Mieltt haznk kzllapotait s mveltsgi viszonyait az rpdok korban ismertetnk, rviden meg akarunk emlkezni az orszg akkori terletrl s lakosairl.
Maga az anyaorszg a XIV. szzad elejn, vagyis az rpdhz kihalsa idejn valamivel nagyobb terletet foglalt el, mint a mai Magyarorszg. A honfoglals korban azonban a nemzet mg szk hatrok kz szorult. Az egsz felfldet, Erdly keleti, dlkeleti s nyugati rszt sr erdk bortottk. E vidkek vagy teljesen lakatlanok voltak, vagy csak igen gyr lakossggal brtak. Ugyanazt mondhatjuk a Drva-Szva kznek nyugati vidkrl.
A magyarok, mint psztorkodssal foglalkoz np, termszetesen az orszg kzept elfoglal rnt: a Nagy-Alfldet s az azt krnyez halmos vidket leptk el; klnsen a folyk mentt, a hol nagyszm barmaiknak, lovaiknak legel knlkozott. Lassanknt a npessg szaporodtval s a mveltsg terjedsvel a folyk mentn mindjobban flfel nyomultak. Kls orszgokbl is – keletrl, szakrl, nyugatrl s dlnyugatrl – mind srbben rkeztek a jvevnyek, a kik az orszgnak kevsb lakott vagy lakatlan vidkeit megszllvn, azokat is a mveltsg krbe vontk.
Az idegenek bevndorlsa ugyan mr Gza fejdelem s Istvn kirly idejben kezddtt, nagyobb arnyokat azonban fleg a XII. szzad kzepn s a XIII. szzadban lttt. Az orszg legszakibb vidkei: rva, Turcz, Lipt, Zlyom, Fels-Gmr, Torna, Fels-Zempln, Sros, Ung, Bereg s Mrmaros-megyk csak a XIII. szzadban lpnek be trtnelmnkbe. Csak Szepesre esik mr elbb – a XII. szzad vgn – nmi halvny fny.
A hatrok a szomszd orszgokkal nem voltak pontosan megllaptva. Erre csak az rdekek sszetkzse idejn kerlt a sor. Lengyelorszg Chrobri Boleszlv idejben egsz a Dunig, a Garam s taln az Ipoly mentn terjeszkedett, mgnem Istvn kirly 1018 tjn visszaszortotta. Magyarorszg s Csehorszg kztt a XI. szzad vgn is mg gy ltszik ktes volt a hatr, a mennyiben a prgai pspksg egsz a Vgig terjeszkedhetett. Nyugatra, Nmetorszg fel a magyarsg legtovbb nyomult. A fejedelmek idejben a Morva-mez egy rsze Wagram s Korneuburg, tovbb a Thaya vidke hozznk tartozott. Szent-Istvn idejben a II. Konrd csszrral folytatott hbor utn a Lajttl a Fischig, tovbb a Morvtl a Thayig terjed orszgrszrl, Aba Smuel idejben pedig a Lajtig r terletrl mondottak le a magyarok. Azta nyugat fel a Morva s a Lajta vize kpezik a hatrt. IV. Bla idejben Stria is magyar uralom al kerlt, de csak rvid idre.
Dlnyugat fel eleinte nem terjeszkedtek seink. A szegnyes, hegyes vidk nem brhatott rejok nagy vonzervel. Szent-Lszl kirly volt az, a ki a magyar uralmat a Drvn-tli vidkekre is kiterjeszt. Hdtsait utda: Klmn gyarapt, a ki – mint tudjuk – a dalmt tengerpartot, a szigeteket, st Bosznia egy rszt is az orszghoz csatolta. A grg csszrok kezdetben a Szermsg egy rszt hatalmokban tartk; Mnuel csszr szintn br. A grgk uralma azonban nem volt tarts: a magyarok a Szermsget Salamon kirly, majd utbb III. Bla korban visszafoglaltk, st az utbbi kirly hzassga rvn a Szvn tl fekv vidket, az gynevezett Tuls-Szermsget is megszerezte. A szerb s a bolgr fld, valamint a mai Olhorszg (Havasalfld) egy rsz s Moldva – a XIII. szzadban Kunorszg – szintn Magyarorszghoz tartozott.
szakkeleten, Oroszorszg fel, Klmn kirly ta igyekeztek trt foglalni kirlyaink. III. Bla kirly birtokba vette Halicsot, s br elveszt ismt, fia: Endre ismt visszallt a magyar uralmat e vidken, st Lodomerit is fenhatsga elismersre knyszert.
A magyar uralom terjedst kirlyaink czmbl is lthatjuk. Az els kirlyok csak egyszeren a magyarok vagy Magyarorszg kirlyai-nak nevezik magukat. Klmn flveszi a Horvtorszg s Dalmczia kirlya czmt, a melyet utdai is viselnek. Vak-Bla Rma kirlynak is nevezi magt. II. Bla Halicsot, Imre Szerbit, II. Endre Lodomerit, IV. Bla Kumnit s vgl V. Istvn Bulgrorszg-ot csatolja czmhez. Feltn, hogy kirlyaink czmben sem Erdly, sem Szlavnia, – a Drva-Szva kze, vagyis a mai Horvtorszg – nem fordulnak el. Ebbl nyilvnval, hogy az rpd-hzi kirlyok idejben Erdly s Szlavnia szorosan Magyarorszghoz tartoznak.

Magyarorszg a XIII. szzad derekn.
Trkp. Tervezte: Dr. Barti Lajos; rajzolta: Htsek Igncz.
Kirlyaink czmbl azonban nem szabad a felsorolt orszgok valsgos birtoklsra kvetkeztetnnk. A czm csak a magyar kirly fenhatsgt mutatja az emltett orszgok felett. Annyi ktsgtelen, hogy az rpdok Keleti-Eurpa fejedelmei kztt igen tekintlyes llst foglaltak el, s hogy Eurpa keleti s szakkeleti orszgai kztt haznk volt a leghatalmasabb.
Lakossg tekintetben Magyarorszg az rpdok korban p oly tarka kpet mutat, mint jelenleg. Mikor seink az orszgot elfoglaltk, mr tbbfle npet talltak itt: nyugaton – a Fert vidkn – csekly szm avarok-at, a Tiszn-tl gepidk-at, vgl az egsz orszgban sztszrtan: szlvok-at (szlovneket). Az avarok s gepidk gyszlvn nyomtalanul eltntek; a szlvok a magyarsgba olvadtak, minek bizonytka a nyelvnkben elfordul sok szlv sz, tovbb szmos magyarorszgi foly- s helynv.
A magyarokkal egytt, mint tudjuk, a kozroktl elszakadt kabarok is bekltztek. E kabarokrl Konstantin Porphyrogenitus csszr rja, hogy igen vitzek, csatban elljrnak, s hogy nyelvkre nzve klnbznek a magyaroktl. Tudsaink trkknek tartjk ket s azt vlik, hogy a mai palczok, a kik a Bikk-, Mtra- s a Karancs-hegysget a krnykbeli sksggal lakjk, s tbb rgi sajtsgot riztek meg hegyeik kztt, tlk szrmaznak. Nevket onnan kaphattk, mert fleg vadszattal foglalkoztak. (Palcz, a mai tt nyelvben polovecz = vadsz).
Bla kirly nvtelen jegyzje szerint a honfoglal magyarok kozrok-at, olhok-at s szkelyek-et is talltak volna mr itt. azonban kornak llapotait viszi a multba vissza, s gy hitelt nem rdemel. Kozrok hiteles trtneti adatok szerint sohasem laktak Magyarorszgon. Akiket gy nevez, s a kik szerinte a Tisztl Erdlyig s a Szamosig laktak, nem kozrok, hanem szlvok voltak; kozr ttul ugyanis annyit tesz, mint kecskepsztor.
A szkelyekrl rgi krnikink alapjn az a nzet, hogy azok Attila hunjainak egyenes ivadkai. Ez a nzet azonban tves. Bajosan hihet ugyanis, hogy a hunok egy tredke majd tszz ven keresztl lappangjon Erdly hegyei kztt a nlkl, hogy a krllak npek tudomssal brjanak rla; mg bajosabban, hogy mikor a magyarok Atelkzben tanyztak, s gy a szkelyek kzvetlen szomszdsgba kerltek, ezek nem csatlakoztak hozzjok, hanem bevrtk, mg a magyarok Oroszorszg fell bejttek az orszgba s a Tiszn-tli vidken kezdtek terjeszkedni. Az is feltn, hogy nevket elfelejtettk. A hun atyafisgot leghatrozottabban megczfolja a szkely nyelv, mert teljesen olyan, mint a magyar s ugyanazon a fejldsen ment keresztl. Nyilvnval teht, hogy a szkelyek nem a magyarok eltt laktk Erdlyt s gy csatlakoztak vszzadok mulva hozzjok, hanem megfordtva: gy teleptettk ket Magyarorszgbl Erdly brczei kz. Mikor trtnt e telepts? Hatrozottan meg nem mondhatjuk. Annyi ktsgtelen, hogy az rpdok kornak elejn inkbb, mint vge fel; mert a szkelyeknl sokig megmaradt a trzsszerkezet, mikor a tulajdonkpeni Magyarorszgon mr hrbl sem ismertk. Az tteleptsnek teht olyan idben kellett trtnnie, mikor a trzsszerkezet a magyarok kztt is mg fennllott. Utbb kirlyaink a szkelyeket hatrrkl hasznltk a besenyk, majd a kunok ellen. Innen kaptk nevket is; mert szkely rgen hatrrt jelentett.
