1. Magyarorszg fldrajzi adatai
1.1 ltalnos adatok
Magyarorszg Eurpa kzepn a Kzp-Duna medence alacsonyabb kzponti rszn fekszik, az Osztrk Alpok keleti gyûrûje s a Krptok hegyeinek gyûrûjben, az szaki sark s az Egyenltõ kztti un. szaki szlessgi (sz) s Greenwichtõl szmtott Keleti hosszsgi (Kh) krk fokhlzatban, az:
sz 4545' - 4835' Kh 1605'- 2255' kztt.
ghajlata ennek megfelelõen a mrskelt vekre jellemzõ.
Fõvrosa: Budapest, az sz 4730' s a Kh 1915' a Gellrthegy 235 m-es magassgi pontjt keresztezõ koordintkban meghatrozva. (Ez egyben a kilomter-hlzati "0" pont.)
Haznk terlete: 93.000 km2, Eurpnak 1%-a. Ktharmad rsze 200 m tengerszint feletti magassgnl alacsonyabb.
Lakossga: 10,2 milli, Eurpa lakossgnak 2%-a, 118 fõ/km2. Terletnek tbb mint a fele 54% szntfld, kzel 11% egyb mûvelt terlet, 10% legelõ, 10% nem mûvelt terlet, 15%-a erdõ.
Kzepe: Pusztavacs.
Legmagasabb pontja: Kkestetõ 1014 m.
Legmlyebb pontja: Gylartnl 75,5 m.
Legnagyobb hosszsga: Kelet-Nyugat irnyban: Felsõszlnk-Tiszabecs kb. 530 km.
Legnagyobb szlessge: szak-Dl irnyban: Jsvafõ-Kiszombor kb. 270 km.
Hatrnak hossza: 2242 km s ht orszggal: Szlovkival, Ukrajnval, Romnival, Szerbival, Horvtorszggal, Szlovnival s Ausztrival hatros haznk.
Magyarorszg szintezsi hlzatnak fõ alappontja, azaz a szintezsi õsjegy a Nadap melletti felhagyott grnitbnyban (173.8385 m) van, a segdszintezsi õsjegy Mrgy-nl van.
A szintezs az Adriai tenger Fiume-i Szapary mljnl elhelyezett szintezsi alapponthoz ("0" szint) van viszonytva. A Balti tenger "0" alapszintje a Kronstadt-i mln, az Adriai tenger szintjnl 67,5 cm-el magasabban van. Haznk szintadatai 1945 utn a Balti tenger "0" szintjhez lettek meghatrozva.
1.2 Magyarorszg megyi s megyeszkhelyei
Budapest
| Budapest
|
Baranya
| Pcs
|
Bcs-Kiskun
| Kecskemt
|
Bks
| Bkscsaba
|
Borsod-Abaj-Zempln
| Miskolc
|
Csongrd
| Szeged
|
Fejr
| Szkesfehrvr
|
Gyõr-Moson-Sopron
| Gyõr
|
Hajd-Bihar
| Debrecen
|
Heves
| Eger
|
Komrom-Esztergom
| Esztergom
|
Ngrd
| Salgtarjn
|
Pest
| Budapest
|
Somogy
| Kaposvr
|
Szabolcs-Szatmr-Bereg
| Nyregyhza
|
Jsz-Nagykun-Szolnok
| Szolnok
|
Tolna
| Szekszrd
|
Vas
| Szombathely
|
Veszprm
| Veszprm
|
Zala
| Zalaegerszeg |
Megyei jog vrosok:
Valamennyi megyeszkhely, valamint Dunajvros, Hdmezõvsrhely, Nagykanizsa, Sopron.
1.3 Tervezett rgik
- Nyugat-Dunntl: Gyõr-Sopron-Moson, Vas, Zala megyk
- Kzp-Dunntl: Komrom-Esztergom, Veszprm, Fejr megyk
- Dl-Dunntl: Baranya, Somogy, Tolna megyk
- Kzp-Magyarorszg: Budapest, Pest megye
- szak-Magyarorszg: Ngrd, Borsod-Abaj-Zempln, Heves megyk
- szak-Alfld: Jsz-Nagykun-Szolnok, Hajd-Bihar, Szabolcs-Szatmr-Bereg megyk
- Dl-Alfld: Bcs-Kiskun, Csongrd, Bks megyk
2. Magyarorszg fldtrtneti ttekintse, domborzatnak kialakulsa
A fldtrtnet õskort nagy mlysgben megmerevedett magms kõzetek s hatalmas nyomson tkristlyosodott palk kpviselik. Egy millird ves kristlyos palt tallunk a Szeged krnyki kõolajkutat frsokban, 900 milli ves csillmpala kpviseli az õsi kort az orszg szakkeleti szgletben Vilyvitnynl. A kõzetekbõl hinyzik az let legkisebb nyoma is, mivel az õsi hegysgkpzõdsek sorn a kõzetanyag tkristlyosodott.
A legidõsebb tengeri ledkes kõzetek haznkban kzel flmillird vesek. Az korban ugyanis haznk melegvizû, trpusi tengerfenk volt (maradvnyai pldul a Szendrõi- s Upponyi rgben az szak-Borsodi karszt terletn s a Kõszegi-hegysgben fellelhetõk), az kor vge fel azonban a Variszkuszi-hegysgkpzõds (karbon idõszak) kiemelte haznk terletnek nagy rszt, gy az kor vgre (perm) a tenger keskeny svv zsugorodott ssze. A Variszkuszi hegysgkpzõds felsznen lvõ maradvnya a Velencei-hegysg grnitja s a Soproni-hegysg gneisz s csillmpalja. A perm idõszakot vrs sznû, sivatagi-flsivatagi ghajlatra utal ledkek kpviselik (pl. Balatonfûzfõ - Balatonalmdi, Mecsek - Jakab-hegy), ahol a permi vrshomokkõ urnrc-tartalm lencsket is rejt.
A fldtrtneti kzpkor elejn, a trisz idõszakban haznk terlett jra tenger nttte el. Elõszr homokkõ s mrgartegek, majd hatalmas tmegû mszkõ s dolomit rtegek rakdtak le. Ez pti fel a Dunntli-kzphegysg legnagyobb rszt, a Kisalfld medencealjzatt, a trisz mszkõ repedsei troljk a zalai kõolajat, de a Duntl keletre is megtallhat, a Naszly s a Bkk kõzetanyagaknt. Az szak-Borsodi karszt vilghrû cseppkõbarlangja is triszkor mszkõben alakult ki. A mlybõl feltrõ forrvizes oldatok az ledktmeg egy rszt vasrcc alaktottk (Rudabnya), mg Perkupnl gipsz- s anhidrit rtegeket zrnak magukba trisz ledkek.
Az Ammonitkban (lbasfejûek) gazdag jura tenger vrs mszkõrtegei a Gerecsben az n. piszkei mrvnyknt ismertek, fellelhetõk Tatn a Klvria-dombon s a Villnyi-hegysgben is. A Bakonyban jelentõs mennyisgû mangn-karbont s gums mangn-oxid is lerakdott, mg a Mecsek-hegysg terletn lvõ mocsarakban Pcs s Koml krnyknek feketekõszn telepei keletkeztek.
A kzpkor utols idõszakban, a krtban a Tethys tenger dli szeglye k mdjra nyomult a Tethys szaki partszeglyhez.
A trsvonal mentn tengeri vulknok keletkeztek, melynek nyomait a Mecsekben megtallhatjuk.
