Atelkzbl kiszorulvn, rpd npvel a Dnjeszter mentn szak-nyugati irnyban vonult tovbb. Erre fel a magyarok legkevsbb tarthattak ellensges tmadstl, legknyelmesebb is volt az t, mg az Al-Duna mentn a bolgrok, Erdlyen keresztl pedig a hegyeket bort rengeteg erdk miatt bajos lett volna az elnyomuls. A Szan viznl dlre fordultak a hazt keresk s gy rtek az Erds Krptok vn utat nyit vereczkei szoroshoz, melyen tkelve, lassan a tiszai sksgra ereszkedtek le.
Bekltzsk hihetleg 895 szn, pen ezer vvel ezeltt trtnt.
Milyen volt az orszg llapota, mikor seink megszllottk, s mily npeket talltak itt? nagyjbl elmondtuk mr. Tl a Tiszn s Erdlyben a npvndorls hullmai a rmai mveltsgnek gyszlvn utols nyomait is elsprtk. A Dunn tl, az egykori Pannniban, csak romok hirdettk, hogy valaha mveltebb np lakott itt. Helylyel-kzzel mutatkoztak egy uj: a keresztny-frank-mveltsgnek csri, mely csak imnt vert gykeret. Az orszg szaki hegyes tjain, Erdlyben, valamint a Drva-Szva kzn sr erdk terltek el, a Tisza, Duna mentt s az orszg nyugati rszeit pedig mocsarak bortk.
Ez erds, mocsaras terleten csak gyr npessg lakott; jobbra szlv (szlovn) trzsek, melyek nem brtak egysges llamm tmrlni. Tl a Tiszn imitt-amott gepida telepek, a Dunn tl pedig az avarok nmi maradvnyai kpviseltk az orszg egykori lakosait. A szlv trzsek kzl, mint lttuk, a morvk voltak a legtekintlyesebbek; de mita Szvatoplukot Arnulf csszr a magyarokkal szvetkezve legyzte, s fleg e fejedelem halla utn, egyre hanyatlott a hatalmuk. A Drva-Szva kzn lak szlvok fejdelmei, a kik Sziszken, a hajdani Sisciban szkeltek, a nmet kirlyokat tekintk urokul, ezek azonban alig nyujthattak nekik vdelmet Szvatopluk ellen is. A Tiszn-tli szlvok gy ltszik Bihar vidkn laktak srbben s jutottak nmi hatalomra.
Ime, ilyen volt haznk llapota a IX. szzad vgn. Az orszg gyszlvn gazdtlan volt s az idpont, melyben a magyarok megrkeztek, a legalkalmasabb, hogy birtokukba vegyk azt.
A sztszrt szlv trzseknek legyzse bizonyra nem sok gondot adott a harczias magyar nemzetnek. A lakosok megkisrlettk ugyan az ellenllst, de leverettek. Ellenllsuk nem is lehetett valami ers, klnben az egykoru fljegyzsekben is maradt volna nmi nyoma. mde ezek mitsem tudnak heves kzdelmeikrl, npeket sujt katasztrfkrl.
Annl beszdesebbek rgi krnikink.
A honfoglals harczait legrszletesebben Anonymus irja le.
Szerinte seink, miutn Kiev mellett az oroszok s kunok egyeslt hadain diadalmaskodnak s az oroszokat hdolatra knyszertik, a kunokkal egyeslve folytatjk tjokat a havasok fel, melyen tl – mint az oroszoktl hallk – terlt el amaz ldott termkeny orszg, mely egykor lmos satyj, Attil volt. tkzben Lodomr-ban s Halics-ban hosszabb pihent tartanak. A np mindentt hdolattal fogadja ket, a vezrek pedig fltrjk elttk vrosaik kapujt s fiaikat kezesekl adjk t lmosnak, fnyes ajndkok kisretben. s biztatjk t, hogy keljen t npvel a havasokon, Pannniba; magasztaljk eltte a fld jsgt, nagy folyvizekben val bsgt; elmondjk, hogy Pannnia azeltt Attil volt, kinek halla ta tbb np osztozik a birtokn. A Duna-Tisza kzt Ken bolgr fejedelem foglalta el egsz a Krptokig, s szlvokat meg bolgrokat teleptett oda. Most is bolgrok brjk e terletet, kiknek Szaln, Ken ddunokja a vezrk. A Marostl a Szamosig, s a Tisztl az Igfon erdig terjed vidket Mart vezr vette birtokba. E vidken kozrok laknak, kik Mart unokjt, a sok-nej Mn-Mart-ot tisztelik urokul. A Marostl dlre es vidket Orsova vrig knjaival Gld vezr szllotta meg, aki Viddin vrbl jtt ki.
Hogy knnyebben tkelhessenek a havasokon, a halicsi vezr ktezer jszt s hromezer fejszs parasztot kld elre, hogy utat vgjanak a rengetegen t.
tjvn a Krptokon, a magyarok elsbben is Munkcs tjn llapodnak meg, a hol negyven napig maradnak, hogy magukat kipihenjk. Jttk hrre a szomszd szlv trzseket rmlet szllja meg s mindenfell hdolatra sietnek.
Munkcs all Ungvrhoz vonul a magyar sereg. A vr ispnja, Laborczi, kiszkik a vrbl, de a magyarok ldzbe veszik, s utolrvn, a rla nevezett foly partjn flakasztjk.
Most bevonulnak Ungvr vrba, a hol ngy napig ldomst tartanak. Negyed nap lmos tancsot l s a vezrsget tadja finak rpdnak. rpd nyomban kikldi hadait s elfoglalja a Tisza s a Bodrog kzti vidket egsz Ugocsig.

Magyarorszg a honfoglals korban. Trkp.
Tervezte: Dr. Barti Lajos; rajzolta: Htsek Igncz.
Ekkor Szaln vezr, rteslvn a magyarok elnyomulsrl, rzen rpdra, hogy a Bodrog vizn npvel tlpni ne merszeljen, klnben rjok tmad grgkkel s bolgrokkal, s akkor aligha menekl meg egy is. rpd a kevly zenetre szernyen vlaszol: rk jogon t illetn ugyan az egsz fld, melyet Szaln magnak valla, de irnta val bartsgbl s nem mintha a grgktl s bolgroktl flne, beri a Sajig terjed rszszel. Egyszersmind arra kri Szalnt: kldene neki kt kulacs Duna-vizet s egy nyalb fvet Alpr mezejrl; hadd lssa, vajjon desebb-e a f, mint Scythiban, s jobb-e a Duna vize a Don viznl? Maga is kld kveteket Szalnhoz, gazdag ajndkokkal, s kik a bolgr vezrt Alpr-vrban, a Tisza mellett keresik fl. Szaln a kapott ajndkoknak igen megrl s rpd minden kvnsgt teljesti. rpd most vitzeivel kiindul Ung vrbl, tbort t Szerencs mellett, s mg itt mulat, vitzei a Sajig s Svrig beszguldozzk az egsz vidket; Bors vitz pedig a lengyel hatrszlekig nyomul el s a Boldva vize mellett vrat pt, melyet rla Borsod-vrnak neveztek el.

A vereczkei szoros dlnyugati vge Pudpolcznl.
Tull dn eredeti rajza, fnykprl.
Miutn rpd urv lett a mrmarosi havasoktl s Ugocstl a Szepessgig s a Saj torkolatig terjed fldnek, csb s Velek nev vitzeit elkldi Bihar vrba, Mn-Marthoz, hogy a Nyirsg s a Szamos-mellk tengedst kivnjk tle. Mn-Mart a krs teljestst kereken megtagadja; ksz – gymond – segteni rpdot, ha valamiben megszorulna, mert jvevny ember, de fldjbl nem enged t neki egy talpalatnyit sem. rpd s vitzei haragra lobbannak s azonnal sereget indtanak Mn-Mart ellen, Tas, Szabolcs s Thtm vezrlete alatt. Ezek tkelvn a Tiszn, mg Tas s Szabolcs a Szamos mellkt, addig Thtm a Nyrsget hdoltatja meg, miben a megflemltett Mn-Mart nem gtolja ket. rpd rteslvn szerencss elnyomulsukrl, ldomst tart, majd megindul Szerencsbl s a Saj vize mellett t tbort, a Tisztl a Hernd vizig. Thtm pedig, midn az erdlyi fld jsgt dicsrni hallja, kedvet kap annak elfoglalsra. Elbb azonban kikmlelteti a fldet s annak lakit. rpd vezr engedlyvel azutn megindul a Meszesen tlra, Gyel olh fejedelem ellen, akit az Alms viznl legyz s futsra knyszert. Gyel futs kzben megletvn, alattvali nknt meghdolnak s Thtmnek hsget esksznek, a mirt is ama helyet Eskllnek nevezik. Ezalatt Szabolcs s Tas a Szabolcs s Krs kzt foglaljk el; t akarnak kelni a Krsn is, de ebben Mn-Mart megakadlyozza ket.
rpd most Ett s Vajtt Szalnhoz kldi, hogy eddigi gyzelmeirl neki hirt vigyenek s a Zagyva vizig terjed fldet elkrjk tle. Szaln hallvn rpd s a magyarok gyzelmeirl, nagyon megijed s a kvnt fldet rpdnak tengedi. rpd erre tkel a Sajn s a Hj, majd a Nyrd, Eger s a Zagyva vize mellett t tbort.