Az olhokat mg a szkelyeknl is rgebbi lakosoknak tartottk s tartjk nmelyek. Azt lltjk ugyanis, hogy a Trajanus idejben Dcziba teleptett rmai lakosoknak volnnak utdai. Ez az llts azonban szintn tarthatatlan. Mert ha Trajanus gyarmatosaitl szrmaznak az olhok, honnan van, hogy egyetlen egy rmai helynevet sem riztek meg? Nevk, a rumun nv, tovbb nyelvk s a trtnelmi emlkek bizonysga alapjn csak azt llthatjuk, hogy az olhsg a Duntl dlre es vidken, Thrcziban s Albniban keletkezett, mert sok benne a grg, arnauta s mg tbb a szlv – -szlovn s -bolgr – elem, de nincs benne gt, gepida vagy -germn elem. A mi kevs nmet sz van a nyelvkben, az ujabban az erdlyi szszok nyelvbl kerlt bele. A trtnelem tanusga szerint elszr a VI. szzad elejn Thrcziban tnnek fel, s mint psztorkodssal foglalkoz np, lassanknt hzdnak szak fel az al-dunai sksgra s az azt krnyez hegyes vidkre. Bekltzsk fleg a kunok elnyomulsval indult meg. Trtneti emlkeink csak a XIII. szzad elejn szlnak rlok. Mindazonltal valsznnek kell tartanunk, hogy egyes rajok mr elbb, a XII. szzad folyamn, vagy taln mr a XI. szzad vgn jttek be.
Az olhok s szkelyek megriztk nemzetisgket, mg az rpdok idejben bekltztt izmaelitk, besenyk s kunok elvesztettk azt, beolvadvn a magyarsgba.
Az izmaelitk elszr Szent-Lszl idejben emlttetnek. Kereskedssel, de fldmvelssel is foglalkoztak s hihetleg a Volga mellkrl vndoroltak be. Bekltzskrl Anonymus is tud, megemlkezvn Bla, Bocsu s Hetny nev bolgr urakrl, akik Taksony idejben Bulgrorszgbl jttek sok nppel s Pesten telepedtek meg.
Nemzetsgkre nzve az izmaelitk bolgrok; de lehettek besenyk is kzttk. Mohamednok lvn, Lszl, valamint Klmn kirlyok azon fradoztak, hogy ket a keresztny hitre trtsk. De brmily szigor trvnyeket hoztak is ellenk, vallsukrl s mohamedn szoksaikrl nem tettek le; annl kevsb, mert ksbbi kirlyaink – fleg II. Endre s IV. Bla – pnz dolgban minduntalan rjok szorulvn, engedkenyek voltak irntok.

Izmaelita.
(XIII. szzadi rajz.)
Jakut arab geografus 1220 tjn Szriban, Aleppban jrvn, egy nagy csoport „baskir”-t ltott. Fltnt neki stt hajuk s arczbrk, azrt egyet megszltott kzlk s krdez: merre van hazjok s mikpen lnek ott? „Haznk Konstantinpolyon tl van – vlaszol a krdezett – egy np orszgban, mely a frankok (rtsd: nmetek) kzt lakik, s melyet „hungar”-nak neveznek. Mi br mozlimek vagyunk, az kirlyuknak engedelmeskednk. Orszgnak szln vagy harmincz helysgben lakunk, melyek kzl mindegyik akkora, mint egy kis vros. De a hungarok kirlya nem engedi meg, hogy azokat kfallal erstsk, mert fl, hogy fellzadunk ellene. Minden fell keresztnyek vesznek krl bennnket. Mi a magyarok nyelvt beszljk, gy ltzkdnk, mint k, hadseregkben szolglunk s velk egytt hadakozunk minden ellensgeik ellen. Mi ide az egyhzi trvnyeket jvnk tanulni. Mikor haznkba visszatrnk, tisztelettel fogadnak bennnket s a valls gyt bzzk renk.” Kivncsi lvn megtudni, hogy mikp vehettk fel az iszlmot, holott minden oldalrl keresztnyek krnyezik ket, Jakut az irnt is krdezskdtt s vlaszul azt nyer, hogy a vnek lltsa szerint hajdan ht mozlim frfi jtt volna Bolgrorszgbl (t. i. a Volga-mellki Bolgrorszgbl) Magyarorszgba s megtelepedvn a „baskirek” kzt, flvilgostk ket vallsuk hamis voltrl s az iszlm egyenes utjt mutattk meg neki. Igy lettek mohammednokk. Termszetesen ez csak szhagyomny. Bizonyos, hogy mikor az izmaelitk Magyarorszgba jttek, mr mohammednok voltak.
Az izmaelitkrl vagy szerecsenekrl (saraceni) mg II. Endre idejben is trtnik intzkeds, mint lttuk. IV. Bla korban emltik ket utolszor. Azontl nyomuk vsz. A tatrjrs alkalmval nagyobb rszk hihetleg elpusztult vagy sztszratott; a megmaradtak csekly szmuknl fogva nem tarthattk meg nemeztisgket, hanem megmagyarosodtak.
Els kirlyaink alatt a besenyk is nevezetes szerepet jtszottak. k szntelen nyomukban voltak seinknek. Kivertk ket Lebedibl, ki Atelkzbl s elhagyott szllsaikat a magok szmra foglaltk el. Miutn a magyarok tkltztek a Krptokon, kelet fel szomszdaikk lettek. A X. szzad folyamn a kt np, mely annyiszor harczolt egymssal, ltszlag megbklt. A sr erdsgek, melyek Erdly brczeit bortk, elvlasztottk ket egymstl. Aztn meg a magyarok, megemlkezvn a multrl, kerltk a besenykkel val sszetzst. Pedig a grg csszrok szerettk volna a kt npet sszeveszteni egymssal. Konstantin Porphyrogenitus tudstsa szerint a csszr egy izben egy Gbriel nev szerzetest kldtt a magyarokhoz, azzal a felszltssal, hogy tmadjk meg a besenyket s verjk ki tanyikbl; hisz az a fld valamikor gyis az vk volt. De a magyar fejedelmek kereken megtagadtk a csszr kvnsgt. „Mi nem avatkozunk ebbe! – mondtk. Nem hadakozunk a besenykkel, mert gonosz legnyek, nagy a fldjk s szmos a npk. Sz se legyen tbb rlok!”
Ha a legendnak hitelt adhatunk, elszr Szt. Istvn kirly tztt ssze velk. Annyi bizonyos, hogy a XI. szzad folyamn ismtelten becsaptak az orszgba, mgnem a kunok elnyomulvn, hatalmokat megtrk. Bekltzsk mr Szt. Istvn idejben kezddtt. A kunokkal folytatott harczok alatt klnsen sokan jhettek be az orszgba. Kirlyaink fleg a nyugati hatr mentn teleptk meg ket, hogy azt vdelmezzk. Mshol is kaptak szllst. Nagyobb telepeikkel Mosony-, Sopron-, Gyr-, Fejrvr-, Csand-megykben, a kisebbekkel: Arad-, Bcs-Bodrog-, Baranya-, Bars-, Bihar-, Borsod-, Heves-, Komrom-, Nyitra-, Pest-Pilis-Solt-, Pozsony-, Somogy-, Szabolcs-, Temes-, Tolna-, Torontl- s Zala-megyben tallkozunk. Szlavniban s Erdlyben is laktak. Emlkket a maig fenll Beseny, Besny, helynevek rzik. A besenyk kln ispnok s brk alatt ltek. Ispnjaikat hrom venknt a ndor nevezte ki. Hihetleg k vezettk a beseny csapatokat a harczba, k intztk el a npk kztt flmerlt prs gyeket. A hadakoz besenyk kt-kt ltl hat pnzt adtak ispnjoknak, a nem hadakoz ellenben egy-egy ltl.
Mind a besenyknl, mind az izmaelitknl szmosabbak voltak s nagyobb szerepet is jtszottak a kunok. E np eredetrl s rgebbi trtnetrl mr akkor szlottunk, midn elszr tnik fel trtnelmnkben. Betrseikrl, megtelepedskrl, szereplskrl a tatrjrs idejn s vgl a kisrletekrl, melyek megtrsket s rendbeszedsket czloztk, oly rszletesen emlkeztnk meg, hogy tbbet mondani rlok szinte flsleges. Csupn letmdjuk jellemzsel kzljk a XII. szzadban lt Petachia, regensburgi rabbi tleirsbl az albb kvetkez rszletet. A rabbi eredeti hazjukban, a Fekete-tenger mellkn kereste fel ket. Miutn Kievet elhagyta, hat napi t utn a Dnjeper-folyhoz rt. E folyn tl laktak a kunok, a kiknek orszgt utaznk Kedr-orszg-nak nevezi. „Ezen orszg lakosai, – gymond – a hajt nem ismerik. Ha valamely folyn t akarnak kelni, sszevarrnak vagy tz lbrt, ktelet erstenek hozz s ezt lovaik farkhoz ktik. Ez meglvn, szekereikkel s holmijokkal a brn elhelyezkednek s knyelmesen tsztatnak a vzen. Kenyeret nem esznek, hanem csak tejben ftt rizst s dart, tovbb vajat s sajtot. A hst darabokra vagdaljk, nyereg al helyezik s azutn nyargalva megpuhtjk. Ha esksznek, megszrjk ujjokat s a vrt kiszivatjk azzal, a kinek esksznek. Azt gondoljk, hogy ily mdon vrk s hsok az idegen testbe megy t. Ms mdja az esknek nlok, hogy emberformj rczednyt megtltenek tejjel, melybl mindkt fl iszik. Ekkpen tett eskjket sohasem szegik meg. Strak alatt laknak. les ltsuak s szp szemek. A nyillal kitnen tudnak bnni, gy hogy a madarat rptben is lelvik. Szoksuk, hogy a nk jjel-nappal siratjk meghalt szleiket mindaddig, mg az elhaltnak fia vagy lenya, vagy ms kzeli hozztartozja el nem kltzik a vilgbl.”