Eszerint haznk medencealjzatban kt jl elklnthetõ kõzetlemez tallhat. (A Tethys dli szeglye Magyarorszg szaknyugati rszn s a Tethys szaki partszeglye haznk dli rszn.) Ezeket vlasztja szt a Zgrb-Kaposvr-Dunajvros-Miskolc-Storaljajhely-Kassa vonalban hzd trsrendszer. Az Eurzsiai-hegysgrendszer, ezen bell az Alpok s Krptok felgyûrõdsvel egy idõben haznk terletnek nagy rsze is kiemelkedett, a tenger a Dunntlon a Bakonytl nyugatra esõ terletre szorult vissza, mg az Alfldn hosszan elnylt tengervly alakult ki. A Dunntli-kzphegysg kiemelkedse kvetkeztben a meleg ghajlaton a mszkõflesgek karsztosodtak, a nedves s szraz ghajlat vltakozsa sorn klnleges mllsi folyamatok indultak, melyek a sziliktos kõzetek alumniumvegyleteit alumnium-oxidd s hidroxidokk alaktottk (bauxit).
A fldtrtnet jkorban, 60-70 milli vvel ezelõtt az eocn idõszakban ismt elnttte haznkat a tenger, melybõl szigetknt emelkedett ki a Dunntli-kzphegysg. A szubtrpusi, trpusi ghajlaton keletkezett a barnakõszn.
9-25 milli vvel ezelõtt a miocn idõszakban a trpusi tengerbõl szigetknt emelkedett ki a Dunntli-kzphegysg, a Mecsek, a Villnyi-hegysg s a Bkk. Kb. 20 milli vvel ezelõtt hatalmas trsvonal mentn felhasadt a fldkreg Szentendre-Visegrd krnyktõl egszen Tokajig. Ekkor keletkeztek az szaki-kzphegysg vulkni tagjai: a Brzsny, a Cserht, a Mtra, a Zemplni-hegysg, valamint a Dunntlon a Visegrdi-hegysg (amelyek a Krptok belsõ vulkni vnek tekinthetõk). A Szentendre-Visegrdi andezithegysg ekkor mg sszefggtt a Brzsnnyel. Az utlagos folyvzi tevkenysg alaktotta ki a visegrdi Duna-szorost.
Kb. 10 milli ve (pliocn idõszak), a lassan sllyedõ medenct elnttte a Pannon tenger, s tbb ezer mter vastag homok- s anyagledk rakdott le. A medence feltltõdsvel a beltenger helyn desvizû, elmocsarasodott t maradt vissza, ezek emlkt õrzik a lignittelepek a Mtra s a Bkk elõterben, de akkor keletkezett a kõolaj s fldgz jelentõs rsze is. A pannniai beltenger rtegeit bazalt vulknok trtk t, bebortva s ezltal megvdve az alattuk lvõ agyag- s homokrtegeket a ksõbbi lepusztulstl. A bazalthegyek a pannniai rtegek eredeti magassgt õrzik, ezrt nevezzk õket tanhegyeknek (Tapolcai-medence tanhegyei: Badacsony, Szentgyrgy-hegy, Csobnc, Gulcs, Halp, Tti-hegy, a Sg s Soml, valamint Salgtarjn krnykn Salg s Somoskõ).
A bazaltvulknossg mellett a forrvz-kitrsek, gejzrek (Tihanyi-flsziget) mr tnyltak a jgkorszakba (pleisztocn idõszak). sszefggõ jgtakar nem fedte haznk terlett, de a hideg szlviharok folymedrekbõl rengeteg port szlltottak, melyet a sztyepp jellegû nvnyzet lszrtegknt megkttt (Dunntli-dombsg, Alfld, Hajdsg, Krs-Maros kze). Ezt kvetõen a folyvz s a szl alaktotta, formlta haznk felsznt. A folyk feltltttk rterleteiket (gy keletkeztek az asztallap simasg tkletes sksgok, pl. Nagykunsg), mg a szl dûnkbe, buckkba halmozta a homokot ott, ahol a nvnyzet nem kttte meg (Belsõ Somogy, Kiskunsg, Nyrsg).
Jelenleg is enyhe emelkedsek, sllyedsek jellemzik a felsznt.
3. Magyarorszg domborzati adatai s sajtossga
Haznk mai felsznt belsõ erõk (vetõdsek, vulkni tevkenysg, gyûrõds stb.) s klsõ erõk (hõ, jg, szl, vz stb.) klcsnhatsnak, majd fõknt az utbbi idõszakban az ember talakt tevkenysgnek (bnyk, utak, gtak, mocsarak lecsapolsa stb.) eredmnyeknt alakult ki. gy a tjegysgek s szintklnbsgek alapjn hrom trszintbe helyezhetjk:
- Alfldek
- Dombsgok
- Kzphegysgek
Alfldek
Tengerszint felett 0-200 m kztti sksgok, amelyek fõknt az ledkgyûjtõ medenck feltltõdsvel jttek ltre, vagy magasabb trszintek lepusztulsval keletkeztek (Nagyalfld, Kisalfld).
Dombsgok
Tengerszint feletti magassg 200-500 m kztti magassgak. Hegysgek lesllyedsvel s lepusztulsval illetve alfldek rszleges megemelkedsvel, feldaraboldsval keletkezhetnek (Dunntli dombsg, Bakonyalja). Felsznkn fõleg pannontengeri ledk, illetve negyedkori lsz, kavics, homok tallhat.
Kzphegysgek
Tengerszint felett 500-1500 m kztti magassgak. ptõanyaga: kori grnit, kzpkori mszkõ, dolomit, pala, harmadkori vulkni kõzetek. Haznk 68%-a alfldi jellegû sksg s kb. 1%-a tengerszint felett 500 m-nl magasabb szintû.
4. Magyarorszg vzrajza
 Magyarorszg õsvzrajzi trkpe, a folyk egykori rtere
4.1 Felszn alatti vizeink
A felszn alatti vizeink lehetnek: talajvz, rtegvz, svnyvz, hvz, karsztvz, rtzi vz.
A talajvz a felsznhez kzel, az elsõ vzzr rteg fltt tallhat, erõsen szennyezett, ivsra a kutakbl nem alkalmas.
A rtegvz a vzzr rtegek kztt helyezkedik el, legtbbszr tiszta ivvizet szolgltatnak (kivve Bks megye egyes rszein az arzntartalma miatt). Az elsõ rtegvz sok helyen szennyezett (nitrt, nitrit...).
Az svnyvz a termszetben elõfordul 1.000 mg/l-nl tbb oldott anyagot tartalmaz forrsvz.
A hõforrsok (hvizek) rendszerint kõzethordalkok, vagy vetõdseken t a felsznre trõ 20 C-nl melegebb rtegvz.
A karsztvz mszkõ, dolomit (esetleg lsz) kõzetekbe bejut old, szllt, ptõ, rombol munkt vgzõ vz, amely karsztforrsknt tr a felsznre. Tbbnyire hajszlrepedsek mentn lp reakciba a kõzettel, s gy keletkezhetnek a felszni tlszerû berogysok a dolink, (tbrk).
Az rtzi vz az kt vzzr rteg kztti nyoms alatt ll vz. Frt kutakon keresztl jut a felsznre. (Az elsõ "nyilvnos" rtzi kt Hdmezõvsrhelyen lteslt 1879-80-ban.)
4.2 Felszni vizeink
4.2.1 Folyvizek
A folyk forrs s tenger kztti szakaszban gyarapod vzhozam rendjben: forrs, r, csermely, patak, foly, folyam, tenger kategriba sorolhat.
Folyvizeink a krnyezõ hegysgben (Alpok, Krptok) erednek s a Duna vzgyûjtõ rendszerhez tartoznak.
A Duna haznk terletn Rajktl-Hduszig 417 km hosszsg. Felsõ-szakasz jellege a Dunakanyarig tart, eddig fõleg erzis, rombol munkt vgez. A kzp s als szakaszrszen ptõ s szllt tevkenysg jellemzi. Szigeteket, hordalkkpokat hoz ltre. Nullszintje Budapestnl 96,68 m. Jobb parti mellkfolyi: Lajta, Rbca, Rba(Marcallal), Si, Drva, tovbb tbb patak. Bal parti mellkfolyi: Szlovk terletrõl rkeznek, az Ipoly hatrfoly.
