EgyBudapesti Reformtus EgyhziGimnziumban folytattam tanulmnyaimat. Szeretem az iskolmat!Felvettek a Kroli Gspr Hittudomnyi Egyetem lelksz szakra, amit nagy vrakozssal vrok mr!!Szabadidmben olvasok, zent hallgatok, tncolok, netezem, az RTL Klub frumon, ott vannak nagyon kedves, aranyos bartaim.Knyvekben a magyartrtnelem, szpversek, szpirodalom, utiknyvek,csillagszat, valls tmk rdekelnek.Zenben az els az operett, rgi magyar filmek zeni rdekelnek elssorban. Tncban a palots, csrds, bcsikering, salsa, hastnc, paso doble a fk. A kedvenc versrim: Wass Albert, Psa Lajos, Vitz Somogyvri Gyula, Petfi Sndor, Remnyik Sndor, Arany Jnos, Vrsmarty Mihly. rknt kedvencem Grdonyi Gza, Krdy Gyula a stlusa miatt, Puskin Anyeginje is nagyon tetszik mg, Jkay Mr, s mg rengetegen.Szeretem a szp festmnyeket is fleg Munkcsy, Bencr, Madarsz Kpei. Szeretek egy fit, aki Szcsnyben lakik, sajnos kicsit messze, de a szerelemben nincs tvolsg!:-))) A trtnelemben kedvenc szemlyeim: rpd,I. Istvn, I. Lszl, I. Mtys, Erzsbet kirlyn (Sissy), Vitz nagybnyai Horthy Mikls. ket szeretem, mertaz orszgrt tettek valamit.Ht taln ennyit. Ez az n szemlyem! Imdom a rgi dolgokat, filmeket, zenket s fleg knyveket, jsgokat, de legjobban a dszmagyarruhkat!!!!:-)) s mindent ami magyar, a hazmat, akultrjt. Idegennyelvet nmetet s spanyolt tanulok, de rdekel a hber, grg, armi, olaszs latin.A mai divat az nem rdekel. A modern zenben a Nox s a Kormorn a kedvencem. Sportban a foci s a Forma1 rdekel.
Sok boldogsgot, gratullok a szlinaposoknak is!!:-)
rk
hrdoboz
Anjouk kora
I.Az Anjouk kora Szalay-Bartti 2005.12.23. 21:44
1. Kroly Rbert (1301–1308.), Venczel (1301–1305.) s Ott (1305–1308.) ellenkirlyok. 2. Kroly Rbert magn-uralkodsa. (1308–1342.) 3. Nagy Lajos. (1342–1382.) 4. IV. Mria. (1382–1387.) – II. vagy Kis Kroly. (1385–1386.)
I. Az Anjouk kora
1.Kroly Rbert (1301-1308); Venczel (1301-135) s Ott (1305-1308)-ellenkirlyok
„A” kezdbet III. Endre kirly 1291-iki okleveln.
Az rpd-hz kihaltval a nemzet nehz krds eltt llott. Arrl volt sz, ki legyen a kirly?
Kroly Rbertnek, Martell Kroly finak, mint lttuk, mr III. Endre letben volt nmi prtja. A nemzet nagy tbbsge azonban a trvnyes kirly kr csoportosult, annyival inkbb, mert a trnkvetelnek legfbb tmasza a ppa volt, a kitl az orszg fggetlensgt lehetett flteni. Ez volt oka, hogy III. Endre halla utn sem akartak tudni a ppa jelltjrl, csupn nhny frrl, tbbi kztt Amad ndorrl s Ujlaki Ugrinrl olvassuk, hogy Kroly Rberthez csatlakoztak.
Az orszg egyhzi, vilgi furainak s a nemeseknek tbbsge, a kiknek ln a hatalmas Csk Mt ndort, a Nmetujvriakat, Domonkos trnokmestert, Demeter pozsonyi s zlyomi ispnt, valamint a pspki kar legtbb tagjt s Jnos kalocsai rseket talljuk, mst hajtott kirlyul.
Br kzttk egyik-msik fur, mint pldul Csk Mt s a Nmetujvriak, tovbb az kosok, Abk, Brebiriek stb. az orszg jelentkeny rszt mondhatni korltlan hatalommal brtk, mgis kzlk egyiknek sem jutott eszbe magt emeltetni a megresedett kirlyi szkbe, vagy az orszgtl elszakadni. Sokkal ersebb volt bennk a nemzeti sszetarts rzete, hogysem ily mernyletre vetemedhettek volna.
E prt, a melyet nemzeti prt-nak nevezhetnk szemben az Anjou-prt-tal, tisztelvn a kihalt kirlyi csald emlkt, miutn Kroly Rbertet kirlyul elismerni nem akarta, az rpdokkal rokon ms fejedelmekre fordt figyelmt, nevezetesen Ott s Istvn bajor herczegekre s Venczel cseh kirlyra.
Ott s Istvn herczegeknek anyjok: Erzsbet, IV. Bla kirlynak volt a lenya, Venczel anyja: Kunigunda pedig ugyane kirlynak unokja. Az elbbiek kzelebbi rokonsgban voltak az rpdokkal, mint Venczel. Els sorban teht ezeknek ajnlottk fel a koront, de minthogy nem fogadtk el, – taln mert nem remltk megtarthatni, – az urak hosszas tancskozs utn abban llapodtak meg, hogy Venczel kirlyt knljk meg vele. Venczelt az rpdokkal val rokonsgon kvl az is ajnlotta, hogy jeles uralkodnak volt elismerve, s miutn rviddel elbb Lengyelorszgot is megszerezte, mint kt kirlysgnak uralkodja, tekintlyes hatalommal birt.
Az rpd-csald ni ga: II. Endre † 1235; IV. Bla † 1270; V. Istvn † 1272; Kun Lszl † 1290; Mria F. II. (Anjou) Kroly npolyi s szicziliai kir.; Martell Kroly † 1395. N. Klemenczia Habsburgi Rudolf lenya; Kroly Rbert; Anna F. Rasztiszlv halicsi herczeg; Kunigunda F. II. Otakr cseh kir.; II. Venczel; III. Venczel; Erzsbet F. Henrik bajor herczeg; Ott; Istvn;Istvn (Utszltt) N. Morosini Tomasina; III. Endre † 1301 N. Fenena, Zemovit kujviai hg. lenya; gnes III. Venczel jegyese, utbb apcza
Venczel a hozz rkezett magyar kveteket nagy kitntetssel fogadta, de miutn amgy is slyos gondjait nem akarta szaportani, maga helyett hasonl nev tizenkt ves fit, III. Endre egyetlen rvjnak jegyest, ajnl Magyarorszg kirlyul. Ajnlatt mindenfle ajndkokkal, pnzzel s gretekkel tmogatta s gy az urakat megnyerte.
Mg Venczellel folytak az alkudozsok, azalatt Kroly Rbert hveivel a Drva mellkrl Esztergomba sietett s magt Gergely vlasztott rsek ltal – br nem a szent koronval – megkoronztatta.
Nemsokra az urak az ifj Venczelt atyjtl Gdingben tvevn, Magyarorszgba hoztk. Elvittk Esztergomba, a honnan Krolyt s prthveit Nmetujvri Ivn elzte volt; majd Budra vittk, a melynek polgrsga szintn hozz csatlakozott. A budai polgrok nem annyira irnta val rokonszenvbl tevk ezt, mint inkbb daczbl azrt, hogy Gergely rsek egyhzi tokkal sujtotta volna ket.
Budn az ifj kirlyt fnyes fogadtatsban rszestk. A kalocsai rsek, a pspkk s szerzetesek nneplyes krmenetben elje mentek s harangzgs meg neksz mellett felksrtk a vrba, Boldogasszony templomba, a hol vallsos szertarts kztt a foltrra emeltk s a npnek bemutattk.
A budai nneply utn nemsokra kvetkezett a koronzs, a mely Szkesfehrvrott Jnos rsek s tz pspk jelenltben 1301. augusztus 27-n nagy pompval ment vgbe.
A koronzs utn az ifj kirly, hogy magt mg inkbb megkedveltesse, cseh hangzs nevt a Lszl nvvel cserlte fel. Okleveleiben gy is nevezi magt, de a trtnelemben mgis csak rgi neve alatt szerepel.
Kunigunda kirlyn. XIV. szzadi rajz. Az iglaui „Chronicon aulae regis”-bl. Msolta: Tull .
Mg inkbb, mint nevnek megvltozatsval, megnyerte az urakat bkezsgvel. Kivlt Csk Mtt halmozta el kegyeivel, mert amint maga bevallja, a magyar nemesek kzt leginkbb srgette megvlasztst, brta r a vlaszts elfogadsra, vezette be az orszgba, kszt el a koronzst s emelte annak fnyt jelenltvel. Ndorv tette s a kirlyi vrakat s birtokokat, nevezetesen Trencsny vrt s megyjt, Nyitra vrmegyt s Bajmcz vrt, brmi mdon szerezte is azokat, rk idkre neki s rkseinek ajndkozta. gy ltszik, Csk Mt e birtokokat erszakkal kert hatalmba azalatt az id alatt, mg az orszg kirly nlkl volt. Nmetujvri Ivnt is megjutalmazta, a mirt tadta Esztergom vrt.
Kroly Rbert egyelre az orszg dli rszbe szorult s a blakti aptsgban, Ptervrad kzelben vrta gynek jobbra fordulst.