De nemcsak keletrl, hanem nyugatrl s dlnyugatrl: Nmetorszgbl, Olaszorszgbl, st csekly szmmal Spanyol- s Francziaorszgbl is kltztek be lakosok az rpdok korban.
Legnevezetesebbek a nmetek, mert kivl rszk volt a vrosok ptsben s az ipar fejlesztsben. Egyes nmet vitzek mr Gza fejedelem s Istvn kirly idejben jttek be. Istvn rjok tmaszkodott a pognysggal vvott harczaiban. A nmet urak ennek kvetkeztben jelentkeny llsra emelkedtek, s kivl magyar csaldoknak lettek alaptiv. Ilyen nmet eredet csald volt pldul a Hunt-Pznn-csald. A kvetkez kirlyok alatt is folyvst trtntek egyes bekltzsek.
Mindezeknl azonban sokkal fontosabb volt a szszok vagy flamandok bevndorlsa. Ez lltlag II. Gza kirly uralkodsa idejben trtnt, br erre vonatkoz ktsgtelen hitelessg adatunk nincsen. A jvevnyek az Als-Rajna vidkrl: Nmetalfldrl kltztek hozznk s Erdly dlkeleti rszt, a rlok nevezett szszok fldjt szllottk meg. Kivlan fldmvelssel s iparral foglalkoztak. A Szeben vagy Szibin-patak mellett vrat is ptettek, a melynek a neve utbb az egsz Erdn-tli vidkre ragadt. Eredett nem tudvn az elnevezsnek, a nmet ht – sieben – szval hoztk kapcsolatba, s e tveds folytn jutott ht vr Erdly czmerbe. II. Endre 1224-ben szabadsglevlben biztost az erdlyi szszok kivltsgait; ezeket az illet helyen rszletesen ismertettk.
Rviddel utbb Magyarorszgnak s Erdlynek ms rszt is szllottk meg nmet telepesek. Mr II. Gza idejben a tlk killtott csapatok a magyar sereg jelentkeny alkatrszt teszik. Imre kirly ezek segtsgvel gyzi le prtt ccst: Endre herczeget. III. Bla idejben mr annyian vannak a nmet vendgek (hospites) – rendesen gy nevezik ket kzpkori okleveleink – hogy 15000 mrkra becsltk a kirlynak tlk befolyt jvedelmt.
Telepeik kzl a gazdag Radna, tovbb Tamshida a Krs mellett, Pest, vgl az orszg szaknyugati vidkn lv nmet falvak s vrosok, a tatrjrs idejn emlttetnek. A vad ellensg ezeket mind feldlta, lakosaikat lemszrolta, vagy hztzhelyk elhagysra knyszertette.
IV. Bla kirly az elpusztult orszgot jobbra nmetekkel npestette meg. Sokan kzlk a Szepessgbe kltztek, melynek nmetekkel val megszllsa azonban gy ltszik, mr elbb kezddtt.
A szepesi szszok (hospites Saxones de Scepus) telepeit V. Istvn kirlynak 1271-ben kiadott kivltsglevele fzte ssze. Feljogost ket, hogy kzs brt vlaszthatnak, ki a szepesi ispnnal egytt Lcsn ljn trvnyt flttk s igazgassa gyeiket, rgi szsz szoks szerint. Ms, kivlt kirlyi brsg el nem szabad ket megidzni. Papjaikat szabadon vlaszthatjk; erdsgeiket irthatjk s az irtvnyokat tetszsk szerint hasznlhatjk; vgl szabadon halszhatnak, vadszhatnak s mvelhetik a bnykat. venknt Szt-Mrton napjn hromszz finom mrka ezstt kell fizetnik fldbrl, ms adtl vagy szolglattl fl vannak mentve. Ktelessgk mg, hogy a kirly felszltsra brmikor tven lndzss vitzt lltsanak, s hogy a kirlyt vagy kirlynt, ha krkbe jnnek, fnyesen fogadjk s eltartsk.
Mint emltettk, a nmetek klnsen a vrosi let fejldsre voltak nagy hatssal. Alig van vros Magyarorszgon, melyet e korszakban egszben vagy rszben nmetek nem laktak volna. Az orszg nevezetesebb vrosairl: Szkes-Fehrvrrl, Esztergomrl, Pozsonyrl, Sopronrl, Gyrrl, Nagy-Szombatrl, Budrl, Pestrl, Szathmrrl, Szebenrl, Toroczkrl, Varasdrl, Szegedrl ezt ktsgtelenl tudjuk. A kirlyok valamennyiket klnfle kedvezmnyekben rszestk.
Olasz lakosokat Esztergomban, Szkes-Fehrvrott s Vradon tallunk. Az Olasz vagy Olaszi, Olaszfalu s Olasztelek nev kzsgek szintn olasz lakossggal brtak valamikor.
Zsidk is szmosan voltak az rpd-hzi kirlyok idejben. Legnagyobb rszk az els keresztes hadjrat alkalmval, Cseh- s Nmetorszgbl vndorolt be hozznk, ldzik ell meneklve. Lszl s Klmn kirlyok trvnyeikben rszletesen foglalkoznak velk; szintgy IV. Bla kirly.
* * *
Mind e klnbz lakosok a magyar trvny uralma alatt llottak s a magyar kirlynak engedelmeskedtek.
A magyar llam ln Szent-Istvn ta a kirly llott, a ki mindazokat a jogokat egyest magban, a melyeket azeltt a nemzetgyls s a trzsfk gyakoroltak. Hatalma kiterjedt az egsz nemzetre.
Els sorban t illette a trvnyhozs joga. Hozzjrulsa nlkl trvnyt alkotni nem lehetett; llapt meg a trvny ktelez erejt, s azrt a trvnyeket a kirly rendeletei-nek is neveztk. gyakorolta a legfbb bri hatalmat is, s pedig vagy szemlyesen, vagy kinevezett tisztviselk tjn. Vgre az egsz orszgban rendelkezett egyedl a hader felett. Szval mindazokat a jogokat, a melyeket felsgjogok-nak szoks nevezni, az egsz orszg terletre s a lakossg sszessgre vonatkozlag a kirly gyakorolta.
Hatalma azonban mgsem volt korltlan. Rendeleteit mindenkor a kirlyi tancs (regalis senatus, regale concilium) meghallgatsval adta ki. De a nemzet nagy zme is befolyt az orszg kormnyozsra, mg pedig a szkes-fehrvri trvnynapokon. A kirly itt meghallgatta az elje kerlt panaszokat s orvosolta a srelmeket. Ugyanott vontk felelssgre a kirlytl kinevezett tisztviselket is, ha tisztjkben netaln valami trvnytelensget kvettek volna el.
A kirlyi hatalomnak ekkpen val korltozsa okozta, hogy a kirlysg intzmnye oly gyorsan szilrdult meg nlunk, s hogy kirlyaink a tiszteletnek oly nagy fokra emelkedtek, mint a nyugati orszgok egyikben sem.
A kirlyi szk betltse rksdssel sszekttt vlaszts utjn trtnt. A trn ugyanis az rpd-csaldhoz volt ktve, de tagjai kzl a nemzet szabadon vlaszthatott. Ez nmileg baj volt, a mennyiben gyakori trnviszlyokra adott okot.
A XII. szzadban lt Kinnamosz, Mnuel csszr kortrsa s trtnetrja azt lltja, hogy a magyaroknl trvny, mi szerint a trn mindenkor az letben lev testvrt s nem a fit illeti. Hazai ktfink errl ugyan semmit sem tudnak, de a tnyek Kinnamosz lltsnak alapos voltt ltszanak bizonytani. I. Endre utn ugyanis nem kvetkezik fia: Salamon, noha meg volt koronzva, hanem ccse: Bla; I. Gza utn nem kvetkezik fia: Klmn, hanem ccse: Lszl. Klmn ccst lmost s ennek fit megvaktja, hogy a maga finak: Istvnnak biztostsa a trnt. II. Gza halla utn fival: III. Istvnnal szemben llanak Gza ccsi: Istvn s Lszl, III. Blval szemben Gza herczeg, Imrvel szemben ccse: Endre herczeg. Szval napirenden vannak a testvrviszlyok, s az ok mindenkor egy s ugyanaz, t. i. hogy az uralkod kirly a koront finak akarja megszerezni, s e czlbl mg letben a nemzet hozzjrulsval megkoronztatja t. mde ezzel megrvidtk a trnra ignyt tart herczegeket, akik aztn jogaik vdelmre fegyvert ragadtak.
