a kirlyi rendeletek szerkesztje, a hivatalos iratok fogalmazja. Igen rthet, hogy mindezt s mg sok kisebbszer dolgot egy ember el nem vgezhetett. Erre egsz hivatal volt szksges, amelynek ln az esztergomi rsek llott, mint legfbb kanczellr. Gyakran azonban csak ezt a czmet viselte, a hivatal tnyleges viselsvel ms lvn megbzva. pen gy volt az alkanczellrsggal is, a mely elvben mindig a szkesfehrvri prpostot illette meg. Voltak azonkvl a kanczellriban f- s aljegyzk, s egyb kisebb tisztviselk. A kanczellria szemlyzete majdnem kizrlag papokbl llott, miutn e korban az rstuds a vilgiak kztt mg nem igen volt elterjedve. Csak kivtelesen voltak ott vilgiak is, mint Verbczi s msok. A fkanczellrsg maga azonban mg e korban soha sem volt vilgi ember kezben. A kanczellria az iratokat a kirly nevben lltotta ki, de az tbbnyire nem rta al. Csak Mtys ta kezdenek a kirlyi alrsok gyakrabban szerepelni, br az eltt sem voltak pldtlanok. E korban ltalban nagyobb slyt fektettek a pecstelsre, mint az alrsra. A pecstek rizete ennlfogva klns gondot ignyelt.

Nagy Lajos kirly gyrs pecstje.
Nyry A. „A heraldika vezrfonala” czm mvbl.
A gyrs pecst kzepn az Anjou-strucz. A krirat: (S.) LVDOVICI R(egis). Azaz: Lajos kirly pecstje.
A kirlynak klnbz pecstjei voltak, a melyeket hasznlatuk vagy alakjok szerint: „nagy, biri, gyrs, titkos pecst”-nvvel jelltek meg. E korban igen gyakori volt, hogy a pecstet nem nyomtk magra az oklevlre, hanem egy arrl lecsng zsinrra fggesztettk, mint az mg ma is szoksos a doktori diplomknl.
A ftisztviselk sorban foglaltak mg helyet: a jajczai, mcsi stb. bnok, tovbb a pozsonyi s a temesi fispn; az utbbi klnsen azta, hogy a trk az alvidken mindinkbb elnyomult; st a legbefolysosabb egyike lett. Ami a ftisztviselk hivataloskodsnak idejt illeti, arra nzve semmi szably nem llott fenn. ltalban addig maradtak helykn, mg vagy meguntk a hivatalt, vagy ket untk meg.
Az elsoroltakon kvl mg ms ftisztviselk is voltak, pldul a flovszmester, a fajtnllmester, a ftekfog- s pohrnokmesterek s a fudvarmester. Mindezek azonban, valamint a kirlyn ftisztviseli is, csak mltsgokat viseltek, hivatalos teendk nlkl; s a politikra legfeljebb annyiban birtak befolyssal, a mennyiben az orszgtancsban nzeteiket rvnyesteni tudtk.
* * *
Az rpd-hz kihalsa nagy trsadalmi talakulsban tallta a nemzetet. Azok az osztlyok, a melyekre a nemzet addig fel volt oszolva, felbomlottak, de az uj alakuls mg nem tudott ltrejnni. Mg mindig fennllott az a sok osztly, a melyekre a lakossg a Sz. Istvn-fle alkotmny rtelmben oszlott. De j rsznek megsznse mr csak id krdse volt. E korszaknak egyik legfbb tnemnye az, hogy amaz osztlyok legnagyobb rsze vgkp megsznt s csak kevs letkpes maradt fenn tovbbra is.
Az Anjou-hzbl szrmazott kirlyok igen prtoltk ezt az irnyt s az uralkodsuk alatt nyert az szentestst azzal, hogy – eltekintve a kivltsgos terletektl – az egsz lakossg nemessgre s jobbgysgra oszlott.
A mi a nemessg tmrlst illeti, meg kell jegyeznnk, hogy nyugoti Eurpban ltalban az a felfogs uralkodott, hogy minden fld a fejedelem, az urak birtokaikat tle birjk hsgk s szolglataik fejben. Innen szrmazott az a nlok ltalnos szoks, amely egsz a legujabb korig fennllott t. i. hogy mindenkinek minden uj fejedelem eltt hdolnia kellett s ltala megerstettetnie azt az adomny-levelet, a melynek alapjn birtoka a kezben van. Nem gy nlunk. A magyar nemessg minden egyes tagjban az a tudat lt, hogy elei vrkkel szerezvn meg a hazt, a nekik jutott fldnek teljesen fggetlen urai, a mely fld birtoklsnak igazolsra semmi kirlyi adomnyra szksgk nincs s arrl gy letkben, mint halluk esetre legjobb beltsuk szerint rendelkezhetnek.
Tbb klnbz krlmny sszemkdse mindazonltal j rszt megingatta ezt a felfogst. Habr nem feledte el a magyar, hogy birtoka a nemzetnek vrrel szerzett tulajdona s ha mindenkor megklnbztetni szerette magt az idegenektl: mgis hajlandv vlt ms nzet elfogadsra az egyesek birtoklst illetleg.