Nem sokig kellett vrnia. Ugyanis VIII. Bonifczius ppa, aki mr III. Endre kirly letben prtjra kelt, rteslvn Endre kirly hallrl, 1301. mjus havban a bboros testlet legkivlbb tagjt: Mikls ostiai s velletrii pspkt Kroly tmogatsra kvetl Magyarorszgba kld.
A ppasg VIII. Bonifczius idejben rte el hatalmnak tetpontjt. A vilgi hatalommal folytatott hosszas kzdelmek alatt nemcsak fggetlentette magt tle, hanem flje is emelkedett. VIII. Bonifczius ppa felssge rzetben pen a Mikls pspkhz intzett bulljban hirdeti, hogy a „rmai ppa Istentl valamennyi kirly s orszg fl van helyezve.” S Magyarorszg koronjval annl is inkbb vlt rendelkezhetni, mert – gymond – Szent-Istvn a rmai egyhztl kapta azt, s mert orszgt minden jogaival s hatalmval viszont a rmai egyhznak ajnlotta fel.
II. Venczel cseh kirly. XIV. szzadi rajz az iglani „Chronicon aulae regis-bl”. Tull . rajza.
Megtudvn, hogy Venczel kirlyt megkoronztk, kvetnek nehny hnappal elutazsa utn ujabb utastst kldtt. Meghagyta neki, hogy Jnos rseket, a ki Venczelt az esztergomi rsek s a szentszk nyilvnos srelmvel megkoronzni merszelte, a szentszk eltt val megjelensre knyszertse. Szndkban volt ugyanis az rseket „esztelen tettrt” felelssgre vonni. Azonban mire ez az ujabb utasts megrkezett, Jnos rsek mr nem lt.
Venczel cseh kirlyt is megdorglta Bonifczius ppa, a mirt megengedte, hogy fit magyar kirlyly koronzzk. Figyelmeztet t, engedelmeskedjk kvetnek s tegye jv hibjt. De mivel Albert nmet s Szp Flp franczia kirlylyal amgy is ellensges viszonyban llott, nem akarvn a cseh kirlyt is magra haragtani, nem vonta egszen ktsgbe a magyar trnhoz val jogt, csupn arra utast, hogy gyt az tlete al bocsssa, s e vgbl hozz kveteket kldjn.
Mikls Pspk Ausztrin keresztl 1301 szn rkezett Budra, Venczel kirly szkhelyre. Meghvsra a pspkk nagy rsze is odagylt, s miutn ltta, hogy ezek jobbra Gergely rsek miatt idegenkednek Krolytl, azt tancsolta a ppnak, hogy helybe ms, kevsbb ellenszenves frfit nevezzen ki. A ppa ezt nem akarta tenni, st inkbb megtiltvn kvetnek, hogy az esztergomi egyhz gyeibe avatkozzk, szigoran meghagy neki, hogy a vele ellenkez papokat fenytse meg s kldje Rmba.
A megrmlt pspkk kzl egyik-msik csakugyan Kroly prtjra llott. A budai polgrok kzl is nmelyek felje kezdnek hajolni, de minthogy a tbbsg megmaradt Venczel kirly irnt val hsgben s ez okbl ellensges indulatot tanustott a ppai kvet irnt, ez 1301 vgn vagy a kvetkez v elejn titkon odahagyta Buda vrt s Pozsonyba ment. A budai polgrokat azutn azon rgy alatt, hogy az -budai kptalannak ismtelt figyelmeztetsre sem akartk a neki jr hajvmot lefizetni, egyhzi tokkal sujt. mde a budaiak fl sem vettk a rjok rtt egyhzi bntetst. Petermann br s Tth Mrton eskdt vezrlete alatt elztk plbnosaikat, a kik vonakodtak nyilvnos isteni tiszteletet tartani, s azutn ms, kszsgesebb papokkal nemcsak floldoztattk magokat az egyhzi tok all, hanem magra a ppra s az t kvet magyar fpapokra mondattk ki azt.
De csakhamar megkeserltk, hogy gy ragaszkodtak Venczel kirlyhoz. Kroly prtja ugyanis nmileg megszaporodvn s a ppa tmogatsa folytn vrszemet kapvn, 1302 szn elhatrozta, hogy Budt megrohanja s az ott tartzkod Venczelt kzre kerti.
A seregben, melyet Kroly vezetett, Gergely esztergomi s Istvn kalocsai rsekek, a zgrbi, pcsi, nyitrai s boszniai pspkk voltak dandraikkal, tovbb Cseszneki Jakab fiaival, Rtti Roland, Debreczeni Dzsa s Csk Istvn, a Mrk fia. Buda al rkezvn, tstnt megtmadtk a vrost, de csak az als vrost foglalhattk el. Miutn felszltsukra a polgrok Venczelt nem akartk kiadni, st kijelentk, hogy tudni sem akarnak az olasz kirlyfirl, Kroly emberei elkezdtk dlni a vros krnykt s klnsen a budai szlhegyekben tettek nagy krt. Az volt a czljok, hogy a budai rsget kicsaljk a vros falai kzl. S ez czlt el is rtk: a vrbeliek kirohantak s a puszttkkal vres harczba elegyedtek, a melyben Bethlen fia: Mt hallosan megsebeslt, msik fia Mihly pedig foglyul esett s lefejeztetett. Mgis a vrat nem sikerlt a Kroly-prtiaknak bevennik, mert Nmetujvri Ivn nagy sereggel Buda fel kzeledett, minek hrre az ostroml had Szkesfehrvrnak vve utjt, elvonult. Hasonl harczok az ellenkirlyok prthvei kztt napirenden voltak, nagy krra az orszgnak s lakosainak.
E kzben az idsebb Venczel kirly csakugyan elkldtte kveteit Anagniba, a hol a ppa akkoriban tartzkodott. Levelben, amelyet a pphoz intzett, azzal menteget magt, hogy fit a magyar nemzet nagy tbbsge vlasztotta meg kirlyul. A ppa vlaszban hangsulyozta, hogy atyai indulattal viseltetik Venczel kirly s fia irnt, de mivel csak a nemzet vlasztsra hivatkozhatnak, ellenben Mria kirlyn s unokja: Kroly Rbert rksg jogn tarthatnak ignyt az orszghoz, mind Venczelt s fit, mind pedig Mrit s unokjt trvnyszke el idzte, hogy hat hnap alatt eltte megjelenvn, jogaikat bvebben kifejtsk. Ugyanakkor Venczel kirlynak egyhzi s vilgi bntets terhe alatt megtilt, hogy magt lengyel kirlynak nevezze s amaz orszgban kirlyi jogokat gyakoroljon, mert – gymond – Lengyelorszg a szentszket illeti.
Venczel magyar kirly. XIV. szzadi rajz az iglani „Chronicon aulae regis”-bl. Tull . rajza.
Venczel a ppa magatartsbl elre lthatta, hogy a hozand itlet r nzve pensggel nem lesz kedvez. Ennlfogva nem is kldtt Anagniba kveteket, hanem csak meghatalmazottakat, a kik a ppa eltt kijelentk, hogy uroknak esze gban sincs Magyarorszg birtoka felett vele prbe szllani.
A ppa e kijelentst gonosz makacssgnak vette s 1303. mjus 31-n Kroly kveteinek: Istvn kalocsai rseknek, Mihly zgrbi, Tivadar gyri, Benedek veszprmi pspkknek, tovbb tbb fesperesnek s prpostnak, valamint Venczel meghatalmazottjainak jelenltben olyformn itlkezett, hogy miutn Venczel csakis a nemzet vlasztsra hivatkozhatik, ezt pedig – Magyarorszg rks kirlysg lvn – figyelembe venni nem lehet, ellenben Kroly Rbert rksdsi joga ktsgtelen, ennl fogva az orszg Krolyt illeti.
Meghagyta teht az orszg egyhzi s vilgi nagyjainak s az egsz nemzetnek, hogy Krolyt egyhzi tok terhe alatt kirlyul elismerjk s mint ilyent tmogassk. Egyuttal flment ket a Venczelnek tett hsgesk all, megtiltvn nekik, hogy t kirlyuknak nevezzk s megsegtsk. Albert rmai kirlyt is felszlt, hogy legyen Krolynak segtsgre Venczel ellenben.
Nemsokra ez utn VIII. Bonifcz ppa meghalt bnatban azrt, hogy Szp Flp franczia kirly Anagniban elfogatta, s rizet al ttette. Az elfogatsa alkalmval tmadt zavarban a mellette volt Gergely rsek is megletett.
VIII. Bonifcz ppa szobra. Anagniban, a szkesegyhz homlokzatn. Fnykprl.
Bonifczius ppnak s Gergely rseknek halla Kroly gyre klns hatssal nem volt, mert Bonifczius helybe XI. Benedek nven a Magyarorszgban jrt Mikls pspk lpett, a ki szintn Krolyt prtolta s az esztergomi rseki szkbe a Kroly prtjn lv Mihly zgrbi pspkt emelte. Nagyobb hatssal voltak a Bonifczius rszrl kibocstott bullk, a melyeket a hazatrt magyar fpapok orszgszerte kihirdetvn, Kroly hveinek szma naprl-napra gyarapodott. Mind tbben prtoltak el Venczel kirlytl, annl is inkbb, mert kicsapongsra val hajlamot vettek benne szre, s mert pnze fogytn lvn, az urak kapzsisgt tbb ki nem elgthet. Csk Mt, gy ltszik, szintn ez idben csapott t Kroly Rberthez, s ugyancsak ekkor ismertk el Krolyt kirlyokul a dalmt vrosok is.
