Mi volt Szilgyi terve, mikor visszautastotta azokat a pontokat, melyek hivatva lettek volna bkt hozni ltre V. Lszl s a Hunyadi-prt kztt? nem tudjuk. Csak a flttelek ellen volt-e kifogsa, mint a melyek a Hunyadi-hz birtokait kevesbitettk volna, vagy taln ltalban lehetetlennek tallta Hunyadi Lszl halla utn Lszl kirlylyal a bkt? – minderre lehetetlen feleletet adni. Meglehet, hogy magok a Hunyadi-prt vezrl egynisgei sem voltak ezzel tisztban. Tny, hogy az orszg igen ferde helyzetben volt, midn a kirlyt ellensgnek tekint. Azonban akrmi volt is a Hunyadi-prt terve: V. Lszl halla lnyegesen megknnyt helyzett. Most mr hatrozottan ki volt tzve a czl, hogy Hunyadi Mtyst, Jnos kisebb fit, ez id szerint egyetlen tagjt a dics Hunyadi-csaldnak emelje a kirlyi szkre. Igaz, hogy Mtys mg alig volt tizennyolcz ves – 1440-ben, Kolozsvrott szletett – s gy alig volt hihet, hogy a kormnyra alkalmas legyen, de atyja rdemei, btyjnak rtatlanul trtnt kivgezse oly npszerv tettk, hogy a nemzet csak a legmagasabb polczra emelsvel vlte elgg kifejezni hljt az apa s rszvtt a fi irnt.

Mtys kirly tudsai krben.
Than Mr falfestmnye a Nemzeti Muzeum lpcshzban. Doby M. metszetrl.
Gyakorlati tekintetek is javasoltk e vlasztst. Klfldi fejedelmi jelltekben nem volt ugyan hiny, de egyikk sem ltszott alkalmasnak a trnra. Az egyik trnkvetel Frigyes rmai csszr volt, Lszlnak atyai rszrl legkzelebbi rokona s korbbi gymja. mde a magyarokkal szemben nem viselkedett gy e fejedelem, hogy rokonszenvet tudott volna breszteni maga irnt. Mg az osztrkok sem akartk herczegknek elfogadni, pedig azok az rksdst trgyal trvnyek rtelmben erre ktelesek voltak. Ignyt tpllt V. Lszl mindkt nvrnek frje: Vilmos szsz herczeg s Kzmr lengyel kirly is. Az els klnben leginkbb csak a szomszd Csehorszgra vetette tekintett. Magyarorszgon majdnem teljesen ismeretlen lvn, itt semmi kiltsa sem volt a sikerre. A msodik is igen jelentktelen ember volt. Hossz letn t a szerencse kedvezsbl, mint ltni fogjuk, nem megvetend szerepet jtszott, pedig minden tehetsge vadsz-szenvedlyben meg a pazarlsban nyilatkozott, a mely utbbi miatt pen ez idtjt a lengyelek gondnoksg al akartk helyezni.
A hazai furak kztt is bizonyra nem egy volt, a ki hajland lett volna a kirlysg gondjait magra vllalni, gy Garai, Ujlaki s msok. Mindezek kztt azonban egy sem nyujthatott gyakorlati szempontbl is annyi kedvez kiltst, mint Hunyadi Mtys. Igaz, hogy a klfldiek megvlasztsa egy-egy orszg seglyt szerezte volna meg, de mg inkbb ellensges viszonyba hozta volna Magyarorszgot a tbbivel. Itthon pedig nem lett volna talaj, a melyen meglljanak. A hazai jelltek kzl is sem vagyonra, sem szre, sem jellemre nem vlt ki egyik sem annyira, hogy a koront megrdemelje. Mtyst ellenben risi vagyona is ajnlotta, mert az mr is nagyobb volt a kirlynl, ily birtok pedig egy alattval kezben, kivlt ha gynge a kirly, knnyen veszlyess vlhatik.

Mtys kirly szlhza Kolozsvrott.
Vahot-Kubinyi: „Magyarorszg s Erdly kpekben” czim mvbl.
Ehhez jrult mg Mtys egynisge is. Fiatal volt ugyan mg, de minden, a mit rla tudtak: lnk esze, korhoz kpest jrtassga a tudomnyokban, atyja oldaln fejlett jelleme – mindez a legszebb remnyekre jogostott. Vgre Mtys megvlasztst javasolta a jobbra a kzposztlybl llott Hunyadi-prt rdeke is, mert ms jellt kormnyra jutsakor nem lett volna kiltsa arra, hogy rvnyesljn.
Mindezeknek a tekinteteknek sszehatsa az V. Lszl hallakor mr is tetemes sereggel rendelkez Szilgyit tette a helyzet urv. Hatalmval azonban nem lt vissza s az orszgtancs tagjai – pedig kztk voltak a Hunyadi-hz eskdt ellensgei – bntatlanul voltak Budn, a honnan az orszggylst jvre Pestre hvtk ssze.
A ki a magyarorszgi viszonyokat legelbb trtette: Podjebrd Gyrgy, Csehorszg kormnyzja volt. Lszl hallt arra akarta felhasznlni, hogy Csehorszg szmos trnkvetelje mellett nyerje el annak koronjt. Hamar feltnt neki annak elnye, ha a hasonl trekvs Hunyadi-prttal kezet fogva jr el. Azrt a Lszl halla napjn Prgba hozott Mtyst vendgknt fogadta, kitntet szvessggel bnt vele s arra az gretre birta, hogy lenyt Katalint nl veszi. De viszont a Hunyadi-prt is tudta mltnyolni a benne knlkoz szvetsgest, azrt Vitz Jnos mg novemberben hozz elutazott. Nagyjbl megllaptottk a ktend szerzds fltteleit, melyben klcsns bartsgot fogadtak, hzassgot Mtys s Podjebrd lenya kztt, ezen kivl bizonyos vltsg- vagy tartsdjat Mtysrt, mit a magyarok fognnak fizetni. E szerzdsnek egyik lnyeges pontja mg az volt, hogy Podjebrd jrjon kzben a Magyarorszg szaki rszn dl cseheknl, kibktve ket a Hunyadi-prttal; tovbb engedje meg, hogy a magyarok Csehorszgban zsoldosokat fogadhassanak.

Szilgyi Mihly alirsa.
(Michal Zylagy de Horogzeg Regni Hungar(ie) Gubernator.)
E szerzds ismt nem kis mrtkben nvelte a Hunyadi-prt erejt. reztk ezt ellensgei is, mbr a szerzds fltteleit termszetesen nem ismertk. A nemzet is mindinkbb kitntette, hogy Mtyst akarja kirlyul. Ily krlmnyek kztt a Hunyadi-prt ellensgei is kzeledni hajtottak. Csakugyan 1458. janur 12-ikn Szilgyi Mihly s Garai, meg ennek nehny bartja bartsgot ktttek. De ez az egyessg nemsokra, nem tudni mi okbl, felbomlott.
Szilgyi az orszggylsen hszezer emberrel jelent meg. A kznemessg hozz csatlakozvn, hada mintegy negyvenezerre emelkedett. E nagy ertl Garai s a furak megrettentek. Nem akartak a gyls helyl kitztt Pestre menni, hanem Budn a vrban maradtak. Tervk volt, hogy hzzk-halaszszk a vlasztst, remlvn, hogy azalatt a kznemessg elszled. De csalatkoztak, mert az helyt llott emberl. E kzben elkezdett a Duna zajlani, mi ismt alkalmul szolglt a furaknak a vlaszts halogatsra. Nem sokra azonban a Duna befagyott. Ekkor vgre Szilgyi Mihly btorsg-levelvel kezkben radtk a fejket, hogy tmenjenek.
Msnapra, janur 23-ra volt kitzve a vlaszts. Budn s Pesten alig volt a kzpkorban valaha annyi ember, mint ekkor. A kznp is nagy tmegekben jtt a szomszd Fehr- s Pestmegykbl a vrosba, hogy a nagy esemnynek tanuja lehessen. Mg a Duna jege is meg volt rakva emberekkel. A Garaiknak adott btorsglevl rtelmben ugyanis nem volt szabad Szilgyinak katonit sem a kt testvr-vrosban, sem a Rkoson elhelyezni, teht oda rendelte ket, hogy kznl legyenek.
A furak elsben meghallgattk a klfldi fejedelmek kveteit, majd Szilgyinak rvid, de szvbl jv s szvhez szl beszdt, melyben a nemzet ltalnos hajt tolmcsol; azutn hosszan tanakodtak. De a np unni kezdte a vrakozst, s mintha a vlaszts mr megtrtnt volna, egy szvvel-llekkel felkiltott: „ljen Mtys kirly!” Most mr a furak sem tehettek egyebet, minthogy rmondtk helyeslsket s Szilgyival megktttk a vlaszts fltteleit. Mtyst ugyanis mg fiatalnak tartvn a kormnyra, t vre nagybtyjt kormnyzv vlasztottk. A vlaszts flttelei szigorak voltak s a kormnyznak, illetleg a kirlynak igen megktttk a kezt mind a hadviselsre, mind az adkivetsre nzve.