Leginkbb befolyt erre a vrjobbgyi intzmny hanyatlsa, illetleg buksa. A vrjobbgyok az utols rpdok alatt rszben a polgrsgba, rszben a nemessgbe olvadvn, mr nem hoztk magukkal azt az si jogra val bszkesget, mint a rgibb nemes. Mert mint a kirlyi vrfldek birtokosai megszoktk volt, hogy birtokjogukat a korona kegyelmbl szrmaztassk, s e flfogst nem idegenkedtek a nemesi birtokra is tvinni. Elmozdtotta a hbres felfogsnak e terjedst az is, hogy krlbell III. Blbl kezdve kirlyaink adomnyaikat flttelek alatt kezdtk osztogatni; elmozdtotta a mongolok betrse is, amely alkalommal annyi meg annyi si magyar csald pusztult el; elmozdtottk tovbb a XIV. szzadbeli belviszlyok, vgre az a hossz kzdelem, amelyet I. Kroly elbb Venczel, majd Ott, majd egyes furak ellenben folytatott. E kzdelmek utn a bukottakat kzpkori szoks szerint, mint „htleneket” f- s jszgvesztsre itltk, birtokaik msok, mg pedig tbbnyire idegenek kezre kerltek, a kik mr hazjokban a hbri felfogshoz voltak szokva. Ily krlmnyek mkdtek kzre, hogy a nemessgben megingott az eredeti hit, mely szerint a birtok felett teljes tulajdonjoggal bir. Ez csinlt utat az 1351-i trvnynek is, amelyrl az illet helyen rszletesen megemlkeztnk.
E korban a nemessg mg ms vltozson is ment keresztl. Rgibb idben a nemesek mindnyjan csakis a ndor bri szke al tartoztak s megyei hatalomnak nem voltak alvetve. Most azonban, hogy a nemesek szma a vrjobbgyok flvtele folytn s mskp is felszaporodott, igen alkalmatlannak ltszott, hogy minden gyket a ndor el kelljen vinni. Az si nemzetsgi rendszer is megsznt. Igen sokan voltak, a kik egyik nemzetsgnek sem voltak tagjai, ezek pedig mint egyes nemesek nem igen llhattak meg a furakkal szemben. Szksgk volt teht arra, hogy oly egyesletekbe lpjenek, a melyek ket azok ellenben megvdelmezzk. S erre legalkalmasabbnak ltszott a megybe val lps, annl is inkbb, mert az uj nemesek egyik legfbb eleme: a vrjobbgyok annak eltte is rszei voltak annak. A nemessgnek a megykhez val csatlakozsa azonban nagy talakulst idzett el. Ugyanis a megyk addigi, a kormnytl fgg rendszere igen megvltozott, mert eddig a megye katonai s llami intzmny volt, most pedig az autonmia egyik tnyezjv lett. A fispnt ugyan tovbbra is a kirly nevezte ki, valamint az alispn sem volt vlaszthat, mert mg nem volt rendes tisztvisel. Ez az ltala viselt czmbl is kitnik, amennyiben nem alispnnak, hanem a fispn helyettesnek neveztk. Ellenben a szolgabrkat s eskdteket a nemessg teljesen szabadon vlasztotta s a megyei gylsek oly helyekk lettek, a melyeken nemcsak azrt jelennek meg, hogy panaszt kiki eladhassa, hanem a hol a megyei kznsg sajt rdekben hatrozatokat is hozhat s a vlasztsokat megejtheti.
Vlasztsokrl lvn sz, a mai olvas ktsgkvl csodlkozni fog azon, hogy e korban hre sem volt a korteskedsnek. Nemcsak hogy ltalban nem igen kaptak a hivatalokon, hanem rendesen gy kellett a vlasztottakra rerltetni. S ha mg sem fogadtk el, huszont gra brsgot kellett fizetnik, kivvn, ha mr kzszolglatban llottak, vagy pedig nem laktak llandan a megyben. Az ilyenek ktelesek voltak a hivatalt egy vig viselni, de azutn t vig nem voltak ujbl knyszerthetk. Ezen klnben nincs mit csodlkozni, mikor mg a megyei gylsen val megjelenst is gy kellett biztostani, hogy a meg nem jelenre hrom grt rttak brsgul.
A megyk hatalma a kzpkorban folytonosan nvekedett. ll ez klnsen arrl a korrl, amely Zsigmond halltl Mtys hallig terjed. Az orszggylseken a kznemessg mind nagyobb befolysra tett szert. Elnyerte a megye rszben a nemessg feletti brskodst is, s az 1486-i trvny azt is elrendel, hogy az alispn mr ne egyszeren a fispn ltal rendelt helytart legyen, hanem a fispn s a kirly ltal a megyebeli nemessgbl vlasztassk. Mg tbbet eszkzltek ki a megyk, legalbb paproson, a Jagell-hzbl val kirlyok: II. Ulszl s II. Lajos zavaros uralma alatt. Igy trvnybe iktattk, hogy a kirly a megybl vlaszszon fispnt. Azzal is nvekedett a megyk hatalma, hogy a katonasg killtsa is leginkbb az kezkbe ment t, kivve azokat, a kik legalbb egy nyolczad-zszlaljat maguk birtk killtani.
A megyei kznemessgnek legtbb kzdelme a furakkal volt. Pedig az ri s nemesi rend kztt jogilag semmi klnbsg sem volt; az egsz, Verbczi szerint: „una et eadem nobilitas” „egy s ugyanazon nemessg” s „egy nemesnek sincs sem tbb, sem kevesebb joga, mint a msiknak.” A valdi klnbsget csak az tette, hogy egyiknek tbb birtoka volt, mint a msiknak, s hogy a furaknak nagyobb volt a vrdijok. Hogy mennyire nem alkottak kln osztlyt, mutatja az, hogy ha valamely kznemes nagy birtokot szerzett, frr lett; ha pedig valamely fr elszegnyedett, mr nem szmtottk ezen rend tagjai kz. Bri vagy grfi czmet a csaldok kzl csak egy-kett viselt llandan, pldul a Zrinyiek, a Frangepnok, a Szentgyrgyiek, a Sza