Az utbbi krlmny klnsen kedvez volt Krolyra nzve a Npolylyal val sszekttets miatt.
A ppa felszltsnak Albert kirly kszsggel tett eleget. A cseh kirly hatalmnak gyarapodst birodalmnak s csaldi birtokainak veszlyeztetse nlkl klnben sem nzhette ttlenl. Aztn Kroly anyja, mint tudjuk, Albert nvre volt, s gy a rokoni szeretet is sztnzte t az ifj tmogatsra. Kezhez kapvn teht a ppa bulljt, azt elkld Venczel kirlynak; egyuttal felszltja t, hogy Magyarorszgrl, Lengyelorszgrl, tovbb Krakkrl, Meissenrl s gerrl mondjon le. Ez utbbi terleteket maga Albert zlogostotta volt el Venczelnek tvenezer mrka ezst fejben, amit a nmet kirlyvlaszts alkalmval radott szavazatrt neki igrt. Vgl kvetelte, hogy az ujonnan flfedezett kuttenbergi ezst-bnykrt nyolczvanezer mrkt fizessen tizedvltsg gyannt.
E tulz kvetelseknek Venczel kirly nem volt hajland eleget tenni. A dolog teht, miutn Brandenburgi Hermann rgrfnak, Albert vejnek kzvettse eredmnytelen maradt, kenyrtrsre kerlt a kt kirly kztt. Mindketten szvetsgesek utn lttak. Albert kirly egyenesen a magyar urakat s Kroly Rbertet szlt fel, hogy hozz csatlakozzanak, Venczel pedig Szp Flp franczia kirlylyal kttt szvetsget, s pedig nemcsak Albert, hanem a ppa ellen is.
Mieltt Venczel kirly Alberttel harczra kelt, 1304. junius havban jelentkeny sereggel Magyarorszgba indult, hogy fit mindinkbb fenyegetett trnjn megszilrdtsa. Csk Mt akkoriban mr Kroly Rbert prtjn volt. Azrt a cseh kirly elkerlte Trencsnyt, valamint az osztrkoktl megszllott Pozsonyt is, s gy jtt be az orszgba. Kakatnl, Esztergommal szemben, tbort ttt, majd tkelt a Dunn s megfutamtvn Mihly rseket, feltrte a szkesegyhzat, elrabolta az ott tallt kincseket, drga ednyeket, ruhkat s megsemmistette a kirlyok adomnyleveleit, melyekrl a lefgg arany-bullkat letpte.
Miutn az esztergomi vrat a Nmetujvriak gondjaira bzta, hadval Budra vonult. Szmos vilgi r s nehny fpap volt krltte, a kikkel napokon t tancskozott. De mivel a tancskozsok nem vezettek kielgt eredmnyre, s Csehorszgbl s Ausztribl rossz hreket kapott, elhatrozta, hogy hadait haza vezeti, de fit s a koront is magval viszi.
Hogy az urak szndknak kivitelt meg ne hiustsk, egy nnepnap elestjn rtatlan kppel azt az hajtst fejezte ki az egyhzfk eltt, hogy szeretn fit kirlyi dszben s a koronzsi szertartst ltni.
Msnap csakugyan Boldogasszony templomban fnyes isteni tiszteletet tartottak, s ez alkalommal az ott rztt koronzsi kszereket s ruhkat nneplyes szertartsok kztt az ifj kirlyra adtk. Ez alatt a vroson kvl tboroz cseh vitzek szrevtlenl besompolyogtak a vrkapunk, s midn mr vagy ktezren a templom eltti tren sszegylekeztek, Venczel nem vrta be a szertarts vgt, kirlyi dszbe ltztt fival egytt odahagyta a templomot, paripra lt s a vrpalotba nyargalt.
Egy ideig mg tancskozott az urakkal, majd sszegyjtvn hadait, tkelt a pesti partra, mintha a tiszai vidkre, a Krolyhoz llott kunok ellen kszlne; voltakpen pedig Vcznak vette tjt, s kivonult az orszgbl. rgyl azt hozta fel, hogy az orszg vdelmre haza kell sietnie; igrte azonban, hogy mihelyt ellensgeivel elbnt, fival egytt ismt visszatr.
Az urak kzl tbben ksrtk t, gy szintn Werner budai br s nehnyan a tekintlyesebb budai polgrok kzl. Az orszg hatrhoz rkezvn, Venczel egyszerre csak ms hangon kezdett beszlni. Maga el hivatta az urakat s a budai polgrokat, Nmetujvri Ivnt megbizta az orszg kormnyzsval, a sereg vezrletvel s a vrak vdelmvel, Wernert pedig trsaival egytt, mint titokban Krolyhoz sztkat letartztatta. Ekkor ellpett egy magyar fpap s a koront meg a tbbi kirlyi jelvnyeket visszakrte. De a cseh kirly kijelent, hogy a koronnak ott kell lennie, a hol az uralkod van, azrt azt is magval vitte Csehorszgba.
Venczel lnoksga s hadainak rakoncztlankodsa felbszt a magyar urakat, s ez is befolyhatott arra, hogy Albert kirly szvetsgre val felhvsnak oly kszsggel siettek eleget tenni. A szvetsget 1304. aug. 24-n Pozsonyban ktttk meg. Ez alkalommal megjelent Rudolf osztrk s stjer herczeg tartomnyai fbbjeivel, tovbb Kroly Rbert szmos magyar egyhzi s vilgi frral. Az utbbiak sorbl azonban hinyoztak a Nmetujvriak, Csk Mt, valamint Istvn ndor, az kosok nemzetsgbl.
Rudolf osztrk herczeg. vegfestmny a bcsi Maria-Stiegen-templomban. – Az „Osztrk-magyar-monarchia irsban s kpben” czm m I. ktetbl. A herczeg testt pnczl fdi; fegyvere rvid tr; sisakja, melyet pvatollak disztenek, a nyakn lg. Lent, a festmny balszgletben, Ausztria czmere: vrs mezben szles fehr plya.
A szvetsget az urak s Rudolf herczeg, tovbb Rudolf herczeg s Kroly Rbert kln ktttk meg, esk alatt ktelezvn magukat, hogy klcsnsen egyms vdelmre sietnek, ha erre felhivatnak. A szvetsg ffelttelel szabtk volt: hogy a korona s a koronzsi jelvnyek visszaszereztessenek, s hogy Kroly Rbertnek tadassanak. A magyar urak azon kivl kiktttk, hogy hadaik bevett szoks szerint Szent-Mihly napjnl tovbb nem tboroznak; a magyarok kln hadat alkotnak, s mivel nem zsoldrt, hanem csupn zskmnyrt szolglnak, a szerzett zskmnnyal szabadon rendelkezhetnek: eladhatjk helyben vagy magukkal vihetik; a kzsen szerzett zskmnyon igazsgosan osztozkodnak; vgre, hogy a pogny kunok isteni tiszteletket zavartalanul vgezhetik. Ez utbbi pontbl ltszik, hogy a kunok a korbbi trtsi ksrletek ellenre mg mindig pognyok voltak. A szvetsget Pozsony, Bcs, Haimburg s Nmet-Ujhely vrosok is megerstettk. A Nmetujvriak, br Venczelnek voltak a hvei, mgis flajnlottk segtsgket arra az esetre, ha a cseh kirly Magyarorszgot is megtmadn. A hatalmas Csk Mt egymaga szerzdtt Rudolffal, nyolcz ezernyi had killtsra ktelezvn magt a csehek ellen.
A magyar s kun had, a melynek szmt huszezerre teszik, hamar felkszlvn, tkelt a Morvn s a Thayn, becsapott a cseh kirly terletre s azt rabolva, puszttva bekalandoz. Fleg a kunok tntek ki kegyetlensgkkel: a meglt emberek fejeit lndzsikra tztk, s a foglyok tenyereit tlyukasztottk s gy fztk ket rabszjon a nyereghez, a gyermekek megcsonktott holttestt pedig a nyeregkphoz ktttk. Nhny hatrvr elfoglalsa utn egyesltek Rudolf herczeg hadaival, majd Budweisnl a Dlnmetorszg fell kzeled Albert kirly sereghez csatlakoztak. mde akkor mr elmult volt Szent-Mihly napja, minl fogva a kunok a szerzett zskmnynyal haza kivnkoztak. Albert kirly hasztalan krte ket, hogy maradjanak, hogy legalbb a keresztny foglyokat bocsssk szabadon. A kttt szerzdsre hivatkozva, egy jjel valami kt ezren kzlk felszedtk straikat s eltvoztak. Albert kirly Ortenburgi Meinhard grfot egy csapattal utnok kld. Ez oktber 2-n vr tjn utol is rte ket, s rajtok tvn, rszket levgta, rszket pedig megfutamtotta s a zskmnyt tlk elszedte.