Szilgyinak els teendje volt, hogy kvetsget kldjn Mtysrt. A kvetsg ln Vitz Jnos nagyvradi pspk, a Hunyadi-hz bizalmas bartja llott. A kveteknek nem kellett Prgig fradniok. Mihelyt Podjebrd a vlaszts eredmnyt megtudta, sietett Mtyshoz, hogy legyen az els, a ki az rvendetes hrt kzli vele, azutn pedig dszes sereg ln Magyarorszg hatrhoz ksrte, a hova idkzben a kvetsg is megrkezett. A novemberben megllaptott elzetes szerzdst vgkp megktttk ez alkalommal. Mtys vltsgdjt 40–50,000 aranyban llaptottk meg, tovbb azt is hatroztk, hogy Mtys Podjebrd lenyt tizenkt ves korban vegye nl, addig is Magyarorszgban neveltessk. Miutn Pobjebrddal az alkuvsokat befejeztk, Mtys megindult a morvaorszgi Straszniczbl, ahol a trgyalsok folytak. Az orszg hatrszln az elre ment kvetsg fogadta, ln Vitz Jnossal, a ki ismert kesszlsval mondta el dvzl beszdt. De nemcsak a hivatalos nneplyeknek volt Mtys tanuja: a np is a legszintbb rmmel dvzlte utjban.
A klfldn nem tallkozott vlasztsa mindentt kedvez fogadtatssal. Azok, akik maguk is hajtottk a magyar trnt, termszetesen nehezteltek mellztetskrt. Frigyes csszr, a kihez csakhamar kvetsg ment, hogy a korona visszaadst srgesse, kitr vlaszt adott; msok csak a „felcsprdttet” lttk Mtysban. De a keresztnysg els embere, a ppa, sietett mr mrczius 14-n rt levelben nemcsak elismerni t, hanem legnagyobb rmt is kifejezni a Hunyadi-csald felmagasztalsn. Csehorszgban is rokonszenvesen fogadtk a vlasztst, mint mellkdarabjt az eljrsoknak. Mrczius 2-ikn ugyanis megvlasztottk kirlyul Podjebrdot. Fejre kt magyar fpap tette a koront, mert a prgai rseksg a huszita Rokyczana kezben volt, a tbbi fpapok pedig vagy Podjebrd ellensgei voltak, vagy nem birtak elg tekintlylyel.
Mtys nemsokra kitntette, hogy nem alkalmatlan a nagy tisztsgre, a melyre emeltk s korhoz kpest valban meglep itl tehetsget s nllst tanusitott. De kitnt mr ekkor az a ms nagy emberekkel kzs tulajdona is, hogy a mit helyesnek lt, azt minden tekintet nlkl vgrehajtsa. Hamar beltta, hogy nagybtyja, a ki erszakos ember volt ugyan, de nem erlyes, nem alkalmas az orszg gyeinek vezetsre; magban ellenben rezte az ehhez val tehetsget. Ezrt nagybtyjt mindinkbb mellzte s gy ltszik, hogy Hunyadi Lszlnak Gyula-Fehrvrt val eltemetse is j alkalmul szolglt arra, hogy t egy idre eltvoltsa. A mjus havban sszegylt orszggylsen a kirly mr egszen nllan szerepelt; nagybtyja kormnyzi hatalmt csupn a kincstr feletti flgyeletre s a fbb vrak kapitnysgra szort, egyszersmind megadomnyozta t a beszterczei rks grfsggal.
De Szilgyi mindebben hltlansgot ltott ccse rszrl. Nemsokra igen kellemetlenn vlt a kztk lv viszony: az igyekezett Mtys minden tettben gncsot tallni, ez viszont rvnyesteni akarta a kirlyi tekintlyt nagybtyja ellenben, azon ember ellenben is, kinek koronjt ksznhet. E rossz viszony nem sokra annyira fejldtt, hogy Szilgyi a Hunyadi-hz ellensgeihez kzeledett, kik nem kevss siettek t szvetsgkbe fogadni, remlvn, hogy most mr a sajt nagybtyja ltal is elhagyott ifjat knnyen kivethetik kirlyi szkbl. De nem az lett az eredmny. Mtys hirt vevn a dolognak, Vitz Jnost kldte Szilgyihoz, hogy t szre trtse s megkrlelje. S ez sikerlt is neki. Szilgyi tallkozt krt Mtystl, a melyen a kirlylyal teljesen megbklt. Lemondott kormnyzi tisztjrl, a helyett a kirly ujbl kinevezte beszterczei rks grff s a Hunyadi-hz birtokainak nagy rszt tengedte neki. A gyenge reget azonban csakhamar megtntortottk. Alig kt hnap mulva, hogy Mtyssal kiegyezett, ujbl ellensgeihez prtolt t. De a kirlyt ezuttal elhagyta bketrse. Tstnt elfogatta s krlelhetetlen szigorral akart eljrni ellene: fejt akarta vetetni. De utbb a ppai kvet kzbenjrsra s bizonyra sajt szivnek sugallatt kvetve, megkegyelmezett letnek s megelgedett azzal, hogy Vilgosvrott elzratta.
Mtysnak most alkalma nyilt, hogy kitntesse llamfrfii tehetsgt. A kormnyzsban semmi fennakads sem trtnt s az v vgn Szegeden tartott orszggyls is igen simn folyt le. Ezen az orszggylsen Mtys azt is ki tudta vinni, hogy a vlasztsakor kikttt fltteleket jelentkeny rszben mrskeltk s pldul a flkelt nemessg szolglati ktelezettsgt tizent naprl hrom hnapra emeltk.
Szilgyival is megbklt a kirly. Beltta, hogy sokkal tbbel tartozik neki, hogysem hibi miatt rks fogsgra krhoztathatn. Mr a kvetkez vben szabad lbra helyezte s megbzta az alvidk vdelmvel. Szilgyi buzgn jrt el tisztben, de egy alkalommal, midn a trkk becsapst megtorland, Trkorszgra ttt, serege megveretett, maga foglyul esett s Konstantinpolyba vitetvn, lefejeztetett.

Mtys kirly.
Reliefkp a boroszli szkesegyhzban. Arch. rt. uj folyam, XI. kt.
A krirat: MATHIAS REX HVNGARIE. Azaz: Mtys, Magyarorszg kirlya.
A furakra, a kik Mtyst csak knytelen-kelletlen vlasztottk meg, nem csekly hatst tett a kirlynak szigor eljrsa Szilgyi ellenben. Nem mintha az reg bajnok sorst valami nagy rszvttel ksrtk volna, hanem mert gy gondolkoztak: „Ha nagybtyjval, kinek trnjt ksznheti, gy bnik, miknt fog eljrni ellennk, kik mindenha ellensgei valnk?” Elkezdtek teht gylseket, rtekezleteket tartani, a melyeken elhatroztk, hogy Mtyst leteszik a trnrl s helybe mst vlasztanak kirlyly. Frigyes csszrnak tehetetlensgt s rossz indulatt ismertk mr, szerettek volna teht mst „fogni” kirlynak. Ezrt alkudozsba bocstkoztak Podjebrd Gyrgygyel, a cseh kirlylyal. Ez gyes diplomata lvn, mindenfel sok sszekttetsre tett szert. Ezzel szerzett tekintlyt ritka nagyravgysnak kielgtsre kivnvn felhasznlni, br lenya Mtysnak jegyese volt, nem utastotta egyenest vissza a tervet, mely fit Henriket, ki Ujlaki vejl volt kiszemelve s mint ilyen, Magyarorszgban tartzkodvn, a magyar nyelvet is elsajttotta, a magyar trnra volt segtend. De elbb a csszrral kvnt rtekezni, mert nemcsak nagyravgy, de vatos is lvn, nem akart egyszerre mind ezzel, mind Mtyssal ellensges viszonyba keveredni. gy ltszik, hogy a csszr azt tancsol neki, hogy ne nyujtsa ki kezt a magyar korona utn, mert rvid id mulva azt ltjuk, hogy visszavonul a fondorlatok terrl.
Mtys neszt vevn a furak rulsnak, megfosztotta ket hivatalaiktl s ndorr Orszg Mihlyt, erdlyi vajdv pedig Rozgonyi Sebestynt tev. Az orszggylsen pedig, melyet e hivatalok betltse vgett februrban tartott, azt a krdst intzte a rendekhez: Akarjk-e t csakugyan kirlyokul vagy nem? Ha nem, gy ksz visszalpni, klnben pedig adjanak seglyt a lzadk ellen. A htlen furak mit tehettek egyebet, knytelenek voltak Frigyes karjai kz vetni magukat. A nmetujvri gylsen, melyben Garai, Ujlaki, a Szentgyrgyi s Bazini grfok, a Kanizsaiak, ugyanazok, a kik egy v eltt mg Mtys legbuzgbb hvei valnak, tovbb a Frangepnok, valamint nmely osztrk urak, a kiknek haznkban is voltak birtokaik, mint a monyorkerki Elderbachok, szalonaki Paumkircher Endre s mg tbben vettek rszt, februr 17-n megvlasztottk Frigyes rmai nmet csszrt, „nhai Lszl kirly rokont s a szent korona h rt” magyar kirlyly. Frigyes gy ltszik komolyan vette a dolgot s pr nap mulva sietett vlaszolni, hogy a magyar trnt elfogadni ksz. A koronzst sem halogattk sokig, hanem a Frigyes kezben lev szent koront mrczius 4-ikn fejre illesztettk. Az igaz, hogy nem akadt magyar fpap, a ki a koronzsra vllalkozott volna, de az nem volt akadly. Salzburg rseke hajtotta vgre az nneplyes cselekvst, a nmet-ujhelyi szkesegyhzban.