A Tisza Tiszabecstõl-Rszkig 600 km hosszon erõsen kanyarg folyknt szeli t az Alfldet. Vzjrsa ingadoz. Szablyozsakor 136 nagy kanyarulat tvgsval 453 km-rel rvidtettk a folyt. Fontosabb jobb parti mellkfolyi: Bodrog, Saj (Hernddal), Zagyva, tovbb patakok, csatornk. Fontosabb bal parti mellkfolyi: Tr, Szamos, Kraszna, Keleti (Ny.) fõcsatorna, Kõrs, Maros.
A Krs foly szksgtrozi: Begcsi, Mlyvdi, Mrgesi.
4.2.2 llvizek
Haznkban tbb, mint ezer t van, s ebbõl csak az Alfldn majdnem ezer t tallhat.
Keletkezsk szerint lehetnek:
- termszetes,
- mestersges.
Ezeken bell:
- szlvjta erzi ltal (Sst),
- sllyedssel (Balaton, Velencei),
- krterekben (pl.: vulkni) (Szt. Anna t),
- gleccserek ltal (Csorba t),
- termszetes elzrdssal (suvads, hegycsuszamls) (Arli t, Gylkos t 1838),
- bnyamûvelssel (Sst, Megyerhegyi tengerszem),
- folykanyar tvgssal (morotvk) (Atkai-Holt Tisza, Mrtlyi holtg, stb.),
- folyvizek felduzzasztsval (Kiskrei, Lzbrci vztrozk).
4.3 Magyarorszg tavai
- Termszetes:
- Balaton, 591 km2
- Velencei-t, 27 km2
- Fertõ-t, 82 km2 (magyarorszgi rsze)
- Szabadszllsi-t (15 km2)
- Zabszk-t (12 km2)
- Kolon-t
- Ss-t
- Fehr-t
- Balta-t
- Kelemen-t
- Vrs-t (Jsvafõnl) dolinat, stb.
- Mestersges:
- Kiskrei, 127 km2
- Lzbrci
- Rakacai
- Zmolyi
- Szajki
- Markazi
- Csrrti
- Tatai reg-t stb.
Balaton:
591 km2. Kzp-Eurpa legnagyobb tava. Gyorsan felmelegszik. Medencje rkos vetõdssel keletkezett. Hosszsga 78 km. Szlessge 12-15 km. Tihanynl 2 km. tlagos mlysge 3 m, a tihanyi Kt-ban 12,4 m. Vzutnptlst fõleg a csapadk s a Zala foly adja (tszf.: 106 m).
Velencei-t:
27 km2. Jelentõs rszt ndasok fedik. Mlysge 1,5 m, erõsen feltltõdtt, pusztul t. Dinnysi fertõ: madrrezervtum. (tszf.: 103 m.)
Fertõ-t:
322 km2, ebbõl 82 km2 tartozik Magyarorszghoz, a tbbi rsz Ausztrihoz tartozik. Vize sekly, fõknt ndasok bortjk. (1867-1869 kztt kiapadt) Pusztul t. (tszf.: 115 m.)
Mohos tavak:
Kelemri Nagy-Mohos: 10-12 milli ves 3 ha.
Kelemri Kis-Mohos: 8-10 milli ves 2 ha. Jgkorszak utni hegycsuszamlssal keletkeztek.
Kllsemjni Nagy-Mohos: Õsi foly mederkanyarulatnak elzrdsval keletkezett, szlp nvnyzet.
Nagy Csomdi Mohos tõzeglp: (1040 m) vulkni krterben keletkezett, 10 m vastagsg tõzeglp, 80 ha.
5. Barlangok
Haznk terletn tbb ezer feltrt, s jelentõs szm mg feltratlan barlang tallhat. ltalban mszkõ vagy dolomit hegysgekben keletkeznek, a karsztjelensgeknl ismert mdon. Ms kõzetben elõfordul "barlangok" repedsek, leginkbb a magma kihûlse folytn jttek ltre, vagy tektonikus fldmozgs ltal keletkezett kõzettblk kztti jrhat rsek. (Csõrgõlyuk, Vadleny.)
Vezetõvel ltogathat barlangok:
- Baradla, (Domica): Aggtelek (sszjrata ~ 22 km)
- Abaligeti barlang
- Istvn barlang: Lillafred
- Forrs barlang: Lillafred
- Plvlgyi barlang: Budapest (> 3 km)
- Szemlõhegyi barlang: Budapest (> 2 km)
- Tavas barlang: Tapolca
- Lczy barlang: Balatonfred
Szigoran vdett, zrt barlangok:
- Mtyshegyi barlang.: Bp. (4,2 km)
- Ferenchegyi barlang.: Bp. (* 4 km)
- Hrshegyi Bthory bg.: Bp.
- Legny barlang: Pilis
- Leny barlang: Pilis
- Bke barlang: Szomorhegy
- Vass Imre bg.: Tohonya vgy.
- Kossuth bg.: Tohonya vgy.
- Storkopusztai bg.: Dorog
- Meteor barlang: Bdvaszilas
- Csodabogys bg.: Balatonederics
- Szabadsg barlang: gerszg, stb.
Õsemberi maradvnyok lelõhelyei:
- Lambrecht Klmn barlang: Varb
- Subalyuk barlang: Cserpfalu
- Kecsks galya barlang: Cserpfalu
- Slyomkt barlang: Garadna vlgy
- Balla barlang: Rpshuta
- Istllskõi barlang: Szilvsvrad
- Szeleta barlang: Lillafred
- Herrman Ott barlang: Lillafred
- Puskaporos flke: Lillafred
- Agyaglyuk barlang: Disgyõr
- Kõlyuk barlang: Kõlyuk galya (õsemberi rajzok) stb.
6. Mestersges ltestmnyek s trtnelmi emlkhelyek
Mestersges ltestmnyek
Haznk terletn szmos, trtnelmi mltunkra emlkeztetõ vrak, vrkastlyok, sncok tallhatk. Rendszerbe foglalva lehetnek:
1., gyk bevetse elõtti korszak:
- fldvrak
- torony nlkli vdõvek
- laktornyok
- belsõtornyos vrak
- klsõtornyos vrak
2., gyuk bevetse utni korszak:
- gytornyos vrak
- bstys vrak
- elõmûves vrak
- erõdk
Helyszûke miatt az ismert (Pl.: Szigetvr, Kõszegi vr, Egri vr, stb.) mellett pldaknt emltjk meg:
- Jakab hegy: (Mecsek) Kelta eredetû (~ i.e. 600), majd avar kori snc.
- Nagytatrsnc: (Oroshztl dlre) vaskori patkalak kettõs snc, kettõs vizesrokkal.
- Fldvr: (Szabolcs) rpdkori 3,3 ha ~20-30 m magassg hromszg formj fldvr.
- Piroska-hegy: (Kelemr) fel nem trt fldsnc a Nagy Mohos mellett.
Trtnelmi emlkhelyek
Alpr (Tiszaalpr): Itt verte meg honfoglal rpd Zaln bolgr vezrt (895?, Anonymus).
pusztaszer: A honfoglalk, miutn legyõztk Zaln bolgr vezrt, harmincngy napig egytt maradtak s "azon a helyen a vezr s nemesei elrendeztk az orszgnak minden szokstrvnyt...", s azt a helyet a maguk nyelvn Szerinek neveztk el, mert ott ejtettk szert az orszg egsz dolgnak (Anonymus).
Muhi (rgiesen Mohi): 1241. prilis 11-12-n IV. Bla kirly veresget szenvedett Batu kn seregtõl.
Mohcs (Storhely): 1526. augusztus 29-n II. Szulejmn (Szolimn) trk szultn serege legyõzte a magyar sereget (Mohcsi vsz).
nod: 1707. jnius 13-n az orszggyûlsen hatroztk el a Habsburg-hz trnfosztst.