E kzben Albert, Kroly Rbert, valamint Rudolf herczeg hadai benyomultak Csehorszgba. Ugyanakkor egy magyar hadosztly Amad ndor vezrlete alatt Lokjetek Ulszlnak, az elztt lengyel fejedelemnek ment segtsgre. Elfoglalta Pelcziskt, Visliczt s Lelovot, mely erssgekben Lokjetek Ulszl megvetvn a lbt, utbb a cseheket kizhette orszgbl.
Venczel kirly nem ereszkedett nyilt csatba ellensgeivel, csupn a vrak vdelmre szortkozott. Remlte ugyanis, hogy az idjrs s a takarmny hinya elbb-utbb visszatrsre knyszerti ket.
Albert kirly mindenek eltt a gazdag kuttenbergi bnykat hajtvn elfoglalni, Kuttenberg vrost oktber 18-n krlfogta s ostromolni kezdte. De a bnyszok vitzl vdelmeztk a vrost. Megmrgeztk az alatta elfoly patak vizt, minek folytn az ostromlk kzl sokan elhullottak. A hideg is beksznttt, az lelmezs pedig mind nagyobb nehzsgekbe tkztt. Ott bajor herczeg s ms nmet fejedelmek is a visszavonulst tancsoltk, nehogy a csehek tjokat elvgjk. Albert teht abban hagyta az ostromot, s oktber vgn seregt elvezette. Ugyanakkor a magyarok is hazatrtek.
Venczel kirly helyzete csakhamar annyira javult, hogy Albert bkeajnlatait visszautasthatta. A nmet fejedelmek kzl tbben rszre llottak: gy Ott bajor herczeg, a kit fleg az kesertett el, hogy Albert kirly seregt krse ellenre Bajororszgon vezette t, alattvalinak nem csekly krra. Venczel Ottt, a kivel klnben is rokoni viszonyban llott, seregnek fvezrv tette, s ersen kszlt a hbor folytatsra, azonban a kvetkez v nyarn sorvadsban elhalt.
Fia aztn Albert kirlylyal bkre lpett. A bkt 1305. augusztus 18-n ktttk meg a kvetkez felttelek mellett: Venczel lemond ger vidkrl s megigri, hogy a meisseni tartomnyt is, a melyet atyja, a neki nyujtott segtsgrt, a brandenburgi rgrfoknak zlogostott volt el, szintn visszaszerzi. Viszont Albert szavt adja, hogy t s szvetsgeseit kegyeibe fogadja, s hogy sem Csehorszg, sem Lengyelorszg birtokban tbb nem hborgatja. Valszn, hogy Magyarorszgrl is mr ez alkalommal mondott le Venczel kirly, s a koronzsi jelvnyek kiadst is megigrte, mert a bkeokmnyban mr csak Cseh- s Lengyelorszg kirlynak nevezi magt.
Hogy Magyarorszg trnjra ignyt tmasztani nem volt szndkban, kitntet azzal, hogy felbontvn az Erzsbettel, III. Endre lenyval trtnt eljegyzst, elvette Violt, Mesek tescheni herczeg lenyt.
A magyar trnrl hzassgval egyidejleg 1305. oktber 9-n mondott le forma szerint, mg pedig Ott bajor herczeg javra, a kinek a koront s a koronzsi jelvnyeket is tadta.
* * *
Ott fleg a Nmetujvri grfok, s Venczel ms hveinek tancsra fogadta el a neki felajnlott trnt.
Vllalkozsa sem Albert kirlynak, sem Albert finak: Rudolf herczegnek nem volt nyre. Szvetsges viszonyban llvn Csehorszggal, ms rszrl szomszdja lvn Ausztrinak, kt fell is veszlyess vlhatott az utbbira nzve. Rudolf herczeg nem is ksett kveteket kldeni III. Venczel kirlyhoz, hogy t Magyarorszgot s Ottt illet terveirl lebeszljk. Ott azonban a kveteket tvol tartotta Venczeltl, s megmutatvn nekik a koront s a koronzsi jelvnyeket, melyek g gyertyk kztt oltron fekdtek, rtskre ad, hogy immr elkstek, s hogy urok ellensges indulata ellenre is bejut Magyarorszgba.
Hogy ezt megakadlyozza, Rudolf herczeg embereinek meghagyta, hogy a Morvaorszgbl Magyarorszgba vezet utakat lljk el. De Ott Bcs vrosa brjnak, Perchtold mesternek segtsgvel kerl utakon szerencssen eljutott Enzersdorfig, majd tkelvn a Dunn, Fischamendig. A koront kulacs alak faednybe zrva, a kardot s a kirlyi plczt pedig tegezbe rejtve hozta magval, s hogy r ne ismerjenek, kisrivel egytt kalmr-ruhba ltztt. Fischamend tjn, pen mikor mr t akartk lpni a hatrt, megdbbenve vettk szre, hogy a szent korona elveszett. Tokja t kzben levlt a szjrl, melylyel a nyereg kpjhoz volt erstve s lecsuszott. Nosza visszavgtattak mindjrt s ugyan megrltek, mikor a fltett kincset egy kzeli pocsolyban megtalltk.
Azutn Sopronba siettek, a hol Nmetujvri Ivn fogadta ket. Sopronbl az elkszletek megttele utn Budra, majd Szkesfehrvrra vittk Ottt hvei, a hol 1305. deczember 6-n Benedek veszprmi s Antal csandi pspk fejre tettk a koront. A koronzsi szertarts utn a kirly visszatrt Budra. Teljes dszben fejn a koronval, vlln Szt. Istvn palstjval, lovagolt itt vgig az utczkon, nyilvn azrt, hogy magt trvnyes kirlyul bemutassa.
Rudolf herczeg rteslvn Ott bejvetelrl, kijtszsrt s a Krolylyal kttt szvetsg rgye alatt, a Lajta s Rbcza kztti vidket, a Nmetujvriak birtokait puszttotta. De a magyarok sem maradtak adsai: berontottak Ausztriba s azt dltk.
Ott bejvetele utn az urak hamarjban nem tudtk: mitvk legyenek? Vgre abban llapodtak meg, hogy a dolgokat hagyjk folyni a magok utjn, s 1307 prilis 24-ig fegyversznetet ktttek.
Ott kirly. XVI. szzadi festmny a bcsi cssz. udv. muzeumban.
Ez id alatt Kroly Rbert hzassgra lpett Mrival, Kzmr tescheni herczeg lenyval. Ott kvette a j pldt. Hogy Lszl erdlyi vajdt a maga rszre nyerje, jakarinak tancsra elhatrozta, hogy lenyt nl veszi. Ez a hzassgi terv Kroly Rbert prtjt nagyon aggasztotta, mert, ha sikerl, ktsgkivl nagyon megnvelte volna Ott hatalmt. A kalocsai rsek az egyhz nevben tiltakozott is ellene s meghagyta Pter erdlyi pspknek, a vajda testvrnek, hogy btyjt kzstse ki s valamennyi megyjt vesse egyhzi tilalom al. Ez kellemetlen megbzs volt, mely all Pter pspk gy bjt ki, hogy az gyet – hivatkozva a magyar urak kztt fennll fegyversznetre – a szentszkhez felebbezte.
A furak kztt ltre jtt fegyversznet nem akadlyozta meg Tams esztergomi rseket, az Anjou-prt legbuzgbb embert abban, hogy az ellenprtiak ellen tmadlag ne lpjen fl. Mr 1305. augusztus 2-n Szkesfehrvrott a szszkrl Henrik bn fiait: Ivnt s Henriket, mint htleneket s lzadkat, mint Kroly kirlylyal nyilvn ellenkezket, az egyhzbl kikzstette s birtokaikat interdictum al vetette. Most elrkezettnek ltta az idt arra, hogy fegyveres ervel lpjen fel ellenk.
Szvetkezve Kroly-prti fpapokkal s furakkal, Esztergom vrt bekertette, s vres harcz utn bevette.
A kivvott siker Tams rseket flbtort, hogy folytassa a megkezdett tmadst. Tartomnyi zsinatot htt ssze a Komrom-megyei Udvardra, amelyen az sszegylt fpapok az egyhzi fegyelem rdekben hozott dvs rendszablyok mellett, fleg Kroly Rbert gyt igyekeztek elmozdtani. E czlbl negyven napi bcst hirdettek mindazoknak, akik az engedetlen budai papokat s ms nplztkat s rendbontkat kzre kertik; a lzadkat, Kroly kirly hteleneit s jogfosztit pedig azzal fenyegettk, hogy keresztes hbor fog hirdettetni ellenk s egyhzi tilalom al fognak vettetni.
Esztergom ostroma idejn Ott kirly elhagyta volt Budt, melynek falai kztt, gy ltszik, nem rezte magt biztonsgban. Elment a Tiszn-tli vidkre, majd Erdlybe, szndka lvn menyasszonyt megltogatni. A szszok hdolattal fogadtk, de midn Lszl vajdhoz, leend apshoz rkezett, ez letartztatta s egyik vrban (Dvn?) elzratta. Mi brta r a vajdt ez ellensges fellpsre? hatrozottan nem tudjuk. Valszinleg az egyhzi bntetstl val flelmben hatrozta el, hogy elejti a lenyval val hzassg tervt. A kirly elfogsval befolysnak, hatalmnak emelse lehetett a czlja, annl is inkbb, mert Ottval egytt a korona is kezbe kerlt. Hogy mily kevs tekintlye volt Ott kirlynak s mily csekly lehetett hveinek szma, leginkbb mutatja az a krlmny, hogy rdekben ugyszlvn alig lpett fel valaki. Csupn az erdlyi szszok keltek fegyverre, hogy megbosszuljk a kirlyon ejtett gyalzatot. Minthogy elfogsban fleg Pter pspknek s a gyulafehrvri kptalannak lehetett rszk, a szszok 1308. februr 19-n megtmadtk a gyulafehrvri szkesegyhzat, s az ott lv papokat bntalmaztk.