Innen Hubt, Szordot s Kadocst kikldi, hogy hdtsk meg Gmr- s Ngrd npt s nyomuljanak, ha lehet, a cseh hatr fel, Nyitra vrig. A fld npe mindentt meghdol nekik, csak Nyitra vrnak cseh vezre, Zobor szll szembe velk a Nyitra viznl. De prul jr: meggyzetvn, futsnak ered, majd elfogjk s flakasztjk. Zobor veresgnek hrre nemcsak Nyitra, hanem Sempte, Galgcz, Trencsn, Bolondcz s Bn vrak is megnyitjk kapuikat a magyarok eltt. A vezrek egszen a Morva vizig nyomulnak s miutn ott a hatrt eltorlaszoljk, rvendezve rpdhoz visszatrnek.
E kzben Szaln kveteket kldtt a grg csszrhoz s a bolgr vezrhez s tlk segtsget krt a magyarok ellen. Megrkezvn a grg-bolgr segdhad, Szaln ujbl btorsgot kap, meghagyja rpdnak, hogy tvozzk el fldjrl s menjen vissza npvel a honnan jtt. rpd pedig azt zeni vissza, hogy Szaln fldje immr t illeti, azt megvette tle tizenkt fehr lrt s egyb rkrt. Azrt teht takarodjk el rla s menjen vissza a bolgrok fldjre, a honnan Ken, az sapja jtt; ha nem: tudja meg, hogy haddal kel ellene. Meg is indul nyomban s npvel a Tisza mellett a Tettlen-halomnl, majd Alpr mezejn t tbort. Szaln is ide vezeti seregeit s megtkztt rpddal, de veresget szenved s Bolgr-Fejrvrba menekl. Emberei kzl sokan a Tiszn t akarnak szni, de ott vesznek, mirt is e helyet grg rvnek mondjk.
A kivvott gyzelem utn rpd vitzeivel a Krtvly-thoz, a Gymlcsny-erd mell vonul s ott gylst tart, melyen megllaptjk az orszg trvnyeit s minden dolgt elrendezik. Innen e helyet Szer-nek nevezik. A szeri gyls utn rpd hadaival Titelig szguld, majd a bodrogi rszekre jut s a Vajas vize mellett llapodik meg, a honnan Llt, Bulcsut s Botondot Szaln ellen kldi. A vezrek tkelvn a Szvn, Bolgr-Fejrvr alatt meggyzik Szaln vezrt; azutn a Vaszil kapuig szguldoznak, elfoglaljk a rcz fldet s a tenger mellkt, Spalt vrosval, valamint Horvtorszgot Zgrb, Pozsega s Vukovr vrakkal egytt. rpd pedig megindulvn Bodrog-vrbl, tborval a Csepel-szigetre vonul, melyet a maga szmra tart meg, hogy lovainak legell szolgljon.
Azutn Szordot, Kadocst s Vajtt Gld vezr ellen kldi, hogy mieltt Pannnia ellen menne, ezt az orszgrszt is elfoglaljk. tkelvn a Tiszn a vezrek a Temesig hatolnak, a hol megtkznek Glddal, a kit bekeritvn, megfutamtanak. Gld Keve vrba menekl, de csakhamar meghdol. Orsova vrnak elfoglalsa utn Szord s Kadocsa rpd beleegyezsvel tkelnek a Dunn, beveszik Boroncsot s Szfit, majd tmenvn a Vaszil kapun, elfoglaljk Filipopolist, s az egsz fldet Durazz vrostl a rcz fldig.
E kzben rpd is tkel a Dunn a megyei rvnl s bevonul Eczilburgba, Attila kirly vrosba (-Buda), a hol a magyarok hsz napig vigadoznak annak rmre, hogy az harcz nlkl esett a kezkbe. Ezutn Szzhalomnl szllnak meg. Innen Ete s Vajta Baranyt, a Srviz krnykt, csb s se Veszprm vrt, Vasvrt s a Balaton vidkt hdtjk meg. rpd pedig, ki idkzben Eczilburgba visszatrt, megindul, stort t Sskt mezeje mellett, majd eljut a bodajki hegyekig. Azutn Szent-Mrton-hegye mellett tboroz, melynek tetejre flmenve gynyrkdik Pannnia fldjnek szpsgben.

A vereczkei szoros egyik mellkvlgye Volcz helysgen t.
Eredeti fnykprl rajzolta Tull .
De nemsokra megindul innen is s a Rbig, Rbczig, meg a karantn hatrszlig jut. Vgre visszatrnek a magyarok a Csepel szigetre, ott hagyott vikhez, a hol rpdot csakhamar csaldi rm ri, mert fia szletik, Zoltn (Zsolt) nev.
Egsz Magyarorszg v immr, csak Mn-Mart tartotta mg magt a Krs s a Maros mentn. Ujbl hadat kld teht ellene csb s Velek vezrlete alatt. Ezek tkelvn a Tiszn, a Krgy-r mellett szllnak tborba. Jttk hirre a szkelyek, a kik elbb Attila npei valnak, eljk mennek s fiaikat klnfle ajndkokkal nknyt tszokul advn, csb sereghez csatlakoznak.
Mn-Mart a magyarok ell az Igfon erdbe menekl. A vezrek tizenhrom napi vvs utn elfoglaljk Bihar vart, mire Mn-Mart megijed s bkt ajnl, orszgt rpdnak s egyetlen lenyt rpd finak Zoltnnak igrvn. rpd az ajnlatot rmmel fogadja, Mn-Mart lenyt Blval eljegyzi, orszgt pedig lete fogytig a vezr kezn hagyja.
Bla kirly nvtelen jegyzjnek e rszletes elbeszlse gyanut kelt, ha meggondoljuk, hogy tbb szz vvel a honfoglals utn iratott. Mg gyanusabb vlik Anonymus, ha adatait a hiteles trtneti adatokkal hasonltjuk ssze. nem tud semmit Lebedirl s Atelkzrl, sem a bolgrok ellen viselt hborrl, Levente vitzsgrl, s a bolgrok s besenyk bosszujrl. Szerinte lmos npvel kzvetlenl az si hazbl indul nyugatnak. Az orosz fejedelemsgek kzl, melyeken a magyarok tvonulnak, a IX. szzadban csak Kiev ltezett; Susdal, Halics s Lodomr jval ksbben, a XII. szzadban emlttetnek elszr. Magyarorszg s Erdly korbbi trtnete is teljesen ismeretlen Anonymus eltt. Nem tud semmit az avarokrl, a kik ktszz vnl tovbb uralkodtak haznk fldjn; nem tud a gepidkrl, pedig mindkt npbl voltak mg itt, a kikkel a honfoglal magyarok egybeolvadtak; N. Krolyt s a frankokat sem emlti. De legfeltnbb, hogy oly mlyen hallgat Szvatoplukrl s fiairl. Nyitrn, Privina egykori szkhelyn, szerinte a cseh herczeg embere l, tl a Dunn pedig rmaiak vannak, holott ezek mr a npvndorls korban, minden esetre azonban az avar uralom idejn tntek el innen.
Gldrl, Gyelrl, Szalnrl, Mn-Martrl, az egykoru Konstantin csszr mitsem tud, pedig Anonymus szerint Szaln a grg csszrt tekint urul s Alpr mezejn grgkkel s bolgrokkal szvetkezve szllott szembe rpd hadaival.
A csszr jl ismer a Tiszn-tli vidket s ltalban haznk akkori llapott. Elmondja, hogy a magyarok fldjn vannak nmi rgi emlkek, mint Trajn csszr hdja Turkia (vagyis Magyarorszg) hatrn; azutn Belagrada (Belgrd), hrom napi jr fldre azon hdtl, a hol Nagy Konstantin csszr trnja is van; Velagrdtl kt napi jrsra, a foly (t. i. a Szva) mentben az u. n. Szermion (a Szermsg) s ezen tl Nagy-Morvia, melyet a turkok (vagyis a magyarok) megsemmistettek s melyen elbb Szvendoplokosz (Szvatopluk) uralkodott. Lerja azutn Magyarorszg kiterjedst. Az elbb emltett vidkeknl fljebb terl el – gymond, – s az ottani folykrl nevezik; a folyk pedig a Timszsz (Temes), a Ttsz (Bga?), a Morszsz (Maros), a Kriszosz (Krs) s a Titza (Tisza). Kelet (helyesebben dlkelet) fel a bolgrok szomszdjai a magyaroknak, a kiktl az Isztrosz (Al-Duna) vlasztja el ket; szak (helyesebben szakkelet) fel a besenyk, nyugot fel a frankok, dl (helyesebben dlnyugot) fel pedig a horvtok.
Anonymus a honfoglals trtnett nem mertette a hagyomnybl, „a parasztok hi mesibl s a hegedsk csacska nekbl”, a melyeket megvetett, mg kevsb a szavahihet trtnetbl. Nagyrszt maga koholta, mg pedig a helynevekbl. Igy a Szalnrl szl trtnetet Szalnkemen nevbl klttte, nmi vonsokat a hagyomnytl klcsnzvn; gy Zobort, a nyitrai vezrt, a Zobor hegy, Laborczit a Laborcz foly, Mn-Martot a biharmegyei Martlaka helysg, Gyelt a kolozsmegyei Gyalu helysg nevbl stb.

rpd fogadja Szvatopluktl visszatrt kvett.