Majtny (RO): 1711. mjus 1-n a kuruc sereg letette a zszlt a csszri fõparancsnok elõtt (Szatmri bke).
Pkozd: 1848. szeptember 29-n a magyar hadsereg Moga tbornok veznyletvel gyõztes csatt vvott Jellachich horvt bn hada ellen.
Vilgos (RO): A Vilgos melletti szõlõsmezõn 1849. augusztus 13-n Grgey tbornok hada letette a fegyvert az oroszok elõtt.
Arad (RO): 1849. oktber 6. A magyar szabadsgharc 13 vrtanjnak kivgzsi helye.
7. Magyarorszg termszetjr tjegysgei

Nagytjak:
- Alfld
- Kisalfld
- Alpokalja
- Dunntli dombsg
- Dunntli kzphegysg
- szaki kzphegysg
Alfld
A Duna kzpsõ szakasznak legnagyobb medencje. Haznk legnagyobb tjegysge 50.000 km2, ezzel Magyarorszg terletnek 56%-a. szakon az szaki kzphegysg, keleten s dlen az orszghatr, nyugaton a Dunntli kzphegysg, a Balaton s a Si hatrolja. Az Alfldhz tartozik geomorfolgiai sajtossg alapjn a Drvamellk is. Az Alfld tengerszint feletti magassga 80 m-tõl 200 m-ig terjed, igen vltozatos. Legmagasabb pontjai a Mezõfldn Kõ-hegy (228 m), Szr hegy (227 m); az Illancs-ban lom-hegy (172 m); a Nyrsgben Hoporty (183 m). Legmlyebb pontja Gylartnl 75,5 m. Talajnak kialakulsa rszben a folyvizek - rszben a szl feltltõ munkjnak kvetkeztben homokos (dûnk, buckk), szikes, homokos szikes, lsz, homokos lsz, agyagos lsz, rterekben rti lpi - s kintsi fekete talajok.
Felszne: sksg, galriaerdõk, hordalkkpok. Felsznt helyenknt prehistrikus kõ- s bronzkori, npvndorls korabeli kunhalmok (tbb, mint 800) gazdagtjk.
ghajlata: szrazfldi jellegû, kevs csapadk (500-600 mm), tarts napsugrzs, nagy napi s vi hõmrskletingadozs. Terletn az Alfldi Kktra tvonala szak-dl fõirnyban tvezet. Kiemelkedõ turisztikai centruma: pusztaszeri Nemzeti Trtnelmi Emlkpark, a Feszty krkp, skanzen stb. ltvnyossgaival.
Tjegysgei:
1. Mezõfld Tkletlen sksg. Talaja helyenknt 50-60 m vastagsgot is elrõ jgkorszaki lsz (pl. Paks). Terlete 4500 km2.
1.a szaki mezõfld Gazdag mezõgazdasgi terlet a Benta pataktl dlre hzd terleten.
1.b Nyugati Mezõfld Kiemelkedõ rsze a Kõhegy (228 m) s a Szrhegy (227 m) metamorfikus kristlyos kõzettel.
1.c Dli Mezõfld Gazdag mezõgazdasgi terlet a Sitl szakra hzd terleten.
1.d Srrt A Balaton-felvidket a Bakonytl elvlaszt trsvonal folytatsa. Felszne alatt helyenknt tõzegmezõ tallhat.
2. Duna-Tisza kzi Homokos Htsg Felsznt vastag homokrteg bortja. Terlete erdõfoltokkal, homokbuckkkal (futhomok), zsombkkal, vadvirgos rtekkel, szikes tavakkal bortott. Nyri termszeti ltvny a dlibb (Fata morgana).
3. Bcskai Lszs tbla Bajtl keletre szlesedõ bucks tj magasabb fekvsû rsze az Illancs.
4. Duna vlgy skja:
4.a Csepel sziget s Pesti flmedence A jgkori "Õs-Duna" alacsonyabb s magasabb teraszt alaktott, amelyet a kavics, homok, agyagrtegek fedtek be. Helyenknt a dunai ledktalajt terasz szerû mszkõemelkeds (Kõbnya felszne) hatrolja. A Csepel-szigetet a Duna fõ- s mellkga kz lerakdott trmelk, illetve hordalk alkotja.
4.b Solt-bajai sksg A jgkori Õs-Duna ltal alaktott teraszvidk. Az eredeti felsznnek kis darabja a Solti-halom (124 m) s Ttel-halom (112 m).
4.c Srkz Szekszrdtl dlkeletre terl el, õsmagyar eredetû npmûvszetrõl hres "npsziget"-knt maradt fenn. Terletn szmos r s mocsr vltakozik.
4.d Mohcsi sziget Terlete 380 km2, kzepn a Riha-t tallhat.
4.e Mohcsi terasz Itt tallhat Storhely, a "mohcsi vsz" emlkhelye.
5. Drva mellk Sajtsgos a npviselete. Itt tallhat az Ormnsg. Jellegzetessge a talpas hzak.
6. Nyrsg Jellemzõje a homokbuckk, tavak (Ss-t, Nagy-Mohos, Btorligeti õslp). Legmagasabb pontja a Hoporty (183 m).
7. Szatmr beregi sksg
7.a Tiszaht Legmagasabb pontja a Tarpai-hegy (154 m). Szatmrcseke temetõjben tallhat Klcsey Ferenc srja s krltte csnak alak fejfk lthatk (csnakos temetkezs emlke).
7.b Szamosht A Szamos hordalkval feltlttt terlet.
7.c Ecsedi lpmedence Az Ecsedi lp egyik szigetn 1325-ben plt Ecsed vra, ami 1718-ig llt.
8. Rtkz-Bodrogkz
8.a Bodrogkz A Tisza s a Bodrog kztti igen laplyos terlet.
8.b Rtkz A Tisza s a Lnyai csatorna hatrolja. A szabolcsi fldvr a honfoglalst kvetõ idõkben orszggyûlsek sznhelye volt. Tetejrõl j kilts nylik.
9. Hajdht Felsznt fõknt dolins lsz alkotja.
10. szak-alfldi Hordalklejtõ
10.a Tpividk A Gdllõi dombvidk s a Zagyva foly kztti lszs terlet.
10.b Cserhtalja A Zagyva s a Galga folyk kztti terlet a Cserht alatt tallhat, sima lszs htakkal.
10.c Mtraalja Vulkni kõzetek mllsbl add kitûnõ borvidk.
10.d Bkkalja Hordalkbl sztterlt sszefggõ, kavicsbl, homokbl ll trmelkkp sorozat. Tjegysgben a maty npviselet a jellemzõ.
11. Zagyva medence A Cserht s Mtra kztti trsvonalban hzdik.
12. Heves-Borsodi nylt rtr A Zagyva, a Tisza folyk s a Bkkalja kztti tj.
13. Taktakz Tokajtl a Sajig, a Tisza s Takta folyk kztti vzben gazdag sllyedk terlet.
14. Szolnoki ht Lszs talaj, ligeterdõs, mocsaras, pusztai terlet.
15. Nagykunsg Alacsony fekvsû, teljesen sk vidk. Terletn bronzkori, honfoglalskori fldptmnyek a kunhalmok. Csapadkban szegny.
16. Hortobgy Nemzeti Park. Jellege a puszta, psztorlet, klnleges nvny s madrvilg, valamint a dlibb.
17. Tisza-rok Galriaerdõk gazdagtjk. A morotvk krnykn ritka madrvilg lthat.
18. Maros hordalkkpja A Tisza-Krs-orszghatr-Maros kzti termkeny talaj tj.
19. Kõrsvidk a Srrtek medencjvel Folykkal, csatornkkal szabdalt vidk, amely mocsrmaradvnyokkal, erdõkkel, gazdag nvny s llatvilggal rendelkezik.