A fogoly kirly szabadsgt csak hnapok mulva nyerhette vissza. Lszl vajda kiszolgltatta t Vrs-Oroszorszg fejedelmnek, a ki azonban szabadon bocst. azutn Poroszorszgon s Szilzin t iparkodott haza Bajororszgba, s br 1312-ben bekvetkezett hallig a magyar kirlyi czmet viselte, semmifle kisrletet nem tett, hogy elvesztett trnjt, melyre klnben is rdemtelennek mutatta magt, visszaszerezze.
Mialatt Ott kirly Lszl vajda fogsgban volt, Kroly Rbert prtjnak sikerlt Budt is visszafoglalnia. Ugyanis Werner Lszl bir, az ifj Venczel kirlynak 1306. augusztus 4-n trtnt meggyilkolsa utn visszanyervn szabadsgt, bartaival, kzttk Csk Jnossal szvetkezett, 1307. junius 1-n jnek idejn titkon belopdzott a vrba, s azt elfoglalta. A vros birja, Petermann, nagynehezen meneklhetett, de az Ott-prti polgrok nagy rsze foglyul esett. Werner kegyetlenl bosszulta meg magt ellenfelein. Tth Mrton s Hermann Mrk nev eskdteket lfarkhoz ktzvn, vgig hurczoltatta a vros utczin, holttestket meggette, vagyonukat pedig elfoglalta. A papok, a kik a ppval s annak kvetvel daczolni merszeltek, szintn sulyosan lakoltak bnkrt. Werner egytl-egyig bilincsre verve kiszolgltatta ket Tams rseknek, a ki a szerencstleneket brtnbe vetette s ott tartotta, mig el nem pusztultak.
Esztergomon s Budn kivl Szepes vra is Kroly kezre kerlt. Maga a kirly vette vissza Venczel csehjeitl.
Ott kirly ezst-pnze. Veszerle „rm. Tbli”-rl. Ellapjnak krirata: OTTONIS REG(is); azaz: Ott kirly.
2.Kroly rbert magn-uralkodsa (1308-1342)
A szepesvraljai templom falfestmnye. Henszlmann: „Mrgszeti kalauz”-bl.
Ily kedvezre fordulvn Kroly Rbert viszonyai, prthvei orszggylst hvtak ssze, hogy t nyiltan elismerjk kirlyokul s az orszg bajainak orvoslsrl gondoskodjanak.
A gylst Pesten, a Ferencz-rendiek templomban tartottk meg, 1307. oktber 10-n. Nyilt levelet bocstottak ki innen, a melyben „az igazsgot elbe tevn a szenvedlynek”, Krolyt s maradkait elismerik uroknak, kirlyuknak, s neki engedelmessget fogadnak; igrik, hogy a korona javait s jvedelmeit, valamint az egyhzak s a nemesek elfoglalva tartott jszgait visszaadjk; vgl, hogy tiszteletben tartjk a szolgasgban sinyld nemesek jogait, mely szerint brkinek szolglatba llhatnak s sajt gyeiket vgezhetik. Mindezekre a furak a kirly, a fpapok s nagy sokasg jelenltben eskt tettek le az esztergomi rsek kezbe, egyttal felhatalmaztk t s a kalocsai rseket, hogy az eskszegt, mint htlent s az orszg nyilvnval ellensgt, egyhzi tokkal sujtsk. mde a nyilt levelet az orszg leghatalmasabb emberei: Csk Mt, a Nmetujvriak s Lszl vajda nem irtk al, s gy krdses lehetett, ha vajjon lesz-e sikere?
V. Kelemen ppa is ez idtjt buzgn karolta fel Kroly Rbert gyt. 1307. augusztus 10-n bullt adott ki, a melyben megerstvn eldjnek, VIII. Bonifcznak Kroly javra hozott itlett, Ott kirlyt felelssgre vonja, s a maga jogainak eladsa vgett az v vgeig a szentszk el idzi. Egyuttal meghagy az esztergomi s kalocsai rsekeknek, hogy Antal csandi pspkt Rmba idzzk. Felelssgre akarta vonni, mint annak idejn Bonifczius Jnos rseket, a mirt Ottt megkoronzni merszel.
Kvetkezmnyeiben mg fontosabb volt a ppnak azon tette, hogy kt nappal az imnt emltett bullk kiadsa eltt Gentilis bborost kvetl kld Magyarorszgba.
A bboros a ki les esznl, erlyes s tapintatos voltnl fogva klnsen alkalmas volt arra, hogy a rbzott kvetsgben sikerrel eljrjon, 1308. mjus vgn fnyes ksrettel Spalatba rkezett. A tengerparti vidken augusztus vgeig maradt. Szeptember elejn Brebiri Pl s fia Gyrgy kisretben Zgrbba ment. Tisztelgsre itt megjelent nla Nmetujvri Henrik, a ki pedig korbban Ottnak volt a hve. Megrkezett Kroly Rbert is, nmi haddal, hogy a bborost Budra ksrje.
Budra Gentilis oktber kzepe vagy vge fel rkezett meg. Miutn Kroly Rbertet eddigel is klnsen a kznemessg s a papsg tmogatta, Gentilis els sorban ezekre tmaszkodott. A papsgot fegyelmezni trekedett, a kznemessget pedig nyomorusgos helyzetre figyelmeztetvn, egyenesen felhvta, hogy „vesse le nyakrl elnyomi terhes igjt, kvezze meg ket, hadd pusztuljanak, tetemeiken pedig a vadak osztozzanak.”
Az erdlyi s a szepesi szszokat is megnyer, de az ellenprti furakkal csak nehezen boldogulhatott. Lszl vajdnak mg Zgrbbl rt levelet, gy gondolkodvn, hogy megalkudhatik vele. A Nmetujvriak ellen legnagyobb ellensgket, Csk Mtt akarta flhasznlni.
Csk Mt a leghatalmasabb volt az oligarchk kztt. A Krptoktl a Dunig tizenkt megye s mintegy harmincz vr fltt uralkodott. Mint valami fejedelem zsoldos hadat tartott, jobbra csehekbl, st kln udvara is volt.
Gentilis bboros. Az assisii templom vegfestmnye. – A „Mon. Vaticana” II. sor. I. ktetnek czmlapjrl.
A fpapok s furak, a kiknek Gentilis szndkt eladta, lnken ellent mondottak neki, azt lltvn, hogy Mtra vltozkony, llhatatlan termszete miatt tmaszkodni nem lehet. Mg ha eskszik is, sem lehet neki hinni – mondtk – mert csak azrt teszi, hogy csaljon.
A bboros nem hallgatott a figyelmeztetsekre, mert remlte, hogy ha kedvez Csk Mt kapzsisgnak s kielgti becsvgyt, a kirly ellensgbl bartjv teheti. Felszlt teht: ltogatn meg t Budn. De mivel Mt kijelent, hogy Budn nem rzi magt biztonsgban, a bboros november 10-n Visegrd kzelben a Plosok kkesi zrdjban adott neki tallkozt.
Gentilis a tallkozs alkalmval egyenesen azt a krdst intzte a hatalmas frhoz: vajjon hajtja, akarja-e a kirly s az orszg nyugalmt? hajland-e a kvetnek szt fogadni s rendeleteinek engedelmeskedni? Csk Mt jelen volt bartaival flrevonulva rvid ideig tancskozott, majd kijelenten, hogy ksz magt a ppa s kvete parancsnak alvetni; hogy Kroly Rbertet elismeri urnak, kirlynak, kinek egyedl hsggel tartozik; hogy tle telhetleg elmozdtja az orszg nyugalmt, ellensgeivel bkt kt; vgre, hogy ezen s minden ms ktsben csakis a kirly javt tartja szem eltt. Adott szava megerstsel azutn kt kezt a bboros tenyerei kz tev s bkecskot vltott vele. Mindezekrl okiratot lltottak ki.
A kkesi egyezmnynek voltak titkos pontjai is, nevezetesen: a ppai kvet igretet tett Csk Mtnak, hogy t a kirlyi trnokmesteri mltsgra emelteti s hogy az orszg els emberv, zszltartjv teszi; az elfoglalt kirlyi javakat megtarthatja, csak a tisztessg okrt adjon vissza nmelyeket; az elfoglalt egyhzi javakat azonban vissza kell adnia. Viszont Csk Mt jelen volt fival s hveivel arra vllalkozott, hogy visszaszerzi a msok kezn lv kirlyi javakat s azokat tadja a kirlynak.
Csk Mtval ekkpen ltre jvn az egyessg, 1308. november 27-n, Pesten a Domonkosok zrdja mellett (a mai halpiacz tjn) a szabad g alatt orszggylst tartottak, a melyre szmos egyhzi s vilgi fr, nemes s a np roppant sokasga gylt ssze. Nmetujvri Henrik bn szemlyesen jelent meg a gylsen, de Csk Mt s Lszl vajda csak kveteket kldttek.