Mg nagyobb bajt okozott az, hogy a kirlyok mg letkben kijellt utdjuknak az orszg egy rszt tadtk. Mert az ifj kirlyok a nekik jutott orszgrszben fggetlen hatalommal kormnyoztak s gyakran feltmadtak a f-kirly ellen. Ekkpen az ifjabb kirlysg intzmnye, elejt akarvn venni a kirly halla utn tmadhat trnviszlyoknak, mg a kirly letben okozott zavarokat.
A XIII. szzadban az rksds elve mindinkbb eltrbe ltszik lpni a vlaszts elve fltt, a mennyiben II. Endrtl kezdve a kirlyt mindig a legregebb fia kveti. Azonban hogy a nemzet a vlaszts jogrl nem mondott le, kitnt III. Endre kirly idejben, s mg inkbb az rpd-hz kihalsa utn.
A kirlyt trnralptekor rendesen megkoronztk. A koronzs a kzpkorban Eurpa-szerte dvott. Nlunk kezdetben Esztergomban, ksbben rendesen Szkes-Fehrvrott, a Szent-Istvn ltal ptett szkesegyhzban trtnt. A koront az esztergomi rsek tette a kirly fejre, mg a kirlynt a veszprmi pspk koronzta meg.
A kirly koronzsa alkalmval megeskdtt, hogy az egyhz s a valls parancsait mindenkor tiszteletben tartja, s hogy igazsgosan fog kormnyozni. Ksbben szoksban volt, hogy a kirly a koronzsi eskt oklevlbe foglalta, vagyis gynevezett koronzsi hitlevelet (diploma inaugurale) adott ki.

Koronzs.
A Kpes Krnika nyomn.
(Tull . rajza.)
Mint a koronzst, gy az udvartarts formit is nyugatrl klcsnztk kirlyaink. A kirlyi szkhely Esztergom vala; csak IV. Bla kirlytl kezdve lesz Buda azz. A kirlyt serenissimus, illustrissimus rex, ritkbban a maiestas czmmel illettk.
* * *
Tekintve a kirly kzponti hatalmt, a kormnyszervezet is sokkal sszefggbb s egysgesebb volt, mint Eurpa nyugati orszgaiban. A kormnyzat klnbz gai nem voltak egymstl gy elklntve, mint manapsg, hanem egy-egy ember kezben voltak sszpontostva. Ez egy szemlyben br, vezr s a kirlyi rendeletek vgrehajtja volt.
A kzponti kormny szkhelye a kirlyi udvar (curia regia). Ide gylekeztek tancsra az orszg fbbjei; itt adtk ki a kirlyi rendeleteket; ide szolgltattk be az orszg jvedelmeit; ide idztk azokat, a kik kzvetlenl a kirlyi birsg al tartoztak.
A kirlyi udvar ln llott a ndorispn vagy ndor (curialis comes maior, palatinus comes vagy egyszeren palatinus, comes palatii regis). Kezdetben pusztn a kirlyi udvarnokok brja volt, de mr akkor mint a kirly helyettese oly nemesek gyeiben is tl, a kik a kirlyi curihoz fordultak. Ugyancsak a kirly megbizsbl bejrja az orszg klnbz rszeit s biri szket tart a tolvajok, rablk s gyilkosok felett. Hatskre mindinkbb tgul. Utbb vezeti harczba a nemzet haderejt; elnkl a kirly tvolltben a szkes-fehrvri trvnynapokon vagy egyb gylseken, a melyeket az orszg egyik-msik vidkn a kirly megbizsbl tart. A nemzet szabad tagjai vagyis a nemesek felett is itl; csupn a fbenjr vagy fontosabb birtokpereket vittk a kirly el. A kunoknak is a ndor volt a birjok. Az aranybullban mr mint az orszg jogainak re jelentkezik. p azrt III. Endre kirly idejben trvnybe iktatjk, hogy a ndori szk csak az orszg nemeseinek meghallgatsval tlthet be.
A ndor segdje, helyettese volt az udvarbr (curialis comes, curialis comes minor, index curiae regis). Az udvarbr hatskre eleinte csak az udvarnokok bizonyos osztlyra szortkozott. Ksbb a ndori intzmny fejldsvel szorosabb rtelemben vett udvarbrv lett. Idvel szintn orszgos mltsgra emelkedett, s mint ilyen orszgbr nevet viselt.

Liliomos korona.
(Aranyozott rzbl kszlt, s drga kvekkel van kirakva. A Margit-szigeten talltk. Az utols rpdok valamelyike viselhette. Jelenleg a Nemzeti Muzeumban.)
Ipolyi A.: „A magyar szt. korona trt. s mleirsa” czm mvbl.
A ndor s az udvarbr mellett klnsen a trnokmester (tavernicorum regalium magister) rdemel emltst. A trnokmester vagy fkamars a kirlyi kincstrt kezelte. Mint ilyen mindazok fltt llott, a kik a kirlyi jvedelmek beszedsvel vagy kezelsvel foglalkoztak, mint a s- s vmtisztek, a pnzek kamara-grfjai, a kirlyi jszgok nmely udvarnokai s ezek ispnjai stb. Ksbb a vrosok felett is biri hatalommal brvn, mind nagyobb jelentsgv lett.
Kivl szerepet jtszott mg a kirlyi udvar kanczellrja (aulae regiae cancellarius), a kit notarius-nak is neveztek. szerkesztette s adta ki a kirlyi rendeleteket s kivltsgleveleket; rizte a kirlyi pecstet. A kanczellrsgot mindig fpapok viseltk. III. Bla kirly meghonostvn az rsbeli eljrst, a kirly kanczellrjnak tekintlye egyre gyarapodott. A kanczellr helyettese: az alkanczellr rendesen a szkes-fehrvri prpost volt, mg a kanczellrsg nem volt valamely meghatrozott egyhzi mltsghoz ktve.
A kirlyi udvar egyb mltsgai, mint a kirlyn udvarbrja (comes curialis reginae), a fasztalnokmester (dapiferorum regalium magister), a flovszmester (agazonum regalium magister), a fkamarsmester (cubicularium regalium magister), a fpohrnokmester (pincernarum regalium magister), a kirlyi hrnkk, vadszok, kardhordk mesterei vagy ispnjai (comites preconum, venatorum, ensiferorum regalium), kizrlag udvari tisztek voltak. De mivel az orszg elkeli kzl neveztettek ki, a kirlyi tancsban is rszt vettek, s gy a kzponti kormnyzatba is befolytak.
A kzlekedsi nehzsgek miatt azonban tisztn kzponti kormnyzs nem volt lehetsges. Ez volt az oka, hogy kirlyaink oly srn utaztk be az orszgot, vagy fbb udvari tisztjeiket kldttk ki, hogy bri szket tartva, intzzk el a prs gyeket.
A kirlyi rendeleteket gyors hrnkk vittk az orszg klnbz rszeibe s nyilvnos helyeken kikiltssal tettk kzz. Ez azonban csak klns esetekben trtnt. Rendesen az gyek elintzse a vidki tisztviselkre bizatott.
A vidki kormnyzat legkivlbb kzegei voltak a vrmegyk.
A vrszerkezet els csirjrl mr volt sz, mikor Szent-Istvn uralkodst beszltk el. Az orszg, mint emltettk, tbb vrkerletre vagy megy-re volt osztva, melyeket latinul kznsgesen provinci-nak vagy comitatus-nak neveztek.
Szent Istvn idejben negyvent lehetett a vrmegyk szma. Utdai alatt, a mvelt fld terjedsvel, e szm mindinkbb nagyobbodott, gy, hogy a XII. szzad els felben mr elrte a hetvenkettt. Az akkor ltezett vrmegyk a kvetkezk: a) a Duna s Szva kztt s nmikp a folykon tl terjedve: Moson, Sopron, Locsmnd, Vas, Zala, Somogy, Baranya, Tolna, Fehr, Veszprm, Bakony, Karak, Gyr, Esztergom s Pilis (15); b) a Duna balpartjn: Komrom, Pozsony, Trencsn, Bolondos, Bnya, Galgcz v. Szolgagyr, Sempte, Nyitra, Bars, Zlyom, Hont, Ngrd, Pest, Bodrog s Bcs (15); c) a Tiszn innen: Csongrd, Szolnok, Ujvr, Gmr, Szepes, Borsod, Zempln, Ung s Borsva (9); d) a Tiszn tul: Ugocsa, Szathmr, Szabolcs, Kraszna, Bihar, Bks, Zarnd, Arad, Csand, Keve, Temes s Krass (12); e) Erdlyben: Erdlyi-Szolnok, Doboka, Kolos, Torda, Kkll s Erdlyi-Fehr (6); f) a Drvn-tul: Szerm, Valk, Pozsega, Gerzencze, Rojcsa, Krs, Varasd, Marcza, Zgrb, Podgoria, Goricza, Gora, Dubicza, Szna s Orbsz-vrmegyk (15). Egyik-msik a vrmegyk kzl valamely szomszd megybe olvadvn, idvel elenyszett, msrszt uj vrmegyk is keletkeztek, mint: rva, Lipt, Sros, Mramaros stb.