Geiger J. P. rajza.
Elbeszlsben klnsen kiemeli a kunokat, a kik szerinte Kiev falai alatt csatlakoznak a magyarokhoz s velk egytt foglaljk el az orszgot. Pedig a kunok csak 1061 tjn tnnek fl, mikor a besenyk hatalma mindinkbb hanyatlik. Magyarorszgot sokig puszttottk s csak a tatrjrs eltt s az utn kltznek be tmegesebben. Nyilvnval, hogy Anonymus a magyarok s kunok kzti ellenttet akarta eloszlatni, el akarvn hitetni, hogy ezeknek az orszg elfoglalsban szintannyi rszk van, mint a magyaroknak. Ez krnikjnak ftendenczija, a mibl sejthetjk, hogy az csak a XIII. szzad vgn keletkezett.
Anonymus Erdlyt s Horvtorszgot, st Rascit (Rczorszgot) s a tengermellkt is meghdoltatja rpd vitzeivel, pedig ez orszgrszek, mint ezt hiteles forrsbl tudjuk, csak ksbb kerltek magyar uralom al, Rascia kivtelvel, a mely sohasem llott a magyar korona fnhatsga alatt. Horvtorszgot Szt. Lszl, a tenger-mellkt Klmn kirly foglalta el, s Erdlyrl is azt a nzetet valljk trtnettudsaink, hogy Szt. Lszl kirly kapcsolta szorosabban az anyaorszghoz. Annyi bizonyos, hogy az olhok, kiket Anonymus gy tntet fl, mintha a magyarok eltt laktak volna mr Erdlyben, sokkal ksbb, a XIII. szzad folyamn kltztek be, br pen Anonymusra hivatkozva kvetelnek az olh tlzk elsbbsget a magyarok fltt, mint a honnak lltlag rgibb lakosai. Az olhok flemltse is mutatja, hogy Bla kirly jegyzje kornak llapotait egyszeren a multba vitte t, s hogy a nprajzi kp, mely mvben elnk trul, nem a X., hanem a XIII. szzadnak felel meg.
Hogy Anonymus maga klttte, amit elbeszl, onnan is kitnik, mert tbbi krnikink (Kzai, a bcsi kpes krnika s Thrczi) a honfoglal magyarok harczairl jformn mitsem tudnak. Anonymus teht e tekintetben egszen egyedl ll. Pedig azok gy ltszik nem vetettk meg a hagyomnyt. Ktsgkvl ebbl mertettk a fehr lrl szl mondt, mely bennnket fkp azrt rdekel, mert mutatja, mikp kpzelte npnk a honfoglals lefolyst.
Miutn a magyarok tkeltek a nagy hegysgen, – gy szl a hagyomny – Erdlybe jutottak, a hol egy darabig megllapodtak. Hallvn a fld nptl, milyen des a Duna vize s mily ldott fld Pannnia fldje, Kusidot, Kund fit kikldk, hogy kmlelje ki az orszgot s hozzon hrt rla. Mikor Kusid az orszg kzepre rt s ltta, milyen termkeny a Duna vidke, milyen j a folyvize s mily gazdag legel terl el krskrl, nagyon megtetszett neki. s elment Zvatapolughoz, Pannnia herczeghez, ki az orszgot Attila utn brja vala, s rpd nevben kszntvn t, elmond, hogy mi vgre jtt. Zvatapolug azt hivn, hogy a magyarok csak parasztok, kik fldjeit akarjk mvelni, Kusidot megajndkoz s gy bocst el. Visszamenet Kusid kulacst megtlt a Duna vizvel s egy nyalb fvet s egy zsk fldet is vitt magval. Hazarve aztn elbeszlte, amit ltott s hallott, s megmutatta, a miket magval hozott. s mindenki rlt, hogy oly des a Duna vize s dicsrte a fldet s a fvet. rpd pedig megtlt krtjt a Duna vizvel s krte Istent, hogy az orszgot nekik adn rk birtokul. Azutn tancsot tartvn, a magyarok Kusidot ujbl Zvatopolughoz kldk s vele kldnek neki fldjrt egy fehr lovat, melynek aranyos volt a fke, nyerge pedig arbiai aranynyal bevonva. A herczeg az ajndkoknak igen megrlt, mert azt hitte, hogy a magyarok csak affle zsellr-np s azrt kldik az ajndkot, hogy fldjein megtelepedhessenek. Kusid pedig fldet, fvet s vizet krt, mire Zvatapolug mosolyogva gy szlt: „Vegyetek, a mennyit akartok!” Kusid ezzel visszatrt.
rpd pedig megindt hadt s a ht vezrrel s npvel bejtt Pannniba, de nem mint zsellrek, hanem mint a fld rks jogu urai. Aztn ms kvetet kldtek Zvatapolughoz azzal az zenettel, hogy takarodjk el az orszgbl, melyet nekik eladott, a fldet a lrt, a fvet a fkrt, a vizet a nyeregrt. Zvatapolug flkaczagott: „A lovat bunks bottal agyontm, a fket a rtbe vetem, a nyerget pedig a Dunba hajtom.” „S mi baja ezzel az n uramnak?” krd a kvet. „Ha a lovat agyontd, kutyi a dgt meglelik s meghznak rajta; ha a fket a rtbe veted, kaszsai rakadnak s neki visszakldik, ha a nyerget a Dunba hajtod, halszai kihzzk s haza viszik neki. Mert a ki a fld, a f, a vz, az minden.”
Erre a herczeg nagy sietve sszegyjt seregt s a magyarok ellen ment. Ezek pedig mr a Dunhoz kzelednek s egy tgas mezn, kora hajnalban Zvatapoluggal megtkznek. De az r segtsge a magyarokkal vala, tekintetk ell a herczeg futsnak eredt s az t ldz magyarok ell a Dunba ugratott.
Igy kerlt az orszg a magyarok kezre. rpd pedig Fehrvr kzelben tbort ttt s az volt az els hely, melyet rpd magnak Pannniban kivlasztott; azrt alaptotta ksbb szent Istvn kirly e helyen Fehrvr vrost.
E mondban, brmily messnek tetszik is, ktsgkvl tbb valsg rejlik, mint Anonymus hosszas elbeszlsben. Mutatja mr az is, hogy Szvatoplukot, Nagy Morvia fejedelmt ismeri, kivel, mint tudjuk, a honfoglal magyarok csakugyan sszetztek, habr az nehny vvel elbb trtnt, mintsem a Krptok aljn megtelepednek. s a fldnek, vznek s fnek tadsa is, mintha a szlv trzsek meghdolst jelkpezn, mint azt Munkcsy is helyes tapintattal kirz a mondbl s vsznn megrkt.
2.A kborl hadjratok
rpd s vitzei a haza elfoglalsban lassan, de biztosan haladtak elre. Alig telt bele t v: a Krptoktl az Al-Dunig s a Szvig, st mg azon tl is, nyugatra a hajdani Noricum hatraig, keletre a brczes Erdlyig, minden fldet a maguknak mondhattak.
Az elfoglalt terletet azutn trzsek s nemzetsgek szerint flosztottk maguk kztt. A benszltt lakossg rszint sztfutott, rszint meghdolt. Voltak, akik megksrlettk az ellenllst, de leveretvn, szolgasgra jutottak; msok megadtk magukat s ezek – eltekintve attl, hogy adt kellett fizetnik s nmi szolglatot teljestenik – bntatlanul maradtak.
Maguk a magyarok eleinte folytattk rgi letmdjukat, a mire az j haza poly alkalmas, vagy taln mg alkalmasabb volt, mint az, melyet odahagyniok kellett. Maga a vidk, a Duna s Tisza ntzte alfldi rna, sokban hasonltott a Don s a Dnjeper vidkre vagy az atelkzi sksgra. Bvelkedett halds folykban s vadas erdkben; a mellett elg terjedelmes legelkre talltak itt, melyekben nyjaikkal ide-oda vndorolhattak. Elnye volt azonban uj hazjuknak az, hogy a szomszd npektl, fleg az ellensges besenyktl s bolgroktl nem kellett tartaniok, mert termszetalkotta snczok: gig nyul brczek s hatalmas folyk vlasztk el ket tlk.
Azonban a harczi kalandokhoz szokott, szilaj np nem maradhatott sokig ttlenl. Kelet fel, legveszedelmesebb ellensgeiktl biztonsgban rezvn magukat, szakra, nyugatra s dlnyugotra gynge szomszdoktl krnykezve, kiktl nem kellett flnik, csakhamar megkezdik kborl hadjrataikat.
Majd minden vben kisebb-nagyobb csapatokban flkerekednek, betrnek a szomszd orszgokba, azokat puszttva, ldklve vgig szguldozzk, s tmrdek foglyot hajtva maguk eltt, zskmnynyal megrakodva, ismt szllsaikra trnek.
897-ben gy ltszik mg nem volt befejezve a honfoglals; mert nincs nyoma, hogy ebben az vben valamely kls orszgban kalandoztak volna.
898-ban indul ki els csapatjuk Olaszorszgba, mely br a npvndorls viharaitl sokat szenvedett, mg mindig legmveltebb s leggazdagabb orszga volt nyugati Eurpnak. A btor csapat, mely a Brenta folyig nyomult el, ezuttal csak kmlelni jtt, a kvetkez vre tartvn fnn a tmadst.