Mtys a gyorsasgot tartvn a hadvisels egyik legels flttelnek, sietett egy sereget Nagy Simon vezrlete alatt Frigyesnek s a lzadknak egyeslt serege ellen kldeni, de az Krmendnl prilis 7-ikn megveretett. gy ltszik, a vezrletet tartottk e veresgrt ltalban hibsnak s a vitzek ezt annyira szvkre vettk, hogy maguk krtk a kirlytl megtizedelsket. Mtys azonban les szemvel mindjrt tltta, hogy a kik ennyire rzik a katonai becsletet, nem lehetnek rossz katonk s a helyett, hogy megbntette volna ket, gy szlott hozzjok: „Nem hogy megbntetnlek, hanem inkbb visszakldelek benneteket az ellensg ellen. Ott kszrljtek ki a csorbt, a mely becsleteteken esett!” Ki csodlja, hogy ilyen szavakra a katonk a legnagyobb elszntsggal mentek a harczba s Frigyes seregeit rvid idn vsszaszortottk?

Mtys kirly arany pnze.
Veszerle „rm. Tbli”-rl.
Ellapjn Mria a gyermek Jzussal. Mint Magyarorszg patronja Mria Mtys aranyain jelentkezik elszr. A krirat: MATHIAS D(ei) G(racia) R(ex) VNGARIE. Azaz: Mtys, Isten kegyelmbl Magyarorszg kirlya. Htlapjn Szt. Lszl, a szoksos krirattal.
A gyorsan tmadt lzadsnak gyorsan vge is ln. Frigyes az elgletlenek jindulatt s bizalmt nemsokra eljtszotta, mit elmozdtott az is, hogy e prt a ppban nem kevss csaldott. Tudjuk, hogy III. Calixt ppa a Hunyadi-hznak bartja volt s V. Lszl halla utn nemcsak nem mkdtt ellensgesen Mtys irnyban, hanem inkbb kvete: Carvajal bboros utjn prtjt nvelni igyekezett. Majd volt az els klfldi uralkod, a ki kirlyul elismerte. E derk fpap azonban 1458 nyarn elhunyvn, helybe Aeneas Sylvius, a kitn toll r, Frigyes csszr volt titkra, vlasztatott meg. Azt hittk rla, hogy Frigyes irnti hlbl bizonyra el fogja a lzads gyt mozdtani. Erre azonban semmi hajlandsgot sem mutatott s Frigyesnek gy rt: „Senkinek sem kvnnnk jobb elmenetelt, nagyobb szerencst s tbb orszgot, mint Frigyes csszrnak. De nem tancsos Magyarorszgot marczangolni, mert klnben ez az orszg, melyet a keresztnysg vd pajzsnak szoktak nevezni, nem felelhet meg rendeltetsnek.” Ily krlmnyek kztt egyre-msra lltak t a furak Mtyshoz. Elsk a Kanizsaiak voltak. Pldjokat a tbbiek is kvettk, mert Mtys nemcsak megbocstott nekik, hanem hivatalaikba is visszahelyezte a megtrket vagy ujakra nyitott kiltst. gy Ujlakinak remnyt nyujtott a boszniai kirlysgra, melynek uralkodja htlenn lett. Garai nem vehette el megtrse jutalmt, mert rvid id mulva meghalt.
Ily viszonyok mellett mr mjusban megkezddtek az alkudozsok Frigyessel, a ki gy ltszik, mr ekkor maga is letett arrl, hogy ignyeit megvalstsa; legalbb ez id szerint, mert a magyar kirlyt Vitz kpviselte nla. Abban egyeztek meg, hogy Podjebrdot vlasztjk bkltetnek, a kinek elnklete alatt Brnnben voltak tartandk a kibklst czlz rtekezletek. m mieltt ezek megkezddtek volna, Podjebrd titkos levelezsbe bocstkozott Frigyessel, tmogatst igrvn Magyarorszg elnyersre czlz trekvseiben; viszont krte, hogy nneplyesen erstse meg t Csehorszg birtokban. Frigyes, ki mr-mr letett remnyrl, annyira megrlt ez ajnlatokon, hogy szemlyesen elutazott Brnnbe, ott Podjebrdot kvnsga szerint megadomnyozta Csehorszg kirlysgval s oly szerzdsre lpett vele, mely szerint segtsget grt neki tervei megvalstsra; viszont Frigyes Magyarorszg hrom vi jvedelmt, azon fell 60,000 aranyat kttt le neki. A csszr elutazsa utn megkezddtek az alkudozsok, melyekben a magyarok feje Vitz Jnos nagyvradi pspk volt. A bkltet ktes szerepet jtszvn, az alkudozsok termszetesen nem sok eredmnyre vezettek. Az sszes eredmny a kvetkez v junius havig tartand fegyversznet volt. A kibklst egy ujabb, 1460. januriusban Alamczon (Olmtz) sszelend rtekezletre halasztottk. De ez sem vezetett 1461. februrig tartand fegyversznetnl tbbre, s hasonl volt az eredmnye a mjusban tartott rtekezletnek is, Carvajal s Bessarion bborosok, a ppa kvetei minden jakarat trekvse ellenre.
Ez idtjban uj fordulat llott be Podjebrd politikjban. A mit a csszrtl remlhetett, azt elrte, most teht ujra Mtyshoz kzeledett. E kzeledsnek kvetkezmnye ln aztn, hogy a trencsni s alamczi rtekezleteken elhatroztk, hogy Mtys 1461. mjus 1-n nl veszi a Prgban felejtett Katalint, a mi meg is trtnt. A csszrral folytatott alkudozsok azonban ismt nem vezettek eredmnyre. St nemsokra mind Mtys, mind Podjebrd szvetkeztek Albert osztrk herczeggel, Frigyes ccsvel s azt fegyverrel is segtettk btyja ellen. Mtys valami ngyezer embert kldtt Ausztriba. A csszr ellenben megnyerte Giskrt, ki a mult vben mr azon a ponton volt, hogy Podjebrd kzvettse mellett kibkl Mtyssal, t lltotta Albert s annak magyar s cseh szvetsgesei ellenbe. Azonban ennek is volt haszna, mert Giskra Ausztriban lvn elfoglalva, Mtys ez vben is tbb vrt elfoglalta, gy klnsen az ers Srost s Ujvrt.
De a cseh kirlylyal val bartsg nem igen volt lland. Mtysnak tudomsra jutott, hogy az Ujlaki vezetse alatt ll furak Podjebrd finak: Viktorinnak ajnlottk fel a koront s hogy a cseh kirly ismt nem utastotta azt hatrozottan vissza, mbr Mtys egyetlen felszlalsra fit hazahvta Ujlaki udvarbl. Egybknt is az alkudozsokbl arra a meggyzdsre jutott Mtys, hogy jobb lenne Frigyessel egyenesen sszekttetsbe lpni, mintsem kzvett tjn, a ki hol mellette, hol ellene fondorkodik. A kvetkez (1462.) v elejn teht Vitz elutazott a zgrbi pspksgbe, mely akkor szintn az kormnya alatt llott, s onnan, a Mtyssal val megllapods szerint, mintegy csak megbzs nlkl, trndult Grczba, Frigyes csszrhoz. De ez is kezdte mr unni a viszonyt, mert mindinkbb nyilvnval lett, hogy csak Podjebrd fog belle hasznot hzni, a ki ekkoriban is izgatott Nmetorszgban a csszr lettele s sajt flemelse mellett. A csszr eddig szokatlan kszsggel alkudozsba bocstkozott a fpappal s nagyjbl meg is csinltk a bke fltteleit. E szerint Frigyes azonnal visszaadta volna a koront s Sopront 60,000 arany vltsgdj mellett; egyb magyarorszgi birtokait megtarthatja ugyan, de azok Magyarorszgnak rszei maradjanak s ide fizessenek adt, magyar egyhzi hatsgok alatt lljanak s Frigyes halla utn 40,000 aranyrt visszavlthatk legyenek. Frigyes megtartotta volna a magyar kirlyi czmet is s ha Mtys utdok nlkl mlnk ki, vagy utdai lettek volna rksei.

Mtys kirly nagy fgg pecstje.
Az Orsz. Levltrban lv eredetirl. Tull . rajza.
A kirly diszes farags gt stil trnuson l. Fejt korona kesti, testt hossz palst s b ltny fdi; jobbjn a jogart, baljban az orszg almjt tartja. A trnuson fnt az orszg, kzpen Bulgria s Galiczia, lent Kumnia s Dalmczia czimere; legalul a Hunyadi-czimer. A krirat: Sigillum maiestatis Matthie Dei gratia Hungarie Dalmacie Croaci(e) Rame Servie Gallicie Lodomerie Commanie Bulgarieq(ue) regis. Azaz: Mtys, Isten kegyelmbl Magyarorszg, Dalmczia, Kroczia, Rma, Szerbia, Galiczia, Lodomria, Kumnia s Bulgria kirlynak felsg-pecstje.