Minden egyes megyt egy-egy vr alkotta a krltte fekv s hozztarotoz kirlyi birtokokkal. ln a kirlytl kinevezett vrispn (comes castri, comes parochianus, comes provincialis, vagy egyszeren az illet vrkerlet nevnek hozzcsatolsval: comes Posoniensis, Bihoriensis stb.) llott. volt a vrhoz tartoz np hadvezre, brja, a vrkerlet biztonsgnak re s a vrkerletbl befoly kirlyi jvedelmek kezelje. Hatsga gyakorlsnak sznhelye a vrispni udvar (curia comitis castri), melyben klnsen a hadnak vezre (dux, princeps, maior exercitus) s a vrudvar brja (comes curialis castri) vittk a fszerepet. Mindketten a vrispn helyettesei, egyik a hadgyben, a msik a trvnykezsben s kzigazgatsban. Ezekhez jrult ksbb a kirlytl kinevezett bilochus, a ki a vrispn kurijban az orvok s latrok fltt tlt.
A szabadok vagy nemesek ki voltak vve a vrispn hatsga all; csak a kirlyi kincstrt rdekl pnz- s tized-gyekben itlt flttk.
Minden megye kisebb kerletek-re oszlott. Ilyenek voltak a vr, a vraljval s kzvetlen krnykvel: a szzad- s tized-kerletek, lkn a vrnagy-gyal (castellanus), a szzadosok-kal (centuriones) s tizedesek-kel (decuriones, decani). Ezek hadi tisztjkn kvl a kerletkben lak als nposztlybeliektl beszedtk az adt s cseklyebb gyekben igazsgot tettek kzttk.
A kzsgi gyeket, mint a vrszerkezet legalsbb kzegei, a falusi elljrk vagy brk (villici, maiores villae) vittk. Ezeket a vrmegyk ln ll tisztviselk nevezetk ki. Csak kivtelesen kapta nmely kzsg, fleg ahol vendgek laktak, azt az eljogot, hogy elljrjt maga vlaszthatta.
A megyei terleteken voltak klnll kormnyzati terletek is, habr csekly szmmal. Ilyenek voltak: a kirlyi kivltsglevllel a megyei hatsg all kivett, nkormnyzattal br s kzvetlenl a kirly hatsgtl fgg vrosok; ilyenek a kunok szllsai, a szkelyek szkei, a szepesi s erdlyi szszok telepei, tovbb nhny fpapi uradalom, a melyeket a kirlyok szintn kivettek volt a vr hatsga all.
* * *
Az orszg lakosai rendek-re voltak osztva. E tekintetben a birtokviszonyok voltak irnyadk. A birtok ktfle volt: szlls- s adomny-birtok. A szllsbirtok Szent-Istvn kirly idejben a trzsszllsok felosztsa folytn keletkezett. Az adomnybirtokot a kirlyok osztogattk a hatsguk alatt llott vrjavakbl vagy a tulajdonkpeni kirlyi javakbl, kivl rdemek, fleg a szemlyes vitzsg jutalmul.
A ktfle birtok nem hozott ltre rendi klnbsget. Akr szllsbirtoka volt valakinek, akr adomnybirtoka, szabad tagja volt a nemzetnek; ugyanazon jogokkal, ugyanazon ktelezettsgekkel brt. Klnbsget a szabadok kztt kezdetben csak az okozott, ha valaki elkel tisztsget viselt, vagy a haza krl kivl rdemeket szerzett magnak. Az ilyenek mr els kirlyaink trvnyeiben mint optimates, principes, maiores natu et dignitate, seniores, jobagiones, primates, szval mint elkelbbek vannak emltve a tbbi szabadokkal szemben, a kiket milites, servientes regii vagy minores nven emltenek.
Mind ezeknl kivlbb: els helyet foglaltak el a fpapok (praelati), azaz a pspkk, aptok s prpostok. Kirlyaink bkezsgbl nagy kiterjeds fldbirtokoknak voltak lvezetben. Ktelezettsgk ugyanaz volt, mint a szabadok, t. i. ellensges megtmads esetn a haza vdelmre szemlyesen kellett fegyvert fogniok. A fpapok kivl politikai llsa abban a nagy tiszteletben leli magyarzatt, amelylyel a kzpkorban az egyhz irnyban ltalban viseltettek.
Az elkelkhz szmtottk mg azokat, a kik a kirly megbzsbl valamely orszgos vagy megyei tisztsget viseltek. Valsznleg idetartoztak a trzsszerkezet idejben kivl szerepet jtszott csaldok fejei is, akik a nemzet nagy rsze eltt klns tiszteletben llottak.
Megjegyzend azonban, hogy miutn els rpd-hzi kirlyaink korban a kzhivatalok mg nem voltak rksk, a kitntet trsadalmi lls mindig csak szemlyhez volt ktve. Ennlfogva az els rpdok idejben fpapi, furi s nemesi rendrl mg nem lehetett sz, csupn a nemzet szabad tagjainak rendj-rl.
Ezek s a tulajdonkpeni szolgk kztt egy szmra nzve tekintlyes s tbb osztlyokra szakadt rendi csoportozat szerepelt. Ennek tagjai szemlykre nzve szabadok voltak ugyan, csakhogy nem volt sajt birtokuk, hanem idegen birtokot hasznltak, s ennek fejben tbb-kevsb terhers szolglatokra voltak ktelezve.
E rendi csoportozat kivlan a vrszerkezet-tel fggtt ssze.
A vrhoz tartoz birtokon klnfle ktelezettsggel klnfle npek laktak. Legkivlbbak voltak a vrjobbgyok (jobagiones castri). Ezek a szabadoktl csak annyiban klnbztek, hogy nem volt sajt fldjk. A vrhoz tartoz fldeket hasznltk, azzal a ktelezettsggel, hogy a vrat, illetleg a kirlyt szksghez kpest fegyverrel szolgljk. A vrjobbgyoknl szmosabbak voltak a vrnpbeliek (castrenses, civiles), a kik a vrfldek hasznlata fejben nem hadi, hanem egyb szolglatokat teljestettek: mveltk a vrfldeket, fuvaroztak, segdkeztek a vrptsnl, az utak s a hidak ksztsnl, a vrrsg szmra fegyvereket gyrtottak, vagy egyb mestersgeket ztek, amellett majd termszetben, majd pnzben bizonyos adt fizettek s a vrhatsg embereinek szlls-adssal tartoztak. Mindeme ktelezettsg, mely sokszor egy-egy helysg lakosait terhelte, az utdokra is tszllott, ha az apk fldjt birtk.
A vrmegyk terletn azonban laktak szabadok vagy nemesek is, a kik nem tartoztak a vrispn hatsga al. Az ezek jszgn tartzkod szabad parasztok vagy jobbgyok kpeztk a vrszerkezet legalsbb elemeit. k a vrhoz csupn adztak; birtoktalanok, de szabadok voltak, s azrt, ha urok irnyban tartoz ktelezettsgknek eleget tettek, szabadon kltzkdhettek. A vr hatsga rejok is kiterjedt. Ez osztlyba tartozhattak a honfoglalskor itt tallt fldmvesek, melyekhez ksbb a nemzet als rtegeibl is jrultak nem csekly szmmal. Az okmnyokban jobagiones, coloni, conditionales, villani stb. nven emlttetnek.
Legalsbb fokon llottak az els rpd-hzi kirlyok idejben a tulajdonkpeni szolgk (servi). Ezek a szabadok birtokain laktak, rghz voltak ktve s a fldesr hatalmnak alvetve. A szolgaosztlybeliek a szerint, hogy mivel foglalkoztak, tbb alosztlyra szakadtak. Akik valamely nagyobb gyessget s tbb ismeretet kivn munkt vgeztek, elnysebb helyzetben voltak s udvarnokok-nak (udvornici) neveztettek. Elnysebb volt a helyzetk azoknak a szolgknak is, kik mint cseldek kzvetlenl az r szemlye krl tettek szolglatokat. Az udvarnokokat csakis a birtokkal egytt lehetett eladni, mg a kznsges szolgkat magukban vve is.
A tulajdonkpeni rendeken, osztlyokon kvl llott a vrosi polgrsg. Ennek tagjai ki voltak vve a vr hatsga all s klnbz kedvezmnyekben, kivltsgokban rszesltek. Igy pldul: sajt joguk szerint lhettek; a vendgek tbbsge nmet lvn, teht a nmet jog szerint (jure theutonico). Kivteles birsgnak voltak alvetve, st korszakunk vge fel sajt kebelkbl vlasztottk brikat; lelkszket szintn maguk vlasztottk. Egyik-msik vros polgrai azonfell vmmentessget lveztek, vsrt tarthattak s a vrosukhoz tartoz terletet tulajdonjoggal brtk. Ez ellenben hbor alkalmval nhny harczost kellett lltaniok a kirly zszlja al, s egyb szolglatokat teljestenik: mrskelt adt fizetnik, a kirlyt, kirlynt vagy ezek tisztviselit szllssal elltniok, vgl jvkor s egyb nneplyes alkalmakkor ajndkokkal kedveskednik nekik.