A tl a hadjratra val elkszletek kztt telt el: nmelyek fegyvereket kovcsoltak, msok nyilakat lestettek, ismt msok az ifjakat gyakoroltk be. Ekkpen flkszlvn, 899 kora tavaszn jelentkeny sereggel tkeltek az Alpokon s Olaszorszgra tttek. Senki sem vrta az ismeretlen ellensg tmadst, senki sem llott ellent. A magyarok a nyilt falvakat s vrosokat knyk-kedvk szerint flgyujtottk s a lakossgot leldstk. Igy nyomultak Pvia vrosig.
Berengr kirly els meglepetsbl flocsdva, sereget gyjt s ellenk indul. A magyarok erre sietve visszavonulnak. Berengr serege legalbb hromszor akkora volt, mint az vk s knnyen elvghatta volna utjokat, de nem ldzte ket kell erlylyel, s csak az Adda folynl tallkozott velk. A magyaroknak mg volt annyi idejk, hogy a folyn tusztassanak. De mert fradtak, kedvetlenek voltak, vezreik azt az ajnlatot tettk az olaszoknak, hogy mindent kiadnak, amit zskmnyul ejtettek, csak engedjk ket haza. m az olaszok a biztos gyzelem remnyben gnyosan visszautastk a magyarok ajnlatt.
Ezek teht rvid pihent tartvn, folytattk utjokat s eljutottak a Brenta vizig. A foly tuls partjn megllapodvn, ujabb alkudozst kezdnek, mert teljesen ki voltak merlve, gy, hogy sem a futst folytatniok, sem az ellensggel megtkznik nem lehetett. Minden hadi szereiket, foglyaikat, st fls lovaikat is tadni kszltek most; azonfell igrtk, hogy soha tbb Olaszorszg fldjre nem lpnek, ha bntatlanul haza eresztik ket. Az olaszok bszkn utastottk vissza ezt az ajnlatot is. „Bolondok volnnk – felelk – ha azt, a mi ugyis a keznkben van mr, a dg kutyktl ajndkul fogadnk el.”
A ktsgbeess s a dh visszaadta a lankadt sereg btorsgt. Rvid tancsot tartnak s elhatrozk, hogy az olaszokkal vgs viadalra kelnek. Kt kisebb csapatjok szrevtlenl tkelt a folyn s oldalba kszlt fogni az ellensget; a derkhad pedig homlokban tmadt az olaszokra, a kik biztosra vevn a gyzelmet, gondtalanul heversztek a tborban s pen vacsorjukat kszltek elklteni. Mint a villm, gy csaptak rjuk a magyarok; mindenki fejt veszt s csak a meneklsre gondolt. A magyarok iszony puszttst vittek vghez a meneklk soraiban, gy hogy rvid pr rai harcz utn hszezer halott hevert a csatatren.
Szeptember 24-ike volt a gyszos nap, melyen a magyarok az olasz sereget egy csapsra megsemmistettk. Ellenllsra nem tallvn, knyk-kedvk szerint dltk most Lombardit, majd tkeltek a P vizn s puszttottk a sk vidket Modena, Reggio s Piacenza vrosok fel. A Ticint is tlptk s bekalandoztk Turin vidkt, egszen a havasokig.
Egyik merszebb hadosztlyuk Velencze ellen indult. Tmlkn tsztak a lagunkon s tbb szigetet foglaltak el; csak a Malamoccot s a Rialtot nem tudtk bevenni. 900-ban, Pter s Pl napjn (junius 29-ikn), Pter velenczei herczeg tengeri tkzetet vvott velk s futsra knyszert ket.
Tovbb egy vnl dultk Itlit. Luitprand cremonai pspk szerint (lt a X. szzadban), mintha Jeremis prfta jvendlse ment volna teljesedsbe szerencstlen hazjn: „me n messze fldrl val pognyt hozok rtok, oh Izraelnek hza! Kegyetlen nemzetsget, rgi nemzetsget, olyant, melynek nyelvn nem rtesz, s nem tudod, hogy mit beszl. Tegze nylt kopors, ers mindnyja. s megeszi vetemnyeidet s kenyeredet, melyet a te fiaid s lenyaid ettek volna meg; megeszi juhaidat s kreidet, megeszi szlldet s fgdet s nagy ers vrosaidat, melyekben bizol vala, fegyverrel sszetri.”
Miutn Berengr tszokat s ajndkokat adott, a magyarok egy vi pusztts utn elhagytk Olaszorszgot s hazatrtek. Utjokat Pannonin vettk keresztl, a hol szintn nem csekly puszttst tehettek. Mert a bajor pspkk a morvk ellen panaszlevelet kldvn a pphoz, azzal vdolk a morva szlvokat, hogy egy csapat magyart flbreltek s a maguk embereit megnyrvn, kzjk kevertk s ezt a vegyes sereget a keresztnyekre usztk, gy hogy egsz Pannniban alig ll mr egyetlen egyhz. Az egsz tartomny pusztasgg vltozott.
Hiba adta ht Arnulf csszr Pannonit Braszlv herczegnek 896-ban hbrl; a rohan rt a herczeg nem volt kpes fltartani s uralmnak mihamarabb vge szakadt.
Ugyancsak a 900-ik vben Bajororszgot keres fl a magyarok kvetsge, azon szn alatt, hogy szomszdaikkal szvetsgre hajtanak lpni, voltakpen pedig azrt, hogy Nmetorszg llapott kipuhatoljk; mert a kvetkez vben ezt az orszgot is megtmadtk.
Az Enns folyn tl elterl Traungau-ig nyomultak el s egy napon tz ngyszgmrfldnyi terletet vltoztattak pusztasgg. Mg mieltt a bajorok ellenk flkszlhettek volna, mr rkon-bokron tl valnak.
Egy msik csapatjok a Duna balpartjn kalandozott; ezeket visszavonuls kzben Liuthold grf s Richard passaui pspk tmadtk meg s a Dunnak szortottk. Sokan a viadal kzben, msok a Dunba ugratvn, a foly hullmai kztt leltk hallukat. lltlag 1200-an pusztultak el ily mdon, mg a bajorok csak nehny embert vesztettek.
A fenyegetett herczegsg vdelmre ekkor plt kzel az Enns foly torkolathoz Anesapurch, a ksbbi Ennsburg.
Ez azonban nem akadlyoz a magyarokat, hogy 901-ben Karinthiba ne trjenek, mely alkalommal Laibach vrn tl kalandoztak. Ha ksbbi tudstsoknak hihetnk, ez a kalandozs veresggel vgzdtt rjuk nzve. 902-ben Morvaorszgot puszttjk, 903-ban pedig ismt Bajororszgot keresik fl.
A kvetkez vben megujult a harcz a magyarok s a szomszd bajorok kztt. A magyar csapat vezre Kusaly volt. Ezt a bajorok, hadnagyaival egytt tborukba, lakomra hvtk, egyezkeds rgye alatt. A magyarok gyanutlanul elfogadjk a meghvst; javban mulatnak, egyszerre csak gazdik orvul rjuk tmadnak s egytl-egyig felkonczoljk ket. Ugyanekkor az j homlyban a vezreitl megfosztott magyar tbort is megrohantk a bajorok s sztvertk.
905-ben a morva birodalomra mrtek hallos csapst.
Szvatopluk 894-ben elhallozvn, a fiai: Mojmir s Zventibald kztt tmadt viszly a bajoroknak alkalmul szolglt, hogy folyvst dljk a szerencstlen tartomnyt. 901-ben vgre a morvk belefradva a folytonos viszlykodsba, msrszt a bajorok ismtelt betseitl megtrve, a rengensburgi gylsen nneplyes kvetsg ltal bkt krtek Lajos kirlytl, Arnulf kiskor fitl s rkstl, s szvetsgre lptek vele.
E szvetsg le hihetleg a magyarok ellen fordult; azrt meg-megrohantk a mindinkbb gyengl Morvaorszgot, s 905-ben vagy 906-ban vget vetnek Szvatopluk egykor oly hatalmas birodalmnak. A hallos dfsrl, melyet p a magyarok adtak Morvaorszgnak, az egykoru fljegyzsek ugyan egy szval sem emlkeznek; annyi azonban ktsgtelen, hogy 907-ben Szvatopluk fiai mr nem ltek s orszgukrl sem trtnik tbb emlts.
Morvaorszg, br a frankokkal szntelen harczban llott, mgis rjok, de kivlt Gyermek Lajos birodalmnak szaki rszeire nzve, vdbstyul szolglt vala a magyarok ellen. Most, hogy megsznt, a magyarok a dalamincz szlvok hvsra, kik a szszokkal harczban llottak, betrtek Szszorszgba (906), s azt szltben-hosszban puszttvn, nagyszmu foglyokkal hazatrtek. A foglyok kztt klnsen sok volt a n, kiket rabszjra fzve magukkal hurczoltak.
Ez volt az utols tborozs, mit a magyarok rpd letben klfldn tettek.
A fejedelem, ki nemzetnek maradand hazt szerzett, s ezzel rk hlra ktelezte, 907-ben elhnyt. Holttestt a hagyomny szerint -Buda fltt, egy patak forrshoz temettk, mely kmederben foly vala al Attila kirly vrosba. (Anonymus gy nevezi -Budt.) A honalkot fejedelem srja fl utbb a Boldogsgos Szz tiszteletre egyhz plt, melyet Fehregyhznak neveztek. Sajnos, a trk idkben a kis templom teljesen elpusztult; s br ujabb idben rpd nyugv helyt tbb lelkes hazafi kutatta, nem akadtak re.