De Mtysnak s Vitznek az volt most a tervk, hogy gy tntessk fel az egsz egyezkedst, mint a mire pen nincs szksgk. Vitz teht az alkudozsok utn, mintha semmi sem trtnt volna, visszatrt a zgrbi pspksgbe. s csakugyan nem csaldtak fltevskben. Mert nemsokra Frigyes kldtt Mtyshoz kvetsget ez gyben. Mtys azt felel, hogy nem ismeri a fltteleket, mert Vitz az tudta nlkl, csak nehny elkel megbzsbl utazott Grczba s mindeddig jelentst sem tett arrl, hogy mit mvelt ott. Klnben ksz, – gymond – a bkre, csakhogy ezt sokkal fontosabb gynek tekinti, hogysem arrl tancsosai meghallgatsa nlkl hatrozhatna, azok pedig jelenleg srgsebb dolgokkal vannak elfoglalva. Azonban mindezt csak azrt mondta Mtys, hogy Frigyes kvetei ne lljanak valami nagy flttelekkel el. Sietett bizony az gyet elbb a Vczon sszegylt orszgtancs, majd a mjusban tartott orszggyls el terjeszteni. Az volt a kzvlemny, hogy terhesek ugyan a flttelek, de nem elfogadhatatlanok s miutn ily rendkivli kiads fdzsre az orszg rendes jvedelmei nem voltak elegendk, rendkvli adt ajnlottak meg a rendek: minden nemes szemlye utn egy aranyat. A vrosok is szp sszegekkel jrultak e hazafias gyhz, gy Kassa tezer, Raguza s Brtfa kt-ktezer aranynyal.
Klnben mg j darab id telt el a bke vgleges megktseig. Csak 1463. julius 19-ikn cserltk ki a bkeokmnyokat. Ugyanitt meg kell e bknek egy titkos flttelt is emltennk. Mikor t. i. az alkudozsokat mr majdnem befejeztk, elllt Frigyes s azt kvetel, hogy Mtys tegyen igretet, mely szerint, ha felesge, a ki nyilvnvalan sorvadsban szenvedett, meg tall halni, nem fog ujra hzassgra lpni. Mtys, br ezt csak oly flttelnek tekint, melyet nem szoks teljesteni, mgis igen vonakodott tle s utoljra is csak abban egyezett meg, hogy Vitz tegyen ez irnt igretet a csszrnak, de a tbbi magyar biztosok tudta nlkl.
A Frigyessel val bknek hasznos voltt nem lehet tagadni. Azok, a kik Mtys lettelre szmtottak, szmtsaikban megcsalatkozva, hozzcsatlakoztak mind. Giskra is megbklt. Mtys a kezn volt felfldi vrak helyett Lippt adomnyozta neki, tovbb Solymost Arad-megyben, azonkvl 25,000 aranyat fizetett ki rszre. Az annyi harczban kiprblt katoni az u. n. zsebrkok legnagyobb rszt a kirly szolglatba lptek. A tbbi itt maradt csehek megszntek szmot tev ellensg lenne, hanem egyszeren csak rablknak voltak tekinthetk, mbr mg nehny ven t nem kevs gondot adtak a felfldieknek.
* * *
Calixt ppa ktsgkvl azrt dvzlte Mtyst oly rmmel a magyar trnon, mert benne atyja politikjnak folytatjt ltta, a ki hatalmt arra fogja hasznlni, hogy a keresztny vilgot a trk veszedelemtl megszabadtsa. s mgis harminczkt vi uralkodsa utn a trk kzelebb frkztt Magyarorszg szvhez, kzelebb Eurphoz, mint mikor a trnra lpett. Pedig benne sem hinyzott a jakarat s a buzg trekvs. Mily viszonyok voltak e sajnlatos krlmny okai? megltjuk trtnetnk fonaln. Most trjnk vissza kiindul pontunkra.
Mint lttuk, Brankovics Gyrgy rviddel V. Lszl halla eltt elhunyt. Halla utn fiai s rokonai viszlykodtak cseklyre olvadt orszga felett, melyet csak a szomszd vrak magyar rsge tartott fenn. A fejedelmi hatalmat klnben leginkbb Lzr gyakorolta, a kit tizenht v eltt nmelyek Erzsbet kirlyn frjel szntak. Ennek halla utn zvegye: Ilona orszgt a szentszk vdelme al helyez: s arra krte a ppt, hogy vejt, Istvnt, a bosnyk fejedelem fit erstse meg annak birtokban. A ppa ksz volt erre, de mgis az orszg hbr-urhoz, a magyar kirlyhoz utast. Ennek kvetkeztben Istvn Tams, a bosnyk fejedelem vagy kirly, a hogy nmelyek czmeztk, megjelent a szegedi orszggylsen s itt kinyerte, hogy a Szerbia dli rszn keresztny kzben lev terlet, melyet Rczorszgban szoktak nevezni, Bosznihoz csatoltassk, fia pedig Szendr vidknek birtokban megersttessk. De Szendr uj ura nem volt klnb a rgieknl. Hogy Bosznia koronjt sajt fejre tehesse, atyjt erszakos mdon megfosztotta lettl. Ennek kvetkeztben Boszniban polgrhbor keletkezett, mert a kirlyi csaldnak tbb tagja vgyott a koronra. Egyikk mohamednn is lett, hogy a trkk seglyt megnyerje. Istvn, hogy magnak ezek ellenben legalbb a trkk semlegessgt, ha nem is seglyt biztostsa, 1459-ben kezkbe jtszotta Szendrt. Ez azonban oly hirtelenl trtnt, hogy Mtys, ki nem lehetett r elkszlve, nem akadlyozhatta azt meg. gy ismt elbukott egyik dlszlv tartomny.
E kzben nagy szabs terveket forgatott agyban a III. Calixt helyre lpett II. Pius. is tltta, hogy Magyarorszg nem brja mg killani a trkk folytonos tmadsait, ha csak a tbbi keresztny llamok rszrl hathats segtsgben nem rszesl. E czlbl egy nagy kongresszust tervezett, mely Mantuban volt sszejvend s a melyre minden keresztny llamot s fejedelmet meghvott. ssze is jtt az 1459 nyarn, de nem sok ksznet volt benne. A fejedelmek kzl csak nehny kisebb olasz llam uralkodja jelent meg, a kvetek pedig, kiket ms orszgok kldtek, nem ptolhattk a fejedelmeket, mert oly jelentktelen emberek valnak, hogy szinte nem volt rdemes velk ily fontos gyekrl rtekezni. A ppa nem kevss bosszankodott ezrt. A csszr kveteit visszautastotta s csak azokat fogadta el, a kiket helykbe kldtt. Csaldsnak a gylekezethez intzett sznoklatban ily szavakkal adott kifejezst: „Azt hittk, hogy minden orszgbl nagyszm meghatalmazottal fogunk itt tallkozni s remnynkben csaldva ltjuk magunkat. Ha ltjuk e lanyhasgot, st hidegsget a fejedelmeknl s npeknl, fjdalommal s szgyennel telnk el. A trkk tkozott istentelensgkrt kszek a hallba menni, a keresztnyek a hit vdelmre a legcseklyebb fradsgot s kltsget is sajnljk. Ha ez gy tart, nem sokra vge lesz a keresztnysgnek!” A kongresszus a kvetkez janur elejig elhzdott, de tulajdonkp semmi eredmnye nem volt. Elhatroztk ugyan a keresztes hadjratot, megvlasztottk fvezrl Frigyes csszrt, de a tovbbi mdozatok megllaptst a ppa ellenre a nmet birodalmi gylsre halasztottk. E gylsek azonban, miutn minden nmet fejedelem a maga kezre ztt politikt, tulajdonkp senkit sem kpviseltek, senkit sem kteleztek. Hatrozataik legfeljebb annyit rtek, mint egy-egy mrskelten ltogatott npgylsi s gy a mit egyszer azokra bztak, az el volt temetve. Hozzjrult mg a Mtys s Frigyes kzt fenforg viszly, mely – mint lttuk – mg hrom ven t tartott s gy az egsz tervbl nem lett semmi.
Mtys addig sem hanyagolta el egybknt a trk elleni gyet. A pptl pnzzel gymoltva igyekezett j llapotban tartani a „vgeket”, vagyis a hatrszli vrakat s tartozkaikat, s minden tmadst visszaverni. De 1462-ben, mihelyt az egyessg ltre jtt s azt az orszggyls is elfogadta, azonnal Szegedre ment, hogy ott a trkk ellen nagyobb csapatokat gyjtsn ssze. A szultn ugyanis most Olhorszg ellen indtott hadjratot. Vld, az olh vajda, aki Istvn bosnyk kirlylyal Mtysnak bemutatta hdolatt, egyike volt a legborzasztbb szrnyetegeknek. Szinte messnek ltszik, a mit a krniksok a parancsra trtnt karba hzsokrl, embereknek a sz szoros rtelmben val megnyzsrl stb. beszlnek. E dics tulajdonait eddigel leginkbb csak sajt alattvali irnyban mutatta ki, most azonban nagyobb dolgokra is rezvn hivatst, a trkkn is kezdte gyakorolni. Ezrt igyekezett Mtyshoz kzeledni, a kinek nmegtagadsa annyira ment, hogy a kzs ellensg ellen mg e szrnyeteggel is ksz volt szvetkezni. De mieltt a kirly felkszlt volna, elbortottk a trkk Havasalfldt. Vldot, a kit emltett tulajdonairt kar-vajdnak, alattvali hhrnak neveztek, onnan elztk s helybe ccst, Radult iktattk a vajdasgba. Mtys nmi sereget gyjtve, a trk fsereg elvonulsa utn, Vldot vajdasgba visszahelyezni kszlt. De tudomsra jutvn, hogy a trkkkel lpett sszekttetsbe s kalauzul ajnlkozott az ltala jl ismert Magyarorszg ellen, a kzeledse hrre meghdol Radult megerstette, Vldot pedig Budra fogsgba vitette.