Kisalfld
A Dunntl pannniai rtegekbõl plt fennskjnak erõsen lepusztult darabja. Felsznt, amelyet hajdan mocsr- s tlgyerdõk bortottak, a folyk feltltõ munkja alaktotta sksgi tjj. Terlete trsvonalakkal hatrolt fiatal sllyedk, nagyrszt agyaggal, homokkal s kaviccsal kitltve. Az un. bazaltsapks tanhegyek (Soml-hegy 432 m; Sg-hegy 278 m) s tufadombok tanskodnak az egykori felszn magassgrl. Termszetes hatra a Duna, tovbb a Fertõ-Hansgi-Mosoni-Alpokaljai hatrvonal s a Dunntli kzphegysg. Gazdag vzhlzat szabdalja fel (Rba, Rbca, Marcal, Hansgi fõcsatorna stb.). Legnagyobb termszetes tava a Fertõ-t (tszf.: 115 m) amelynek hazai vzterlete 82 km2.
Tjegysgei:
1.a Szigetkz A Nagy-Duna s a Mosoni-Duna ltal 50 km kiterjedsben s 5-12 km szlessgben alkotott laplyos sziget.
1.b Mosoni-sksg A Mosoni-Duna s a Hansg kztti laplyos terlet.
1.c Rbakz A Rba s a Rbca kztti, Gyõrtõl nyugat fel legyezõszerûen szttrul terlet. A Kisalfld legtermkenyebb rsze. Felletn a Rba kavicstakarjt ntsi iszap s homok bortja.
2. Fertõ-t, Hansgi medence A Kisalfld deflcis laplynak legalacsonyabb fekvsû rsze a Fertõ-t (lsd 4.3 fejezet) s a Hansgi medence (114-115 m tszf.). Ez utbbi mezõgazdasgi s ligeterdõs terlet. Terletn a lecsapols utn mocsrrtek, lpok, tõzegmezõk lelhetõk.
3. Gyõr-tatai teraszvidk Gyõrtõl Tatatvrosig kelet fel hzd kavicsos fennsk.
4. Marcal medence A Kemenesht s a Bakony kztt helyezkedik el. Teraszai s vlgyeinek mretei azt mutatjk, hogy sokkal nagyobb foly volt itt. Forrsvidkn bazalt-takark vdelmeztk meg a pannniai rtegek eredeti felsznt (Sarvaly, Ttika).
Alpokalja
Hegyeinek kõzete kristlyos, a vizet kevsb teresztõ variszkuszi rg. Haznk legidõsebb kpzõdmnye, amely nagy mlysgben keletkezett, ksõbb emelkedett ki. Anyaga: gneisz, kristlyos pala, s a Balfi tnkben lajta mszkõ (Fertõrkos). A mlyebben fekvõ (200-400 m) vlgyeket, dombhtakat folyvzi kavics, homok, agyag vltozata fedi. Az Alpokalja legmagasabb pontja a Kõszegi-hegysg hatrvonaln lvõ rottkõ (882 m). Az Orszgos Kktra s a Dl-Dunntli Kktra kezdõ-, illetve vgpontja. Jelentõs turisztikai centruma: Sopron a Kroly magaslattal (394 m), Kõszeg vros s krnyke, az Õrsg "fõvrosa" Õriszentpter. Vzhlzatban jelentõs a Rba, Rpce s a vzben gazdag patakok (Ikva, Gyngys, Pinka, Kerka stb.) valamint a bõvizû forrsok. ghajlata nedves, szubalpin, csapadkban igen kiegyenslyozott (800-1000 mm).
Tjegysgei:
1. Soproni hegysg Az Alpok elszakadt, s a fldtrtneti korban a mlybe sllyedt rgnek felsznre bukkant darabja. Az kori kõzetekbõl, gneisztbõl s klnbzõ palkbl felplt hegyet miocnkori takar fedi. Legmagasabb cscsa a Magas-brc (557 m). Legltogatottabb pontja a Kroly-magaslat (394 m), rajta a 23 mter magas Kroly kiltval.
2. Kõszegi-hegysg s a Vas-hegy A Kõszegi-hegysg az Alpok variszkuszi rge. Karbon zldpala, fillit, homokkõ, szerpentin pti fel. Legmagasabb pontja az rottkõ (882 m).
3. Nyugat- magyarorszgi kavicstakar
4. Vasi-hegyht Vastag kavicstakarbl kpzõdtt plat. Legmagasabb pontja az Ezst-hegy (386 m).
5. Kemenesht A vlgyek kztti dombhtakat a kavicstakar vja a lepusztulstl.
6. Õrsg A falvakat "szer"-ek alkotjk, pl.: Pityerszer, stb.
7. Hets s Kerkavidk Patakokban gazdag erdõs tj.
8. Gcsej A vlgyek sora jellemzi. Felsznt a szl, vz alaktotta vezredek alatt hullmoss. Vlgyeinek talpait tforgatott fekvsû pannon homok, agyag, iszap ledkek bortjk. A dombhtakon lsz, esetenknt folyami kavics van. Itt tallhat haznkban a legtbb forrs. Nprajzrl nevezetes.
Dunntli dombsg
Terlett a Mura, Kerka, Zala, Balaton, Si s a Drvamellk hatrolja. Felszne 200-400 m magas prhuzamos vlgyektõl vltozatosan tagolt. Terletn a Dl-Dunntli Kktra tvonala tvezet. Itt tallhat a Dunntl s egyttal haznk legtbb vzfolysa (Zala, Srvz, Kapos, Rinya, Si, Principlis csatorna stb.), valamint a vlgyekben kialaktott (mintegy szz) t illetve trendszer. Talaja a felsznen lsz, de a dombsg kzptjn Somogyban homoktakar is elõfordul. Dlkeleti rszn emelkedik ki a Mecsek, a Villnyi hegysg, valamint a Geresdi dombsg.
Tjegysgei:
1. Zalai dombsg Felszne a Gcsejjel azonosul tjrsz. Legmagasabb pontja a Kandik (303 m).
2. Belsõ Somogy A Kis-Balaton s Nagyberektõl dlre a Drvig hzd terlet. Jellegzetes jgkorszakbl maradt õslprsz a Balta-t reliktum terlete.
3. Klsõ Somogy A Balatontl dli irnyban, keletrõl a Si, dlrõl a Kapos, nyugatrl a belsõ-somogyi tj hatrolja. Terletn szak-dl irny vlgyek sûrû sorozata szabdalja a Somogyi-dombsgot.
4. Zselic Kaposvrtl dl-dlnyugatra terl el.
5. Vlgysg szakrl a Tolnai-hegyht, dlrõl a Mecsek, keletrõl a Si s a Szekszrdi-dombsg hatrolja.
6. Tolnai-Hegyht A Tolnai-hegyhtat nyugatrl a Kapos, szakrl s keletrõl a Si, dlrõl a Vlgysg hatrolta szabdalt dombvidk.
7. Mecsek
 : szaki irny, K: Koml, P: Pcs, S: Sikls, V: VIllny, Z: Zengõ-cscs
A Mecsek hegysg az szakrl hatrol dombvidkbõl enyhe lejtõk tmenetvel emelkedik ki, a dli oldaln meredeken trik le. Fõtmege: mszkõ, amely grnit alapon nyugszik, tovbb homokkõ, andezit, feketekõszn (antracit), mrga stb., trsekkel, gyûrõdsekkel szabdalt. Legmagasabb cscsa a Zengõ (680 m), Misina (635 m), Jakab-hegy (592 m). Kiemelkedõ turista centruma Pcs s krnyke.
8. Baranyai grnittnk s a Szekszrdi dombsg Rsze a Geresdi dombsg, ahol Mrgy melletti grnitrg Magyarorszg segdszintezsi alappontja.
9. Baranyai Dombsg A Mecsek-hegy s a Villnyi-hegysg kztt elterlõ dombvidk.
10. Villnyi-hegysg A villnyi hegysg anyaga trisz, jura, krtakori egymsra torldott mszkõ. Cscsai Tenkes (408 m), Szrsomly (442 m).