* * *
rpd hallval legkisebb fia Zsolt (907–947) lett a fejedelem; btyjai: Liuntina (Levente), Tarkatzsz, Jelek s Jutotzsz gy ltszik mg rpd letben elhunytak s igy trtnt, hogy , a legifjabb, rkl a fejedelmi mltsgot.
Ha Anonymusnak hihetnk, gy Zsolt atyja hallakor csak 10–11 ves gyermek volt. E krlmny s ltalban rpd elhnyta kedvez alkalmul kinlkozk a bajoroknak a magyarok megtmadsra. Csakugyan 907. nyarn, Lajos kirly jelenltben, az Enns folynl roppant sereg gylt ssze. Maga a kirly a tartalksereggel Ennsburgnl foglalt llst; serege pedig, mely jobbra nehz gyalogsgbl llott, hrom hadoszlopban nyomult a Duna mentn elre: a foly bal partjn Liutbold, a keltei hatrgrf, a jobb parton Dietmr a salzburgi rsek, Zakaris a szbeni, Ott a freisingeni pspkk s a bajor aptok vezettk csapataikat; kzepn a Dunn Sieghard herczeg, a kirly rokona, a bajor furakkal vonult al.
A magyar sereg Pozsony tjn gylt ssze s elsben a jobb parton tboroz fpapok seregnek megtmadst hatroz el. Miutn tbb napon t folyton nyugtalantk az ellensget, augusztus 9-ikn minden oldalrl rtmadtak a szakadatlan harczban kifradt bajorokra s tborukat sztvertk. Dietmr rsek, Ott Zakaris pspkk s ms fpapok elestek, s tbori kszletk a magyarok kezbe jutott.
Mg azon jjel halkal tusztattak a magyarok a Dunn, s msnap hajnalban flvertk s csaknem megsemmistk Liuthold grf tbort.
A fvezr s szmos bajor fur halva maradt a csatatren s velk a bajorok ezrei, a nemessg szne-java.
Harmadnap a hajhadat tmadtk meg a magyarok s knny szerrel ezen is gyzelmet arattak. Sieghard herczeg futssal meneklt, de a vele volt urak kzl tbben odavesztek.
Ekkpen a magyarok hrom nap alatt hrom sereget tettek tnkre. Nem elgedvn meg a kivvott gyzelemmel, a magyarok a vert sereg nyomban tmadlag lptek fl. Lajos kirly Ennsburg kzelben szembe szllt velk, de veresget szenvedett, s csak nagy bajjal, kevesed magval meneklhetett.
A pozsonyi csatnak kvetkezmnye volt, hogy a nmet uralomnak Pannniban egyszer s mindenkorra vge szakadt; a nmet telepeket a Balaton krnykn s a bcsi erd keleti lejtin a magyarok lovai letapostk. A keleti hatrgrfsg szintn a magyarok hatalmba esett, kik nemcsak a bcsi erdtl keletre fekv terletet, hanem egyes, attl nyugatra es pontokat is megszllottak.
Az ellenk intzett tmadst ekkpen visszavervn, a magyarok a vdtelen bajor fldet rasztk el, hol fleg a kolostorokat s a templomokat dultk. A szerzeteseket, kiket kzre kerthettek, irgalmatalanul leldstk vagy rabsgra hurczoltk; igy Wessobrunnban ht bart esett a kezkbe, kiket keresztre fesztettek.
Miutn dli Bajororszgot flprdltk, a Lech viznl visszafordultak. Regensburgon alul egy bajor csapat utjokat merte llani, de megveretett. A csapat vezre Schwarzenberg grf s vele egytt tbb elkel r a magyarok fogsgba jutott; nagy vltsgdjat igrtek nekik, de a magyarok agyonnyilaztk ket.
Ezen idtl kezdve j sokig az Enns foly volt a hatr Magyarorszg s Bajororszg kztt.
A pozsonyi csata s a rkvetkezett diadalmas hadjrat arra sztnz a magyarokat, hogy kalandozsaikat folytassk.
908-ban az Elba melletti szlvokkal szvetkezve Thringit s Szszorszgot tmadtk meg; s miutn Burghardot, a szorb hatrrsg grfjt legyztk, ellenlls nlkl egsz az szaki tengeri nyomultak, mi kzben Brmt is kiraboltk. 909-ben az alemannok s a frankok fldjt pusztitk, de visszavonulsok alkalmval Schrding kzelben Arnulf bajor herczegtl, Liutbold fitl, veresget szenvedtek.
Lajos kirly, hogy a veszedelmes szomszd puszttsainak gtat vessen, 910-ben vgre fegyverre szlt az sszes bajor, frank s svb lovagokat. mde a magyarok, rteslvn a nmet kirly hadi kszleteirl, az ellenk tervezett tmadst megelztk s Lajost sajt orszgban kerestk fl.
A kirly Augsburgnl, a Lech mezejn llott hadaival, midn a magyarok vratlanul, kora hajnalban rjok tttek.
A tmads els pillanatban a nmetek megzavarodtak, de csakhamar helyrelltk a csatarendet. Kt rai elsznt kzdelem utn mr-mr a nmetek fel hajlott a gyzelem, midn a magyarok futst sznlelve hirtelen megfordulnak, a nmeteket magok utn csaljk, majd leseikbl rjok trve, ket sztverik. A Lech mezejt a meneklni nem tudk sszetiprott holttestei boritk, kztk Gebhard herczeg, a nmet sereg vezre, tovbb szmos fr s lovag.
A magyarok most ellenlls nlkl a Rajnig szguldoztak. Lajos kirly az orszgaira zudul vszt nem birvn fltartztatni, pnzzel igyekezett megmenteni birodalmt a vgs romlstl. Roppant sszeget fizetett a magyar hadak vezreinek, mg tbbet igrt jvre, vi adul.
A szerencstlen Lajos kirly e gyalzatot nem sokig lte tl. Alig egy vre r, hogy a magyarok a Lech mezejn hadait megvertk, meghalt, tizennyolcz ves korban (911.) Utdjul a nmetek Konrd frank herczeget vlasztk, kinek eleinte sokat kellett kzdenie a fggetlensgre trekv nmet fejedelmekkel.
Nmetorszg belviszlyait a magyarok nem kstek flhasznlni. 911-ben vagy 912-ben a frank fldn t a Rajnig, st azon tl hatolnak, s Thringin keresztl trnek haza.
913-ban a bajor s svb fldet ltogatjk meg, melynek herczege, a vitz Arnulf, az adrt jv magyar kveteknek kihiv vlaszt adott. „n parancsolni s nem szolglni szoktam – mond nekik. – Csak jjjetek, hiszem, hogy megrzitek a bajorok vaskleit!”
Pusztt hadaik ell Arnulf vitzeivel vrakba s a hegyek kz vonult; de midn a magyarok a svb fldn kalandoztak, hadait sszevonta s Erchanger meg Berchthold, valamint Udalrik grfokkal a visszatr flben lev magyarokat ttingennl, az Inn vize mellett j idejn meglepte s kt tz kz szortvn, teljesen legyzte. Elszedte tlk zskmnyukat s tbb ezer keresztny foglyot megszabadtott. A magyarok kzl lltlag csak harminczan menekltek meg a csatbl.
E slyos vesztesg daczra a belviszlyoktl dlt Nmetorszg ezentl is czlpontja maradt a kborl magyar csapatoknak. 915-ben a Konrd ellen fllzadt s tle elztt Arnulf herczeg biztatsra Thringit s Szszorszgot rohantk meg, mely alkalommal a gazdag fuldai aptsgot is felgyujtottk s kiraboltk. Ugyanakkor a svb fldet s Wesztflit is feldltk, majd (916 elejn) a Weser mentn fl Brma vrosig nyomultak, a mely vros ezuttal szintn szenvedett puszttsaiktl.
Ugyanezen v szn a nmet papoktl a magyarokkal val szvetkezs miatt egyhzi tokkal fenyegetett Arnulffal Regensburg falai alatt teremnek. Arnulf a vrost segtsgkkel hatalmba is kert, de a Konrd hadaival vvott tkzet utn knytelen volt kivonulni onnan, s csaldjval magyar fldre meneklni.
917-ben seink a svb fldre trnek, meglepik s flperzselik Basel vrost, vgig puszttjk Elzszt, st Lotharingiba is benyomulnak. Konrd kirly a hozz h tartomny fldlst ttlenl nzte, mert az orszg nagyjai teljesen magra hagytk t.

I. Henrik pecstje.
918-ban Konrd kirly elhallozvn, tancsra a frankok s szszok Henrik szsz herczeget vlasztk meg kirlyokul. Arnulf nem ismerte el Henrik fnhatsgt s sztnzsre a magyarok 919-ben Szszorszgot kerestk fl, a nlkl, hogy a kszletlen Henrik tjokat llhatta volna.
De csakhamar fordult a koczka. Henrik ellenfeleit rszint fegyverrel, rszint embersges bnsmdjval hdolatra knyszert. Ekkpen egyestvn az eddig szthz nmet trzseket, egy szebb jv hajnala kezdett derlni Nmetorszgra.