* * *
A vrszerkezet idvel mindinkbb talakult s vele a birtok s az ezen alapul rendi szerkezet is. E vltozst klnsen az idzte el, hogy kirlyaink a sajt s a vrbirtokokbl mind tbbet osztogattak el egyeseknek, gy hogy az adomnybirtok a szllsbirtok felett tulsulyra emelkedett. A vrbirtokok eladomnyozsa klnsen kros kvetkezmny volt. Ugyanis egyes csaldok hatalma mindinkbb emelkedett, mg a kirlyok ugyanoly arnyban cskkent. Termszetes, mert a vrbirtokon alapul hatalom s a vrfldek fentartsra szolgl hader tbb nem a kirlyt, hanem egyes nagybirtok csaldokat illette. Hozzjrult, hogy kirlyaink a tisztsgeket, vrispnsgokat, bnsgokat rksen egyes csaldokra vagy egyhzakra ruhztk, s ekkpen hatalmat adtak nekik az illet vrispnsg vagy bnsg terletn lak vrjobbgyok s vrnpek fltt. Nvelte az urak hatalmt az is, hogy a tatrjrs utn IV. Bla kirly megengedte nekik, hogy vrakat pthessenek s azokat rsggel lssk el. Ily mdon sajt hadervel rendelkeztek, a melyet, mint lttuk, olykor a kirly ellen is felhasznltak.

Rgi magyar hatrk a XII. szzadbl.
A kvet, rpdkori kzigazgatsunk e tisztes emlkt, a Somogy-megyei Vrs-n talltk. Anyaga meszes kvarcz; szlessge 1,76 mter, magassga 76 czentimter. A flirat, sajnos csak tredkben maradt fnn s azrt bajosan betzhet ki. Tisztn olvashatk e szk: …REGIS …SIBI OCCVPARE… NICOLAO FILIO VS NON… ET META CO(N)FIRMA(n)TE… IN P(re)SENCIA OMPVD BANI PALATINI CO(mit)Is LAVRENCII P(ri)STAL(dus) LONG(us) SYMEON H(oc) SIGNVM LAPIDIS ET ILLIVS… Ebbl kivehet, hogy a hatrkvet valamely prs birtokon Ompud bn, s Longus (Hossz?) Simon Lrincz ndorispn poroszlja jelenltben lltottk fl. Ompud bn III. Istvn s III. Bla kirlynak idejben szerepelt. Az rdekes emlk jelenleg a szombathelyi muzeumban van.
Az Arch. rtesit (uj folyam) X. ktetbl.
Az utols rpdok alatt mindinkbb eltrbe lpnek ily nagybirtok csaldok. Hbort csak gy lehetett viselni, ha k is rszt vettek abban. Ezrt megint ujabb birtokokat, ujabb kivltsgokat nyertek a megszorult kirlyoktl. E kivltsgok kzl klnsen kiemelend az, hogy kivettk ket a vrispni, st olykor a ndori hatsg all is (immunitas, exemtio). Ekkpen a rgi szabadok vagy nemesek rendje mellett egy j birtok-arisztokrczia alakul, melynek egyhzi tagjai a fpapok (praelati) valnak, vilgi tagjai pedig jobagiones, barones vagy comites nven kerlnek el trvnyeinkben s okmnyainkban.
A birtok-arisztokrczia keletkezsvel meghonosul nlunk a hbrisg, mely a kzpkorban Eurpa nyugati orszgaiban ltalban el volt terjedve; de csak egyoldallag, a mennyiben a birtok nvekedsvel emelkedett ugyan a birtokos hatalma s jogkre, a nlkl mgis, hogy nagyobb ktelezettsgek is hramoltak volna re. Ez csak a kvetkez korszakban trtnt, a mikor a birtok-arisztokrczia valsgos furi rendd alakul t, mely nem mint elbb, ellensge, versenytrsa, hanem tmasza lesz kirlyainknak.
A vrszerkezet hanyatlsval kirlyaink termszetszerleg a nemessgre s a vrosi lakossgra tmaszkodnak. A vrjobbgyok kzl mind tbbeknek adomnyoznak nemessget, s mind bvebben osztogatjk a vrosi kivltsgokat. A vrjobbgysg ekkpen lassanknt beleolvad a nemessgbe vagy a polgrsgba. Csak az rksen eladomnyozott vrkerletekben marad meg, de ott is ri hatsg al kerl. Ekkpen ez egykor oly tekintlyes osztly sztmllott. Vele egy idben tnik el a vrnpbeliek osztlya is. Ezek kzl nmelyek a nemesek kz emelkednek, tlnyom rszk ri hatsg al kerl vagy a polgrsgba olvad. Klnsen IV. Bla kirly osztogatta bven a vrosi kivltsgokat, szmos vrnplakta kzsgnek is. Pldjt kvettk utdai, klnsen III. Endre s a vegyes-hzi kirlyok, minek folytn a vrosi polgrsg idvel tekintlyes nposztlyly fejldtt.

Magyar fr a XII. szzadbl.
A lovasszobrocska, melyet a Bks-megyei bngsdi pusztn talltak, esetlen volta mellett is fltte rdekes, mert fltnteti a XII. szzadbeli fri viseletet. A lovas bokig r, b, palstszer kpenyt visel. Ilyet hordtak akkor kirlyaink, furaink s ilyen lehetett a npviselet is. Jellemz a hossz, fnt kerek, lent cscsban vgzd pajzs. A lovag fejt ktsgkvl sisak vdte, de ez a templomi vz- vagy bortart ednyl (aquamanile) szolgl szobrocska kupakja lvn, levlt rla. A l htn az r vadszkutyja, az ellenkez oldalon, a l nyakhoz erstve, egy elejtett nyl. A szobor teht vadszatrl hazatr urat akar brzolni. Jelenleg a Nemzeti Muzeumban riztetik.
(A bngsdi aquamanile.) A Nemz. Muzeumban. Tull . rajza.
Megvltozott a jobbgyok vagy szabad parasztok osztlya is, s mintegy j osztlyly alakult t. Kirlyaink ugyanis egyes nagyobb terleteket kivonvn a vrhatsg all s fldesri hatsg al helyezvn, nll terletekk alaktottk t azokat. Ennek kvetkeztben a szabad parasztok, tovbb az udvarnokok s a klnbz szolga-osztlybeliek kztt fenllott klnbsg megsznik, s mint a fldesr hatsgnak alvetettjei, egy osztlyt kpeznek: a parasztsg vagy jobbgysg osztlyt.
A vrszerkezet talakulsval a vidki kormnyzat is megvltozik. Addig a vrmegyei intzmny kivlan honvdelmi czloknak szolglt, most a kzigazgatsnak, a kormnyzatnak vlik feszkzv, melyben a nemessgnek kivl szerep jut. E vltozst klnsen a vrjobbgysgnak a nemessgbe olvadsa, tovbb a jobbgysgnak vagy szabad parasztoknak s a vrnpbelieknek fldesri hatsg al kerlse segt el. A vrkerletek nll lakosai a nemesek, a megmaradt vrjobbgyok s a vendgek ugyanis a megyk hatalmaskodsaitl veszlyeztetve lvn, rdekeik kzs voltnl fogva szorosabban egyeslnek, megjelennek a vrkerlet gylsein vagy biri szkein s ott a vrkerlet gyei fltt tancskoznak. Hogy ez gyek elintzsbe a nemesek folytak be leginkbb, termszetes.
A vrmegyei intzmny megvltozst semmi sem mutatja inkbb, mint az, hogy mindazok az elnevezsek, melyek a vrszerkezet hadi czljaira emlkeztettek, gyszlvn teljesen eltnnek. A megyk tbb nem egy-egy vr tartozkai, hanem a kormnyzat kerletei, melyek csak a nevket klcsnzik az illet vrtl. Az lkn ll kirlyi tisztviselt nem nevezik tbb vrispnnak, hanem csak egyszeren ispn-nak, helyettest pedig alispn-nak (vicecomes). A szzadosok s tizedesek szereplse is megsznik. Helykbe IV. Bla kirly ideje ta szolgabirk (judices servientium vagy novilium) s eskdtek (jurati assessores vagy rviden: jurassores) lpnek, akiket a megyei kznsg, fleg a nemessg vlaszt, s a kiknek hatskrk csekly gyekben a nemesekre is kiterjed. Rendszerint ngy szolgabirval s nyolcz eskdttel tallkozunk a megykben. Ezek az ispnnal vagy alispnnal egytt a megyei birsgot alkottk. E birsgnak a nemesek eleintn csak nknt vetettk magukat al. Az 1298-iki orszggyls a megye sszes lakossgra terjeszt ki hatsgt, fltve, hogy a ndor nem itl azon a vidken. Mindez elsegit a megyei autonmia kifejldst.
* * *
Nhny szval a mellktartomnyokrl s azoknak az anyaorszghoz val viszonyrl is meg kell emlkeznnk.
Erdly e korszakban nem kpezett mg kln tartomnyt. Kezdetben kt, kzjogilag klnll terletre oszlott. Az egyik: a magyar terlet, megykre volt osztva s az anyaorszghoz hasonlan szervezve. A kirlytl kinevezett vajda kormnya alatt llott, a ki rendesen Szolnok-megynek ispnja is vala. Helyettese volt az alvajda. A vajda kurijhoz flebbeztek a nemesek, s ez volt ltalban az erdlyi rszekre nzve a kormnyzat kzppontja. A vajda szleskr hatskre mellett termszetes, hogy elkel helyet foglalt el a kirlyi tancsban a ndor, az udvarbir s a bn mellett.