Dunntli kzphegysg
A Dunntli kzphegysg a Dunntl tjegysgben a DNY-K irny, barlangokban s turistatvonalakban gazdag, tbb kiltval rendelkezõ hegyvonulat, amely haznk nagy tjai kzl az egyetlen, amelynek fldtani hatrai az orszg hatrain bell tallhatk. Az Orszgos Kktra tvonala tvezet rajta. A hegyvonulat tlagos magassga 400-600 m kztt vltozik. Kiterjedse 200 km hosszsgban klnl el a Kisalfld, a Balaton s a Mezõfld laplyaitl. A Bakonyi "0" km Zircen tallhat. Turisztikai kzpontjai: Nagyvzsony, Zirc, Bakonybl, s a Balaton-krnyki idegenforgalmi helyek.
Tjegysgei:
1. Bakony
 A: Ajka, B: szak-Bakony, BB: Balatonboglr, BF: Balaton-felvidk, BD: Badacsony, DB: Dli-Bakony, E: Eplny, : szaki irny, H: Halimba, KB: Kisbalaton, KH: Kõris-hegy, S: Sifok, T: Tihany, TM: Tapocali-medence, V: Veszprm, VP: Vrpalota, BR: Balatoni-Rivira
1.a szaki (reg) Bakony Az szaki Bakony a Vrpalota-Veszprm-Devecseri trsvonaltl (8-as fõtvonal) szakra Veszprmvarsny-Gic-Ppateszr vonalig terjed. Keletrõl a Mezõfld s a Mri rok hatrolja. A Bakony legmagasabb sszefggõ hegytnkje. Kõzete: dachstein-i mszkõ s dolomit. Legmagasabb pontja: Kõrishegy (709 m) kiltval, tovbb a Kk-hegy (661 m), valamint a Nagy-Som-hegy (649 m) stb. A hegyhtak kztti fennsk jellegû medenck: Bakonybli-Hrskuti-Lkuti s a Zirci medence. Fenyõfõ kzelben Õshonos fenyves tallhat.
1.b Dli Bakony A Dli Bakonyt a Devecseri valamit a Veszprm-Nagyvzsony-Diszeli trsvonal, tovbb a Balatonedericstõl Smegig terjedõ 84-es fõtvonalszakasz hatrolja. Fõknt dolomit hegyvidk, ahol Kabhegy (599 m) s Agrtetõ (511 m bazalt lvatakarval van fedve. Itt tallhat a Szentgli tiszafs.
1.c Balatonfelvidk A Balatonfelvidk hegyvonulat a Balaton szaki partjval parallel. Talaja: fõknt dolomit tovbb mszkõ, mrga, permi vrs homokkõ, pannon homok, agyag. A tihanyi flszigeten bazalttufa 112 hidrokvarcit kppal. A belsõ t 25 m-el magasabb a Balatonnl. Legmagasabb pontja Bonczos tetõ (447 m) majd a Recsek-hegy (430 m). A Balaton felli oldal kivl szõlõtermõ hely.
1.d Tapolcai medence A Tapolcai medence a Bakony lesllyedt rsze. Mlyebben fekvõ rszei vizenyõs rtek amelyek egykoron a Balaton vzterlethez tartoztak. Jellemzõ hegyei az un. tanhegyek: Szentgyrgy-hegy (415 m), Badacsony (437 m), Tti-hegy (346 m), Csobnc (375 m), Gulcs (393 m)
1.e Keszthelyi hegysg A Keszthelyi hegyg a Balaton, Zala foly, Marcal medence s a Tapolcai medence kztt terl el. Lnyegben dolomit fennsk s mszkõ. A Ttika (410 m) valamint a Kovcsi-hegy bazalt. Itt tallhat kõfolyos, kõflke, vadt. Zalasznt fltt van a Sztupa, Hvznl melegforrs tallhat. Legmagasabb pontja: Kvestetõ (444 m), majd a Grbetetõ (437 m).
1.f Bakonyalja a Pannonhalmi dombsggal A Bakony-hegysgtõl szak-nyugatra lejtõ vidk, amelybõl kiemelkedik az sszecementldott pannniai homokrtegbõl ll dombsg (Szemere, Csanak, Pannonhalma).
2. Mri rok Tektonikai trsvonal a Bakony s a Vrtes kztt. Homokos dombsoraival kitûnõ szõlõtermõ terlet.
3. Vrtes
 : szaki irny, G: Gnt, M: Mr, V: Vrtes, VE: Velencei-hegysg, Z: Zmolyi-medence
Terlete 25 km hosszsg s 10-12 km szlessgû. A Mri roktl a Tata-Vli rokig hzdik. Dlrõl a Zmolyi medence hatrolja. szakon a Brsonyos dombvidken t a Kisalfld sksgba megy t. Alacsony tnkhegysg. Legmagasabb pontja Nagy Cskny (487 m), Krtvlyes (480 m). Alaphegysge grnit, amelyet dolomit, helyenknt mszkõ fed.
4. Vrtesalja A Vrtes-hegysg ltal-r fel lejtõ terlete. Az ltal-rtõl nyugatra a Brsonyos terl el.
5. Zmolyi medence A Vrtes-hegysg s a Velencei-hegysg a Balaton tektonikai rknak folytatsa a Srrten t.
6. Gerecse szakrl a Duna, nyugatrl a Vli vz, dlrõl a Zsmbki medence, Keletrõl a Kenyrmezõi (Dorog) s Aranyhegyi (Solymr) patak hatrolja. Hromszghz hasonlthat barlangokkal rendelkezõ rghegysg. Anyaga fõleg triszkori mszkõ, "piszkei vrsmrvny", dolomit, lszs medenck. A hegysg karsztosod, ezrt kevs az erdõ. Keleti tagjnak legmagasabb pontja a Nagy-Gete (455 m). A Gerecse-hegysg legmagasabb pontja - a nvad - Gerecse (633 m). Az egyik klnll szirtje a Bajti reg-kõ (374 m), amely festõien emelkedik ki krnyezetbõl.
7. Zsmbki medence A Budai-hegysg s a Gerecse-hegysg kztti nagy besllyeds, amely miocn kori rtegekkel van kitltve, kzepe vizenyõs laply.
8. Budai hegysg
 B: Budao-hegysg, BC: Bicske, BK: Budakeszi, BP: Budapest, BR: Brzsny, D: Dorog, DK: Dobogkõ, E: Esztergom, G: Gerecse, GH: Gellrt-hegy, IP: Ipoly, J: Jnos-hegy, P: Pilis, NK: Nagy-Kevly, NO: Nagykovcsi, NM: Ngrdi-medence, PH: Pesthidegkt, PV: Pilisvrsvri-medence, S: Sas-hegy, Sz: Szentendre, T: Tetnyi-fennsk, TB: Tatabnya, Zs: Zsmbki-medence
A Budai hegysg a Dunntli kzphegysg legtagozottabb legnagyobb mrtkben sszetredezett hegysge. A Benta - az Aranyhegyi patak s a Duna kztt terl el. Sûrû turista tvonallal rendelkezõ (rszben lakott), fõknt parkerdõ. Felptse vltozatos: mszkõ, dolomit, mrga, homokkõ, agyag (budai suvadsok). A hegysg jelentõs barlangrendszerrel rendelkezik, nagyobbrszt hvforrs barlangok. Legmagasabb pontja a Nagy-Kopasz (559 m), majd a Kutya-hegy (558 m). Kiemelkedõ turisztikai centruma: Normafa-Jnoshegy (529 m), Hûvsvlgy, valamint a Hrmashatrhegy (497 m) krnyke.