A magyarok a vltozott viszonyok kvetkeztben Nmetorszgot nehny vig nem bntottk, hanem a helyett inkbb Olaszorszgra fordtk figyelmket, a hol a velk szvetsges Berengr kirlynak egy id ta pgy kellett a prtt nagyokkal harczolnia, mint elbb Konrd kirlynak Nmetorszgban. Szorultsgban a magyarokat hvta segtsgl s ezek 921-ben Bugt s Dursk vezrlete alatt a prttkn Brescia mellett gyzelmet is arattak. Berengr birtokt ezuttal bntatlanul hagytk, hanem a helyett Als-Itlit pusztitottk. 922-ben februr elejn Apuliban kalandoznak; a telet teht a flszigeten kellett tltenik.
924 kezdetn a prttk Berengrt orozva meggyilkolvn, hallnak hrre a magyarok Szalrd vezrlete alatt Fels-Itliba rontottak, hogy szvetsgeskrt bosszt lljanak. Milanig nyomultak el s azutn a gazdag Pvit fogtk ostrom al, melyet nyilaikra tekergetett g kanczokkal flgyujtottak s porr gettek. A lakosokbl valami ktszzan maradtak letben, a kik nyolcz vka ezsttel vltottk meg magukat. Pvitl nyugotnak fordultak a magyarok; tkeltek a savoyai havasokon s betrtek Burgundiba, Berengr legnagyobb ellensgnek orszgba. Itt egy szk vlgyben krlfogtk ket, de k keresztl vgvn magukat, a Pyrenaei hegyekig s az Atlanti oczenig kalandoznak. m a meleg ghajlat kvetkeztben raglyos betegsgek tttek ki soraikban, gy hogy Fels-Itlin t visszatrnik kellett.
Ugyancsak a 924-ik vben egyik hadosztlyuk a frank fldre s Szszorszgba ront. Henrik kirly nem mert velk szembe szllani, hanem Werlaon vros falai mg vonult. Trtnt azonban, hogy a magyarok egyik vezrt – nevt nem ismerjk – Henrik kirly vitzei elfogtk. A magyarok tmrdek aranyat, ezstt ajnlottak fel rte vltsgdjul; Henrik vltsgdj nlkl is hajland volt foglyt szabadon bocstani, st vi adt is igrt, ha a magyarok Szszorszgot kilencz vig bntatlanul hagyjk. Ily rtelemben csakugyan meg is ktttk a bkt.
Szszorszgot adott szavukhoz hiven nem is bntottk a magyarok, hanem a helyett Nmetorszg dli s nyugoti vidkeit kerestk fl. 926-ban a Rajna balparti vidkn puszttanak s Lotharingin t a Champagne vidkre nyomulnak; de leginkbb dltk gy ltszik a svb fldet. Augsburg vrost sokig hiba ostromoltk; innen a Bdeni-t fel fordultak, megltogatvn a tbbi kztt a szent-galleni kolostort is.
Itteni ltogatsukat rdekesen irja le IV. Ekkehrd, a X. szzad msodik felben lt szentgalleni szerzetes: Engilbert a kolostor aptja rteslvn a magyarok Augsburg alatti tborozsrl s a svb fldn elkvetett dlsaikrl, minthogy a kolostort nem tartotta elg ersnek az ellenllsra, egy kzeli hegy tetejre hamarosan kastlyt pttetett s ide vitette a kolostor kincseit; a vidk npt pedig a wasserburgi vrba kltztette, mely a Bodeni-t egyik flszigetn plt. maga szerzeteseivel fegyvert ragadvn, a kolostorban maradt. Teltek-multak a napok s mr azt gondoltk a szent-galleniek, hogy a magyarok msfel kalandoznak, midn az rk egy lovascsapat kzeledst jelentk. Csakhamar a kolostor eltt megjelentek a magyarok elszguldi, gy hogy az aptnak s trsainak alig volt annyi idejk, hogy az egyhzi szent ednyeket sszeszedjk s magukkal a kastlyba vigyk. A szerzetesek kztt volt egy Heribald nev flesz bart is, ki nem akarta trsait a kastlyba kvetni, mg sarra brt nem adnak neki. A meneklk magra hagytk teht s fl s al stlgatva vrta az ellensget. Egyszerre csak berontottak a magyarok, tegezzel, szrny kopjkkal s drdkkal flfegyverkezve, s fltte csodlkoztak a bart ltsn. Krdst intztek hozz s ltvn, hogy nincs helyn az esze, elnevettk magukat s nem bntottk t. Csak midn azt krdeztk tle, hogy hol vannak a kolostor kincsei? s egy rejtek-kamarhoz vezette ket, a hol azonban holmi gyertyatartkon s aranyozott csillrokon kvl egyebet nem talltak, fenyegettk pofonverssel. A torony cscsn szlkakas volt, melyrl azt hittk, hogy aranybl val, Lt vitz fl is mszott, hogy a szlkakast letrjk, de lebuktak a magasbl s szrnyet haltak. Trsaik mglyt raktak s holttesteiket meggettk.
A templomban mindssze egy rva kelyhet talltak, melyrl az ezstt lefejtettk. A bartok pinczjben kt hord bor maradt vissza, de azt nem bontottk fl, hihetleg mert affle zskmnyban volt rszk elg. Egyikk azonban csknyval az egyik hordhoz vgott, de Heribald rkiltott: „Ne bntsd bartom, mit akarsz? Mit igyunk majd mi, ha ti innen elmentek?” A tolmcstl megrtvn, hogy Heribald mit mond, a magyar vitz elkaczagta magt s trsainak oda szlt, hogy a bolond hordihoz ne nyljanak. Azutn kmeket kldztek szt, maguk pedig a kolostor folyosjn s udvarn a gyepre heverszve lakomzni kezdtek. Heribald is ott volt kzttk egy fogoly pappal s sajt vallomsa szerint gy jl lakott, hogy jobban soha. A barmok czombjait s ms rszeit flig nyersen, ks nlkl, fogaikkal tpve eszegettk a magyar vitzek, a lergott csontokat pedig enyelegve egymsra hajigltk. A bor tele kupkkal kzepn llott s mindenki annyit ivott belle, a mennyit akart. Neki hevlve azutn nekre gyujtottak „iszonyuan kiablva isteneikhez” s a kt papot is knyszertk, hogy velk nekeljen. A fogoly pap, a ki rtette a nyelvket, egy darabig dalolt is velk, azutn knnyezve egy latin miseneket kezdett, a miben Heribald is segt.
A szokatlan nekre a magyarok mindnyjan oda csdltek s kitr kedvvel tnczoltak s daloltak vezreik eltt. Nmelyek fegyvereiket mrtk ssze, hogy fitogtassk gyessgket. Ltvn jkedvket, a fogoly pap elrkezettnek vlte az idt, hogy szabadulsrt knyrgjn; keservesen knnyezve a magyar vezrek lbaihoz borult, de azok haragot sznlelve ftyltek vitzeiknek, a kik vezreik intsre a papot megragadtk, kseiket kirntottk s gy tettek, mintha fejt akarnk venni.
E kzben kmeik a kzeli erdbl krtszval s kiablva elsietnek, jelentve, hogy a kzelben fegyveres nppel megrakott kastly van. Erre ott hagytk a papot s Heribaldot s elvgtattak. Mr sttedni kezdett, a mikor a kolostorbl eltvoztak; azrt a falu nehny hzt felgyujtottk s a lngok fnynl krtsz nlkl, zajtalanul vonultak el Konstancz fel.
A kastlybeliek a tz lttra azt hittk, hogy kolostoruk g; megtudvn a magyarok tvozst, utnok eredtek, utcsapatjokat megtmadtk s nehnyat megltek, egyet pedig megsebestettek kzlk. Az utbbit a szerzetesek magukkal vittk s polgattk; ez ksbb megkeresztelkedett s meghzasodvn, csaldot alaptott. A mint a visszavonul csapat az uthad krtszavbl az ellensg kzelsgt megrt, nyilt tren hadi rendbe llott; szekereiket, podgyszukat krbe lltk s rket rendeltek melljk, maguk pedig a fbe heverszve, csendesen iddogltak s aludtak. – Hajnalban Engilbert apt az ellensg ldzsbl visszatrt s miutn nehny btor embert maghoz vett, a kolostorba ment. Heribaldnak hlt helyt tallvn, azt hittk, hogy a magyarok megltk t s sajnlkoztak rajta. Pedig egy kzeli hegy tetejn, a bokrok kztt lappangott, a fogoly pappal egytt; majd a kastlyba mentek, a hol ket nagy rmmel fogadtk. Elmondtk a magyarok viselt dolgait, s midn Heribaldot trsai faggattk: hogy tetszettek neki Szt.-Gallen vendgei? azt felel: „Ej nagyon is jl. Mondhatom, hogy kolostorunkban vgabb embereket mg nem lttam. telt-italt bven adtak, nem gy, mint a mi fsvny pinczemesternk, ki ha krtem, alig adott innom. De azt is meg kell adni, hogy garzda npsg. A templomban s a kolostorban gy viselkedtek, mint a barmok. Egyszer intettem nekik, hogy legalbb az Isten hzban legyenek csendesebben. Az volt a kvetkezse, hogy jl nyakon tttek. No de hibjokat tstnt helyrehoztk s megknltak borral.