A kvetkez vre ismt nagy kszleteket tn Mtys, szndka lvn, hogy tmadlag lp fel a trkk ellen. Hogy vllalata sikeresebb legyen, nem mulasztott el ujra seglyt srgetni szvetsgeseinl. De II. Mohamed szultn megelzte. 1463 tavaszn risi sereggel betrt Boszniba, melynek fejedelme bzva Mtys segtsgben, megtagadta a mr vek ta fizetett adt s az azt srget trk kveteket gnyosan visszautastotta. Mtys, hogy a veszedelmet elhrthassa, mindjrt orszggylst hvott ssze Tolnba. Az egybegylt rendek elhatroztk a hadviselst, minden t kapu utn egy aranyat szavazvn meg. De a hader sokkal lassabban gylt ssze, hogysem Mtys a teljes ervel tmad szultn ellen mehetett volna. Azrt azt a tancsot adta a bosnyk fejedelemnek, viselje magt tisztn vdleg, a mig a szultn serege kifrad, az v pedig szervezkedik s akkor tmadjk meg minden ervel a szultnt. De a fejedelem gyvn elhagyta fvrt, Jajczt, gy hogy a np egszen elkedvetlenedett, maga pedig Kliucsba vonult. Ott is abban bzott, hogy megadssal leginkbb segthet gyn s az ers vrat ngy napi vvs utn feladta, kiktvn, hogy magt s seregt bntatlanul hagyjk. A szultn azonban nem tekint a vezr adott szavt kteleznek, hanem a fejedelmet lefejeztette.
Jajcza s Kliucs feladsa utn a bosnykok nem tanustottak semmi ellenllst s megadssal igyekeztek a trkket kiengesztelni, a kik Bosznit mr teljesen trk tartomnyny szerveztk. Ekkor haza indult a szultn, Haram nev bget hagyvn tetemes sereggel kormnyzul. t kzben tbb kisebb Bosznihoz nem tartoz szlv llamocskt is sarczoltak vagy hdtottak meg a trkk.
gy lltak juliusban az gyek Boszniban. Mtys ekkor Budn volt. Ekkor kttte meg Frigyessel vgleg a bkt s ekkor rkezett haza a szent korona. Mtys rezte a koronzs szksgt, mert ismerte a magyar kzvlemnyt. Mdja is lett volna benne, de addig nem akarta megtartani, mg a trk rszrl fenyeget veszedelmet legalbb rszben el nem hrtja. Azrt mikor a szultn Bosznibl visszavonult, seregvel benyomult az uj trk tartomnyba s a ferenczrendi bartoktl felizgatott bosnykok segtsgvel majdnem hrom havi ostrom utn karcsonra bevette Jajczt s tbb ms vrat is, gy hogy Bosznia legnagyobb rszt visszahdt a trktl s a tartomnyt Szapolyai Imre trnokmester gondjaira bzta.
E szerencss hadviselsnek mlt befejezsl tetszett a mr hat vig elmaradt koronzs. E vgbl Mtys mr Bosznibl hazajvet Dombrrl sszehvta az orszggylst. A koronzst mrczius 29-n meg is tartottk risi fnynyel, mbr a fiatal kirlyn rviddel elbb elhunyt.
A ppa, a ki a mantuai kongresszus utn igen elkedvetlenedett, Mtys hadjrata utn ujra fllelkeslt s ismt nagy keresztes hbort tervezett, melynek maga lett volna a vezre. Most mr nem folyamodott kongresszushoz, hanem az rdekelt vagy lelkesebb hatalmakkal kln-kln kezdett alkudozni. S csakugyan tbb olasz llam szp segtsget igrt. A hajhadnak Anconban kellett volna sszegylni. A ppa el is utazott oda junius 18-ikn, de bizony a hader sokkal lassabban gylekezett, mint vrta volna. A klnben is gynglked ppa e felett val bosszsgban mg betegebb lett s augusztus 14-n meghalt.
Ezzel ujra meghiusult a nagy vllalat. Az egszbl nem lett egyb, mint hogy Velencze 20,000, a bborosok, a ppa vgs akarata folytn, 40,000 aranyat kldtek a magyar kirlynak a trkk ellen. E segly br nem volt elegend valami nagy vllalatra, annyival jobbkor jtt Mtysnak, mert II. Mohamed szultn ujra megtmadta Bosznit s ris flszerelssel Jajczt ostromolni kezd. A vitz magyar rsg s a lakossg buzgalma azonban nem engedtk a keresztnysgnek ezen bstyjt elesni. Annyira kifrasztottk a szultn hadait, hogy az a kirly vezrlete alatt Boszniba nyomult magyar sereg kzeledsnek hrre, minden podgysz s ostrom-szer htrahagysval, vad futsban keresett menedket. Zvornikot is szerencssen bevettk hadaink, de Szreberniket a mr tlire vlt idben hossz ideig hiba ostromoltk s vgre is elvonulni voltak knytelenek alla.
A trkk nemsokra bkt ajnlottak Mtysnak, de ez nem fogadta el. Mindazltal tnyleg veken t egyik fl sem tmadta meg a msikat. Bosznia megoszlott kztk: az szak-nyugoti rsz, Jajcza fvrossal, magyar kzben volt s Ujlaki kormnyozta, mg pedig, hogy a nagyravgy ember czmvgya kielgtve legyen, kirlyi czmmel; a dlkeleti rsz trk tartomnyny vlt.
* * *
Furcsa dolog volt az a kzpkori adzs. Minden osztly embernek msfle volt az adja s minden ad all annyi a mentests, hogy az akkori adszervezet pen olyan bonyolult volt, mint a mai. A kzpkori magyar adzs alapjul a kirlyt illet pnzversi jog szolglt. Ebbl fejldtt ki az a szoks, hogy a kirlyok igen gyakran verettek uj s rosszabb pnzt s ezzel cserltk be az addig forgalomban lvt. Az ebbl befolyt jvedelem volt a kamara haszna. Ezt a pnztvltst azonban igen terhesnek talltk. Azrt, a mint lttuk, Kroly Rbert idejben a kamara haszna helyett lland, rendes adt vetettek ki, a mely minden telek utn 18 dnrt tn s ksbb 30-ra emelkedett. Ez azonban nem volt az egyedli neme a rendes adzsnak: a vrosok, a szszok s nmely ms kivltsgos testletek kirlyi kincstr bre s ms hasonl czmen fizettek adt s miutn az adknak llami kezelstl – knnyen rthet okbl – igen tartottak, azt a kedvezmnyt is kinyertk sokan, hogy a kamara hasznbl rejok es rszt se kapuk szerint, hanem ltalban fizethessk. Igy ktfle adjuk gyakran sszeolvadvn, hol egyik, hol msik nven neveztetett. A mellktartomnyok: Erdly, Ttorszg (a mai Horvtorszg) szintn kivteles, s tulajdonkpeni magyarorszgiaknl mrskeltebb adval jrultak az orszg szksgleteinek fedezshez: amott az tvenedet fizettk, mely mindenfle baromnak tvenedrszt tette, itt pedig a nyest-adt, mely elnevezs onnan eredt, hogy e tartomny laki eleinte brkben tettek eleget adzi ktelessgknek. Mg zavarosabb tette az adszervezetet a rengeteg sok flments.
De nemcsak a kzvetlen adzsban ltunk ennyi zavart. A vm-rendszer semmivel sem llott jobban. A harminczad all is hasonlkp sok volt a mentests vagy knnyebbts. Ehhez jrult, hogy szmos harminczadhely el volt zlogostva. Egy szval a legzavarosabb viszonyok uralkodtak a magyar llam pnzgyeiben, melyek folytn a kincstrnak nagyon kevs volt a bevtele, viszont a np igen sok zaklatsnak volt kitve; s miutn kevs ember tudta, mennyivel tartozik voltakpen, csak a sok prre tmadt alkalom.
Mtys mint les lts ember, flismerte e viszonyok visszssgt; azrt az egsz kzvetlen s kzvetett adrendszert megvltoztatni czlz javaslattal lpett az 1467-ik vben, a bjt idejn sszelt orszggyls el. A rendes adzsnak addig dv fajait e szerint eltrltk volna, hogy helyket a kirlyi kincstr adja foglalja el. Ez minden telek utn csak 20 dnr lett volna ugyan, de mindenkit terhelt volna, a nemesi majorsgi fldek tulajdonosai kivtelvel; gy mg a jobbgytalan vr- s egyhzi nemeseket, st a vrosokat, az erdlyi szszokat, jszokat, kunokat, oroszokat s tatrokat is. A harminczad helyre pedig a korona-vm (vectigal coronae) lpett volna, melylyel a nemesek kivtelvel mindenki tartozott volna; a vrosokkal azonban erre nzve egyessgek ktse volt megengedhet. S az uj korona-vm kezelst egy uj, a kincsarttl is fggetlen tisztviselre bztk. E javaslatokat az orszggyls minden ellenkezs nlkl s igen gyorsan elfogadta, gy hogy a trvnyt mrczius 25-ikn mr kihirdethettk. Azt is megszabta a trvny, hogy mind a kirlyi kincstr adja, mind a korona-vm elidegenthetetlen kirlyi tulajdon s arra azoknak, kik harminczadokat zlogban brnak, semmi ignyk nincs, hanem egybkpen krptlandk.