9. Pilis hegysg A Pilis-hegysg Esztergomtl Budakalszig hzd dolomit, mszkõ rghegysg. A Budai hegysgtõl a pilisvrsvri trsvonal tektonikai rok, az Aranyhegyi patakkal ; a Pomz-Esztergomi trsvonalban a Szentlleki s Dera patakok a Visegrdi hegysgtõl vlasztjk el. Gerince brcekkel tagolt (Kevlyek, Ktg-hegy stb.). A hegyoldalak meredek, ftlan, cserjvel bortott erzis kopr lejtõk. Szmos barlang tallhat itt. Legmagasabb pontja a nvad Pilis (756 m). A Nagykevly (534 m), a Kkbkkfa nyereg (574 m) magassg. Ltvnyos Pilisszentkereszt trsgben a Vaskapu (szikla), valamint a Szurdok.
10. Visegrdi hegysg A Dunntli kzphegysg s a Dunazug hegysg vulknikus tagja, amelyet szakrl s Keletrõl a Duna hatrol. Terlete hromszg alak, amelyet a Pilis hegysg zr le a Szentlleki s a Dera patak vlgyvel. Magassga tlagosan 400-500 m. Legmagasabb pontja Dobogkõ (699 m), majd a Prdiklszk (639 m). Szakadkkpzõdmnyei a Holdvilgrok, Vasas szakadk, Rm-szakadk, Zsivny barlang. A hegysg turistatvonalakban gazdag, sok forrssal. Fontosabb turisztikai kzpontja Dobogkõ, Visegrd.
11. Velencei hegysg A Velencei hegysg a Zmolyi medence s a Velencei t kztt 20 km hosszsgban 4-10 km szlessgû 250-300 m magassg karbonkori vonulat. Haznk legnagyobb sszefggõ grnithegye amelyet kregmozgsok trdeltek, vulkni mûkdsek alaktottk. Helyenknt hidroterms folyamat cementezte ssze a mllkony grnitot, grnitmurvt. A pusztuls ingkveket, kõzskot, kõtblt hozott ltre. Legmagasabb pontja a Meleghegy (352 m), amelynek Nadap melletti felhagyott kõfejtõjben van Magyarorszg szintezsi alappontja.
szaki kzphegysg
Az szaki kzphegysg haznk nagy tjai kzl a legmagasabb s legvltozatosabb. Felsznt dombsgok (200-350 m), alacsonyabb kzphegysgek (650-1000 m) s medenck alkotjk. Az Orszgos Kktra vgigvezet rajta.
Tjegysgei
1. Brzsny A Brzsny a Visegrdi hegysg vulknikus vonulatnak folytatsa. Terlete a Duna-Ipoly folyk szgletben fekszik. Szerkezete õsvulkni, un. rtegvulkni andezit, andezittufa, csupn a hegysg peremn s a dli medenciben tallhatk ledkes kõzetek. Terletn lvakimls, megmerevedett vulkni dug, breccsa, hidroterms folyamatokbl rceseds, telrkpzõds tanulmnyozhat. Legmagasabb pontja Csvnyos (938 m). Fontosabb turisztikai helyei: Nagy-hideghegy (864 m) s Trkmezõ turistahzzal, tovbb Kirlyrt.
2. Ngrdi medence A Brzsny s a Cserht valamint az Ipoly foly kzti terlet. Talaja agyagos, homokos, iszapos ledk.
 D: Duna vlcse, Cs: Csõvri-szirtek, : szaki irny, G: Galga vlgye, KCs: Keleti-Cserht, N: Naszly, NM: Ngrdi-medence, NyCs: Nyugati-Cserht, Sz: Szanda0hegy, T: Tepke-hegy, Z: Zagyva vlgye
3. Cserht A Duna-Ipoly folyk, Brzsny hegysg s a Zagyva foly kztt elterlõ kzphegysg jellegû terlet. Talaja magasabb fekvsû rszeken vulkanikus (andezit, andezittufa), pl.: Tepke (566 m), Szanda (529 m), vagy mszkõ Naszly (652 m). Az alacsonyabb , dombvidk jellegû tjai agyagos, homokos. Dlkeleti rsze a Gdllõi dombvidk s a Monor-Irsai halomvidk.
3.a Kzponti Cserht Andezitbõl plt fel. Lepusztuls utn a kregmozgs medencket hozott ltre.
3.b szaki (Kopasz) Cserht Kevs erdõ, sok szntfld s rt jellemzi.
3.c Nyugati Cserht A Galgtl nyugatra, mszkõrgkbõl ll kzphegysg. Legmagasabb cscsa a Naszly.
3.d Dli Cserht a Gdllõi-dombsggal. Felsznt homokborts s lszvidk vltakozsa, keveredse alkotja.
4. Karancs s Medves A kt hegy az szaki kzphegysg legkisebb vulkanikus tja. Felptst tekintve a Medves anyaga bazalt (Medves 637 m, a Salg 625 m, a Szilvskõ 625 m), kzttk a Somoskõi bazalt orgonkkal. A Karancs tmege andezit, (Karancs 727 m).
5. Salgtarjni medence A Karancs-Medves hegysg patkknt zrja krl.
6. Mtra
 A: Alfld, : szaki irny, G: Galyatetõ, Gy: Gyngys, K: Kkes, MB: Mtrabrc, Z: Zagyva-vlgy
A Mtra a Zagyva, a Pardi Tarna s a Tarna patakok ltal kzrefogott, turistautakkal jl elltott vulknikus (andezit, andezittufa, riolit) hegysg. Haznk egyedli 1000 m-nl magasabb hegysge: Kkes 1014 m. A hegysgben hidroterms folyamatok rcesedst hoztak ltre. Galyatetõ (964 m), gasvr (789 m) oldalban turistahzzal s a Csrgõlyuk barlanggal (tektonikus elmozduls folytn keletkezett). Fontosabb turisztikai centruma: Mtrahza, Kkestetõ, Galyatetõ.
7. Heves Borsodi Dombsg A Heves-Borsodi dombsg zd-Ptervsra kztti 300-500 magas dombsg, amelyet trsek daraboltak fel. A Tarna mentn homokkõ, az Arli domboknl homok, tovbb kavics s riolittufa pti fel.
8. Saj medence A dli oldalt a Bkk-hegysg, szaki oldalt a Aggteleki-karszt hatrolja.
9. Bkk
 A: Alfld, B: Blaptfalva, : szaki irny, G: Garadna vlgye, M: Miskolc, MB: Magas-Bkk, S: Saj, T: Tar-kõ, I: Istllskõ
A Bkk hegysg tlagos magassgt tekintve haznk legmagasabb hegyvidknek tekinthetõ. A Saj foly, az zdi s a Hagony valamint a Lask patak kztt terl el. A hegysg anyaga fõknt mszkõ (jelentõs barlangrendszerrel), amelyet a nyugati s keleti szln (Szarvaskõ s Bkkszentlszl) vulkni lva trt t. De tallhat mlysgi wehrlit, gabbr, diabz is. Helyenknt agyagpala, dolomit s homokkõ is van. A Bkk-hegysg kzponti rszn terl el a Bkkfennsk (tl. 800 m). A sokirny turistautak mentn klns ltvny nyjt "õserdõ", dolink, tbrk, karr mezõk lthatk. Legmagasabb cscsai: Istllskõ (958 m), Blvny (956 m) Tar-kõ (949 m), tovbb tbb, mint 20 brce emelkedik 900 m fl. Turisztikai centruma: Bnkt, Szalajka vlgy, Skfõkt stb. rdekes forrsai: Im-, Feketelen- s Vrs-kõ forrsok.
10. Aggteleki karszt A Saj s a Bdva kztt helyezkedik el, amely az orszghatron tl a Szilicai karsztban folytatdik. Barlangrendszere vilghrû. Szerkezeti felptse s fldtrtneti helyzete hasonlt a Bkk hegysghez. Sajtossgai a karsztosod mszkõre jellemzõ, dolink, tbrk, karrmezõk s barlangok. Magyarorszgi szakasznak szak-dli hossza 25 km, Kelet-nyugati szlessge 15 km. tlagos magassga 350-500 m. Legmagasabb pontja a Nagyoldal-i Fertõs tetõ (604 m). Turisztikai kzpontja: Aggteleki-s Jsvafõi barlang bejratnl van. rdekes forrsa a Lfej forrs.