A szent-galleni szerzetes ez elbeszlsbl ltjuk, hogy a kborl magyarok kornsem voltak oly vrengzk, kegyetlenkedk, a milyeneknek ket a klfldi krniksok gyllsgbl festik; nem egy vons emlkeztet npnkre, mely szilaj termszete mellett engeszteld s kedlyes is tud lenni.
S egybkpen is rdekes a szent-galleni szerzetes tudstsa. A toronybl lebukott vitzeket trsaik meggetik; gy ltszik tborozs kzben igy tettek halottaikkal, mg itthon lovastul, fegyverestl temettk el ket. Az si kltszet nmi nyomait is fntart szmunkra Ekkehrd, irvn, hogy lakmrozs utn „iszonyan kiablnak isteneikhez.” Mit nem adnnk rte, ha a pognykori vallsos kltszetnek csak egyetlen verse maradt volna renk! De legrdekesebb, mit tudstnk a magyarok fegyverzetrl, harczmdjrl r; emlti nyillal teli tegzeiket, kopjikat, hajt lndzsikat s csknyaikat; kiemeli, mily gondosan kutatjk t portyzik az erdket s rejtek-helyeket, nehogy meglepjk ket, mily hirtelen llanak csatarendbe az els veznyszra; hogy vilgtjk meg jjeli tjokat s mily csendben vonulnak tovbb, tudvn, hogy a kzelben ellensg van; hogy inti vigyzatra a megtmadott utcsapat az elhadat, hogy lltjk krbe szekereiket s podgyszukat, ji rket rendelvn melljk.
Szt. Gallenbl rabolva, gyujtogatva Konstancz fel hzdtak. A Fekete-erd rengetegeiben hajkat ptettek s a Rajnn tkeltek Elzszba, a hol Liutfrid grf szembeszllt velk, de legyzetett. Azutn a Jura-hegysgen t Burgundira trtek, Besancont s krnykt fldultk, s a Saone s Rhne vidkt kalandoztk be.
929-ben jbl Burgundit pusztitjk, 932-ben pedig nagy hadjratot intznek nyugatra: elrasztjk keleti Franknit, a svb fldet, majd Wormsnl tkelvn a Rajnn, Franciaorszgot duljk, a honnan Olaszorszgnak vve tjokat, visszatrnek.
A fegyversznet idejt Henrik kirly gyesen hasznlta fl, hogy lejrtval a magyaroknak sikeresen ellentllhasson; mert el volt kszlve r, hogy ujbl megtmadjk. A nmet hadsereg jobbra gyalogsgbl llott, a mely gyngnek bizonyult a magyar knny lovassg rohamval szemben. Henrik teht mindenek eltt szaport lovassgt s azt folyvst gyakorl. Azutn vrakat pttetett, vdelml a fenyegetett lakossgnak, tmaszul a nyilt mezn harczol seregnek. Tapasztalsbl tudta ugyanis, hogy a magyarok a vrak vivshoz nem rtenek. E vdelmi intzkeds ms tekintetben is dvs vala: kedvezett a vrosi let kifejldsnek. Hogy seregt foglalkoztassa s mindinkbb gyakorolja, Henrik az Elba mellkn lak szlv trzsek, a heveldek s dalaminczek ellen hadat indtott s ket leigzta. E hditsval egyuttal orszgt biztostotta kelet fell a magyarok ellen, a kik Szszorszgot rendesen a dalaminczek fldjn t tmadtk meg, mg pedig ezek szvetsgben.
De nemcsak sajt tartomnyt, Szszorszgot, hanem az egsz nmet birodalmat hajtotta biztositani a magyarok tmadsa ellenben. Nmetorszg N. Kroly utdai alatt folytonos belviszlynak volt a szinhelye; a nmet trzsek szntelen harczban llottak egymssal, a prtoskod fejedelmek nem ritkn maguk nyitottak utat az ellensgnek, melylyel szemben a kirly egyedl sajt hatalmra s nem az egsz nmetsgre tmaszkodhatott. Henrik erlyes, de a mellett igazsgos kormnyval e bajoknak vget vetett: megszntette a prtoskodst, a fejedelmeket a kirlyi tekintly elismersre birta s az egsz nmet nemzetet egyestette.
Ekkpen flkszlvn, mikor 932-ben, a fegyversznet utols vben, a magyarok kvetei a szoksos adrt megjelentek, Henrik ket hidegen s res kzzel visszautastotta. A magyarok erre roppant hadat llitottak ki, melylyel Szszorszgot megtmadni kszltek; elbb azonban felszltk a dalaminczeket, hogy Henrik ellen velk szvetkezzenek. mde ezek nem akartak vagy nem mertek a hatalmas nmet kirlylyal kiktni s a magyar kveteknek ajndk helyett kvr kutyt dobtak oda.
A magyarok gy ltszik biztosra vettk a gyzelmet, mert seregket hrom rszre osztk: egyik Itlit, a msik Francziaorszgot s Burgundit tmadta meg, s csak a harmadik sereggel rontottak be Szszorszgba.
Kzeledsk hirre Henrik ltalnos flkelst rendelt el, minek folytn risi sereg gylt ssze.
A magyar sereg, hogy Henriket erejnek megosztsra knyszertse, kt fel vlva nyomult el. Egyik hadosztly kisebb csapatokban Thringit pusztit; ezeket Henrik csapatai egyenkint megtmadtk s sztvertk. A keleti hadosztly Szszorszgot kalandozta be s nagyobb rsze egy vros – ugy ltszik Merseburg – ostromval volt elfoglalva, a hol Henrik nvrt s annak kincseit reml kzre kerthetni. A vros mr-mr vgromlsra is jutott, midn Henrik hadaival flmentsre rkezett.

Henrik kszldsei a magyarok ellen. Widukind „Szsz trtnetei” egyik lapjnak facsimilje.
(Eredetije a drezdai kir. knyvtrban.)
Henrik kszldsei a magyarok ellen.
(Widukind szvegnek olvassa s fordtsa.)
Itaque
A
recentis victorie leticiam augebant nuptie re-
minapi gyzelem rmt a kirlyi nsznneply
gales, que eo tempore magnifica largitate cele-
nvel, melyet azon idben nagyszer pompval ltek
brantur. Nam rex dedit fili suo ottoni conjogem
meg. Mert a kirly finak Ottnak nl ad
filiam ethmundi regis anglorum, sororem adalsta-
Ethmund angol kirly lnyt, Adalstan nvrt,
ni, que genuit ei filium nomine ludolfum, virum
akitl Ludolf nev fia szletett, egy hatalmas
magnum meritoque omnibus populis acrum, filiam quoque,
frfi, kit valamennyi np mltn szeretett, lnya is lett tle,
nomine ludgardam, que nupserat conrado fran-
Ludgarda nev, kit Konrd frank herczeg-
corum duci. Rex autem cum iam militem haberet
nek jegyzett el. A kirly pedig, miutn mr lovas csatban
equestri proelio probatum contra antiquos hostes, videlicet
kiprblt serege volt, elhatrozta, hogy a rgi ellensggel, t. i. a
ungarios praesumpsit inire certamen, et convocato
magyarokkal viadalra kel, s sszehvn
omni populo tali oratione est eos affatus: Olim ex omni
az egsz npet, ily beszdet intzett hozz: Mily nagy
parte confusum a quantis periculis imperium vestrum
veszlyektl szabadult meg birodalmatok, mely annak eltte minden rsz-
modo sit liberum, vos ipsi melius nostis, qui civilibus
ben bomlott vala, azt ti legjobban tudjtok, kiket bels
discordiis et externis bellis totiens attriti labora-
viszlykods s kls hbork annyiszor lesujtot-
batis; at nunc propitia nobis summa divinitate,
tak; de most az istensg kegyelme,
nostro labore, vestra virtute pacatum collectumque cer-
a mi fradozsunk s a ti vitzsgtek folytn lecsndestve s egyestve szeml-
nitis, barbaros superatos el servituti subiectos.
litek, a barbrok le vannak gyzve s szolgasgra vetve.
Quod superest, necesse habemus, ut contra communes hostes
Htra van mg, hogy kzs ellensgnk,
avares pariter consurgamus. Vos huc usque filios
az avarok ellen egyeslt ervel fegyverre keljnk. Eddigel fiaitoktl
filiasque vestras expoliavi et erarium eorum replevi,
s lenyaitoktl fosztottalak meg benneteket, s azok kincstrt tltttem meg,
nunc templa templorumque ministros ut expoliem
most a templomokat s a templomok szolgit kifosztani vagyok
cogor, absque nudis corporibus nulla nobis alia re-
knytelen, miutn a meztelen testnkn kvl semmi egyb-
A magyarok erre rgtn abbanhagytk az ostromot s tzjelekkel szerte kalandoz csapataikat sszegyjtk. Msnap, 933. mrczius 15-n, Henrik serege fltnt Merseburg kzelben. A magyarok elje vonultak s nemsokra megkezddtt a viadal. A nmetek „kyrie eleison!” a magyarok rmsges, „huj huj!” kiltssal rontottak egymsra. A magyarok nylzport a nmet lovassg pajzsaival flfogta, azutn gyors rohamban, tmtt sorokban nekik vgtatott, mieltt nyilaikat msodszor kilhettk volna. A magyarokat a vratlan tmads megdbbent, csatarendjk flbomlott, a kzjk rontott nmetekkel kzviadalra szlltak, de legyzettek. Egykorak lltsa szerint 36,000-en estek el kzlk; mg tbb hullott el futs kzben. E szmok ktsgkivl tlzottak; bizonyosnak ltszik azonban, hogy a magyaroknak jelentkeny vesztesgk volt. Az egsz magyar tbor a gyzk kezbe kerlt s tmrdek fogoly nyerte vissza szabadsgt.