A trvny a rendes adra nzve mg azt is megszabta, hogy a kapuk szmnak megllaptsa czljbl minden v elejn az adkivetk ktelesek a helysgeket egy szolgabir ksretben bejrni s gy llaptani meg, szksg esetn hites vallomsok alapjn is, a kapuk valsgos szmt. Ilyenkor szllsuk a birnl legyen, a ki elltsuk fejben admentessget lvezzen, maguk pedig minden kapu utn kt pnzt nyerjenek fradozsuk djul. Miutn nmely telken tbb jobbgy is lakott, hatrozatt ln, hogy azokat kln-kln ne terheljk egsz telek djval, de mgis tbbet fizessenek, mintha csak egy ember laknk a telken. gy megllaptottk, hogy ha egy telken kt-hrom jobbgy lakik, msfl; ha ngy, kt telek adjval tartozzanak.
Ugyanez az orszgyls, gy ltszik, a koronajszgok elidegenthetetlensgt is elhatrozta, st elrendelte az elidegentettek visszaszerzst, legalbb ezt tette Fogarassal, Radnval s Omlssal.
Brmely kmlettel legyen is valamely uj intzmny az addigi szoksok irnt, lehetetlen, hogy sok rdeket ne srtsen. gy volt e trvnynyel is, mely ugyan mind a kzvetlen, mind a kzvetett adt leszlltotta, de az adzs terht igen sokra kiterjesztette, a kik addig mentesek valnak. Mindazonltal az orszg legnagyobb rszben elg knnyen behozhattk; csak kevs zavargsra adott alkalmat, mind pl. Zalamegyben. A Ttorszgban felmerlt krdst is knnyen elintztk. Ott ugyanis az egyhzi nemesek hivatkozva arra, hogy k minden tekintetben egyenlk az orszgos nemesekkel s ezektl csak abban klnbznek, hogy a pspk zszlaja alatt katonskodnak, vonakodtak az uj adfizetstl. A kirly az gyet a ttorszgi tartomnyi gylsnek adta ki vlemnyads vgett s annak tancsra a nemessg admentessgt csakugyan kiterjesztette rejok.
Komolyabb zavarokra adott azonban alkalmat az uj intzmny Erdlyben. Itt klnsen sok kivltsgos lakvn, nagyobb mrtkben reztk magukat terhelve. A szszok s a vrosok nehz szvvel viseltk, hogy ezentl k is kapuszm szerint adzzanak, a nemessg pedig jobbgyai megterhelse miatt zgoldott, mert gy kevesebb hasznukat vehettk. A kirlyi kincstr adja ugyanis jval nagyobb volt az eddigi tvenednl. Ehhez jrult, hogy az uj trvny mg az olhokra uj terhet rakott. Kivetettk ugyanis rjok a tizedet, melyet azonban nem az egyhznak, hanem az llam szksgleteire kellett fizetnik. Ez az intzkeds mltnyos volt ugyan, mgis mint uj teher rossz vrt szlt.
gy trtnt, hogy tartomnyszerte nagy ln a forrongs. A legfbb izgatk Farnosi Vrs Benedek, Zsuki Lszl, Dezs Antal s Veresmarthi Gerb Pter, a szebeni kirlybir valnak. De ha az izgatk sznbl csak a „nemesi szabadsg” helyrelltst emlegettk is – melyet az j intzmny nem rintett – titkon nagyobb dolgon trtk a fejket. Azt akartk, hogy Erdly, mely szerintk elg ers arra, hogy nll llamot alkosson, szakadjon el Magyarorszgtl s vlaszsza a vajdt: Szentgyrgyi s Bazini Jnos grfot kirlyv. A nemessg, a szkelysg, a vrosok, mg a kirly szlflde, az ltala kedvezmnyekben rszestett Kolozsvr is, vgl a szszsg, mind csatlakozott a zendlkhz; egyedl Brass maradt h a kirlyhoz, mint mondjk, az ottani plbnos lelkes beszdre.
A mozgalom annyira el volt terjedve, hogy knnyen igen veszlyess vlhatik, ha fejei alkalmasak lettek volna vezetsre. De mind oly emberek voltak, a kik sokat beszlnek, de keveset tesznek. A kirly hamar megtudta a dolgot, s mikor arra gondoltak volna, hogy a szorosokat Magyarorszg fel el kellene llani, akkorra mr megrkezett csekly, de vlogatott seregvel. A megrettent nemessg erre ijedten sztrebbent, vdolva izgatit, hogy ket megcsaltk, mert k nem akartak a kirly ellen harczolni. Mtys ezutn Kolozsvr al nyomult, mely vros remegve nyitotta meg kapuit, flve a kirly haragjtl. A vajda ekkor mersz lpsre sznta el magt. Tbbekkel egytt megjelent a kirly eltt s magt bnsnek vallva kegyelmet krt. Mtys nagylelken megbocstott neki. Annl szigorbb bntetsben rszesltek azok, a kik magukat meg nem adtk. A kor szoksnak megfelelen lefejeztk, kerkbe trtk, felngyeltk vagy karba hztk ket. Sok nemes vesztette el nemessgt, a prttket mint htleneket elmarasztaltk s egyetemesen ngyszzezer arany sarczot rttak ki rjok. St az egsz erdlyi nemessget meg is blyegeztk olyformn, hogy vrdjt – a kzpkorban az ember becst vrdja nagysga szerint mrtk – ktszz forintrl hatvanhatra szlltottk le, hogy ne igen klnbzzk a parasztoktl.
A fiatal kirly az eltte kedves Erdlynek igen rossz nven vette e lzadst s pen ennek tulajdonthat vele szemben tanustott kegyetlensge. A lzads lecsillaptsval nem elgedett meg, hanem Moldva ellen indult, a hova a lzadk kzl sokan menekltek volt. Tancsosai kzl, tekintettel a tli idre, sokan lebeszlni igyekeztek t, de hajthatatlan volt s Moldvban Bnya nev vrosig nyomult el. Itt a vajda alkudozsokba bocstkozott vele, hdolst igrvn. Tulajdonkp pedig csak mtani akarta, hogy jszaka megtmadhassa. A kirly azonban szerencsre megtudta a dolgot s felkszlve fogadta a moldvaiakat. Vres volt az jjeli harcz, a lakosok a magyarokra gyujtottk a vrost, de hossz kzdelem utn, melyben maga Mtys is megsebeslt, vgre is a magyarok gyztek. Mindazonltal a hadjratot tovbb folytatni nem lehetett. A kirly teht, miutn Istvn vajda meghdolt, megerst t Moldva birtokban s aztn hazafel sietett.
Ltvn, hogy a lzongs mr teljesen megsznt, most mr kegyesnek mutatta magt. A megyket egyms utn feloldotta a htlensgi bntets all, a szszokat s Kolozsvrt ismt megerst szabadsgaikban, Brasst pedig az egsz id alatt tanustott tntorthatatlan hsgert kln kedvezmnyekben rszest.
* * *

Podjebrd Gyrgy cseh kirly arczkpe.
A laxenburgi vrkastlyban lv egykoru festmnyrl. Rajzolta: Barnski Emil.
Mint emltettk, kevssel Mtys megvlasztsa utn a csehek is vlasztottak nemzeti kirlyt: Podjebrd Gyrgy, az addig kormnyz szemlyben. Podjebrd eszes, tevkeny, a kormnyzsban pgy, mind a hadvezrletben egyarnt gyes ember volt s gy pen nem csodlhatni, hogy a csehek t tntettk ki Frigyes csszr, Kzmr lengyel kirly s a szomszd nmet fejedelmek fltt. S volt mg egy tulajdonsga, mely t a cseh np legnagyobb rsze eltt klnsen kedvess tette: t. i. az, hogy is huszita volt, de nem a tboritk, orebitk vres felekezetbl, hanem a kelyhesekbl. De ha ez elny volt alattvali nagy rsznek szemben, htrnynak volt tekinthet, mind a klflddel, mind alattvalinak msik, katholikus rszvel szemben. Igaz, hogy e felekezet s a katholikus valls kztt igen csekly volt a klnbsg, mgis a rmai udvar p ez idtjban a bzeli zsinat ltal tett engedmnyeket vissza akarta venni s ltalban hangslyozta a huszitk eretnek voltt. Podjebrd ily krlmnyek kztt szksgesnek ltta, hogy mindjrt trnra lptekor fii engedelmessget fogadjon a szentszk irnt. Mindazonltal az volt a szndka, hogy rkltt hitben megmaradjon, de a mellett a ppval is lehetleg jl megfrjen. S csakugyan az apostoli szket annyira sikerlt a maga rszre nyernie, hogy ez gyakran prtjt fogta ellensgei ellenben. A Mtys s Frigyes kzti viszlyt pedig gy felhasznlta Podjebrd, hogy e tjon lett a legbefolysosabb ember. De a kt szin politiknak az a vgzete, hogy sszedl nmagtl. Rmban kezdtek mr trelmetlenkedni, mikor mutatja ki mr a cseh kirly fii engedelmessgt, vagyis, – mert ezt rtettk ott alatta – mikor knyszerti npt, hogy megvljk a kehelytl. De a cseh kirly ezt nem tehette, mg ha akarta volna is, mert szndka szksgkp megtrt volna npe ellenszeglsn.