11. Csereht Dombos vidk, amely a Bdva s a Hernd kztti a Sajig hzd terleten fekszik. tlagos magassga 300-400 m. Legmagasabb pontja a Kecske-pad (339 m). Terlett agyag s homok bortja, de Rakaca krnykn mrvnyszerû aprkristlyos mszkõ tallhat. Szanticska fltt a Magas-hegyrõl (328 m) csodlatos krkilts nylik.
12. Zempln hegysg
 : szaki irny, G: Gnc, H: Hegykz, HA: Hegyalja, M: Md, S: Storaljajhely, SP: Srospatak, SZ: Szerencs, T: Tokaj, TB: Telkibnya
A Zempln az szaki kzphegysg legkeletibb tagja. Kiterjedse 1800 km2, tnk jellegû, rgs szerkezetû vulkanikus hegysg. Szerkezeti felptsben andezit, riolit s ezek vlfajai (andezitlva, andezittufa, andezitbreccsa, riolitlva, riolittufa stb.) tallhat. Az utvulknikus folyamatok hatraiknt rceseds jtt ltre. Mllsi termkknt kaolin, bentonit keletkezett. Keleti peremn (Hegyalja) jgkorszaki lsz tallhat. A hegysg rendkvl vltozatos. Forrsokban gazdag vzrendszere van. tlagos magassga 500-600 m. Legmagasabb pontja a Nagy-Milic (895 m) s a Gergely-hegy (783 m). Az Orszgos Kktra tvonala Hollhzn vgzõdik. Srospatak kzelben van a Megyer-hegyi tengerszem.
8. Magyarorszg kzlekedsi hlzata
8.1 Kzti kzlekedshlzat
Magyarorszg kzti kzlekedshlzatban az elsõrendû fõutak Budapestrõl ("0" km Clark dm tr) indulnak ki s legtbbszr az orszghatrig haladnak. Jellsk egy vagy kt szmjeggyel trtnik (kivtel a 100-as szm). Az autplykat "M" betûvel s egy szmjeggyel jelltk meg. A msodrendû fõutak az elsõrendû utakat ktik ssze. Jellsk kettõ illetve hrom szmjeggyel trtnik s Budapestrõl tvolodva nvekszik. Az alsbbrendû utak szma ngy szmjegybõl ll, ide tartoznak a bektõutak s az sszektõ utak.
Fõkzlekedsi kzutak:
- M1 - 1 sz.: Budapest - Bicske - Tatabnya - Gyõr - Hegyeshalom
- 10. sz. (rgi 1.sz.): Budapest - Dorog - Nyergesjfalu - Almsfzitõ - Komrom
- 100. sz.: Tatabnya - Tata - Almsfzitõ
- 15. sz.: Mosonmagyarvr - Rajka orszghatr
- 2. sz.: Budapest - Vc - Rtsg - Parassapuszta
- M3-3 sz.: Budapest - Hatvan - Gyngys - Mezõkvesd - Miskolc - Tornyosnmeti
- 21. sz.: Hatvan - Salgtarjn - Somoskõjfalu
- 4. sz.: Budapest - Cegld - Szolnok - Trkszentmikls - Hajdszoboszl - Debrecen - Nyregyhza - Kisvrda - Zhony
- 42. sz.: Pspkladny - Berettyjfalu - Biharkeresztes - rtnd
- 43. sz.: Szeged - Mak - Nagylak orszghatr
- M5-5. sz.: Budapest - Kecskemt - Kiskunflegyhza - Szeged - Rszke
- 6.sz.: Budapest - rd - Dunajvros - Dunafldvr - Paks - Bonyhd - Pcs - Barcs
- M7-7. sz.: Budapest - Szkesfehrvr - Sifok - Nagykanizsa - Letenye
- 70. sz.: Budapest - Szkesfehrvr - Sifok - Zamrdi
- 8. sz.: Szkesfehrvr - Vrpalota - Veszprm - Vasvr - Krmend - Rbafzes.
8.2 Vasthlzat
Magyarorszg vasti fõtvonalai Budapestrõl indulnak ki. A fõtvonalak a fõvrostl 60-100 km tvolsgban levõ vasti csompontokban (Szkesfehrvr, Cegld, Szolnok, Hatvan, Gyõr, Debrecen, Fzesabony, Miskolc) szertegaznak.
Vasti fõvonalak:
- 1. sz.: Budapest - Komrom - Gyõr - Hegyeshalom
- 70. sz.: Budapest - Vc - Szob
- 80. sz.: Budapest - Hatvan - Miskolc - Storaljajhely
Fontosabb kigazsok:
- 81. sz.: Hatvan - Salgtarjn - Somoskõjfalu
- 87. sz.: Fzesabony - Eger - Putnok
- 90. sz.: Miskolc - Hidasnmeti
- 92. sz.: Miskolc - Kazincbarcika - Bnrve - zd.
- 100. sz.: Budapest - Cegld - Szolnok - Pspkladny - Debrecen - Nyregyhza - Zhony
Fontosabb kigazsok:
- 101. sz.: Pspkladny - Biharkeresztes
- 120. sz.: Budapest - jszsz - Szolnok - Bkscsaba - Lkshza
- 140. sz.: Cegld - Kecskemt - Szeged
- 150. sz.: Budapest - Kelebia
- 40. sz: Budapest - Pusztaszabolcs - Dombvr - Pcs
Fontosabb kigazsok:
- 41. sz.: Dombvr-Kaposvr-Gyknyes
- 30. sz.: Budapest - Szkesfehrvr - Szabadbattyn - Sifok - Nagykanizsa - Murakeresztr
- 20. sz.: Budapest - Szkesfehrvr - Veszprm - Celldmlk - Szombathely - Szentgotthrd
Gyõr-Sopron-Ebenfurt Vasutak Rt (GyESEV) 155 km hosszsg.
llami erdei vasutak
- 305. sz.: Csmdr - Kistolmcs
- 307. sz: Szenta - Kasz
- 308. sz.: Almamellk - Srrt
- 310. sz.: Prbly - Gemenc - Brnyfok
- 311. sz: Mesztegnyõ - Felsõkak
- 317. sz.: Kismaros - Kirlyrt
- 318. sz Nagybrzsny - Nagyirts
- 321. sz: Felsõtrkny - Stimeczhz
- 323. sz.: Szalajkavlgy - Ftyol vzess
- 324. sz.: Gyngys - Lajoshza
- 325. sz.: Gyngys - Mtrafred
- 330. sz.: Miskolc - Lillafred - Garadna
- 331. sz.: Miskolc - Farkasgdr - rvnykõ
- 332. sz.: Plhza - Kõkapu
8.3 Vzi kzlekeds
Haznk hajzhat vzi tjainak hossza 1277 km, amelynek hromnegyed rszt a Duna s a Tisza adja. A Duna vgig hajzhat. A Tisza Tiszaburig, a kisebbek Tokajig vagy Vsrosnamnyig. A Bodrog Tokajig a Kõrs Kõrstarcsig, a Keleti fõcsatorna Tiszalk s Balmazjvros kztti szakaszon, a Si Sifok s Bogyiszl kztt, a Drva idõszakosan hajzhat.
A szemlyszllts az dlõ s turisztikai forgalomra korltozdik
Felhasznlt irodalom:
- Pcsi-Srfalvi: Magyarorszg fldrajza. Akadmia Knyvkiad, 1960.
- ltalnos termszetfldrajz. Szerkesztõ: Dr. Fut Jzsef. Tanknyvkiad, 1984.
- Kiss Gbor: Vrak, vrkastlyok, vrhelyek Magyarorszgon. Panorma Knyvkiad, 1984.
|