A msodik klnll terlet volt: a Szkelyfld. Erre a vajdnak nem terjedt ki a hatsga. A szkelyek kln ispn (comes Siculorum) hatsga alatt llottak; szkekre voltak oszolva; adt nem fizettek. A koronzs alkalmval a kirlyi konyha rszre egy krt stttek. Mindannyian szabadok voltak; klnbsget kzttk csak az tett, hogy hadi ktelezettsget nmelyek lovon (lf szkely), nmelyek pedig gyalog teljestettk. venknt flvltva szz lovast adtak a kirly sereghez, orszgos flkels idejn pedig a szkely ispn vezette ket a vajda zszlja al.
Harmadik nll terletl keletkezett a XIII. szzad elejn a szszok terlete, a kiknek kivltsgairl mr elbb, II. Endre uralkodsnak trgyalsnl emlkeztnk meg.
Az olhsg nemzeti klnllssal e korban mg nem birt. Csupn egyes kzsgek, az gynevezett kenzsgek lveztek nmi kivltsgokat, a melyeket fldesuraiktl vagy valamely kzhatsgot viselt egyntl nyertek. A fldesr vagy a megyei ispn, vagy kzvetlenl a vajda hatsga alatt llottak. Kenzeik vagy fnkeik kzl nmelyek rks bri hatalmat gyakoroltak alattvalik fltt s nemessget is nyertek. Kenzsgeikkel Erdly minden rszben tallkozunk, leginkbb mgis Fogarasban.
Ttorszg (Szalvnia) vagyis a Szva s Drva kztti vidk, a mai Horvtorszg, kzvetlenl Magyarorszghoz tartozott s ugyanolyan szervezettel brt. Horvtorszg (Croatia) azonban kezdettl fogva valsgos tartomnykpen szerepelt. Nem megykre, hanem zsupnsgokra volt felosztva. Birtok s rendi szerkezet tekintetben is klnbztt az anyaorszgtl. A horvtok megmaradtak rgi jogaik lvezetben, s egyhzi tekintetben is nem az esztergomi, hanem a spalati rsek hatsga al tartoztak.
A dalmcziai vagyis a tengerparti vrosok: Zra, Spalat, Raguza, Sebenico, Trau, Almissa stb. szintn valsgos mellktartomnyt kpeztk Magyarorszgnak, Dalmczit, mely szintn megtartotta rgi szervezett. Csupn az orszg vdelme, a kirlyi jvedelmek beszedse s a felsbb igazsgszolgltats, valamint a kzponti kormnynyal val sszekttets rdekben volt kapcsolatban a kirlysggal.
Mindkt tartomny ln a bn llott. II. Gza idejben a horvt-dalmt bn mellett kln szlavniai bn-nal is tallkozunk, de mr III. Bla korban ujra csak egy bn szerepel, kinek hatalma Szlavnira, Horvtorszgra s Dalmczira egyarnt kiterjedt s azrt egsz Szlavnia bnj-nak (banus totius Slavoniae) czmeztk. Ez vagy kzvetlenl a kirly alatt llott, vagy pedig a tartomny ln lev kirlyi herczeg alatt. A bn llsa sokban hasonltott az erdlyi vajdhoz, csakhogy hatskre, s gy tekintlye is nagyobb volt. Mltsgra nzve mindjrt a ndor utn kvetkezett. A kirly kpt viselte a gondjaira bzott tartomnyban; kurijban vagy helyettese: az al-bn, a fbb brskodst gyakorolta. Onnan intzte a kzigazgatst, szedte be a kirlyi jvedelmeket s szltotta harczba a horvt-dalmt hadert, melyet vezetett a kirlyhoz. Ideig-rig a tengeri rszek kln bn, a tengermellki bn hatsga al helyeztettek. Rendesen azonban a tengerpart vdelme is a szlavniai bnnak volt ktelessge.
A tbbi mellktartomnyok: Szerbia, Rma, Galczia, Lodomria, Kumnia s Bulgria nem voltak oly szoros viszonyban az anyaorszghoz. Kirlyaink ezek fltt csak nmi felsgjogokat gyakoroltak.
E jogon, s ltalban fenhatsguk biztostsa rdekben az emltett tartomnyoknak Magyarorszg fel es hatrain vgvidki bnsg-okat alaptottak. Ilyenek voltak Bosznia terletn: a boszniai, si s ozorai; Szerbia s Bulgria terletn: a boroncsi, krusczi s mcsi; vgl Kumnia, vagyis a mai Olh- s Moldvaorszg irnyban: a szrnyi bnsg. Mindezeket kln bnok kormnyoztk, a kik a vgvrak fentartsrl s vdelmrl is gondoskodtak. Kzlk egyik-msik az orszg furai kz is soroztatott.
* * *
Mint emltettk, a trvnyhoz hatalom kizrlag a kirlyt illette meg. E hatalmat kezdetben a kirlyi tancs-csal gyakorolta. A tancs nem birt lland szervezettel. Tagjai fpapok, ftisztviselk, vrispnok vagy egyb tiszteletben llott frfiak valnak, kiket a kirly maga kr gyjttt. A nemzet is nmileg rszese volt a trvnyhozsnak, a mennyiben venkint Nagy-Boldogasszony napjn, Szent-Lszltl kezdve pedig Szent-Istvn napjn a Szkes-Fehrvrott tartani szokott trvnynapokon a nemzet szabad tagjai megjelenhettek s panaszaik eladsval, srelmeik orvoslsnak srgetsvel befolytak a trvnyek alkotsba.
A szkes-fehrvri trvnynapok mellett mr els kirlyaink idejn mshol tartott gylsek-rl (congregationes generales v. regni) van sz. E gylseken ktsgkivl a kirlyi tancs tagjai vittk a fszerepet. A np csupn kzvetve vett azokban rszt, elpanaszolvn srelmeit s az eladottakat helyeslssel vagy rosszalssal tudomsul vevn. Jellemzi e gylseket klnsen az, hogy biri szkek termszetvel brtak, a mennyiben els sorban a panaszosoknak igazsgot szolgltattak azokon, de ebbl folylag jogokat is llaptottak meg.
Ksbb a nemzet mindinkbb rszt vesz a trvnyhozs munkjban. A szkesfehrvri trvnynapok tovbbra is megtartjk jelentsgket, csak az rpd-korszak vge fel vesztik el. A trvnyhozs ugyanis ekkor mr kln e czlbl a Rkos mezejre, majd Pestre, Budra, vagy mshov sszehtt orszgos gylseken trtnt.
Ezeken a gylseken, melyek mr kevsb hasonltanak biri szkekhez, hanem inkbb a ksbbi orszggylsekhez, a fpapok, furak s nemesek fejenknt vettek rszt; IV. Lszl idejben a kunok is, III. Endre idejben pedig a szszok. Hatskrk s megtartsuk mdja azonban mg nem volt szabatosan krlrva.
A kirlyi tancs ksbb is fenllott, de mivel hatrozatai a kznemesekre nzve olykor srelmesek voltak, az 1298-i orszggyls azt kivnta, hogy a kirly oldala mellett llandan kt pspk s az orszggyls ltal e czlra vlasztott nemesek legyenek, hogy ezek tancsval trtnjk az orszgos mltsgok s a kirlyi adomnyok osztogatsa, valamint a bonyolultabb orszgos gyek elintzse.
* * *
A bri hatalmat a kirly vagy szemlyesen vagy tisztviseli ltal gyakorolta, vagy pedig a biri kivltsggal felruhzott kzsgek, tovbb egyhzi s vilgi urak. Hromfle birsg volt teht az rpdok korban, gymint: kirlyi, kzsgi s fldesri.
A brk nem itltek egyedl, hanem gynevezett brtrsakkal. Ezek rendesen eskvel kteleztk magukat arra, hogy igazsgosan fognak itlni, s azrt eskdt-lnkk-nek (jurati assessores) neveztettek. A br-trsaknak, kzpkori felfogs szerint, a vdlottal egyenl ranguaknak kellett lennik.
A kirlyi birsgot a kirly az udvarban lv pspkkkel s orszgnagyokkal alkotta. Minthogy azonban a kirly minden esetben maga nem itlhetett, e tisztet truhzta egyes nagyokra, vagy pedig llandan a ndorra s annak helyettesre, az udvar- vagy orszgbirra. Idnknt a kirlyok udvarukon kvl is tartottak trvnyszket, mint pldul a szkes-fehrvri trvnynapokon, vagy msutt, mikor az orszgot beutaztk. Ily biri szkeket a kirly tisztviseli ltal is tartatott. A ndor birsghoz hasonl volt a vajd s a bn.
lland birsgknt szerepeltek mg a vrmegyei brsgok. A vrszerkezet megyei szerkezett alakulvn t, megyei brsgok fejldtek ki bellk. ln llott az ispn vagy alispn, a kinek trsai voltak a szolgabrk. E megyei brsgok nemcsak a nem nemesek fltt itltek, hanem a nemesek kisebb gyeiben is, st utbb hatskrk a nemesek minden gyeire kiterjesztetett, hacsak a ndor nem itlt azon megyben, vagy hacsak valamely kivltsg nem llotta a megyei birsg itletnek tjt.