A viszonyok kezdtek zavarosodni s a ppa mr 1462-ben De Valle Fanti bboros szemlyben rendkvli kvetet kldtt Prgba. De ott nem a kibklsre, hanem a harczra gondoltak. Nemsokra odajutott a dolog, hogy az apostoli szk kvete, rendes isteni tisztelet alatt, eretneknek nyilvntotta a cseh kirlyt. Ez nagy lps volt. A klnben oly csndes, higgadt Gyrgyt elragadta a bosszsg s tancsosai unszolsra fogsgra vetette a kvetet. Hevessgt ugyan hamar megbnta, szabadon bocstotta s az orszg hatrig kisrtette, nehogy a felizgatott np valamit tegyen ellene. De a hibt nem lehetett helyrehozni s maga is ltta, hogy ha csak teljesen meg nem alzza magt, mindenkpen harczra kerl a dolog Rmval. Eleinte bzott mg diplomcziai gyessgben s minden kvet megmozdtott a bke rdekben. Terve volt, hogy egy ujabb egyetemes zsinatot hozzon ltre, mely a bzeli zsinatnak mintegy folytatsa lett volna. Tbb nmet fejedelmen kvl klnsen kt uralkodra vetette tekintett, mint a kiknek hozzjrulst elkerlhetetlennek tallta. Az egyik XI. Lajos franczia, a msik Mtys magyar kirly volt. Azonban a XV. szzad msodik fele nem volt oly zsinatkedvel, mint az els. Meggyzdtek a konstnczi s bzeli zsinatok pldjbl, hogy ezektl nem lehet sokat vrni. Ezrt XI. Lajos is, a ki klnben nem volt idegen egy Csehorszggal val szvetsgtl Frigyes csszr ellenben, ezt nem javasolta; Mtys pedig mg inkbb elutastlag felelt Marini Antalnak, Podjebrd gynknek, aki ezen fell azzal is meg volt bzva, hogy Mtysnak az imnt elhunyt Katalin helyett, a franczia kirly lenyt ajnlja felesgl. Mtys erre nzve azt vlaszol, hogy „illem s dicsretes szoks tiltjk mr most nyilatkoznia; miutn az isteni vgzet zvegysget rendelt szmra, abban akar maradni s csak ksbb gondolkozni arrl, mi vlnk hasznra.”
E kzben a ppa elhatroz lpsre sznta el magt. Megidzte 1464. julius 15-dikn Gyrgy kirlyt, hogy szznyolczvan nap alatt jelenjk meg eltte s feleljen eretneksgrl.
E lpsnek azonban nem lett eredmnye. A ppa, ki nemcsak a huszitk, hanem a trkk ellen is kivl hvvel buzglkodott, mint emltettk, ez v augusztus havban, a keresztes hbor rdekben tett intzkedsei kzepette elhunyt.
A cseh kirly most knnyebben llekzett fel abban a remnyben, hogy az uj ppa nem fogja Szent Pter szkvel egyszersmind eldjnek gyllett is rklni a huszitk ellenben. S egy ideig csakugyan nem trtnt semmi lps, br a szznyolczvan nap lejrt. Azonban egy magban csekly jelentsg dolog ujra folyamatba hozta az gyet. Abban az idben a furak nem voltak a rendszeretet mintakpeinek tekinthetk s nem egygyel volt a kirlyi hatalomnak baja. Egyike a rakoncztlanoknak: Lichtenburg Hynek, a ki Rmba meneklt, ott mint vallsrt ldztt mutatta be magt. Ezrt ujra levelet vltott az apostoli szk kanczellrija a csehvel s az eredmny az volt, hogy 1465. augusztus 2-ikn II. Pl ppa megint megidzte Gyrgy kirlyt.
Elre lehetett ltni, hogy a cseh kirly e meghvsnak sem fog engedelmeskedni, a mi nem volt msnak tekinthet hadzenetnl. De a hborhoz fegyver szksges, Rmban pedig nagyon jl tudtk, hogy az egyhz fegyverei, a klnbz fok dorgls vagy a kitkozs csak ott tehetnek tnkre egy uralkodt, a hol a np a rmai katholikus egyhz hve; eretnekek ellenben csak a kard alkalmazhat. Ezrt fel is szltottk Csehorszg szomszdait, nv szerint a nmet fejedelmeket s kztk els sorban a csszrt, tovbb a lengyel kirlyt s kivl bizalommal Mtyst. Ez meg is felelt a belje helyezett bizalomnak. Sietett kszsgt kinyilatkoztatni, rvn: „n orszgomat eleitl fogva az apostoli szknek szenteltem s ksz vagyok annak parancsra brki ellen megkzdeni, kivlt ha az anyaszentegyhznak is javra szolgl. Harczoltam mr flelmesebb ellensggel a cseh kirlynl s ha az egyhz felhvja, mindig kszen tallja Mtyst s Magyarorszgot.”
Mtys jl tudta, hogy a cseh kirly nem megvetend ellenfl. Mi volt az oka, hogy mgis oly hamar, alig hogy felszltottk, ksznek nyilatkozott az ellene val fllpsre? Hogy nem csak vallsos buzgalombl tette, az ktsgtelen. Elhatrozsra szrmazsa is befolyt. Igen jl rezte, hogy r van szorulva az egyhz seglyre, melylyel klnben a Hunyadi-hz mg atyja idejbl igen bens viszonyban llott. Mint nem kirlyi vrbl eredt kirlynak arra kellett trekednie, hogy az eurpai llamrendszerben, hol t a szletett kirlyok csak amolyan „flcseperedettnek” tekintettk, a ppban tmaszt nyerjen. Magban a hazban is a papsgra s kivlt a fpapsgra kellett tmaszkodnia az oligarchkkal szemben. Szemlyes oka is volt, hogy Podjebrd ellen fllpjen. Lttuk, hogy ez tartsa vagy szabadon bocstsa fejben ris sszeget zsarolt ki az orszgtl, egyszersmind sorvadsos lenyt az letde ifjra kttte. A Mtys s Frigyes csszr kztti viszlykodst is mindenkp a maga hasznra akarta fordtani, st mg attl sem volt idegen, hogy Mtyst a magyarorszgi elgletlenek seglyvel trnjtl megfoszsza, mint az ismtelt fondorlataibl vilgosan kitnt. Az is bnthatta a kirlyt, hogy felhasznlva a kztk lev csaldi viszonyt, a klfld eltt mintegy gymjaknt akart szerepelni; a hatrvillongsok, rabl-betsek alkalmval tanustott kicsinyes haszonlesse s ellensgeskedse sem lehetett Mtysra valami j hatssal. Mg Podjebrdnak a nmet csszri trnra val trekvse is veszlyes lehetett, mert bizonyos, hogy ily erlyes ember a nmet trnon sokkal nagyobb ert fejthetett volna ki, mint a gymoltalan Frigyes. Bizonyra azt is hitte Mtys, hogyha a cseh kirly ellen intzend keresztes hbor jelleg harczra vllalkozik, Eurpa rszrl bsges seglyben fog rszeslni s azzal rvid idre vget vethet a hadjratnak; s akr megadja magt Podjebrd, akr nem, mindenesetre nyerni fog. Az els esetben megsznnk magtl a huszita viszly, a msodik esetben elnyern Csehorszgot s taln a nmet csszri koront. Mindkt esetben befejezve lvn az egyhzi villongs, a keresztnysg sszes figyelmt a fellensg: a trk ellen lehetne fordtani. Mily mskp ttt ki az eredmny, nemsokra megltjuk.
De ha Mtys ily kszsgesnek mutatkozott is az els felszltsra fllpni, a harcz nem kezddtt meg oly hamar. A kvetkez v egszen alkudozsokkal s kszldsekkel telt el. A cseh kirly klnsen rezte, hogy alig fogja killhatni a harczot, melyet a katholikus vilg Csehorszg ellen indt. Azrt igyekezett azt magtl lehetleg elhrtani. Ksznek mondta magt hitvallsa gyt akr egyetemes zsinat, akr egy kikldend bizottsg el terjeszteni. Kzvettsre flkrte a fejedelmeket s azok csakugyan nem is mulasztottk el, hogy a ppt az irnt felkrjk. Kztk volt Mtys is, a kit Podjebrd mindenkp igyekezett megnyerni. Fia: Viktorin herczeg a morvaorszgi rablkat most ersen fogta s oly egyessgre knyszert, hogy Magyarorszgon ptett vagy elfoglalt vraikat visszaadjk, a tbbi gyeket pedig vlasztott magyar-cseh bizottsg el terjeszszk. Mtys azonban a megoldsnak ezt a mdozatt nem tart rangjval megfrnek s kinyilatkoztat, hogy rablkkal egyezkedni nem fog. De ezzel nem volt kimondva az utols sz s az alkudozsok a magyar s a cseh udvar kztt egsz a kvetkez v elejig elhzdtak. Hogy eredmnyre ne vezessenek, arrl gondoskodtak Rmban. Podjebrdot, a kit most mr nem czmeztek cseh kirlynak, deczember 23-ikn a konzisztoriumban, 25-ikn pedig Szent Pter templomban nyilvnosan kitkozta a ppa. Az tok vgrehajtsval a csszrt, tovbb a lengyel s a magyar kirlyokat bizta meg.