Gentilis bboros pecstje. A „Mon. Vaticana” I. sor. II. ktetnek czmlapjrl.
Gentilis bboros megnyitvn a gylst, a jelenvoltakhoz beszdet intzett: „Uram, nemde j magot vetettl fldedbe?” – e bibliai mondsbl indult ki. A jelenlevk eleinte nagy tetszssel hallgattk, midn elszmllta, mily szent s jeles kirlyokat engedett Isten Magyarorszg fldjbl kisarjadzani. De midn azt tallta mondani, hogy valamint Szent Istvn a rmai pptl nyerte a koront, gy ill, hogy most Szent Istvn nemzetsgnek kihaltval ugyancsak a ppa jellje ki azt, a kinek fejre a szent korona ttessk: minden oldalrl a nem-tetszs moraja hangzott fel. Hangosan tiltakoztak az ellen, hogy a rmai ppa nevben a kvet jellje ki kirlyukat. A ppa, illetleg az egyhz csak megerstheti, megkoronzhatja a kirlyt, de a vlaszts joga kizrlag csak a nemzetet illetheti. Ltvn az urak ellenkezst, Gentilis egyet fordtott a beszdjn, kijelentvn, hogy Krolyt a fpapok s nemesek krsre s hozzjrulsukkal megersti a kirlysgban, a mely t a rgi kirlyoktl val szrmazsnl fogva klnben is jogosan megilleti. A jelenlvk erre Krolyt egyhanglag kirlynak kiltottk ki, a ppai kvettel kezet fogtak, Krolyt megleltk, megcskoltk, neki hsget s engedelmessget fogadta, s igretket a bboros eltt letett eskvel is megerstvn, a kirlyt si szoks szerint ujjongva vllukra emeltk.
Az orszggyls sztoszlsa utn a kvet Budn zsinatot tartott, a melyen a fpapokon kvl vilgi urak is vettek rszt. A zsinat a kvetkez hatrozatokat hozta: Kroly kirlynak egyhang megvlasztatsa orszgszerte kihirdetend; a kik t uroknak elismerni vonakodnnak, azok egyhzi tokkal sujtassanak, alattvalik pedig egyhzi tilalom al vettessenek; a kik a kirly szemlyt megtmadjk, mint felsgsrtk letk s javaik elvesztsvel bnhdjenek; a trvnytelenl lefoglalt kirlyi javak hrom hnap leforgsa alatt egyhzi tok terhe alatt visszaadassanak.
Miutn Szent Istvn koronja Lszl vajda kezben volt, nehogy ellenkirlyt llthasson fel, a zsinat kijelent, hogy ha a vajda a koront bizonyos id mulva vonakodnk kiszolgltatni, uj korona kszttessk. A vajdval az ez irnt folytatott alkudozsok csakugyan nem vezetvn eredmnyre, Gentilis uj koront kszttetett, a melyet mise kzben megldvn s az orszg rsekei s pspkei ltal megkenetvn, az orszgnak s kirlynak ajndkozott, a legfoglalva tartott koront pedig tilosnak, szentsgtl megfosztottnak s elvetettnek jelentette ki. E koronval azutn Krolyt az esztergomi rsek Budn, Boldogasszony templomban 1309. junius 15. megkoronzta, mely alkalommal Kroly nemcsak latinul, hanem magyarul is elmondta a szoksos eskt.
Noha Kroly mr msodszor volt megkoronzva, sokan mg mindig nem tekintettk trvnyes kirlyul, mert nem Szent Istvn koronjval s nem Szkesfehrvrott trtnt a koronzs.
Ltvn a nagy tiszteletet, melylyel a nemzet a szent korona irnt viseltetik, hogy annak oly nagy tekintlyt tulajdont, „mintha a kirlyi jog benne sarkallank”, Gentilis azon fradozott, hogy Lszl vajdt a korona kiadsra brja. De mivel ez szp szervel nem ment, 1309. deczember 25-n az ellenkez furat egyhzi tokkal sujtotta. Vgre Tams esztergomi rseknek, Amad ndornak s Domokos mesternek sikerlt a vajdval Szegeden egyessgre lpni oly formn, hogy a vajda kirlyi jutalom remnyben ksznek nyilatkozott a koronnak, tovbb a kezn volt kirlyi javaknak julius 1-ig leend kiadsra. Ez megtrtnvn, Krolyt 1310. augusztus 27-n Szkesfehrvrott Szent Istvn koronjval harmadszor s vglegesen megkoronztk.
Azonban a harmadszori koronzs sem adta meg neki a kell tekintlyt. Az oligarchk kzl tbben ezentl is nyiltan daczolni mertek vele, az 1309-iki orszggylsnek hatrozata ellenre a kirlyi javakat s jvedelmeket ezutn is bitoroltk. Kroly kirlynak vekig tart kzdelmekbe kerlt, mg vgre megtrhette e gazok hatalmt, kik lbbal tapodva isteni s emberi trvnyt, a nyers erszak uralmt szerettk volna llandv tenni a rend s a trvny uralma helyett.
Kroly Rbert. A bcsi „Kpes Krnik”-bl. Tull . rajza.
Lszl vajda, amint lttuk, megijedve a ppai kvet fenyegetstl, meghunyszkodott. Annl makacsabbul ragaszkodtak hatalmukhoz az oligarchia tbbi fejei: Csk Mt, Aba Amad s fiai, a Nmetujvriak, Borsk, a Brebiriek s Babonikok.
Csk Mt ellensges indulatt azzal is elrulta, hogy nem jelent meg az utols koronzson, az orszgos gylsekrl elmaradt s a kirlyi udvart is kerlte. Vakmersge annyira ment, hogy pen azokon a vidkeken fosztogatta a kirlynak s hiveinek jszgait, a hol amaz tartzkodott. Klnsen Buda vidkn portyzgatott gyakran s egy alkalommal (1311. junius 25-n) egsz a vr kapujig merszkedett.
Gentilis s Kroly kirly eleinte atyailag intettk s felszltottk az okozott kr ptlsra. De miutn felszltsuknak nem volt sikere, a kirly trelmt vesztve, megfosztotta Cskot a trnokmesteri mltsgtl, a melyre az ltala gyllt Nmetujvriak egyikt: Miklst emelte. Majd hatalmas sereggel, a melynek lre Debreczeni Dzst llt, ellene indult. E hadjrat lefolysrl nincs kzelebbi tudomsunk, gy ltszik azonban, hogy a kirlyra nzve ha nem is dnt, mgis szerencss kimenetel volt.
Rviddel utbb Gentilis haragjnak villma is lecsapott Csk Mtra. Miutn a bborosnak hozz intzett kvetsgeire s majd kr, majd fenyeget leveleire nem is felelt, st folytatva garzdlkodsait, az esztergomi, vczi, egri s veszprmi egyhzmegykben iszony puszttsokat vitt vghez, mi kzben mg a templomokba meneklt aggokat, nket s gyermekeket sem kimlte. Gentilis a kirly, a furak s a nemesek srgetsre teht 1311. julius 6-n megtalkodottsga s engedetlensge miatt ujbl kikzst t. Meghagy neki, hogy az egyhzak s kolostorok lefoglalt javait s jvedelmeit a budai zsinat ltal meghatrozott idre bocsssa vissza, a szabad nemes embereket hagyja szabadon, a kirly s a kirlyn javait adja ki. Ha ezt teszi, nemcsak a rszabott bntetst kerli el, de st mindazon kegyekben s kedvezmnyekben rszesl, melyeket a bboros a kkesi tallkozs alkalmval igrt. Ellenben, ha tz nap leforgsa alatt elmulasztan megtenni, amit tle kivnnak, az egsz terlet, a melyet magnak mond, egyhzi tilalom al vettetik, alattvali felmentettnek a kteles hsg all, s aki mskp cselekednk, legyen az brmely mltsg vagy lls ember, egyhzi tokkal sujtatik. Egyuttal megparancsol Gentilis az rsekeknek, pspkknek s ms egyhzi elljrknak, hogy Csk Mtt s prtfeleit minden nnep- s vasrnapon a templomban az egyhzbl kikzstetteknek hirdessk ki; hogy ket kerljk, s mindenki ltal kerltessk, mg csak az anyaszentegyhz kebelbe bnbnlag vissza nem trnek.
Gentilis bboros nemsokra ezutn elhagyta az orszgot. Kroly Rbert uralmt teljesen megszilrdtania ugyan nem sikerlt, de annyit mgis elrte ittltnek ideje alatt, hogy a mlyen alhanyatlott kirlyi hatalmat ismt flemelte, gy hogy jvben ellensgeivel sikerrel megkzdhetett.
Az itlet, amelyet Gentili Csk Mt s trsai ellen hozott, nem tette meg a kell hatst. A daczos fur bsz haragjban csak annl kegyetlenebbl puszttotta az egyhzak, fleg a nyitrai pspk s az esztergomi rsek javait. Meg akarta magt bosszulni rajtok azrt, hogy a kikzst rendeletet kihirdetni merszeltk.
Nyitra al egyik hvt: Mihlyfia Simont kld sszes fegyveres npvel, a ki a vrost csalrdul elfoglalvn, felprdlta, felgyujtotta, falait s tornyait pedig lerombolta. Aztn a pspk jszgait foglalta el Csk Mt, mindenbl kifosztotta t, tisztjeitl pnzt zsarolt, jobbgyait nehz munkval terhel, tmlczbe vet s hallatlan mdon knoz, hogy pnzt csikarjon ki tlk.