A gyztes Henrik, kit serege nyomban csszrr kiltott ki, a gyzelem rmre orszgszerte hlaad nnepet rendelt s a magyarokkal vvott csatt merseburgi palotjnak mennyezetre lefestet.

A pozsonyi csata.
Geiger J. P. rajza.
A gyzelem emlkt a nmetek a Merseburg kzelben lev Keuschbergen, a hol lltlag Henrik elsnczolt tbora volt, vrl-vre most is megnneplik. A bucs napjn, kzvetlenl a prdikczi utn, a pap egy rgi krnikbl felolvassa a „magyarok csatjrl” szl tudstst, igy tartvn bren a nagy esemny emlkt. A snczokat, melyeket Henrik tbora krl emelt, a jelen szzad 40-es veiben hnytk szt; nmi maradvnyaik azonban mg fenllanak. Egy jkora kvet is mutatnak, a melyen Henrik llt, mikor a csatt vezette. A hagyomny szerint Keuschberg nevt s eredett is Henriknek ksznheti. Ugyanis Henrik a csata eltt tborbl minden tiszttalant elztt, azrt nevezik a helysget Keuschbergnek (keusch = tiszta, szz); a gyzelem helyn pedig hlbl kpolnt pttetett, mely ksbben templomm bvlvn, egy j helysgnek lett a kzppontja.
Henrik letben nem hborgattk a magyarok Nmetorszgot. 934 tavaszn a keleti birodalomra csapnak; ttrnek a Balkn magaslatain, elznlik Thrczit s Konstantinpolyig szguldoznak. Romnosz Lakapnosz csszr Theofansz patricziust kld ki, hogy a magyar had vezrvel bkt kssn s a foglyokat megvltsa. Theofansz gyesen jrt el megbizatsban; a bkt csakugyan megkttte, s a csszr nem kimlte kincstrt, hogy a foglyokat a magyarok kezbl kiszabadtsa.
Henrik hirtelen halla utn (935) Nmetorszg ismt belviszlyok sznhelyv ln. A csehek flhasznlvn az alkalmat, lerztk a nmetek igjt; Eberhard a frankok herczege pedig bosszubl, a mirt Ott kirly, Henrik fia, pnzbirsgra tlte s prtfeleit megszgyent, a kirly megbuktatsn trte a fejt, mi vgbl sszeeskvst sztt ellene, a melybe Henrik herczeget, Ott cscst is belevonta.
A magyarok rteslvn a nmetek viszlykodsrl, rgtn fegyverre kaptak. Bajororszgon keresztl, melynek herczege, Arnulf, szintn fggetlensgre vgyott s a magyarokkal folyton j viszonyban llott, 936-ban a svb s a keleti frank fldre tttek, onnan szndkozvn Szszorszgba rontani; Ott kirly azonban a szsz fld hatrrl elzte s a Rajnn tl, Metz vrosig ldzte ket.
Most Francziaorszgot puszttk, a hol jformn semminem ellenllsra nem talltak. Elzsz s Lotharingia hsz v alatt immr harmadizben ltta ket; Lotharingibl a nyugati frank fldet tmadtk meg, melynek kirlya, Tengerentli Lajos, Laon vrosba zrkzva, ttlenl nzte orszga puszttst. tkelvn a Szajnn, a Champagne siksgt szintn elrasztk a magyar hadak, majd a Loire vizn is tlptek s egsz Aquitniig s az czenig szguldoztak.
937 nyarn Burgundin s Savoyn kersztl Fels-Olaszorszgba nyomultak, mely alkalommal egyes csapataik Dl-Itliig jutottak; feldultk Capua s Benevent vidkt s Npolyon tl egsz Nola vrosig zskmnyoltak. Visszatrtkben megsarczoltk a monte-cassini kolostort, a Szt. Benedek rend anyakolostort, s roppant zskmnynyal terhelve igyekeztek hazafel, de az Abruzzok szorosaiban az olaszok bekertk ket s nagy rszket levgtk. A fhader azonban Fels-Olaszorszgon t kincsekkel megrakodva visszatrt a mersz hadjratbl, mely egy vnl hosszabb ideig tartott s melyben Nmet-, Franczia- s Olaszorszgot kalandoztk be.
938-ban Nmetorszgban ismt viszlyok tmadtak; Eberhard herczeg, Arnulf fia s utda, Ott ellen prtot ttt. Ott legyzte t s Eberhard nagybtyjra, Bertholdra ruhzta a bajor herczegsget. Ugyanakkor a trnkvetel Tankmr, Henrik kirly termszetes finak lzadst is elfojt. Eberhard herczeg bosszbl Tankmrral, utbb pedig Giselbert lotharingiai herczeggel szvetkezett Ott megbuktatsra.
A magyarok a kedvez alkalmat flhasznlva, 938-ban Bajororszgon t Thringiba s innen Szszorszgba trtek. A Bode partjn tttek tbort s innen kldtk szt csapataikat a tartomny puszttsra. Egy ily csapatjok a Wolfenbttel tjn fekv Stedieraburg (Stetternburg) al rkezett. Mr sttedett s mindannyian estl tzva, a hossz ttl kimerlve valnak. Nyomorult llapotukat ltva, a vr rsge btorsgot kap s hirtelen, nagy zajjal rjok tmad. A magyarok sok lovat s nehny zszlt vesztettek s futsnak eredtek. Midn a kzel fekv vrak rsgei szrevettk zavarodsukat, rjok rontottak, nagyobb rszket levgtk s vezrket egy mocsrba kergettk, a hol elmerlt.
Hasonlkp jrt egy msik csapat, mely szaki irnyban nyomult volt el. Ezt egy rul szlv kalauz bokrokkal bentt posvnyos vidkre csalta, a hol krlvtetvn, jobbra fkonczoltatott. E csapat vezrt fogva Ott el vittk, aki csak nagy vltsgdj mellett bocst t szabadon. A Bode mellett tboroz csapat erre flszedte strait s sietve haza takarodott.
Ez volt utols hadjratuk, melyet szak Nmetorszg ellen intztek.
940-ben ismt Olaszorszgot tmadtk meg. Hug kirly, Berengr utda, tz vka ezst pnzzel engesztelte ki ket s arra brta, hogy Abderrahman kordovai kalifa orszgra trjenek. Csakugyan elltogattak Spanyolorszgba, de a tikkaszt nyri melegben tbb napon t kietlen pusztasgon haladvn keresztl, flhagytak kalandos vllalatukkal, nehogy kelepczbe kerljenek. Bosszbl azutn a Hugtl melljk adott kalauzt, a kit rulnak tartottak, majdnem agyon vertk.
943-ban a keleti birodalmat kerestk fl. A csszr nem mervn velk szembe szllani, ismt Theofansz patricziust kld hozzjuk, hogy bkre brja ket. A bkt meg is ktttk t vre s annak biztostsra tbb elkel frfiut kezesekl hagynak Grgorszgban.
E kzben Ott kirly vget vetett a nmetorszgi bonyodalmaknak s hatalmt mindinkbb megszilrdt; majd az Elba mellki szlvokat szort engedelmessgre s a dnokat is hdolatra knyszert.
Ugy ltszik kelet fel is trekedett terjeszkedni Ott, hogy a magyarokat az Enns folytl visszaszortsa. Ez lehetett oka, hogy seink 944-ben Bajororszgba trtek. Ezttal azonban nem kedvezett nekik a szerencse, mert Berthold herczeg a bajor s karantn hadakkal a Traum foly mellett augusztus 11-ikn tjokat llta s fnyes gyzelmet aratott rajtok.
* * *
seink eddig lert hadjrataiban a fejedelmek nem vettek rszt. A klfldn kalandoz csapatok vezrei kzt sem rpd, sem Zsolt nem emlttetnek. Zsoltrl ltalban mitsem tudnak az egykor ktfk, kivve Konstantin csszrt, s is csak annyit mond rla, hogy rpd negyedik fia volt. Anonymus azonban mg azt is tudja, hogy Zsolt kiss selyptett, hogy „fehr br, lgy, szke haj, kzp termet, harczias vezr volt, kemnylelk s uralkodsra vgy, a mellett alattvalihoz nyjas beszd s kegyelmes, gy hogy mind az elkelk, mind a vitzek nagyon szerettk.” m e kphez a vonsokat a grg mondk hsei szolgltattk s gy hsgre nem igen tarthat ignyt. Tudvn azt, hogy Anonymusnak mennyire nem ernye az igazmonds, s hogy elbeszlsnek nagy rszt maga klttte, nem merjk hitelesl elfogadni azt sem, a mit az oroszoknak a nyugati hatr mentn val megteleptsrl, Zsoltnak a besenykkel val bartsgrl, finak Taksony-nak hzassgrl (947–973?) – lltlag beseny nt vett volna felesgl – s a fejedelem lemondsrl elnk ad. Annl kevsb hihetnk neki, mert Konstantin szerint Zsolt utn nem is Taksony, hanem Vl, rpd unokja, Jutotzsz fi