A vendgek-lakta kzsgekben venknt vlasztott bir tizenkt eskdt polgrral alkotta a brsgot. Ezeknek hatskre nmely kzsgben minden gyre kiterjedt, msokban csak a polgriakra; a bntet gyekre a vrmegyei birsg volt illetkes.
A nagyobb egyhzi s vilgi urak kirlyi kivltsg alapjn maguk vagy tisztviselik ltal itltek alattvalik felett. A hzassg s az azzal sszefggsben ll gyekben az egyhzi birsgok mondtak tletet. Erdlyben a szkelyeknek s szszoknak, Magyarorszgon a kunoknak, a szepesi szszoknak s a zsidknak kivteles birsgaik voltak.
Minde birsgoknl a trgyals egszen szbeli volt. A pr az idzssel vette kezdett. Az idzs legrgibb mdja volt a birsg pecstjnek tkldse. Ezt azonban csak a felsbb birsgok gyakoroltk. Ksbb a felperes a birsgtl e czlra krt emberrel, a pristaldus-sal, maga idzte meg ellenfelt, az rpd korszak vge fel pedig valamely hiteles helynek, pldul kptalannak s a birsgnak kikldttjei eszkzltk a perbe idzst, a melyrl az illet hiteles hely kln oklevelet llitott ki. A megidzettnek a kitztt hatridre meg kellett jelennie s pedig vagy szemlyesen, vagy maga helyett rokont vagy megbzottjt kldtte. Egy htig is elvrtak re; ha nem jelent meg, s elmaradst nem tudta igazolni, megbrsgoltk. Ha hromszori idzsre sem jelent meg, eltltk. Megtrtnt azonban, hogy hatszor, st htszer is idztek meg valakit, mg tletet mondottak fltte.
Megjelenvn a birsg eltt, elbb a felperes, azutn a vdlott eladtk lltsaikat. Ezeknek hitelessgt vagy oklevllel vagy eskvel, tankkal vagy istenitlettel bizonytottk. A tankra az volt az elv, hogy azzal, a ki ellen tanuskodtak, trsadalmilag egyenlk legyenek. Vilgi nem tanuskodhatott pap ellen, szolga nem tanuskodhatott szabad ellen; keresztny zsidval egytt tehetett csak tanusgot zsidk ellen; kun ellen csak kunnal, szsz ellen csak szsznak a tanusgt fogadtk el stb. A tanknak lltsaikat eskvel kellett megerstenik. A prleked felek is eskvel bizonytottk lltsaikat. Az eskt rendesen templomban tettk le. Ha fldbirtok forgott krdsben, akkor az eskvt vagy a prs fldre lltottk, vagy pedig egy grngyt vett fel s azt feje fl tartva, gy tette le az eskt. Szoksban volt, klnsen az rpd-korszak vge fel az eskt trsakkal tenni le. A zsidk Mzes knyvre eskdtek.
A legdntbb bizonyitkul tekintettk az istenitlet-et (ordale), vagyis a forr vz-, tzes vas-prbt s a perdnt bajvvst. A kt els templomban, mg pedig kptalani szkhelyen trtnt. Leggyakrabban Nagyvradra kldtk a bizonyt feleket poroszl ksretben.
Mieltt az istentlet megkezddtt volna, a bizonyt flt hrom napi bjtnek vetettk alja. Ezalatt bektttk a kezt s lepecsteltk, nehogy valami mdon az gs hatsa alatt biztostsa magt. Elrkezvn a prba napja, a fl meggynt, megldozott, azutn a pappal s a nppel kiment arra a helyre, a hol a prbnak meg kellett trtnnie. Miutn a pap krdsre: vajjon igaz s tiszta-e? ismtelten erstette rtatlansgt, kezeibe vette az eleve megszentelt tzes vasdarabot s azt a kitztt helyig vitte. Ennek megtrtntvel nyomban bektttk kezt s a ktelket lepecsteltk. Harmadnap felbontottk, s ha p volt, rtatlannak nyilvntottk; ellenben ha seb volt rajta, vagy ha a pecst fel volt trve, akkor mint bnst elmarasztaltk.
A Vradon tartott istentletekrl, illetleg tzes vas-prbkrl a XIII. szzad elejn flvett jegyzknyv maradt renk. Ez az gynevezett vradi regestrum, mely mvelds-trtneti tekintetben egyik legrdekesebb emlke a magyar hajdan-kornak. A benne elfordul vszmokbl kitnik, hogy II. Endre kirly uralkodsa alatt iratott, ktsgkvl a kptalan tagjai ltal. Haznk akkori intzmnyeire s mveldsi viszonyaira lnk vilgot vet e nagybecs emlk, egyuttal a kzpkori szemly-, csald- s helynevek gazdag trhza. A helynevek kzl: Arad-, Bcs-, Bks-, Bihar-, Csand-, Doboka-, Gyr-, Keve-, Kolos-, Ngrd-, Nyitra-, Patak-, Pozsony-, Szabolcs-, Szathmr-, Szolnok-, Ujvr-, Vasvr-, Zempln- s Zimony-vrak nevei, tovbb 33 vrispnsg s tmrdek helysg neve emlttetik. Az utbbiak kzl flemltjk: Debreczent, Miskolczot stb. A helynevekbl ltszik, hogy az orszg majd minden rszbl kldttk a bizonyt feleket Vradra, bizonynyal Szent-Lszl kirly irnt val tiszteletbl. rdekesek a csaldi s szemlynevek is. Tmrdek oly nevet tallunk ezek kztt, a melyek ma mr nem hasznlatosak; igazi si magyar neveket, mint: Csand, Kusid, csd, Somod, Ugod, Urkund; Aczl, Bak, Erd, Er, kes, Fenyr, Holls, Kedvel, Magos, Torkos; Btor, Bs, Ers, Gonosz, Ggs, Haragos, Snta, Trpe; Farkas, Kakas, Madr, Medve, Tok; Gynyr, Cskad, Drga, Szp, Szke stb. Az utbbi t ni nv. Ime egy kis mutatvny a regestrumbl: „Nyri izmaelitk: Illys s Pter, msok tanubizonysgra is tmaszkodva, ispn Bnk br meg Bola poroszl eltt tolvajsgrl vdolk a Salamon falvabeli Jnost, Kosztt s Mikt. Ezeket meg is gette a vas.” S egy msik: „Nyiri izmaelitk: Illys s Pntek (Pter?) msok tanubizonysgra is tmaszkodva, Bnk br s Bola poroszl eltt tolvajsgrl vdolk a Vamos falubeli ispn Mrton jobbgyait, valamint a Mizidcz nemzetsg alaptotta tapolczai monostor jobbgyait is. Egyed s Benedek magukrt s msokrt vivn a vasat, flmentst nyernek.” A regestrumot els zben 1550-ben a hres Frter Gyrgy, nagyvradi pspk adta ki, Kolozsvrott. Az eredeti jegyzknyv elveszett.
Kedvelt bizonyt eszkz volt nlunk az rpdok korban, de ksbb is a perdnt bajvvs vagy baj. Erre rendesen a kirly maga vagy a ndor tlte a prleked feleket, s az jelenltkben is folyt az le. A felek vagy maguk llottak ki, vagy bajnokot fogadtak, a ki helyettk kzdtt, termszetesen ill jutalomrt. A bajnok pajzsot, lndzst, kt kardot s trt hasznlt fegyverl. A ki felsgsrtst kvetett el vagy hamis pnzt vert, annak egy szl ingben kellett harczolnia, mg ellenfele fl volt fegyverkezve. A kit legyztek, az elvesztette a pert. p azrt a rossz vagy rul bajnokot slyosan megbntettk.
Ha valakit tolvajsg vagy gyilkossg miatt eltltek, annak vagyona kt harmad rszben a birra, egy harmad rszben pedig a srtett flre esett. Szoksban volt a kiegyezs mg a legslyosabb bntettek esetn is, a mikor azutn a biri beavatkozs is elmaradt. A tolvajt, rablt, gyilkost, htelent rendesen halllal bntettk.
A kor vadsgt jellemzi, hogy nem elgedtek meg a pervesztes fl megbntetsvel, hanem mg jszgait is feldltk; jellemzik a testcsonkt bntetsek is. Az tlet vgrehajtsa a poroszlkra bizatott. Ha valaki az tlettel nem volt megelgedve, a felsbb birsghoz fellebbezhetett; de ha elvesztette a pert, brsgot is tartozott fizetni.
* * *
A magyar llam jvedelmeit e korszakban kizrlag a fld s a nyerstermnyek szolgltattk; ezekbl fedeztk az llam szksgleteit. A vrbirtokokbl s a rajta lakk szolglataibl, adjbl befolyt jvedelem untig elg volt a hadgy, brskods, kzigazgats szksgleteinek fedezsre; st jutott belle a kirlyi kincstrnak is.
A kirlyi kincstr-bl (camera regia vagy fiscus) a kirlyi udvartarts kltsgeit fedeztk els sorban. A kirly legtbb jvedelmet a nagy kiterjeds kirlyi birtokokbl hzott, a melyek klnsen Buda, Fehrvr, Somogy s Veszprm krnykn, tovbb Szathmrban, Beregben s Erdlyben terltek el. Jelentkeny jvedelme volt mg: 1) a tulajdonban lv rczbnykbl; 2) a sbnykbl, melyeknek mvelse, valamint a snak rulsa kizrlagosan t illette; 3) a vrfldek jved