A Cskok czmere. Nyry A. „A heraldika vezrfonala” czm mvbl.
Utoljra mg a pspk bevteleit is letiltotta, gy hogy a szerencstlen fpap elesett minden jvedelmtl.
Hasonlkpen jrt el az esztergomi rsekkel s kptalannal szemben. Ezeknek birtokait is elfoglaltk s kifosztottk emberei.
Kegyetlensgert a Vg- s Nyitra-vidki vallsos magyar s tt lakossg meggyllvn t, hogy a np rokonszenvt megnyerje, az rsek s a pspk amgy is megfogyatkozott jobbgyait uj gyarmatokra telept, ahol tizedet nem fizettek, s szinte vrosi szabadsgot lveztek. A birtokn lv papokat, a kik vonakodtak isteni tiszteletet tartani, elmozdtotta, helykbe olyanokat nevezvn ki, a kik az parancsainak engedelmeskedtek.
Esztergom vrt is kszlt megvvni Csk. Ennek hrre az rsek s a kptalan orszgos tekintly frfiak tancsra tszz mrkban kiegyeztek vele, noha hromszorta nagyobb krt szenvedtek tle. Titokban tiltakoztak is a knytelensgbl trtnt kiegyezs ellen. Csak a vltsgdjat a nyitrai pspk jobbgyaitl szedte, s noha kezeseket adott a pontos fizetsre, ezeket visszavette ismt, a nlkl, hogy flvllalt ktelezettsgnek eleget tett volna.
Jnos pspk is knytelen volt kiegyezni vele. Mt azzal bztatta, hogy ha hsget fogad neki s kezeseket ad, ismt lvezheti jvedelmeit, kormnyozhatja egyhzt s vrmegyjt, melyet Krolytl hsge jutalmul kapott. A pspk az alkura rellott. Csk Mtnak azonban esze gban sem volt, hogy adott igrett bevltsa. Nyitra-megyben tovbbra is , nem a pspk gyakorolta a bri hatalmat; a tized szedsben is korltozta a pspkt, pusztttatta erdit, jobbgyaira adt vetett kis s ket mindenkpen sanyargatta. A pspk mindezek miatt ismtelve tett panaszt a hatalmas fr eltt, de hiba. Ltvn, hogy csak gnyt z belle, odahagyta Nyitrt, amirt azutn Csk Mt bosszbl a pspki vrat s a szkesegyhzat felgyujtatta s leromboltatta. A pspk a tvolbl tiltakozott e kegyetlensg ellen s Mtt jbl egyhzi tokkal sujt.
A rozgonyi csatatr. Fnykprl. Tull . rajza.
Kroly kirly s hvei belttk vgre, hogy a kirlysg s az oligarchia egyms mellett meg nem llhatnak, egyiknek vagy msiknak buknia kell. 1312 tavaszn elhatroztk teht, hogy let-hall harczot vvnak ellensgeikkel. A leghatalmasabbat: Csk Mtt megtmadni nem merszl Kroly kirly; arra gyngnek rez magt. E helyett a kisebb zsarnokok erejt akarta megtrni, gy vlvn, hogy ezek legyzsvel Csk Mtt is hdolatra knyszertheti.
Elsben nhai Amad ndor fiait: Jnost, Miklst, Dvidot, Lszlt, Amadt s Domokost akarta megpuhtani. Atyjok: Amad ndor p oly fktelenked fr volt, mint Csk Mt, azzal a klnbsggel mgis, hogy hve maradt a kirlyoknak, s hogy nem volt oly erszakos. is bitorolt kirlyi javakat, melyeken fell mg Kassa vrost is szerette volna hatalmba kerteni. E czlt azonban nem rte el, st a kassai polgrok egy lzads alkalmval agyonvertk t.
A kassaiak s Amad ndor fiai kztt kitrt viszlyt a kirly megbizsbl vgre Tams rsek s Istvn veszprmi pspk egyenltettk ki, 1311. oktber 7-n. Az Amadfiak kteleztk magokat, hogy a kassai polgroktl atyjok hallrt s szenvedett krukrt elgttelt nem vesznek, Kassa vrost a kirlytl szolglataik jutalmul soha sem krik, a polgrsgnak jogait nem csorbtjk, visszaadjk a legfoglalt kirlyi javakat, Zempln- s Ujvr-megyket, valamint Lubl s Munkcs vrakat; igrtk vgre, hogy a kirly engedelme nlkl uj vrat nem ptenek, a nemessget szabadsgban nem hborgatjk s hogy a kirlynak rkk hvei lesznek. Minderre megeskdtek s kezeseket adta, kszeknek nyilatkozvn, hogy nknt kikzstsnek vetik magokat al, ha eskjket megszegnk. Mindamellett a kttt egyessg feltteleit nem teljestk. Tmaszkodtak Csk Mtra, a ki grte, hogy minden hatalmval megsegti ket, ha a kirly hadat indtana ellenk.
A rozgonyi csata. A „Kpes Krnik”-bl. – Az „Osztr.-magy. monarchia irsban s kpben” czm m I. ktetbl.
Kroly erre 1312 tavaszn egybegyjt hveit, hogy az Amadfiak kezn lev vrakat megostromolja. Csk tudvn, hogy az Amadfiak legyzsvel rja kerl a sor, segtsgkre sietett. Elvette a kevsbb tehets birtokosok vrait, megerst azokat s megrakta a maga embereivel. Unokaccst: Jnos orszgbrt, a ki a kirly kegyeit lvezte, rvette, hogy rulja legyen urnak s lete ellen trjn. De e gonosz terv flfedeztetvn, az rul Mthoz meneklni volt knytelen.
Az ellensgeskedst az Amadfiak kezdettk meg. 1312. mrczius vgn megtmadtk Patak vrt, de Szcsi Pter rajtok ttt s zskmnyukat elszedte tlk. Bosszubl ezrt most Szcsi birtokra, Szcsre vetettk magokat. Leromboltk Pter hzt s falujt felgyujtottk. Hasonl dulst kvettek el Zempln vrban is. 1312. prilis elejn a kirly hadval az Amadfiak ffszke: Sros vra alatt termett. E vr parancsnoka: Miklsfia Demeter egy hnapnl tovbb daczolt az ostromlkkal. Vgre megrkeztek Csk Mt csapatai, kzttk 1700 cseh lndzss, mire a kirly a Szepessgbe huzdott. A lzadk seregei egyesltek, s miutn Demetert s a Nagy vagy Szp Abt vezreikk tettk, Kassa ellen indultak, hogy Amad ndor hallrt bosszt lljanak. mde a szepesiek grfjuk: Grgey Istvn buzdtsra oly hathatsan tmogattk a kirlyt, hogy btran szembe mert szllani a htlenekkel. Kzeledsre abban hagytk Kassa vvst s a kirly el siettek. t kzben megszllottk a Kassa fltt emelked Furcsa-hegyet, mg a kirly serege az alant elterl vlgyben, a rozgonyi mezn foglalt llst.
Kroly s prthvei rezve a nap jelentsgt, meggyntak s megldoztak. Ez alatt ellensgeik a hegyrl zg radatknt lerohantak s nagy hvvel rjok tmadtak. Fleg a kirlyi zszlaljra vetettk magokat, mert az volt a czljok, hogy a kirlyt lve vagy halva kzre kertsk. Azonban Kroly hveinek, els sorban Nagymihlyi Gergelynek nfelldozsa s vitzsge folytn elkerlte a neki sznt hallos csapsokat. Szmos jeles vitz – kzttk Parcs Istvnfia Kakas mester, a Rtolt nemzetsgbl, Tamsfia Lszl, Aladrfia Jakab, Kozma fia Ivnka mester, a Guthkeled nemzetsgbl, Pterfia Mihly, Grgey Jordn, Istvn grf ccse, Gyrki Gyrgy s Mihly – hullott el oldala mellett. Az orszg zszlja is, Gyrki Gyrgy zszltartval egytt a porban hevert mr, csupn Szcsnyi Tams, Apuliai Drugeth Flp s Nekcsei Sndor tartottk mg magokat. A kirly emberei a nehz harczban mindinkbb ellankadtak s mr-mr kimerltek, midn megrkeztek a keresztes vitzek, a kik uj ert ntve a lankadkba, levgtk az ellensg vezreit: Demeter mestert s a Nagy Abt, tovbb Amad ndor kt fit: Miklst s Dvidot, s vgre a kitrt kassai polgrokkal egytt a kirly javra dntttk el a csatt. (1312. jun. 15.)
Rozgonynl megtrt az Amadfiak hatalma, de azrt mg nem adtk meg magokat, hanem vraikba rejtzve, tovbb daczoltak a kirlylyal, mgnem ennek hvei Lublt, Regczet, Srost, Hollkt, Tobolt s Sirokot egymsutn bevettk. Kassa mr elbb megnyitotta kapuit.
A rozgonyi gyzelem kivvsban a szepesi szszoknak kivl rszk volt. Meg is jutalmazta ket Kroly kirly: ujbl megerst szabadalmaikat olyformn, hogy venknt 1400 mrknl tbbet fizetni, s a Szepessg hatrain tl katonskodni ne tartozzanak, vgl, hogy csak sajt helyi hatsgaik itlhessenek flttk.