Kenyrtrsre azonban mg most sem kerlt a dolog. Mg tulajdonkp az sem volt eldntve, hogy ki fog a „szent hbor” ln llani. Elmletileg legtermszetesebb vezr a csszr volt, mint az egyhz vilgi feje. S csakugyan bosszbl Podjebrd irnt, kinek a nmet korona utn val vgyairl Frigyes tudomst nyert, nla szokatlan hatrozottsggal lpett fel s buzgn gyjttte Nmetorszg-szerte a kereszteseket, a fejedelmeket is intvn a csatlakozsra. De azrt mgis tudta mindenki, hogy Frigyes mg ha akarn sem lenne kpes a cseh kirlyt orszgbl kivetni, msrszt ha kpes lenne, sem volna meg benne az akarat, miutn mindig jobb szeretett msokat kldeni a harczba, mint szemlyesen fllpni. A cseh katholikus rendek, a kik mr 1465-ben szvetsgre lptek egymssal kirlyuk ellen, el voltak hatrozva, hogy a korona flajnlsval is megnyerik a kt szomszd kirly egyikt gyknek. Elszr a lengyel kirlyhoz fordultak. Taln azrt, mert szerettk volna gyket mg azzal is tmogatni, hogy k tulajdonkp nem lzadk, hanem csak az V. Lszl halla utn a lengyel kirlyi hzat illet orszgot trvnyes urnak akarjk visszaadni. A lengyel kirly br szerette volna a cseh koront, mgis nagynak tallta a feladatot. Tancsosai taln mr ekkor belttk, hogy tbb kiltsuk van eredmnyre, ha semlegesen maradnak, mint ha k llanak a „szent harcz” lre. Ezrt a lengyelek minden tevkenysge a cseh gyben csak arra szortkozott, hogy egy idre fegyversznetet hoztak ltre.
E szerint minden ron Mtyst kellett megnyerni az gynek, ki mr klnben is egsz ven t lankadatlanul folytatta hadi kszleteit „a trkk ellen,” a mely czlra azt a kedvezmnyt nyerte, hogy Nmetorszgbl vmmentesen hozathatta be a lport. S taln mr ez vben kitr a harcz, ha annak szn s teln lzads nem t ki Erdlyben. Ezt azonban nemsokra leverte Mtys s diadalmasan trt haza.

Mtys kirly szobra.
Bautzenben, a Mtystl 1483–86. ptett vr tornyn. Rajzolta: Tull .
t kzben, Egerben, ngy kvetsggel tallkozott. Az egyik a pp, a msik a csszr, a harmadik a cseh katholikus rendek, a negyedik a trkk volt. A hrom els egy jratban volt: rbirni Mtyst a fllpsre Gyrgy kirly ellen, mire most annl nagyobb volt a szksg, mert ez beleunvn Frigyes fondorkodsaiba s a keresztes had gyjtsbe, a csszrt addig tnkre akarta tenni, mg Mtys Erdlyben van elfoglalva. Ezrt janur 8-ikn fival Viktorinnal hadat izent neki. Viktorin be is nyomult Ausztriba s rvid idn szp sikereket is mutatott fel. Podjebrd maga ezalatt a mr nyiltan fellzadt cseh furak ellen vitte hadait. Ha Mtys most visszautastja a katholikus gyrt val harczot, gy egyrszt Frigyes csszr lett volna knytelen a cseh kirlytl bkt krni, msrszt a cseh katholikusokat zzta volna ssze a cseh kirly. Roverella, a ppai kvet, a magyar kirly elbbi igreteire, valamint vallsossgra hivatkozott. Frigyes csszr kvetei pedig az 1463-iki bkeszerzdsre, mely szerint a csszr s Mtys kztt oly viszonynak kell fennllnia, mint atya s fi kztt s ennek folytn Mtys kteles Frigyest ellensgei ellen megvdelmezni. Egyszersmind igrtk, hogy ha Mtys lp fel Podjebrd ellen, urok folytonosan seglyezi ezer emberrel s azonkvl rendelkezsre bocstja egy vi egsz jvedelmt. Frigyesnl most is kitnt, br egybknt korltolt ember hrben llott, hogy az ellene megkezdett harczot msnak a nyakba tudja varrni. A cseh katholikusok kvetei vgre azzal kivntak hatni Mtysra, hogy Gyrgy elzse esetn neki igrtk Csehorszg trnjt. Mtys nem idegenkedett a cseh hbor gondolattl, de elbb szksgesnek ltszott, hogy az gyet az orszgtancs el vigye. Itt azonban a harczvgy nem volt nagy. Sokan, mintha lttk volna a lejtt, a melyre Magyarorszg sodortatik a huszitk elleni harcz megindtsval, erlyesen szlaltak fel ellene. Hangsulyoztk, hogy Magyarorszgot a veszly nem nyugotrl, hanem dlkeletrl fenyegeti, e szerint Hunyadi Jnos politikjt kell kvetni: a nyugoti npekkel szemben be kell rni a vdelemmel, de a trkk ellen minden ervel tmadlag kell fllpni. Vitz Jnos esztergomi rsek azonban – Mtys az agg Szchi Dnes halla utn e kitn frfi tehetsgt s egyszersmind irnta eddigel tanustott rendletlen hsgt megjutalmazand, a magyar katholikus egyhz lre llt – vlaszolt nekik. S ha lnyegben nem is tudta megczfolni a felhozott kifogsokat, mgis gy tudott az urak bszkesgre s vallsossgra hatni, hogy azok vgre is helyeseltk a harczban val rszvtelt. Most mr semmi sem llott a hbor tjban. gy ltszik a cseh kirly fiai ettl nem remnylettek sok sikert, mert leveleikben ersen hivatkoztak Mtys bartsgra s mindenfle mdon igyekeztek, hogy azt tovbbra is fentartsk.
prilis 8-n izente meg Mtys a hbort. Lttuk, mily okok voltak azok, melyek t a harczba sodortk; lttuk, hogy sok tekintetben erklcsi knyszer hatsa alatt llott, mgis a kvetkezmnyeket ismerve, e tettk vgzetesnek mondhatjuk. Mtys uralkodsban fordulpontot kpez a hadzenet napja. Addig gymlcsznek volt egszben nevezhet kormnya, mert vezreszmje a trk elleni kzdelem volt. Ettl fogva fnyes volt ugyan, sokkal fnyesebb az elbbinl, de egszben vve minden haszon nlkli, s szinte elszomort hatst tesz, midn ltjuk, hogy Magyarorszgnak s kornak mindenesetre leglngeszbb fejedelme arra fordtja sszes gondjt, azrt fokozza az orszg erejnek kifejtst a vgsig, hogy nyugoton nehny megtarthatatlan tartomnyt szerezzen. Lehet, st valszn, hogy Mtys utbb a nyugoti erkkel is ersblt Magyarorszggal vlt a trk ellen fellpni, de nem gondolta meg, mily erbe kerl ez az egyesls a nyugoti szomszdokkal; hogy az alatt a trk mind kzelebb-kzelebb r haznk szvhez s hogy ha ezt az ert, melyet a nyugoti hbork elnyeltek, a trk ellen fordtja, azok ellen is szp eredmnyeket lehetett volna kivvni.
De lssuk, miknt haladt Mtys megkezdett tjn. A hadzenetet legkzelebb szzat kvette az eurpai llamokhoz, melyekben fllpst megokolja s egyebek kztt azt a nyilatkozatot is teszi, hogy a huszitk elleni harczot nem tartja kevsbb szent vllalatnak, mint a trkk ellenit. De nem maradt sokig a sznl. Fnyesen kitntette vilgszerte ismert erlyt, midn nem nagy – mindssze tizenhatezer emberbl ll – de a korhoz kpest a legkitnbben szervezett seregvel nyomban benyomult Csehorszgnak haznkkal szomszd mellktartomnyba: Morvaorszgba. Mr prilis 13-n Znaim vrosnl llott, miutn a csszrnak csekly csapatai is hozz csatlakoztak volt. Podjebrd is megjelent s hasonlkp kitn seregvel egsz kzel Mtyshoz ttt tbort, gy hogy ket csak a Thaya foly vlasztotta el egymstl. Mindegyik fl vonakodott a tmadstl. Mindegyik ismerte a msik kitn tehetsgt a hadvezrletben s ha Mtys tartott ellenfele rettebb kortl, bvebb tapasztalataitl, viszont ez is flt annak nagyobb frissessgtl, mozgkonysgtl, szval azon elnyktl, melyek a fiatalokban vannak meg nagyobb mrtkben. Klnben is bajos tmadni brmely flnek, ha foly vlasztja el ket. Mert az tkel megosztvn seregt, igen knnyen ki van tve annak, hogy az ellensg hadait rszenknt tnkre teszi.
A sok farkasszem-nzs kzben ujra megksrlettk, hogy helyrelltsk a bkt. Alkudozsba bocstkoztak, de mihelyt a vitban a bzeli egyezmnyekre kerlt a sor, mindannyiszor meg kellett szakadnia az alkudozsok fonalnak. Mert hiszen a ppnak sem volt egyb kifogsa a cseh kirly ellen, minthogy azokat fenn akarja tartani, ennek viszont az ellen, hogy el akarja trlni. A ppa kvete ezt tudvn, nem is helyeselte az alkudozsokat, hanem ms irnyban mkdtt: a lengyel kirlyt is r akarta brni a fllpsre, azt ajnlvn, hogy nagyobbik lenyt Mtys, a kisebbiket Miksa herczeg, a csszr fia, vegyk el s mindhrman egyeslt ervel lpjenek fel Podjebrd ellen. De a lengyelek ravaszabbak voltak. Tudvn, hogy ha a ppa kzbenjrsval akarnak Csehorszg birtokba jutni, az utoljra sem fog eredmn