A rozgonyi gyzelmet a szepes-vraljai templomban Henrik szepesi prpost rdekes falfestmnynyel (lsd. a fejezet elejn) rkt meg. E falfestmny, mely kzpkori trtnet festszetnk legkivlbb emlke, mig megvan. Isten anyjt szemllhetjk rajta, lben a kis Jzussal, amint az eltte trdel Kroly kirlyt megkoronzza. Balrl Tams esztergomi rsek, aki a koront flajnlja; Kroly kirly mellett kivont karddal Semsei Frankfia Tams, a szepesi vrnagy, az rsek mellett pedig Henrik prpost, kezben az orszg almjval.
A kt utbbi kztt e felirat olvashat:
Ad te pia suspiramus, Si non ducis, deviamus. Ergo doce, quid agamus. Virgo mei et meis, miserearis! Anno domini MCCC decimo septimo.
Vagyis magyarul:
Hozzd kegyes Szz fohszkodunk, Ha nem vezetsz, eltvednk. Oktass teht mit tegynk? Oh knyrlj rajtam s enyimen! Az rnak 1317-ik esztendejben.
A rozgonyi diadal utn Kroly egy ideig az orszg szaki rszben tartzkodott, hogy ott a bkt helyrelltsa. Jutalmazott, bntetett, a megtrt hteleneknek pedig kegyelmet osztogatott. Az utbbiak kztt voltak az Amadfiak is. Ezeknek mg a szolgit is kegyeibe fogadta a kirly.
Sokakat a meghdolstl a Csk Mttl val flelem tartott vissza, s mltn, mert az ellene elkvetett htlensgrt kegyetlen mdon szokott bosszt llani. Egy Bogod nev nemest, aki elprtolt tle, fogsgra vetett s megvakttatott; Elefnti Dezs Nyitra- s Pozsony-megyei birtokoson pedig gy bosszlta meg magt, a mirt a kirlyhoz llott, hogy gyermekeinek kiszratta a szemeiket, nejt pedig elzratta s hallra knozta.
Kroly kirly veken t knytelen volt trni garzdlkodsait. A rozgonyi diadal utn sem merte t megtmadni, noha a Szepessg puszttsval tetzte bneit. Kisebb srldsok a kirly hvei s a hatalmas oligarcha kztt ugyan srn fordultak el, de valami elhatroz lps ellene nem trtnt.
Jnos cseh kirly lovas pecstje. A kirly nehz fegyverzetben, sisakosan, pnczlosan l a lovn, melynek testt dszes takar fedi. A kirly pajzsn a lengyel sas, zszljn a cseh oroszln, a l takarjn e kettn kvl mg a luxemburgi oroszln.
A kirlynak e tartzkodsa a fpapoknak, kivlt a krvallott esztergomi rseknek s a nyitrai pspknek nem tetszett. Budn gylst tartottak teht s a pphoz egy feliratot intztek, a melyben eladtk, mennyit szenvedett Tams rsek, hogy minden tehetsgvel Kroly kirly javt s dicssgt elmozdtani trekedett. Krtk ennl fogva szentsgt, rjon Kroly kirlynak, hogy annak idejn az rseket Csk Mt javaibl kielgteni igyekezzk. A ppa kzbenjrsra nem is volt szksg, mert Kroly kirly Tams rseket megerst Rozsny birtokban s ms birtokot is adott neki; azonkvl az rseksgnek adta Komrom vrt, vrost s megyjt.
Hogy oly sokig nem trtnt elhatroz lps Csk Mt ellen, annak oka a nmetorszgi viszonyokban rejlett. Ugyanis VII. Henrik kirly 1313 nyarn elhalvn, a nmet vlaszt fejedelmek kt prtra szakadtak. Egyik Frigyes osztrk herczeget, a msik a bajor Lajost vlaszt meg kirlyul. Mindketten fegyveres mrkzsre kszlvn, szvetsgesek utn lttak. Bajor Lajos Jnos cseh kirlylyal szvetkezett, Frigyes pedig Kroly kirlylyal.
Csk Mt is, gy ltszik, Frigyes rszre llott, mert betrt Morvaorszgba. Jnos cseh kirly ezrt nagy sereget gyjttt ssze, a melylyel 1315 tavaszn Magyarorszg ellen indult. Mihelyt Morvaorszg fldjre lpett, Csk Mt szerte kalandoz hadai visszavonultak, t kzben felgyujtvn a kisebb erssgeket is, a melyeket megszllva tartottak.
A cseh kirly, elnyomulsban nagyobb ellentllsra nem tallvn, tkelt a Morva folyn s Holics vrt fogta krl. E vrat hosszasabban ostromolta. Vgre megrkezett Csk Mt knny lovasokbl ll hadval s nagy zajjal megrohanvn a cseheket, elzte ket a vr falai all. Nemsokra kzte s Jnos kirly kztt egyessg jtt ltre.
Csk Mtt a kirly nyugton hagyvn, egyb ellensgeit iparkodott leverni. Mindenekeltt a lzad Borsk ellen indult. Ezeknek feje: Borsa Tamsfia Kopasz ndor korbban a kirlyt szolglta, utbb azonban elprtolt tle, hihetleg azrt, mert az elfoglalt kirlyi javakat s vrakat vissza kellett volna adnia. A lzad frhoz Beke s Lszl nev csin kvl szmos fr csatlakozott, mint Petnefia Szcsi Pter, Zempln- s Ung-megyk ispnja; a borsodi kosok; Majos, Mojs ndorfia; Istvn, Borsa Tams unokja; Dnes fiai s Lothr unoki, a Guthkeled nemzetsgbl; Lszl erdlyi vajda fiai; Ajdud kun vezr s msok.
A lzads a Fels Tisza vidktl le Biharig dhngtt s utbb Erdlybe is tcsapott. A lzadk terve az volt, hogy Krolyt megfosztjk koronjtl s helybe Halics fejedelmt hvjk meg a trnra. E czlbl Szcsi Ptert ki is kldttk a fejedelemhez, a ki ksz volt meghivsuknak eleget tenni, s Machk nev hatrvrbl ismtelten be is trt az orszgba. Azonban Kroly kirly hadat vezetett Machk ostromlsra, s a fejedelem igyekezett meghist.
A Kopasz ndor s trsai ellen gyjttt sereg fvezrv Debreczeni Dzst tette a kirly, a ki mellett Amad ndor megtrt fit: Jnost, tovbb Micsket az kosok nemzetsgbl, Elefnti Dezst, Berecz fiait: Jnost s Mriczot, a Guthkeled nemzetsgbl talljuk, ms urakkal egytt.
A lzadk s a kirlyprtiak klcsnsen puszttottk egyms birtokait, s egyes vrakat foglaltak el. Vgre Kopaszk dnt tmadsra kszltek a kirly vezre ellen, a ki hadval Debreczenben tartzkodott. Amazok gy ltszik tulslyban lehettek, mert Dzsa nem mert velk harczra kelni. Csak midn a kirly Kenz vezrlete alatt segtsget kldtt Dzsnak, merte a lzadkat megtmadni.
A debreczeni mezn vvott csata a lzadk leversvel vgzdtt. Kzben a kirly is feljtt Biharba, hogy a lzadk vrait elfoglalni segtse. Elszr is Adorjn vrt vette ostrom al, a melyet maga Kopasz ndor vdelmezett. Adorjn vra elfoglalsa utn Kopasz Slyomk vrba meneklt. E vr bevtelt Kroly kirly a Dorogokra: Joakhim s Istvn urakra bzta, a kik a Slyomkvel szomszdos hegy krnykn kt vrat emeltek, s br egyiket a Kopasz ndor segtsgre rkezett Majos megostromolta, Kopasz, kifogyvn minden elesgbl, knytelen volt mgis megadni magt. A kirly fejt vtet a htelen furnak s szintgy bnt el fbb czinkostrsaival is.
Kiszorulvn fszkeikbl, a lzadk most Erdlyre vetettk magokat, hogy ott Lszl vajda fiaival szvetkezve, folytassk az ellentllst.
Kroly kirly Debreczeni Dzst s a Pcz nemzetsghez tartoz Lukcsot kld Erdlybe, a bke helyrelltsa vgett. Dzsa csakhamar fnyes gyzelmet aratott a lzadkon, teljesen azonban nem sikerlt ket leverni. Ez csak vek mulva trtnhetett.
Frigyes osztrk herczeg s rmai kirly pecstje. Krirata: † FRIDERICVS DEI GRACIA ROMANORVM REX SEMPER AVGVSTVS. Azaz: Frigyes, Isten kegyelmbl a rmaiak flsges kirlya.
1317-ben Amad ndor fiai, a kik egy ideig a kirly hvei valnak, ujbl fegyvert ragadtak. Okot ez ujabb htlensgre az adott, mert a kirly a Balog-Semjneknek, mg az reg Amad ndortl elfoglalt jszgait visszaadatni rendelte. Lzadsuknak Micsk ispn vetett vget: sztkergette seregket, bevette vraikat s elfoglalta birtokaikat. k maguk Lengyelorszgba menekltek. A kirly, hogy nevk is elenyszszk, feldlatta a vrukat, Ungvrt pedig eladomnyozta.
Szcsi Ptert szintn Micsk ispn verte le, s hasonl sorsban rszesltek a borsodi kosok, Ernyefia Istvn ndor